Mistrzostwa Europy w klasie RS:X. Piotr Myszka czwarty, Zofia Klepacka z brązem

12 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
aktualizacja: godz. 17:12 (13 marca 2021)
Od prawej: Piotr Myszka, Zofia Klepcka, Radosław Furmański. Od prawej: Piotr Myszka, Zofia Klepcka, Radosław Furmański.

Piotr Myszka zajął 4. miejsce w mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie windsurfingowej RS:X. W kończącym regaty w portugalskiej Vilamourze wyścigu medalowym deskarz AZS AWFiS Gdańsk finiszował jako drugi, ale wcześniejsze straty były zbyt duże, aby mógł stanąć na podium. W rywalizacji kobiet brązowy medal zdobyła Zofia Klepacka (Legia Warszawa), a Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) uplasowała się na 14. pozycji.

Aktualizacja, 13.03.2021, godz. 17:12

Piotr Myszka świetnie popłynął w wyścigu medalowym, w którym wzięło udział 10 najwyżej klasyfikowanych zawodników mistrzostw Europy w klasie RS:X. Deskarz AZS AWFiS Gdańsk osiągnął metę jako drugi, a w klasyfikacji generalnej przesunął się na 4. miejsce. Na 5. pozycji regaty ukończył Radosława Furmańskiego (DKŻ Dobrzyń).

Piotr stracił szansę na medal przedostatniego dnia mistrzostw. Wówczas spadł na 5. miejsce, a do 3. pozycji traci aż 22 punkty. Co prawda ostatni wyścig był punktowany podwójnie, ale można odrobić w nim maksymalnie 20 punktów.

- Najważniejsze, że wraca prędkość, z czym miałem problem w zeszłym roku i że pęknięte żebro, którego to urazu nabawiłem się w poprzednich mistrzostwach Europy już nie daje znać o sobie i nie mam żadnych ograniczeń - podsumował Myszka, którego za miesiąc czeka start w mistrzostwach świata w Kadyksie, a na przełomie lipca i sierpnia rywalizacja w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Mistrzostwa Europy 2020 - relacja

Wśród pań Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zakończyła mistrzostwa na 14. pozycji. Natomiast po brązowy medal sięgnęła Zofia Klepacka (Legia Warszawa). Na dwa dni przed końcem regat Polka była jeszcze liderką, ale ostatecznie ukończyła rywalizację na 3. miejscu, gdyż w wyścigu medalowym przypłynęła do mety dopiero jako dziesiąta.

Natomiast w biegu kończącym eliminacje była 11. W najważniejszej fazie regat zaliczyła zatem dwa najsłabsze wyniki w Portugalii, gdyż wcześniejsze wyścigi kończyła na miejscach 2-7.

Dla Klepackiej po już dziewiąty medal mistrzostw Europy seniorek w klasie RS:X i piąty brązowy. Poprzednio na najniższym stopniu podium stawała w: 2010, 2014, 2015 i 2020. Ponadto była trzykrotnie złotą medalistką (2011, 2017, 2018), a raz została wicemistrzynią kontynentu (2016).

Piotr Myszka w wyścigu medalowy był drugi, ale w klasyfikacji generalnej mistrzostwach Europy w olimpijskiej w klasie RS:X zajął 4. miejsce. Piotr Myszka w wyścigu medalowy był drugi, ale w klasyfikacji generalnej mistrzostwach Europy w olimpijskiej w klasie RS:X zajął 4. miejsce.
To są ostatnie mistrzostwa Europy, gdy klasa RS:X należy do programu olimpijskiego. Dlatego w Portugalii Polska wystawiła jedynie reprezentantów, którzy wystąpią na igrzyskach w Tokio oraz rezerwowych. Łącznie cztery osoby.

- Nie ukrywam, że przyjechałem tu po medal, ale też nie jest to docelowa impreza. Szczyt formy ma przyjść na igrzyska olimpijskie. Pływam w miarę równo, z czego jestem zadowolony - mówi Piotr Myszka.
W Vilamourze trenuje od dłuższego czasu. Dobrą formę zaprezentował już Portugal Grand Prix, wygrywając regaty, które były generalnym sprawdzianem przed mistrzostwami.

Nominacje olimpijskie przyznane. Piotr Myszka wystartuje na drugich igrzyskach

Gdy przyszło do rywalizacji o medale, po siedmiu wyścigach zawodnik AZS AWFiS Gdańsk plasuje się na 4. miejscu, a w najlepszych startach, dwukrotnie plasował się na 2. pozycji. Obecnie do rywali z lokat 2-3 traci on 11 punktów, a lider uciekł na dwa kolejne punkty. Są to starty do odrobienia, gdyż przed deskarzami w Portugalii jeszcze trzy wyścigi, a następnie bieg medalowy, z udziałem 10 najlepszych i punktowany podwójnie.

Tyle samo punktów co Piotr ma rezerwowy na igrzyska - Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). O kolejności na miejscach 4-5 decyduje pomocnicza tabelka, w której kluczowe jest najwyższa pozycja osiągnięta w wyścigu. Drugi z Polaków w najlepszym z nich metę osiągnął jako trzeci.

Przypomnijmy, że Myszka ma w bogatej kolekcji sportowych sukcesów już pięć medali z mistrzostw Europy. Jednak po raz ostatni stał na podium przed 7 laty, gdy sięgnął po złoto.