Zwycięstwo w Zabrzu nad Górnikiem

W finałach, które w lipcu odbędą się w Gdyni nie zabraknie gospodarzy. Dzięki zwycięstwu w Zabrzu Arka znalazła się w gronie 4 najlepszych drużyn do 19. roku życia. fot. arka.gdynia.pl

Juniorzy starsi Arki Gdynia pokonali w wyjazdowym meczu rówieśników z Górnika Zabrze 3:1 (0:0) i zapewnili sobie awans do finałów mistrzostw Polski do lat 19. Rywalizacja najlepszej czwórki odbędzie się w Gdyni od 4 do 8 lipca. Oprócz żółto-niebieskich w turnieju zagrają Pogoń Szczecin, Lech Poznań oraz Zagłębie Lubin.

Rusnak 70 - Formella 49, Wardziński 55, Szwoch 84

ARKA: Szromnik - Sulewski, Robakowski, Haberka, Wojowski (35 Stolc) - Brzuzy, Szwoch, Kwaśnik (82 Bębenek), Róg (46 Formella, 62 Patok) - Słowiński, Wardziński (78 D.Patelczyk).

Gdynianie, którzy zaledwie zremisowali pierwsze spotkanie na własnym boisku (przeczytaj relację), już od początku meczu przeważali w posiadaniu piłki. To jednak gospodarze wyprowadzili pierwsze groźne akcje. W 10. minucie Arkę uratował bramkarz Michał Szromnik, który z najwyższym trudem obronił techniczne uderzenie Przemysława Piwowarczyka z rzutu wolnego. 20 minut później golkiper żółto-niebieskich znalazł się sam na sam z rywalem, ale piłkarz Górnika uderzył niecelnie.

Arka choć grała ładniej dla oka, nie była w stanie stworzyć takiego zagrożenia jak gospodarze, którzy raz po raz niepokoili Szromnika. Jeszcze w pierwszej połowie w poprzeczkę uderzył Adam Wolniewicz, a z bliska niecelnie główkował strzelec bramki w pierwszym spotkaniu w Gdyni Michał Bedronka.

W przerwie trener Robert Wilczyński desygnowało gry Dariusza Formellę, który chwilę po wznowieniu miał szansę zdobyć bramkę dającą prowadzenie, ale główkował ponad bramką. Minutę później po dośrodkowaniu z prawej strony ponownie oddał strzał głową i tym razem się nie pomylił.

Za ciosem poszedł Maciej Wardziński, który wykorzystał błąd defensywy gospodarzy i w dogodnej sytuacji płaskim strzałem wyprowadził Arkę na dwubramkowe prowadzenie. Boisko musiał opuścić jednak Formella, który nabawił się urazu kolana, a kontaktowego gola zdobył uderzeniem z kilkunastu metrów Marcin Rusnak.

Gospodarze znacznie przyspieszyli tempo i szukali wyrównującego trafienia, ale ich nadzieje zgasił Mateusz Szwoch, który w polu karnym minął trzech rywali, a piłka po jego strzale odbiła się jeszcze od słupka wpadając do siatki.

- Nawet na chwilę nie zwątpiliśmy w siebie po remisie w Gdyni. Początek spotkania był bardzo wyrównany, na pewno dobrze podziałała na nas udana interwencja Szromnika po rzucie wolnym. W drugiej połowie bez zbędnej nerwowości kontrolowaliśmy przebieg spotkania. W finałach na pewno będzie ciężko, ale od początku powtarzałem, że interesuje nas tylko złoto - mówi trener Robert Wilczyński.