• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ruszyły regaty Energa Sopot Match Race

29 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Match racing to jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji żeglarskich. Na krótkiej trasie, doskonale widocznej z molo w Sopocie, każdorazowo rywalizują tylko dwa jachty. Match racing to jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji żeglarskich. Na krótkiej trasie, doskonale widocznej z molo w Sopocie, każdorazowo rywalizują tylko dwa jachty.

Wystartowały żeglarskie regaty Energa Sopot Match Race. Do soboty w pobliżu molo rywalizować będzie 12 sterników ze światowego topu tej specjalności. Pula nagród wynosi 50 tys. dolarów. Rywalizacja codziennie zaczynać się ma o godzinie 10. Aby ją oglądać z bliska, trzeba wykupić bilet wstępu na molo. - Celem jest awans do półfinałów, a tam gra rozpocznie się od nowa - mówi Przemysław Tarnacki, współgospodarz imprezy, brązowy medalista tegorocznych mistrzostw Europy.Po raz drugi z rzędu sopockie regaty weszły w skład elitarnego World Match Racing Tour. To w nim wyłaniany jest mistrz świata, a żeglarzom wypłacone są wysokie gaże. Pula nagród w cały cyklu z roku na rok rośnie. Zbliża się już do 1,5 miliona dolarów.

Na starcie stanął m.in. aktualny lider rankingu, Ian Williams. Brytyjczyk w Sopocie broni tytułu, gdyż był tutaj najlepszy przed rokiem. W finale pokonał wówczas Mathieu Richarda z Francji.

CZTEROKROTNY MISTRZ ŚWIATA ZWYCIĘZCĄ REGAT W SOPOCIE 2014

Każdy z 12 czołowych sterników globu ma wsparcie trzyosobowej załogi. Wszyscy korzystają z tych samych jachtów klasy Diamant 3000, które mają 10,6 m długości oraz 2,5 m szerokości, rozwijają prędkość do 18 węzłów, a ich powierzchnia żagli to: grot - 30, fok - 15 oraz spinaker - 85 m kw. Na poszczególne wyścigi są one żeglarzom przydzielane w drodze losowania.

OFICJALNA STRONA REGAT

Rywalizacja jest niezwykle widowiskowa i niezwykle łatwa do obserwowania. Trasa jest ustawiona maksymalnie blisko molo, oczywiście na tyle, na ile pozwolą warunki. Równocześnie ścigają się dwa jachty. Ten który dotrze do mety jako pierwszy, wygrywa. Gdy któryś z żeglarzy łamie regulamin, sędziowie karę wymierzają od razu na wodzie.

Zobacz, jak wyglądały regaty przed rokiem.W pierwszy etapie rywalizacji, tzw. round robin każdy zmierzy się z każdym. Od klasyfikacji uzyskanych w tej części regat zależy będzie rozstawienie do ćwierćfinałów bądź od razu półfinałów.

- Wystartowaliśmy zgodnie z planem. Co prawda pogoda jest niemal odwrotna do tej, którą zapowiadały prognozy, ale to dla nas nawet lepiej - mówi nam Przemysław Tarnacki, który od lat jest w Sopocie zarówno współorganizatorem jak i zawodnikiem.
PRZEMYSŁAW TARNACKI BRĄZOWYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW EUROPY W MATCH RACINGU

W czerwcu trójmiejski żeglarz osiągnął największy sukces w karierze. Popularny "Tara" zdobył brązowy medal w mistrzostwach Europy w match racingu.

- W Sopocie będę żeglował w stałym, tegorocznym składzie wraz z Przemkiem Płóciennikiem, Marcinem BanaszkiemFilipem Pietrzakiem. Celem jest awans do półfinałów, a tam gra rozpocznie się od nowa - dodaje Tarnacki.
To żeglarz, który startował we wszystkich edycjach międzynarodowych regat matchracingowych w Sopocie, a było ich już jedenaście. Na przykład w finale dziesiątej edycji, w 2013 roku w finale Tarnacki pokonał Karola Jabłońskiego, niegdyś najlepsze sternika na świecie w tej odmianie żeglarstwa. Ponadto Przemek wygrał również regaty przy molo w 2009 roku.

POLSKI FINAŁ W JUBILEUSZOWEJ EDYCJI SOPOT MATCH RACE

LISTA STARTOWA ENERGA SOPOT MATCH RACE 2015
1. IAN WILLIAMS (W.Brytania)
2. BJÖRN HANSEN (Szwecja)
3. ERIC MONNIN (Szwajcaria)
4. JOHNIE BERNTSSON (Szwecja)
5. NICOLAI SEHESTED (Dania)
6. JOACHIM ASCHENBRENNER (Dania)
7. REUBEN CORBETT (Nowa Zelandia)
8. PRZEMYSŁAW TARNACKI (Polska)
9. KAROL JABŁOŃSKI (Polska)
10. MATT JERWOOD (Australia)
11. DAVID GILMOUR (Australia)
12. SAM GILMOUR (Australia)


W tym roku o powtórzenie takich sukcesów będzie bardzo ciężko, gdyż Polacy mają 8. i 9. numer rozstawienie, jeśli brać pod uwagę aktualny ranking. Ponadto lista uczestników jest ściśle reglamentowana. W trakcie sezonu regat eliminacyjnych z cyklu World Match Racing Tour jest tylko sześć. jak trudno się w nich znaleźć świadczy fakt, że tej klasy żeglarze co David GilmourMatthew Jerwood do Sopotu musieli przebijać się przez regaty kwalifikacyjne, które odbyły się w Szczecinie i Dziwnowie.

Za nami w WMRT już starty w: Long Beach w USA (wygrał Taylor Canfield), Langenargen w Niemczech (Tomislav Basić), Marstrand w Szwecji (Bjorn Hansen). Po regatach w Polsce żeglarze będą mogli się sprawdzić jeszcze tylko w: Lelystad w Holandii oraz Hamilton na Bermudach. Najlepsi zakwalifikują się do finału, który pod koniec stycznia odbędzie się w Malezji.

W Sopocie każdy ze sterników ma zagwarantowany start w 11 wyścigach. Potem na pewno odbędą się półfinały, a jak się uda to jeszcze ćwierćfinały. Najważniejsze wyścigi przewidziano na sobotę.

- Jeśli warunki będą na tyle sprzyjające to najlepszy po round robin awansuje do półfinału, a zawodnicy z sześciu kolejnych miejsc w trzech parach wyłonią między sobą pozostałych półfinalistów. Natomiast, jeśli nie będzie na to czasu, po eliminacjach na placu boju pozostanie już tylko czterech najlepszych - mówi Tarnacki.
Po eliminacjach pojedynki w parach odbywać się będą do 3 lub 2 wygranych. O tym także zdecydują warunki pogodowe. Nowością tegorocznej edycji będzie okazałe trofeum dla zwycięzcy. Poza nagrodą finansową otrzyma on puchar Energa Sopot Match Race, który specjalnie na tę okazję przygotowali jubilerzy z firmy Apart.

ENERGA SOPOT MATCH RACE 2015
30 lipca (czwartek)
godziny 10-18: wyścigi eliminacyjne (round robin)

31 lipca (piątek)
10-17.30: półfinały

1 sierpnia (sobota)
10-14 finał i pojedynek o 3. miejsce
19 ceremonia zakończenia regat (scena przy fontannie)


Tak ścigali się uczestnicy 10. Sopot Match Race 2013.

Wydarzenia

Opinie (4)

 • Fajne regaty, zamierzam się wybrać jak nie będzie lało.

  • 6 1

 • 5 mln zł na żeglarstwo regatowe. (2)

  Od czasów Gutka tyle to kosztuje. Jak nie wiesz za co płacisz robiąc przelew za energię, to już wiesz :)
  Piękny sport, tylko czy o to chodzi?

  • 4 4

  • o to wlasnie

   w tym przypadku.

   • 0 2

  • Dotacje na KrK Ci e nie szokują?

   A 10 mld złotych na szamanów w czarnych kieckach na ogłupianie ludu to nie za mało? 5 mln na żeglarstwo regatowe to kropla w morzu.

   • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane