Rugbistki Biało-Zielone Ladies Gdańsk najlepsze na inuagurację mistrzostw Polski

18 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Biało-Zielone Ladies Gdańsk wygrały pierwszy turniej z cyklu mistrzostw Polski 2019/20. 21 września, w sobotę zapraszają na drugie zawody na stadion przy al. Grunwaldzkiej. Biało-Zielone Ladies Gdańsk wygrały pierwszy turniej z cyklu mistrzostw Polski 2019/20. 21 września, w sobotę zapraszają na drugie zawody na stadion przy al. Grunwaldzkiej.

Biało-Zielone Ladies Gdańsk od wygranego turnieju w Gietrzwałdzie rozpoczęły marsz po 10. tytuł mistrzyń Polski z rzędu. W sobotę, 21 września na stadionie przy al. Grunwaldzkiej podopieczne Janusza Urbanowicza zaprezentują się przed własną publicznością. Dla kibiców wstęp wolny. Udaną inaugurację zaliczyła także Flota Gdynia, która zwyciężyła w II lidze i w drugich zawodach cyklu może już grać o miejsca 5-8.

Przypomnij sobie klasyfikację mistrzostw Polski rugbistek sezonu 2018/19

Mistrzostwa Polski rugby kobiet w sezonie 2019/2020 rozgrywane będą według tego samego systemu co poprzednie rozgrywki. Końcowa klasyfikacja ustalona zostanie na podstawie wyników czterech jesiennych i czterech wiosennych zawodów. Ekipa, która będzie przewodzić na półmetku, zagra ostatni turniej przed własną publicznością.

Do klasyfikacji generalnej drużyny dostają punkty za miejsca w poszczególnych zawodach. Ostatnia pozycja to punkt, a potem jest punkt więcej za każdą wyższą pozycję. Na przykład w Gierzwałdzie na inaugurację mistrzostwa stawiło się 11 drużyn, a zatem najlepsza otrzyma 11, a najsłabsza 1 punkt.

W każdym turnieju drużyny podzielone są na ekstraligę (4 najlepsze drużyny), I ligę (4 lub 5 zespołów) oraz II ligę, jeśli na starcie stawi się co najmniej 10 zespołów. Po każdych zawodach najsłabsza ekipa z danej klasy spada, a jej miejsce na tym szczeblu zajmuje najlepsza z niższej klasy.

Na inaugurację drużyny podzielone zostały na trzy klasy rozgrywkowe na podstawie wyników minionego sezonu. W ekstralidze grano systemem każdy z każdym, a potem odbyły się mecze o 1. i 3. miejsce.

Biało Zielone Ladies Gdańsk rozgromiły: Diablice Ruda Śląska 56:0 i Juvenia Kraków 47:0 oraz pokonały Black Roses Poznań 19:7 i 21:19. Zwłaszcza finałowy sukces został osiągnięty w dramatycznych okolicznościach.

Rywalki, które wzmocniły się sięgnęły po zagranicznymi zawodniczkami, prowadziły już 19:7. Biało-Zielone odpowiedziały wówczas przyłożeniami Anny KlichowskiejJulianna Schuster, a w obu przypadkach przy podwyższeniach nie pomyliła się Karolina Jaszczyszyn, kapitan zespołu.

- Jesteśmy bardzo zadowolone ze zwycięstwa, gdyż należy ono to jednych z najtrudniej wywalczonych w ostatnich latach. Mecz finałowy był bardzo wyrównany, ale to my pokazałyśmy wielką determinację oraz walkę do ostatniej wręcz sekundy - podkreśla Karolina.

Polskie rugbistki najwyżej w historii. Sprawdź, do którego miejsca doszły w Europie

Już w najbliższą sobotę gdańszczanki zaprezentują się przed własną publicznością. Drugi turniej z cyklu mistrzostw Polski odbędzie się na stadionie przy al. Grunwaldzkiej. Dla kibiców wstęp bezpłatny. Kolejne zawody jesienią planowane są: 12 października w Krakowie oraz 26 października w Rudzie Śląskiej.

- Widać brak świeżości w naszej grze, gdyż kosztem polskich mistrzostw przygotowujemy się do kwalifikacji World Series, które odbędą się w kwietniu przyszłego roku w Singapurze. Dziewczyny pokazały ogromny charakter i wolę zwycięstwa. Mimo że wiele rzeczy w Gietrzwałdzie im się nie układało, to potrafiły przezwyciężyć te przeciwności - ocenia Janusz Urbanowicz, trener Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, a jednocześnie selekcjoner reprezentacji Polski, który właśnie na klubowych podopiecznych opiera coraz lepsze wyniki drużyny narodowej.
BIAŁO-ZIELONE LADIES: Aleksandra Leśniak, Małgorzata Kołdej, Julianna Schuster, Sylwia Witkowska, Klaudia Oboza, Patrycja Zawadzka, Anna Klichowska, Karolina Jaszczyszyn, Hanna Maliszewska, Monika Pietrzak, Natalia Pamięta, Oksana Panasenko

Po przerwie rocznej przerwie do rywalizacji w mistrzostwach Polski wróciły rugbistki Floty Gdynia. Zaczynać musiały od najniższego szczebla, czyli rozgrywek II ligi. W Gietrzwałdzie z dwoma rywalami zagrały mecz i rewanż, osiągając najlepszy bilans. Gdynianki dwukrotnie pokonały: GRT Olsztyn 12:5 i 31:7 oraz wygrały 28:15 i przegrały 5:15 z Legią II Warszawa.

Tym samym Flota pierwszy turniej ukończyła na 9. miejscu, a to oznacza, że wywalczyła awans do I ligi. W Gdańsku będzie mogła zagrać o pozycje 5-8.