Myszka przed Tarnowskim w Hyeres

AZS AWFiS Gdańsk

Piotr Myszka (z lewej) przed Pawełem Tarnowskim - tak wyglądała kolejność na szczycie klasyfikacji RS:X w Hyeres. fot. energasailing.pl

Piotr Myszka po raz trzeci w karierze wygrał prestiżowe regaty w Heyres w windsurfingowej klasie RS:X. To bardzo dobry prognostyk przed startem olimpijskim, który czeka zawodnika AZS AWFiS Gdańsk w sierpniu. We Francji 2. miejsce w tej specjalności zajął Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a wśród pań triumfowała Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa).

BIAŁECKA I MYSZKA MISTRZAMI ŚWIATA 2016

Czworo żeglarzy z trójmiejskich klubów wywalczyło prawo startu w tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Małgorzata BiałeckaPiotr Myszka doskonale weszli w sezon, zdobywając w lutym tytuły mistrzów świata w klasie RS:X. Teraz głównymi sprawdzianami formy przed wyjazdem do Rio de Janeiro są starty w prestiżowych regatach zaliczanych do punktacji Pucharu Świata.

We francuskim Hyeres deskarz AZS AWFiS zawsze żeglował świetnie. I potwierdził to w tegorocznych regatach, choć początek miał słaby.

- Byłem czternasty i musiałem potem odrabiać starty. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się pozbierać po tym pierwszym dniu. Myślę, że w kontekście igrzysk to dobre budowanie psychiki. Bo czasami jest dobrze, a czasami jest źle i trzeba sobie umieć radzić w każdej sytuacji - podkreślał już po odebraniu złota Piotr Myszka.
Dla gdańskiego deskarza to już trzecie zwycięstwo w Hyeres. Poprzednio był tutaj najlepszy w latach: 2011 i 2014. Ponadto czterokrotnie zdobywał 2. miejsce (2005, 2010, 2013, 2015), a raz stanął na najniższym stopniu podium (2006).

Obecnie najgroźniejszym rywalem do zwycięstwa dla Piotra był Paweł Tarnowski. Po rozegraniu 10 wyścigów zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot był słabszy jedynie o 3 punkty. Za Polakami uplasował się wicemistrz olimpijski z Londynu - Nick Dempsey (W.Brytania).

Natomiast formy sprzed czterech lat, która zaowocowała brązem na igrzyskach, nie może odnaleźć Przemysław Miarczyński. Sopocianin w Hyeres uplasował się na 11. miejscu.

- Niedawno skończyłem również na 2. miejscu zawody Pucharu Europy na Majorce. We Francji pływałem dość zmiennie. Udało mi się z dziesięciu wyścigów wygrać aż cztery, więc wydawałoby się, że mógłbym spokojnie zwyciężyć w tych regatach. Niestety, kilka gorszych wyników, które się pojawiły w kolejnych dniach, przesunęły mnie na 5. pozycję i musiałem odrabiać straty - oceniał Paweł Tarnowski.
TUTAJ PEŁNE WYNIKI

Wśród pań na 11. miejscu w klasie RS:X uplasowała się Białecka. Mistrzyni świata rozpoczęła od 3. pozycji, ale potem aż czterokrotnie plasowała się na 25. i niższym miejscu, co przekreśliło jej nadzieje na wysoką pozycję w końcowej klasyfikacji.

3 punty za Białecką, na 13. pozycji sklasyfikowana została druga z deskarek SKŻ Ergo Hestia - Maja Dziarnowska.

W Hyeres klasą dla siebie była Zofia Noceti-Klepacka. Brązowa medalista olimpijska sprzed czterech lat wygrała z przewagą 8 punktów nad najgroźniejszą rywalką (Bryony Shaw z W.Brytanii). Stołeczna deskarka 1. miejsce zdobyła równą formą. Nie wygrała żadnego z 11 wyścigu, ale w żadnym z punktowanych nie zajęła niższej pozycji niż 7.

We Francji niezbyt dobrze poszło Łukaszowi PrzybytkowiPawłowi Kołodzińskiemu. Załoga AZS AWFiS Gdańsk, która przygotowuje się do startu w Rio de Janeiro w klasie 49er, zajęła dopiero 25. miejsce. Akademicy w trakcie 12 wyścigach mieli tylko przebłyski dużych możliwości, gdy metę osiągali na 2. czy 4. pozycji.