Kapera i Tomala doszli do pucharów Poczty Polskiej

28 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Najlepsi na głównym dystansie mężczyzn 51. Pucharu Poczty Polskiej. Olimpijczycy z Londynu: Dawid Tomala (nr 47) i Rafał Sikora (41) oraz kolejni na mecie: Łukasz Niedziałek (39) i Władimir Brundukow (48). Najlepsi na głównym dystansie mężczyzn 51. Pucharu Poczty Polskiej. Olimpijczycy z Londynu: Dawid Tomala (nr 47) i Rafał Sikora (41) oraz kolejni na mecie: Łukasz Niedziałek (39) i Władimir Brundukow (48).

Monika Kapera i olimpijczyk z Londynu - Dawid Tomala (oboje AZS AWF Katowice) wygrali na głównych dystansach w 51. Pucharze Poczty Polskiej. Powody do zadowolenie miał także Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk, który nie tylko przegotował wzorowo zawody, ale jego zawodnicy zdobywali miejsca na podium. Tytuł mistrza Polski juniorów na 20 km obronił Kacper Kosecki, a złoto w mistrzostwach Pomorza młodzików na 5 km zdobył Adam Świstulski. Kolejni podopieczni trenera Mirosława Stasiewicza - Karolina Chanduszko i Krzysztof Dąbrowski - zajęli 3. miejsca.

CHÓD Z LISTONOSZEM DLA AMATORÓW: VIDEO, FOTO, RELACJA

Chodziarze z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi oraz ponad 200 amatorów rozpoczęło drugie półwiecze z Pucharem Poczty Polskiej.

- Cieszę się, że możemy kontynuować tę imprezę. Udało się do programu pozyskać mistrzostwa Polski w kategoriach juniorów i młodzieżowców, a zatem emocje gwarantowane. W kategorii seniorów okres po igrzyskach olimpijskich nie sprzyjał by ściągnąć jeszcze więcej dobry zawodników, ale ci którzy przyjechali, również zapewniają dobry poziom - podkreślał Stanisław Lange, dyrektor zawodów oraz Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk.

Zobacz start "Chodu z Listonoszem 2016". Ponad 200 startujących.

TRIUMFATORZY 50. PUCHARU POCZTY POLSKIEJ. RELACJA, FOTO I VIDEO Z JUBILEUSZOWEJ IMPREZY, KTÓRA ODBYŁA SIĘ PRZED ROKIEM

Lechia nie tylko w 2013 roku reaktywowała festiwal chodu, czy otworzyła go na amatorów, ale jest też wiodącym ośrodkiem szkolenia adeptów tej konkurencji. W mistrzostwach Pomorza troje podopiecznych Mirosława Stasiewicza stanęło na podium, a kolejny obronił tytuł mistrza Polski juniorów.

- Na 20 km startowałem po raz drugi w życiu. Wyciągnąłem wnioski z ubiegłorocznego startu w Gdańsku. Tym razem pjdę spokojnie, z głową, a jak będą siły, to "przywalę" jeszcze na końcówce - mówił nam przed startem Kacper Kosecki.
  • Filadelfia Grabowska

19-latek Lechii tę taktykę zrealizował perfekcyjnie. Po 14 kilometra przewodził stawce wspólnie z Adrianem Klonowski, a potem stopniowo zaczął oddalać się od zawodnika z Włocławka, by na mecie uzyskać nad nim ponad 1,5 minuty przewagi.

- W tym roku będę miła jeszcze dwa starty, ale już luźniejsze. To co najważniejsze już za mną. Sezon oceniam jako średni. Miałem bowiem problemy z techniką. Udało się jednak zdobyć wcześniej brązowe medale na mistrzostwach Polski w hali na 5 i na stadionie na 10 km, a także zakwalifikować do reprezentacji na mistrzostwa świata juniorów. W tej imprezie byłem 33., ale sporo się nauczyłem, zdobyłem doświadczenie. To powinno zaprocentować w przyszłym roku, w którym chciałbym zdobyć minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy - dodał Kosecki.

15-latkowie Lechii zajęli dwa z trzech miejsc Mistrzostw Pomorza na 5 km. Złoto zdobył Adam Świstulski, a brąz Krzysztof Dąbrowski. Jak widać dobrą rozgrzewką był dla nich "Chód Listonosza", w którym w raz z około 200 amatorami chodu sportowego pokonali 1000 metrów. W tej konkurencji nie liczył się czas, a udział.

Natomiast najmłodszą medalistą Lechii podczas 51. Pucharu Poczty Polskiej została Karolina Chanduszko. Uczennica Gimnazjum nr 48 w Gdańsku sięgnęła po pierwszy brąz w mistrzostwach Pomorza.

- Byłam już mistrzynią Gdańska i wygrywałam w Czwartkach Lekkoatletycznych, ale to ten wynik uznaje za swój największy sukces. Ponadto o około minutę poprawiłam rekord życiowy. Na treningi Lechii przyszłam w listopadzie ubiegłego roku, a chodem zajęłam się dopiero kilka miesięcy temu. Początkowo się wahałam, czy brać to na poważnie. Ale jak są sukcesy, chcę pójść na całość i trenować profesjonalnie - mówiła Karolina.
Nagrody pieniężne w tym roku przygotowano na dwóch najdłuższych dystansach. W puli było 15 tysięcy złotych. Najwięcej zarobili zwycięzcy seniorskich chodów na 10 km - po 1,8 zł. Oboje pochodzą z AZS AWF Katowice.

Wśród kobiet pewnie wygrała Monika Kapera. Tylko do 3 km kroku dotrzymała jej kroku Agnieszka Ellward. Metę zawodniczka Floty Gdynia osiągnęła na 2. miejscu ze stratą blisko 2 minut.

Więcej emocji było w rywalizacji panów. Początkowo czołówkę tworzyli olimpijczycy z Londynu 2012: Dawid TomalaRafał Sikora oraz Łukasz Niedziałek i Białorusin Władimir Brundukow.

Po drugim kilometrze zaatakował Tomala, a jego tempo starał się utrzymać Niedziałek. Ten duet znajdował się na czele przez 1,5 kilometra. Potem już katowiczanin samotnie podążył do mety, a jego partner z "ucieczki" za ten wysiłek zapłacił sporym ubytkiem sił. Na ostatniej rundzie stracił 2. miejsce na rzecz Sikory, choć na półmetku miał nad nim blisko 20 sekund przewagi.