Przybytek i Kołodziński na podium ME

12 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński po raz pierwszy w karierze stanęli na podium mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie 49er. Żeglarska załoga AZS AWFiS Gdańsk w regatach u wybrzeży portugalskiego Porto zdobyła brązowy medal. 24 lipca akademicy stawią się w Gdyni, gdzie przez trzy dni rywalizować będą w mistrzostwach Polski.

Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński żeglują razem od października 2010 roku. Byli na igrzyskach olimpijskich w Londynie, ale dopiero w niedzielę udało im się zdobyć pierwszy medal w seniorskiej imprezie rang mistrzowskiej. W ich trofeum w Porto nie było jednak nic z przypadku. Wręcz przeciwnie. Polacy w pełni na podium zasłużyli. Od początku regat plasowali się w ich ścisłej czołówce, choć przed ostatnim dniem rywalizacji wypadli z pierwszej "3".

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZAŁODZE AZS AWFIS GDAŃSK

Regaty w Portugalii miały otwarty charakter. Startowali w nich nie tylko Europejczycy. Łącznie rywalizowało aż 77 załóg, w tym trzy z Trójmiasta. Po eliminacjach stawka podzielona została na trzy grupy. Tylko tzw. flotylla złota, w której znalazło się 25 najlepszych duetów, mogło nadal marzyć o medalach.

Przybytek z Kołodzińskim eliminacje ukończyli na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej, a na 2. uwzględniając tylko Europejczyków. Rzutem na taśmę wśród najlepszych znaleźli się Przemysław Filipowicz (AZS AWFiS Gdańsk) i Jacek Piasecki (SKŻ Sopot), którzy zdobyli 22. lokatę. W czołówce żeglowała także olsztyńska załoga. Tomasz JanuszewskiJacek Nowak tę część zmagań zakończyli na 7. miejscu. Natomiast w tzw. flotylli srebrnej, czyli walczącej o miejsca 26-52, znaleźli się Dominik Buksak (YKP Gdynia) i Grzegorz Goździk (AZS AWFiS Gdańsk), którzy eliminacje ukończyli na 35. miejscu.

W finale walka o medale toczyła się do ostatniego wyścigu. Szyki żeglarzom i organizator popsuła dodatkowo pogoda. Trzeba było opóźniać starty na Oceanie Atlantyckim w oczekiwaniu na sprzyjający wiatr i czasu nie starczyło, by rozegrać wyścig medalowy, punktowany podwójnie, który miał się odbyć na rzece Douro.

Na taki werdykt nie narzekali Łukasz z Pawłem. Co prawda ostatniego dnia mijali metę na miejscach: 12, 9 i 11, ale ich rywalom w walce o podium wiodło się jeszcze gorzej. Na przykład Januszewski z Nowakiem pogrzebali szanse na medal finiszując na pozycjach: 13, 25 i 18.

W punktacji uwzględniającej wszystkich startujących, także tych spoza kontynentu, zwyciężyli Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke, a gdańszczanom przypadła 5. lokata. Jednak w klasyfikacji wyłącznie Europejczyków, a za nią były medale, Przybytek i Kołodziński zajęli 3. miejsce.

To największy sukces Polaków w tej klasie od 1998 roku. Wówczas wicemistrzami Europy byli Paweł KacprowskiPaweł Kuźmicki. Ten pierwszy jest obecnie trenerem reprezentacji Polski.

(YKP Gdynia) i Grzegorz Goździk 224

Przybytek z Kołodzieńskim w Porto nie tylko zdobyli medal, ale także objęli prowadzenie w krajowych kwalifikacjach olimpijskich. W ich ramach jeszcze w tym roku odbędą się mistrzostwa świata, a wiosną przyszłego roku regaty na Majorce. Polscy żeglarze w tej klasie muszę jeszcze wywalczyć międzynarodową kwalifikację do startu w Rio de Janeiro.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KWALIFIKACJACH OLIMPIJSKICH POLSKICH ŻEGLARZY

Najlepsze załogi tej klasy od 24 do 26 lipca będzie można oglądać w mistrzostwach Polski, które odbędą się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. W niedzielę w tej imprezie wyłoniono pierwszych zwycięzców. Wszystkie miejsca na podium obsadzili miejscowi żeglarze.

PEŁNY PROGRAM TEGOROCZNEGO FESTIWALU ŻEGLARSKIEGO W GDYNI

Puchar Europy Open Bic: 1. Mateusz Budzisz, 2. Natalia Kuczys, 3. Konrad Jasiewicz (wszyscy Arka Gdynia)
Puchar Europy 29er: 1. Mikołaj Staniul, Kajetan Jabłoński, 2. Aleksandra Melzacka, Maja Nicińska, 3. Michał Sawicki, Mikołaj Jaworski (wszyscy YKP Gdynia)
Puchar Trenerów Optimist: 1. Kacper Worek (YK Stal Gdynia), 2. Pola Dzik (YKP Gdynia), 3. Gustaw Miciński (YKP Gdynia)