• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Cztery kwalifikacje olimpijskie dla polskich żagli. Mają być jeszcze trzy kolejne

jag.
21 sierpnia 2023, godz. 10:30 
Opinie (4)
Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki zajęli najlepsze miejsce z reprezentantów Polski podczas żeglarskich mistrzostw świata w klasach olimpijskich. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki zajęli najlepsze miejsce z reprezentantów Polski podczas żeglarskich mistrzostw świata w klasach olimpijskich.

Polska zdobyła cztery kwalifikacje olimpijskie podczas mistrzostw świata w Hadze. O trzy postarali się zawodnicy z trójmiejskich klubów. Jednak są to nominacje dla kraju, a kto ostatecznie pojedzie na igrzyska do Paryża rozstrzygnie się w wewnętrznych eliminacjach krajowych.W Hadze reprezentacja Polski nie zdobyła żadnego medalu w klasach olimpijskich. Natomiast były dwa miejsca na podium w klasie Hansa 303 przeznaczonej dla żeglarzy z niepełnosprawnościami. Złoto wywalczył Piotr Cichocki, a srebrny Olga Górnaś Grudzień (oboje AKS OSW Olsztyn).W klasach olimpijskich najbardziej cenne są kwalifikacje olimpijskie dla startu kraju w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Takich przepustek Polska zdobyła 4 na 10 możliwych konkurencji.

- Kwalifikacje cieszą, wyniki trochę mniej. Najbardziej jestem zadowolony ze startu naszych żeglarzy w klasie 49er, w której dwie polskie załogi uplasowały się w pierwszej dziesiątce. Choć niedosyt jest, bo zapowiadało się nawet na medal Łukasza PrzybytkaJacka Piaseckiego. Pochwalić chcę również Maksa Żakowskiego, który co prawda nie zdobył kwalifikacji olimpijskiej w klasie Formula Kite, ale progres jaki zrobił jest znaczący. Notabene w tej klasie było najtrudniej, bo było tylko osiem przepustek do Paryża. Jestem przekonany, że nasi żeglarze wykorzystają kolejne szanse na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk i w sumie na wodach Marsylii biało-czerwoni reprezentowani będą w siedmiu konkurencjach żeglarskich - podsumował Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.


Biało-czerwoni będą jeszcze atakować kwalifikacje olimpijskie Formule Kite kobiet i mężczyzn oraz w 49erFX. W takich specjalnościach jak 470 i ILCA 7 w reprezentacji startują juniorzy, a w klasie Nacra 17 Polska nie prowadzi szkolenia.

Trzy kwalifikacje olimpijskie w Hadze dla biało-czerwonych były udziałem przedstawicieli trójmiejskich klubów. Najlepszy wynik osiągnęli wspomniani przez prezesa Przybytek i Piasecki. Załoga AZS AWFiS Gdańsk zajęła 7. miejsce w klasyfikacji generalnej.

- Nie ma medalu, jest dobre miejsce, ale przede wszystkim jest kwalifikacja olimpijska. Teraz można spokojnie przygotowywać się do igrzysk i zrobimy oczywiście wszystko, by to nasza załoga wystartowała w Marsylii. Nie jest to proste zadanie, bo taki sam cel mają nasi koledzy z 49er Team Polska - podsumowali gdańscy żeglarze.
W tej klasie w naszych kraju jest wyjątkowo dużo załóg z olimpijskimi aspiracjami. W mistrzostwach świata Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zajęli 10. pozycję.Kolejne dwie przepustki olimpijskie były udziałem przedstawicieli Sopockiego Klubu Żeglarskiego w klasie iQFoil kobiet i mężczyzn, ale miejsca w drugiej "10" na świecie nie zadowalały ich samych.

Maja Dziarnowska zdobyła kwalifikację olimpijską dla Polski w klasie iQFoil kobiet. Maja Dziarnowska zdobyła kwalifikację olimpijską dla Polski w klasie iQFoil kobiet.
- 19 miejsce mnie nie satysfakcjonuje. Niejednokrotnie udowodniłam, że stać mnie na więcej. Pocieszeniem jest wywalczenie kwalifikacji do Marsylii. Bardzo chcę pojechać na Igrzyska, jestem liderką w Polsce, więc dziwne by było, gdybym o tym nie myślała. Przez ten rok wiele może się jednak wydarzyć, ja po prostu muszę się wyciągać wnioski, by być jeszcze lepszą, bo na igrzyska nie chciałabym jechać na wycieczkę, tylko ze świadomością, że stać mnie na walkę o najwyższe cele - zapewniła Maja Dziarnowska.
Paweł Tarnowski kwalifikacją olimpijską dla Polski uczcił narodziny syna, który na świat przyszedł, gdy w Hadze trwały mistrzostwa świata. Paweł Tarnowski kwalifikacją olimpijską dla Polski uczcił narodziny syna, który na świat przyszedł, gdy w Hadze trwały mistrzostwa świata.
Z 13. lokatą starty w Hadze skończył Paweł Tarnowski.

- Jest niedosyt, bo celowałem w serię medalową, a kwalifikację olimpijską traktowałem jako plan minimum. Czołówka światowa jest bardzo mocna, a ja wiem, że mogę z nią skutecznie rywalizować. Teraz się nie udało, ale taki jest sport. Jest wiele aspektów w moim żeglowaniu do poprawy, co też pokazują wyniki. Teraz jednak najważniejszy dla mnie jest bezpieczny powrót do domu i przytulenie mojej żony i urodzonego trzy dni temu synka - przypomniał sopocki deskarz.


Czwartą i ostatnią kwalifikację olimpijką dla Polski w Hadze zdobyła Agata Barwińska (SSW MOS Iława). Do realizacji pierwszego z celów na te regaty w klasie ILCA 6 wystarczyło 18. miejsce. Drugim cel, który był medal, jak się okazało był bardzo odległy do realizacji.
jag.

Opinie (4)

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Brawo nasi!

  • 4 1

 • Opinia wyróżniona

  Przynajmniej tu są jakieś wyniki brawo

  • 3 1

 • Kolejna olimpiada (1)

  Poza promocją Chamery i opowiadanych bajkach o polskim żeglarstwie to każda kolejna olimpiada to gorsze wyniki

  • 1 0

  • Na ostatniej były medale nie gadaj. Tyle ze to bardziej Zizi niż działania związku

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane