Sikora i Virbalyte wychodzili Puchary Poczty Polskiej

26 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Zobacz wspólny start młodzieżowców i juniorów na 20 km.

Olimpijka z Londynu i Rio de Janeiro Brigita Virbalyte oraz uczestnik tych pierwszych igrzysk Rafał Sikora triumfowali na głównym dystansie 10 km w 52. Pucharze Poczty Polskiej podczas Festiwalu Chodu w Gdańsku. Tytuł młodzieżowego mistrza Polski na dystansie 20 km zdobył zawodnik Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk Kacper Kosecki, który w dwóch poprzednich latach triumfował w kategorii juniorów.

Chodziarze z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi, a także liczni amatorzy opanowali kilometrową pętlę przebiegającą przez ulice: Podwale Staromiejskie, Tartaczna, Osiek, Refektarska i Stolarska. Rywalizowano łącznie w jedenastu kategoriach. Głównym punktem imprezy była konkurencja open na dystansie 10 km.

Wśród panów z czasem 41:41 triumfował Rafał Sikora z AZS AWF Kraków. Olimpijczyk z Londynu skorzystał na dyskwalifikacji Jauhena Zaleskiego Oprócz Białorusina trasy przez sędziego zdjęty został także Artur Brzozowski.

Wśród pań walkę o zwycięstwo stoczyły Litwinki Nastassia Jacewicz Brigita Virbalyte. Triumfowała ta druga. Zawodniczka mająca za sobą starty na dwóch ostatnich igrzyskach triumfowała z czasem 44:18 i przewagą 1:40. Zwycięzcy otrzymali na nagrody w wysokości 2000 zł, al nagradzana finansowo była pierwsza szóstka zarówno wśród pań jak i panów.

Odpowiedzialny za po raz kolejny niezwykle sprawną organizację zawodów Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk swój triumf świętował za sprawą Kacpra Koseckiego. Zawodnik, który w poprzednich dwóch latach zdobywał podczas tej imprezy mistrzostwo Polski juniorów na 20 km, tym razem powtórzył sukces w kategorii młodzieżowców.

Wygrał z czasem 1:35:25, który jest jego nowym rekordem życiowym na tym dystansie. Zostawił z tyłu głównych rywali przynajmniej o blisko minutę. Jak przyznał za metą, zastosował ten sam manewr, który sprawdził się w ubiegłym roku.

- Zrobiłem to, co obiecałem. Bardzo zależało mi na zwycięstwie i ogromnie się cieszę. Od początku miałem plan, który konsekwentnie realizowałem. Dałem się wyszaleć rywalom i zaatakowałem dopiero na 14 okrążeniu. Wszystko było czysto technicznie więc jestem zadowolony, to dla mnie udany koniec sezonu - mówi podopieczny trenera Mirosława Stasiewicza.
Młodzieżową mistrzynią Polski została Katarzyna Zdziebło ze Stali Mielec. Warto podkreślić sukces Michała Stosika z SKLA Sopot, który zwyciężył w mistrzostwach Pomorza młodzików na 5 km. Na tym samym dystansie mistrzem Polski weteranów został Stanisław Stosik z KL Lechia.