Co zmienia przerwa ligowa w Lechii?

Sławomir Peszko wraca do gry

Podczas drugiej z rzędu przerwę na reprezentację treningi z Lechią prowadzi Maciej Kalkowski, gdyż Adam Owen przebywa na zgrupowaniu z kadrą Walii. Na zdjęciu szkoleniowiec podczas sparingu z Bałtykiem Gdynia w towarzystwie Grzegorza Wojtkowiaka i Flavio Paixao. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

- Przerwa w rozgrywkach pozwoliła nam na zwiększenie jeszcze bardziej rywalizacji w drużynie. Do zajęć wracają kontuzjowani ostatnio piłkarze. Od tygodnia normalnie trenuje Sławomir Peszko. Na najbliższym meczu z Wisłą Płock bądź najpóźniej w kolejnym już na niego możemy liczyć - mówi nam Maciej Kalkowski, który podobnie jak w październiku, także i teraz prowadzi treningi z piłkarzami Lechii Gdańsk pod nieobecność pierwszego szkoleniowca Adama Owena, który przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Walii.

SETNY MECZ PIŁKARZA TRÓJMIEJSKIEGO KLUBU W REPREZENTACJI POLSKI. NAJWIĘKSZY WKŁAD DO TEGO BILANSU LECHII GDAŃSK

Jacek Główczyński: Czy przerwa w rozgrywkach była na rękę Lechii czy wręcz przeciwnie?

Maciej Kalkowski: O ile po meczu z Koroną chcieliśmy grać na drugi dzień, by jak najszybciej zmazać plamę po 0:5, to po zwycięskich derbach wystarczyłoby nam tylko 3 dni na regeneracje sił i już mogłoby być następne spotkanie. Ale już wcześniej wiedzieliśmy, że ta przerwa będzie. Nic zatem nas nie zaskoczyła. Mamy plan, trenujemy i go realizujemy.

Co ma zmienić w Lechii przerwa na mecze reprezentacji?

Przerwa w rozgrywkach pozwoliła nam na zwiększenie jeszcze bardziej rywalizacji w drużynie. Do zajęć wracają kontuzjowani ostatnio piłkarze. Od tygodnia normalnie trenuje Sławomir Peszko. Na najbliższym meczu z Wisłą Płock bądź najpóźniej w kolejnym już na niego możemy liczyć. Nikt nie rezygnuje z walki o "11". Wszyscy dobrze trenują.

TAK RELACJONOWALIŚMY SPARING LECHII Z BAŁTYKIEM. TAKŻE FOTO I VIDEO

Jeśli chodzi o sprawy taktyczne. Stawiacie na ustawienie 1-4-2-3-1, do którego wróciliście na derby, czy był to tylko sposób na Arkę, a docelową strategią ma pozostać 1-3-4-3?

Ta zmiana była wynikiem naszych przemyśleń po przegranej z Koroną. Dlatego w Gdyni wyszliśmy do gry w ustawieniu na czterech obrońców. Ta taktyka się sprawdziła, ale nie jest powiedziane, że nie będziemy jeszcze grać z trzema defensorami.

W sobotę sparowaliście z Bałtykiem Gdynia. Jaki był powód zorganizowania gry z III-ligowcem?

Staraliśmy się wyrównać liczbę meczów poszczególnych piłkarzy. Wiadomo, że niektórzy nie grali w ekstraklasie, inni mieli mniej minut. Na tej podstawie decydowaliśmy kto ma zagrać 30, 60 bądź 90 minut lub też trzeba go zwolnić z tej gry.

Wygraliście 5:0, ale rozumiem, że nie z wyniku rozliczał pan przede wszystkim piłkarzy po tym sparingu?

Mieliśmy grać w piłkę, utrzymywać się przy niej, a przede wszystkim starać się wykorzystywać sytuacje, które stwarzamy, gdyż podczas meczów ligowych jest kłopot, by zamieniać te okazje na bramki. Bałtykowi strzeliliśmy 5 goli, ale też kilka innych szans zmarnowaliśmy.

PÓŁ GODZINY RAFAŁA WOLSKIEGO. REPREZENTACJA POLSKI PRZEGRAŁA Z MEKSYKIEM W GDAŃSKU: VIDEO, FOTO, RELACJA

Jakie były największe pozytywy tego sparingu?

Wszyscy dobrze się zaprezentowali. Podeszli na 100 procent do gry, byli zaangażowani. O to właśnie chodziło. Ponadto plusem była postawa młodzieży. Stanęła na wysokości zadania, mimo że było to dla niej duże przeżycie. I nie tylko chodzi o grę, ale już samo wejście do szatni. Nie wiedzieli jak się zachować, jak rozmawiać ze starszymi piłkarzami, ale ci ich fajnie przyjęli, czy dodali młodym otuchy.

16-latkowie: Marcin WiśniewskiJan Kopania to wyjątkowe perełki w Lechii, że to oni zagrali w seniorskim sparingu, czy były inne powody takiej decyzji?

Chcieliśmy w tym sparingu zobaczyć młodzież. Już w tygodniu poprzedzający tę grę trenowali z nami Rafał KobryńMiłosz Kałahur. Pewnie to oni, by wystąpili przeciwko Bałtykowi, ale w tym samym terminie był mecz juniorów starszy i pojechali właśnie na niego.

PAWEŁ STOLARSKI O: LECHII, DERBACH I MŁODZIEŻOWEJ REPREZENTACJI POLSKI

Wcześniej w sparingach seniorów grał inny junior Maciej Woźniak. Na seniorskim treningu pojawił się też Piotr Gryszkiewicz. Czy to oznacza, że młodzieży z gdańskiego klubu teraz bliżej do pierwszej drużyny niż jeszcze niedawno?

Myślę, że będą częściej z nami trenowali. Jest plan, żeby w każdym tygodniu 3-4 juniorów z nami trenowało. Ma obowiązywać system rotacyjny, by Adam Owen mógł przyjrzeć się najbardziej utalentowanym piłkarzom. Jednocześnie pokażemy, że trenerzy w akademii Lechii też dobrze pracują, że jest tam młodzież, na którą można postawić.

Miejsce w pierwszej drużynie na stałe będą musieli sobie wywalczyć, czy otrzymają coś na kredyt, na zachętę, dlatego że są młodzi i obiecujący?

Oczywiście nie ma tak, że ktoś jest stąd i tylko dlatego dostanie miejsce w seniorskim zespole. Jak wszyscy inni i młodzi muszą udowodnić, że są lepsi albo przynajmniej równorzędni dla tych zawodników, którzy są obecnie w kadrze Lechii. Jednak dla juniorów już sama możliwość trenowania z seniorami powinna się przekładać na to, że będą podnosić swoje umiejętności.