Czy potrzebnych jest nadal 5 zmian? Kiedy wykorzystuje ten limit Lechia Gdańsk?

10 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Piotr Stokowiec limit pięciu zmian wykorzystuje tylko wtedy, gdy jego drużyna przegrywa. Piotr Stokowiec limit pięciu zmian wykorzystuje tylko wtedy, gdy jego drużyna przegrywa.

Odkąd piłkarze muszą radzić sobie w świecie pandemii koronawirusa, postanowiono ulżyć im w wysiłku, podnoszą liczbę zmian w oficjalnych meczach z trzech do pięciu. Czy jednak nadal ten limit powinien obowiązywać, skoro rozgrywki toczą się, choć przy pustych trybunach, to właściwie bez większych zakłóceń? Sprawdziliśmy, jak z tego przywileju korzysta Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk.

O co założył się Rafał Pietrzak z narzeczoną? Czy wygra?

Od początku tego sezonu w ekstraklasie w każdym meczu trenerzy mogą dokonać po pięciu zmian. To światowe uregulowania z czasów powrotu piłkarzy do gry po pierwszym lockdownie, gdy obawiano się, że przerwa w regularnych treningach odcisnęła duże piętno na ich kondycji.

Mimo że pandemia koronawirusa trwa nadal, to rozgrywki piłkarskie, choć przy pustych trybunach, to toczą się bez większych perturbacji. Stąd pojawiają się pytania, czy podwyższona liczba zmian nadal jest potrzebna? Cierpi bowiem na nich płynność gry, czy są dłuższe przestoje, gdy szkoleniowiec decyduje się od razu na dokonanie na przykład trzech zmian.

Jan Biegański pod parasolem ochronnym Lechii Gdańsk

Sprawdziliśmy, jak z tego przywileju korzysta Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk. W dotychczas rozegranych 20 kolejkach znaleźliśmy 9 meczów, w których szkoleniowiec w pełni wykorzystał przysługujący mu limit. Jeśli ta liczba wydała się wam znajoma i kojarzycie ją z liczbą... przegranych meczów, to macie rację.

Trener Stokowiec pięciu zmian dokonał we wszystkich ośmiu przegranych meczach ligowych. Natomiast ten jedyny raz, w którym wykorzystał limit w spotkaniu wygranym, miał miejsce przy najwyższym zwycięstwie w tym sezonie, u siebie 4:0 ze Stalą Mielec.

Prawidłowość zmieniania ile można, gdy nie idzie, widzimy też w meczu Pucharu Polski, w ramach 1/8 finału z Puszczą Niepołomice (1:3). Tutaj też było pięć roszad.

Jarosław Kubicki o meczu z Podbeskidziem: Powinniśmy dotrwać z 2:1

W przegranych meczach szkoleniowiec nie tylko sięga po maksymalną liczbę zmian, ale przystępuje do nich dość szybko. W spotkaniu z pierwszej rundy z Rakowem Częstochowa (1:3) Mateusz Sopoćko opuścił boisko już w 41. minucie, aby ustąpić miejsca obrońcy, bo czerwoną kartkę otrzymał Michał Nalepa.

W meczach z: Górnikiem w Zabrzu (0:3) oraz z Wisłą Płock (0:1) i Jagiellonią Białystok (0:2) u siebie szkoleniowiec po dwie zmiany dokonywał w przerwie meczu. Natomiast w Warszawie, gdy z Legią była porażka 0:2, odczekał z roszadami do 69 minuty, ale za to od razu wymienił trzech piłkarzy.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lechia Gdańsk 2:2 - relacja, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

Zgoła odmiennie reaguje szkoleniowiec, gdy wynik jest po jego myśli. Wówczas zmian jest na ogół trzy i następują bliżej końca meczu. Pierwsza roszada ma miejsce wówczas najczęściej po 70 minucie.

Dwukrotnie zdarzyło się, że trener Stokowiec poprzestał na dwóch zmianach. Taka sytuacja zdarzyła się w przedostatniej kolejce w Mielcu, gdy roszady następowały w 72. i 88. minucie, a Lechia, mimo naporu gospodarzy wygrała 1:0. Natomiast jesienią 13 piłkarzy zaprezentowało się na boisku w meczu w Lubinie (1:1). Wówczas zmiany następowały w 65. i 79. minucie.

Piotr Stokowiec zaczął 4. rok pracy, Flavio Paixao otrzymał nowy kontrakt w Lechii Gdańsk

Do tych meczów można dodać spotkanie z Górnikiem z tego roku (2:0). Zmian było co prawda cztery, ale aż dwie w doliczonym czasie gry. Natomiast wcześniejsze miały miejsce w 71. i 85. minucie.

Piłkarzami, którzy w tym sezonie ligowym, najczęściej wchodzili z ławki w Lechii są: Łukasz Zwoliński (9 razy) i Mateusz Żukowski (8). Natomiast zawodnikami najczęściej opuszczającymi przed czasem boisko są: Kenny Saief (14), Conrado (12) i Omran Haydary (11).

16 Stal Mielec 20 3 7 10 21:35 16
Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-03-08