Mistrzowie Polski na katamaranach oraz ORC załóg dwuosobowych w żeglarstwie

Navigo

W mistrzostwa Polski katamaranów w Sopocie rywalizowały 44 jednostki.
W mistrzostwa Polski katamaranów w Sopocie rywalizowały 44 jednostki. fot. Rafał Czepułkowski/FotoSurf

Tymoteusz Bendyk, Marek Żebrowski, Aleksandra Soczyńska i Filip Kokot (wszyscy UKS Navigo Sopot) oraz Krzysztof Bassak i Piotr Siciński (YPK Warszawa) zdobyli tytuły mistrzów Polski w regatach katamaranów. Natomiast Jakub Marjański i Artur Burdzej (AKM Gdańsk) na jachcie "Busy Lizzy" zwyciężyli w morskich żeglarskich mistrzostwach Polski ORC załóg dwuosobowych.

Przeczytaj zapowiedź żeglarskich mistrzostw Polski

W Sopocie od 9 do 11 sierpnia rywalizowały 44 katamarany. W klasach: A, F-18, Open regaty miały rangę mistrzostw Polski. Ponadto odbyły się wyścigi klasy Topcat. Imprezę przygotował Uczniowski Klub Sportowy Navigo Sopot, dla którego były to zarazem ostatnie regaty w tym roku w roli gospodarza.

Żeglarzom przyszło się zmagać w bardzo silnych bardzo zmiennych warunkach wiatrowych. Mimo to udało się rozegrać w każdej specjalności po 9 wyścigów.

W najliczniejszej obsadzonej klasie A (20 jednostek) zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli Tymoteusz Bendyk Dave Shaw z Nelson Yacht Club Nowa Zelandia. Różnicą 3 punktów wygrał zawodnik UKS Navigo, który pięciokrotnie mijał linię mety jako pierwszy, a czterokrotnie finiszował na 2. pozycji.

Brąz przypadł w udziale innemu sopockiemu żeglarzowi - Maciejowi Żarnowskiemu. Dla gospodarzy to dobry prognostyk przed mistrzostwami świata, które za 2 tygodnie odbędą się na olimpijskim akwenie w Weymouth w Wielkiej Brytanii.

Tytuł mistrza Polski w kategorii A-class Classic przyznano Markowi Żebrowskiemu, który w klasyfikacji generalnej był 11. Ponadto wyróżniono: najlepszego juniora - Andrzej Senkus, jedyną kobietę w tej klasie - Ewa Górska, najlepszego mastera - Seweryn Kajewski, najlepszego grand mastera - Jacek Noetzel (wszyscy UKS Navigo) oraz najlepszego great grad mastera - Vladislav Ptasnik.

Wszystkie wyniki startujących w mistrzostwach Polski katamaranów 2019

Żeglarze sopockiego klubu dubletem wygrali rywalizację w klasie Open. Tytuł mistrzowski zdobyli: Aleksandra SoczyńskaFilip Kokot, a wicemistrzowski - Tymoteusz CierzanKatarzyna Piernicka. Załogi dzieliła w końcowej klasyfikacji zaledwie punkt różnicy. Brąz dla Pawła PeplińskiegoNatana Hetmańczyka (Port Mechelinki).

Wicemistrzami Polski w klasie F-18 zostali Arkadiusz PiernickiMichał Kraskowski. Załoga UKS Navigo o punkt wyprzedziła kolegę klubowego Łukasza Wroczyńskiego, który po brąz żeglował z Rafałem Schleiferem (LSYP Active). Zdecydowanie na tym typie katamaranu wygrali Krzysztof BassakPiotr Siciński (YPK Warszawa), którzy zwyciężyli w 6 z 8 wyścigów, a w ostatnim nie musieli już stawać na starcie.

Jedyną klasą, która w Sopocie nie rywalizowała o mistrzowskie medale był Topcat. Katamaran tego typu najlepiej prowadzili Jarosław WachowiakMarek Śmiglak (JKW Poznań), którzy wyprzedzili: Mariana TobysaJakuba Drygasa oraz Piotra LiszkaMalwinę Wilk (wszyscy TopCat-Team Polska).

Trzy wyścigi ustaliły kolejność w mistrzostwach Polski ORC załóg dwuosobowych. Najdłuższym i podwójnie punktowanym był ten ostatni, na dystansie około 240 mil o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Jego zwycięzcy Michał ŚliwaArtur Skrzyszowski na jachcie Barakam ponieśli jednak wcześniej zbyt duże straty, by włączyć się do walki o najcenniejsze medale. Ukończyli regaty na 3. miejscu.

Walka o tytuł rozegrała się między Jakubem MarjańskimArturem Burdzejem (AKM Gdańsk), a Andrzejem KopytkoAnną Majewską. Obie jednostki dzieliły się zwycięstwami w dwóch pierwszych wyścigach, ale to jacht "Opele" był lepszy o punkt.

Oznaczało to, która z nich pierwsza przypłynie do mety w ostatnim starcie - zwycięży. Lepsza okazała się załoga AKM Gdańsk na jachcie Busy Lizzy, która po raz pierwszy płynęła w tym składzie w tych mistrzostwach.

Uczestnicy morskich żeglarskich mistrzostwach Polski ORC załóg dwuosobowych.
Uczestnicy morskich żeglarskich mistrzostwach Polski ORC załóg dwuosobowych. mat. prasowe organizatora