Polscy piłkarze przegrali z Hiszpanią

5 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Polska - Grecja na remis w Gdańsku
Reprezentanci Hiszpanii cieszą się po golu strzelonym przez Fede Vico (numer 10). Reprezentanci Hiszpanii cieszą się po golu strzelonym przez Fede Vico (numer 10).

Na inaugurację turnieju kwalifikacyjnego mistrzostw Europy do lat 19 piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Hiszpanią 0:1 (0:1). We wcześniejszym spotkaniu, które odbyło się również na Stadionie Miejskim w Gdyni, Grecja zremisowała z Chorwacją 1:1 (1:0). Do rozgrywek finałowych, które w lipcu odbędą się na Litwie, awansuje tylko zwycięzca tej grupy. Kolejne spotkania odbędą się w piątek, 7 czerwca w Starogardzie Gdańskim.

Bramka:
Vico 28

POLSKA: Pogorzelec - Kędziora, Klemenz, Horoszkiewicz, Liberacki - Murawski (74 Zieliński), Mrowca - Kacprzycki (61 Formella), Kobylański (46 Kurowski), Jagiełło - Stępiński

HISZPANIA: Blanco (53 Herrero) - Bellerin, Sanchez, Lopez, Varela - Bardonado (83 Mina), Rodriguez, Iniguez, Vadillo - Vico (73 Duarte) - Hernandez

Sędzia: Żabczenko (Ukraina). Żółta kartka: Formella (Polska). Czerwona kartka: Vadillo (Hiszpania, po drugiej żółtej w 67. minucie).

W pierwszym meczu turnieju w opałach był aktualny wicemistrz Europy do lat 19. Przeciwko Grekom dwukrotnie podyktowano rzuty karne, ale tylko jeden z nich, po przerwie Chorwaci zamienili na gola. Dlatego spotkanie zakończyło się remisem. Żartowano, że wśród około 300-osobowej widowni było więcej skautów z różnych stron świata niż kibiców.

Grecja - Chorwacja 1:1 (1:0)

Dimitris Goutas 12 - Tomislav Kis 66 karny

Biało-czerwonych do gry wyszli w drugim spotkaniu. Ich rywalem był aktualny mistrz do lat 19 - Hiszpania. Organizatorzy meczu liczyli na komplet widzów, czyli 8,5 tysiąca, gdyż tyle przygotowano miejsc na trybunach.

Szybko pobrano 6 tysięcy bezpłatnych wejściówek. Aby nie zabrakło ich dla tych, którzy na stadion przyszli po południu, zostawiono w kasach 2 tysiące wejściówek. Ostatecznie spiker poinformował, że na trybunach zebrało się 6625 kibiców.

Biało-czerwoni rozpoczęli odważnie. Obrońców Hiszpanii próbował niepokoić Mariusz Stępiński. W 11. minucie w dogodnej sytuacji przestrzelił Aleksander Jagiełło, któremu piłkę na 7. metr od bramki wyłożył Radosław Murawski.

Czym dłużej trwał mecz, coraz groźniejsze były jednak ataki przyjezdnych. Hasło do ataku dał Jose Rodriguez. To piłkarz, który może pochwalić się tym, że jest najmłodszym zawodnikiem Realu Madryt, który w "królewskich" barwach zagrał w Lidze Mistrzów.

Oskar Pogorzelec odbił strzał pomocnika Hiszpanii, po chwili poradził sobie również z uderzeniem Alvaro Vadillo, a po akcji Fede Vico w 24. minucie polskiego bramkarza wyręczył słupek.

Niestety, w 28. minuty Hiszpanie objęli prowadzenie. Tym razem Vico przymierzył z około 30 metrów w samo "okienko". Dziesięć minut Pogorzelec był w opałach po uderzeniu Vadillo, ale uratował się parując piłkę na róg.

Polaków spróbował do walki poderwać Łukasz Kacprzycki. Skrzydłowy Lechii najpierw pokazał rywalom, że nie unika twardej gry, dwukrotnie nieprzepisowo wchodzą w nogi przeciwników wślizgami. Natomiast w 35. minucie popisał się indywidualną akcją. Z prawego skrzydła "złamał" ją do środka i uderzył celnie lewą nogą, ale zbyt słabo, by pokonać Rubena Blanco.

W ostatniej minucie przed przerwą szczęście uśmiechnęło się do Polaków. Mieliśmy juniorską tiki-takę Hiszpanów. Kilka szybkich podań po ziemi rozerwało obronę naszego zespołu. Po podaniu Francisco Vareli z metra spudłował Vico.

• Jacek Bąk

Po zmianie stron znów odważnie zaatakowali Polacy. Po rozegraniu rzutu wolnego strzelał Jagiełło, ale tylko w boczną siatkę. W 53. minucie po kolejnym stałym fragmencie gry kontuzji doznał Ruben Blanco. Hiszpanie musieli wymienić bramkarza.

W jeszcze większych opałach goście zaleźli się w między 64. a 67. minutą. W tym okresie dwie żółte kartki zobaczył Vadillo. Najpierw za faul na Dariusz Formelli, a po chwili za symulowanie faulu w polu karnym, choć wydawało się, że jednak Lukas Klemenz spowodował upadek rywala.

Przy grze w osłabieniu Hiszpania skoncentrowała się na obronie wyniku. Jej ataki były już rzadkie, a na pewno nie tak groźne jak te w granicach 60. minuty. Wówczas Pogorzelec bronił strzały Vareli i Vico.

W 87. minucie przed szansą na wyrównanie stanął Stępiński. Po dośrodkowaniu Jagiełły z wolnego były napastnik Widzewa niecelnie główkował z 6. metra. Nawet jednak jeśli posłał piłkę do siatki, to gola by nie było, gdyż sędzia boczny dopatrzył się spalonego i podniósł chorągiewkę.

Po tej sytuacji biało-czerwoni podłamali się, wydawało się nawet, że stracili wiarę w wyrównanie. Sam na sam z Pogorzelcem znalazł się rezerwowy Santiago Mina. Polski bramkarz zdołał odbić piłkę.

Nadzieje odżyły znów dzięki... arbitrowi. Mecz został przedłużony aż o 7 minut. Niestety, w trzeciej minuty tego czasu na skutek faulu musiał boisko opuścić Adrian Liberacki. Limit zmian Polacy wykorzystali już wcześniej, a zatem obie drużyny grały w "10".

Gdy siły się wyrównały, znów zaatakowali Hiszpanie. W dogodnej sytuacji spudłował Mina.

Liberacki wrócił na ostatnie kilkadziesiąt minut na boisko, choć mocno utykał na lewą nogę. Były obrońca Arki, a obecnie włoskiej Regginy zdecydował się nawet na strzał, ale piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką.

Jose Luis De La Fuente Jose Luis De La Fuente
Pomeczowy komentarz trenerski
Jose Luis De La Fuente (Hiszpania):
To były jakby dwa mecze w jednym spotkaniu. Do przerwy zdecydowanie dominowaliśmy. Gdybyśmy wykorzystali wszystkie sytuacje, które sobie wypracowaliśmy, to byśmy spokojnie zapewnili sobie wygraną.

A tak w drugiej połowie, a zwłaszcza, gdy musieliśmy grać w osłabieniu, trzeba było cierpieć. Polska reprezentacja rozegrała dobry mecz.

Nie wiem, czy zasłużenie mój zawodnik dostał czerwoną kartkę. Nie widziałem dobrze tej sytuacji, a że szanuję pracę sędziów, nie będę ich oceniał. Jednak rzeczywiście zawodnicy mówili, że zamiast czerwonej kartki powinien być dla nas karny.

Marcin Sasal Marcin Sasal
Marcin Sasal (Polska):
Zaprezentowaliśmy się godnie, ale wynik jest niekorzystny i nie ma się z czego cieszyć. Brakowało nam pewności siebie. Ale to wynikało z tego, że rzadko gramy z takim stylem. Na ogół mierzymy się z drużynami z bloku wschodniego.

Z Hiszpanią nie mogliśmy sobie pozwolić na otwartą grę. Ustawiliśmy, aby nie dopuścić rywali do prostopadłych podań. Może rzeczywiście wyglądało to defensywnie, bo graliśmy i ósemką w defensywie, ale nie mamy takiej swobody w grze jak Hiszpanie. Nasi zawodnicy też mają umiejętności techniczne, ale zabrakło im odrobiny wiary, że mogą ją sprzedać.

Brakuje nam jakości z przodu, z tyłu jest to dobrze poukładane. Gola straciliśmy przecież po strzale z 30 metrów. W drugiej połowie zaatakowaliśmy, ale brakowało większej liczby strzałów.

Stępiński w ataku nie mógł się rozpędzić. Potem wpuściłem drugiego napastnika za pomocnika, ale zdecydowanie w napadzie zabrakło indywidualności.

Nie poddajemy się jednak. W dwóch następnych meczach będziemy walczyć o zwycięstwo. To co pokazali dzisiaj Chorwaci i Grecy pokazało, że z nimi nie jesteśmy bez szans.

Opinie (28) 2 zablokowane

• Stadion pusty - w kasie biletów brak! (5)

Stadion pusty - w kasie biletów brak! Tak zakomunikowały Panie o godzinie 10.
    Twierdząc że bilety się rozeszły bo kibice od 6 rano czekali na nie! Jakoś mi się nie chce wierzyć patrząc na stadion zapełniony w 1/3 ! Skandal!

• 24 13

• niestety udostepniono tylko 8.5 tys miejsc. Wiadomo dlaczego ? (4)

• 5 1

• (2)

co ty bredzisz?? już propaganda?!?!?! ja byłem o 17:20 pod stadionem i bilet na tory dostałem i się ta pani ładnie do mnie uśmiechnęła na koniec :)

• 9 4

• Ziom ma rację (1)

Ziomek tym razem ma rację i nie koniecznie jest betkiem :) też byłem o 10:30 i nic : wszystkie kasy puste (jeśli chodzi o bilety na Polska-Hiszpania). Najgorsze to to, że kobiety nie mówiły że mają jeszcze te 2 tys. na popołudnie tylko odpowiadały najprościej : "Biletów już u mnie nie ma - niech pan idzie do okienka obok" - i tak od kasy do kasy. Frekwencja oczywiście taka jaką przeczuwałem : prawie 2 tys pustych miejsc.

• 1 3

• ???

Te 2 tysiące pustych miejsc nie wynikają z tego że ktoś oszukał mówiąc, że wejściówek już nie ma... Polacy to takie naród że jak coś jest za darmo to biorą chiciaż nie jest im to potrzebne. I tak pewnie dużo osób wzięło po 4 wejściówki (tyle ile mogła odebrać 1 osoba) chociaż wiedzieli że pójdą np w 2 osoby, ale w razie czego jakby tata Janusz chciał iść to by miał. I tak dużo się zmarnowało. Bardzo dobrze że rozdawali też później bo dużo ludzi jednak o 8:00 to jest w pracy i nie mieli by jak odebrać biletów...

• 2 0

• Wiadomo

koszt organizacji.
        ograniczyli pojemność do tylu i Pomorski ZPN mial mniejsze koszty.

• 2 0

• WYPISZ WYMALUJ

WCZORAJSZY mecz z Lichtensztajnem

• 16 3

• z ostatniej chwili (4)

już za niedługo na ten stadion wejdziemy na mecz ekstraklasy. Zawisza, Termalica i Flota nie dostały licencji więc awansują Cracovia i Arka. Niezły numer!!!!!

• 12 26

• (1)

No tak, to byłby awans w stylu Arki. Czyli nie wywalczony na boisku, ale albo dzięki korupcji albo przy zielonym stoliku.

• 21 10

• a czy to Arka działa by jakoś sie dostać do e-klasy czy raczej ?

nie, to inne kluby nie spełnija warunków, wiec nie pisz głupot! Arka nawet nie złożyła wniosku o grę w ekstraklasie

• 6 5

• tak tak w takich awansach to arka jest mistrzem

• 11 7

• fakt, cytat z extraklasy n e t :

Komisja odmówiła wydania licencji na grę w Ekstraklasie Zawiszy Bydgoszcz, Termalice Bruk-Bet Nieciecza i Flocie Świnoujście. W przypadku zespołu z Bydgoszczy problemem jest niedostarczenie odpowiednich dokumentów, natomiast lista uwag pod adresem pozostałych drużyn jest dłuższa.

• 5 4

• WIDAC FANE ARKI TO NAPEWNO POLSKA NIE WYGRA

-(

• 8 12

• zawyżona frekfencja (1)

jeśli na tym meczu było ponad 6 tys. to na meczach Arki było po 12 tys. Na meczu ze Stomilem było zdecydowanie więcej kibiców a frekfencję oszacowano na 4,5 tys. Bezpłatne bilety leżą w urzędzie miejskim.

• 13 9

• ???

że niby kiedy więcej było? Tory zapełnione w podobnym stopniu natomiast na Olimpijskiej trybunie na meczu ligowym zdecydowanie mniej osób. Tak więc nie pisz głupot.

• 3 0

• walek (2)

Walek z biletami o 13 dowiedzialem sie ze nie dostane biletow juz a o 17 juz byly!? Kszeselka sie rozmnozyly???