• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

89-latek z Gdyni pobił rekord Guinnessa. Został najstarszym windsurferem na świecie

Piotr Weltrowski
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (76)

89-letni Piotr Dudek z Gdyni został we wtorek najstarszym aktywnym windsurferem na świecie. Leciwy, acz kipiący energią i dobrym humorem sportowiec, po raz trzeci w tym roku popłynął na desce, dzięki czemu zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. 89-latek zapowiedział zresztą, że... wszystko to tylko rozgrzewka przed zbliżającym się sezonem.

Trzy kolejne miesiące, trzy kolejne próby 89-letniego surferaUprawiasz regularnie jakiś sport?

Poprzedni rekordzista, Brytyjczyk, wpisał się do księgi mając 86 lat. W teorii pan Piotr - pływając przez ostatnie lata - mógł więc rekord pobić już wcześniej.

W praktyce, aby zapisać się w ten sposób w historii, musiał spełnić jednak dodatkowy warunek: popłynąć na desce w trzech następujących po sobie miesiącach, przynajmniej raz w każdym z nich. 89-latek spełnił ten warunek, bo wsiadał już na deskę w lutym i marcu.

- Rano gimnastyka, zdrowy tryb życia, a codziennie wieczorem przynajmniej dwa kilometry spaceru - Piotr Dudek zdradził swój sekret na dobrą formę fizyczną w wieku 89 lat, gdy wyszedł z wody po udanej próbie bicia rekordu.

Rekord nic nie kończy, Piotr Dudek będzie pływał dalej  • Najstarszy aktywny windsurfer na świecie ma 89 lat i mieszka w Gdyni. Nazywa się Piotr Dudek, choć znajomi nazywają go... "Małolat".
  • Najstarszy aktywny windsurfer na świecie ma 89 lat i mieszka w Gdyni. Nazywa się Piotr Dudek, choć znajomi nazywają go... "Małolat".
  • Najstarszy aktywny windsurfer na świecie ma 89 lat i mieszka w Gdyni. Nazywa się Piotr Dudek, choć znajomi nazywają go... "Małolat".
  • Najstarszy aktywny windsurfer na świecie ma 89 lat i mieszka w Gdyni. Nazywa się Piotr Dudek, choć znajomi nazywają go... "Małolat".
Jak dodał, specjalnie do swojego wyczynu nie musiał się przygotowywać, bo przygotowało go całe jego życie pełne miłości do sportów wodnych. Przyznał też, że na deskę po raz pierwszy wszedł w 1984 roku i od tego czasu pływa regularnie.Nie zamierza zresztą przestać - stwierdził bowiem, że pobicie rekordu Guinnessa to dla niego dobra rozgrzewka przed zbliżającym się sezonem, podczas którego - przynajmniej w tym roku - zamierza pływać na polskich jeziorach.

89-letni Piotr Dudek: Miłość do morza i morsowaniaPiotr Dudek urodził się w Łęcznej w 1934 roku. Do Trójmiasta sprowadził się ze Szczecina, gdy statek, na którym pracował, został sprzedany, mającym siedzibę w Gdyni, Polskim Liniom Oceanicznym.

Na morze trafił, kiedy miał 19 lat. Dotarł m.in. do Indonezji, Chin czy Japonii. Obecnie jest emerytem, od 2000 r. na stałe mieszkającym w Gdyni. Poza tym, że od blisko 40 lat pływa na desce, to od 30 lat jest też morsem.

Zresztą trójmiejscy miłośnicy morsowania bardzo licznie stawili się we wtorek na plaży miejskiej w Gdyni, by kibicować swojemu koledze, którego pieszczotliwie nazywają... "Małolatem".

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane