Duży sukces gdańskiego wioślarza. Miłosz Jankowski wygrał regaty Pucharu Świata

3 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Miłosz Jankowski po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Pucharu Świata. Miłosz Jankowski po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Pucharu Świata.

Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk) wraz z Jerzym Kowalskim (Gopło Kruszwica) wygrał inauguracyjne regaty tegorocznego Pucharu Świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Tym razem poza podium uplasował się jego kolega klubowy - Mateusz Biskup. Wicemistrz świata i Europy na dwójce podwójnej, tym razem wystartował na czwórce podwójnej i osiągnął w Belgradzie 4. miejsce.

ZAPOZNAJ SIĘ Z SYLWETKĄ MIŁOSZA JANKOWSKIEGO, KTÓRĄ PRZYGOTOWALIŚMY PRZED IGRZYSKAMI OLIMPIJSKIMI

Polska w Belgradzie wystawiła reprezentację składającą się aż z 34 zawodniczek i zawodników. Najlepszy wynik osiągnęli Miłosz JankowskiJerzy Kowalski. Dwójka podwójna wagi lekkiej jako jedyna z biało-czerwonych dopłynęła na najwyższy stopień podium.

Polski duet zaskoczył wszystkich w finale. Prowadził od początku do końca. Dwa tysiące metrów pokonał w rewelacyjnym czasie 6:13.04. Za nim finiszowali Belgowie (6:14.09) i Irlandczycy (6:14.10).

Mało kto spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. Do utworzonej w ubiegłym roku osady na dobre przylgnęło 4. miejsce. Z tą lokatą kończyli mistrzostwa Europy i świata 2017. Ba - Miłosz nawet w miejskim plebiscycie na najlepszych sportowców Gdańsk był czwarty.

Na podium Pucharu Świata co prawda już stawali, ale nigdy na jego najwyższym stopniu. Przed rokiem dwukrotnie byli na trzecim miejscu w Poznaniu i właśnie w Belgradzie. W Serbii wówczas osiągnęli wynik 6:26,63, ustępując Czechom i Brytyjczykom.

Natomiast Jankowskiemu udało się wcześniej raz wygrać regaty w tej rangi imprezie. W 2013 roku triumfował wspólnie z poprzednim partnerem na dwójce podwójnej wagi lekkiej - Arturem Mikołajczewskim.

SPRAWDŹ, JAKIE MEDALE ZDOBYLI GDAŃSCY WIOŚLARZE W MISTRZOSTWACH EUROPY ORAZ REGATACH PUCHARU ŚWIATA 2017

W tym roku Jankowski z Kowalskim od początku regat Pucharu Świata prezentowali się dobrze, ale we wcześniejszych biegach "nie wykręcali" najlepszych czasów. Przedbieg wygrali z wynikiem 6:34.97, który był łącznie trzecim rezultatem tej tury zmagań.

Także trzeci czas mieli półfinałów (6:22.87), a w swoim wyścigu przegrali o niespełna 0,6 sekundy z Irlandczykami. Jak się okazała optymalną dyspozycję Miłosz z Jurkiem przygotowali na finał.

W Belgradzie startował także lider gdańskiego wioślarstwa z ubiegłego roku. Mateusz Biskup przed rokiem był wicemistrzem Europy i świata w dwójce podwójnej wraz z Mirosławem Ziętarskim z AZS UMK Energa Toruń. Te medale zaowocowały wyborem na najlepszego sportowca Gdańska 2017.

Jednak nim Mateusz wsiadł do dwójki, startował także na czwórce podwójnej. M.in. przed rokiem z tą osadą zajął w Belgradzie 2. miejsce, ustępując tylko Litwie. Tym razem międzynarodowy sezon zaczął także od startu w tej konkurencji, ale nie było już tak dobrze.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNYCH MISTRZOSTW ŚWIATA W WIOŚLARSTWIE. BISKUP DRUGI, JANKOWSKI CZWARTY

Biskup, Ziętarski, Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) i Wiktor Chabel (Posnania) w niedzielę medal Pucharu Świata przegrali o niespełna sekundę. Finiszowali z czasem 5:42.49 za Norwegami (5:41.65), Brytyjczykami (5:38.86) i Niemcami (5:39.13).

To lekki zawód, bo w przedbiegach z wynikiem 5:54.63 potrafili nawiązać walkę z Brytyjczykami (5:53.57). Obie osady zdobyły bezpośredni awans do finału.

Rezultat czwórki podwójnej był identyczny, jaki osiągnęła w Belgradzie nasza ósemka, także finiszując na 4. miejscu.

Natomiast na podium w polskiej ekipie udało się wpłynąć jeszcze tylko paniom. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria SpringwaldKatarzyna Zillmann w czwórkach podwójnych zajęły 2. miejsce. Biało-czerwone z wynikiem 6:16.15, ustąpiły jedynie Holenderkom (6:14.31).

PRZYPOMNIJ SOBIE WYNIKI PLEBISCYTU NA NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW GDAŃSKA 2017

W następny weekend w Poznaniu odbędą się mistrzostwa Polski seniorów. Natomiast kolejne regaty Pucharu Świata w tym roku są zaplanowane: 22-24.06 Linz-Ottensheim (Austria), i 13-15.07 Lucerna (Szwajcaria).

Mistrzostwa Europy odbędą się na szkockim torze Strathclyde od 3 do 5 sierpnia, a mistrzostwa świata przeprowadzi bułgarskie Płowdiw od 9 do 16 września.

Ten ostatni tor dobrze wspomina Jankowski. W 2012 roku tam odbywały się mistrzostwa świata w konkurencjach nieolimpijskich. Na najwyższy stopień podium wpłynęła m.in. czwórka podwójna mężczyzn wagi lekkiej w składzie: Jankowski, Adam Sobczak (obaj AZS AWFiS), Mikołajczewski (Gopło Kruszwica) i Mariusz Stańczuk (AZS Warszawa).