• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przez Wybrzeże na igrzyska w Tokio 2020

Michał Kozłowski
23 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Energa Wybrzeże Gdańsk

Damian Kostrzewa jest jednym z tych szczypiornistów, którzy mają w zbliżającym się sezonie PGNiG Superligi stanowić o sile Wybrzeża. Wychowanek Conrada Gdańsk powrócił w rodzinne strony po grze w czołowych zespołach polskiej elity. - Po rozpadzie AZS AWFiS musiałem wyjechać z Trójmiasta i 6 lat czekałem na to, aby móc kontynuować moją karierę w Trojmieście. Po otrzymaniu propozycji długo się nie zastanawiałem i podjąłem rękawice - zapewnia 28-latek, który mierzy również w powrót do reprezentacji Polski i występ na igrzyskach olimpijskich w 2020 roku w Tokio.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DAMIANIE KOSTRZEWIE

Michał Kozłowski: Czy można powiedzieć, że dwa ostatnie sezony były dla pana stracone?

Damian Kostrzewa: Niestety, muszę się zgodzić. W październiku 2014 roku zerwałem więzadła krzyżowe. To był mój pierwszy tak poważny uraz, dlatego czułem olbrzymi głód parkietu i chyba odrobinę szybko wróciłem do treningów. Wydaję mi się, że z tego wzięły się problemy z kolanem, z którymi walczyłem przez kolejne kilka miesięcy. Teraz jednak wszystko jest w porządku. Nauczony doświadczeniem wiem, że jeżeli odczuwam ból, to widocznie coś nie gra, a ja muszę lekko odpuścić.

Po czterech latach zdecydował się pan opuścić PGE Stal Mielec, w barwach której przytrafiły się panu wspomniane kontuzje, ale również został pan królem strzelców PGNiG Superligi. Skąd decyzja o zmianie otoczenia?

Moim zdaniem, to długi okres spędzony w jednym klubie. W grę wchodziły również aspekty pozasportowe. Stal przez długi czas zmagała się z problemami finansowymi, ale summa summarum otrzymaliśmy wszystkie należne zaległości, za co jestem wdzięczny działaczom. Będę bardzo miło wspominał czas spędzony w Mielcu. W życiu sportowca nie ma nic pewnego, dlatego nie wykluczam, że jeszcze zagram w barwach tej drużyny.

LIGA ZAWODOWA BEZ REMISÓW I TAJEMNIC

Przypuszczam, że kiedy pojawiła się propozycja z Gdańska, to długo pan się nie zastanawiał.

Różnica pomiędzy wyborem klubu położonego o 640 km od rodzinnego domu, a tego, który znajduje się na miejscu jest prosta. Cały czas myślałem o tym, że dobrze byłoby wrócić do Gdańska, gdzie stawiałem swoje pierwsze kroki w Conradzie. Tutaj mieszka moja rodzina i znajomi. Po rozpadzie AZS AWFiS musiałem wyjechać z Trójmiasta i sześć lat czekałem na to, aby móc kontynuować moją karierę w rodzinnym mieście i grać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po otrzymaniu propozycji długo się nie zastanawiałem i podjąłem rękawice.

GDAŃSCY PIŁKARZE RĘCZNI ZDEGRADOWANI

W AZS grał pan z innymi zawodnikami obecnego Wybrzeża: Jackiem Sulejem, Michałem Bednarkiem czy Maciejem Pieńczewskim. Jak pan wspomina tamtą drużynę?

To były początki mojej kariery. Życie młodego sportowca nie jest usłane różami, o czym wówczas się przekonaliśmy. Graliśmy za niewielkie pieniądze, ale było w nas tyle pasji i chęci odniesienia sukcesu, że nam to nie przeszkadzało. Tamte czasy scementowały naszą znajomość i wiem, że na chłopakach można polegać w każdej sytuacji.

Zawodnik

Damian Kostrzewa

Damian Kostrzewa

ur.
1988
wzrost
188 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Jako zawodnik gdańskiego klubu, w wieku 20 lat, zadebiutował pan w reprezentacji Polski. Dlaczego następnym wyborem było Vive Kielce, które na pańskiej pozycji miało już trzech zawodników: Mateusza Jachlewskiego, Witalija Nata i Rafała Glińskiego?

Takiemu klubowi jak Vive się nie odmawia. Dlatego gdybym jeszcze raz stanął przed takim wyborem, to również zdecydowałbym się na transfer. Było to dla mnie wyróżnienie sportowe, aby w tak młodym wieku znaleźć się w najlepszym klubie w Polsce. Myślę, że teraz inaczej bym to wszystko poukładał w głowie. To był dla mnie trudny okres. Wyjechałem z Gdańska i musiałem rozpocząć samodzielne życie. W Kielcach zyskałem niezbędne doświadczenie, które pozwoliło mi w kolejnych klubach grać pierwsze skrzypce.

Podobnie będzie w Wybrzeżu? Po raz kolejny zobaczymy Damiana Kostrzewę walczącego o koronę króla strzelców?

Aby włączyć się do tej rywalizacji, potrzebna jest dobra gra całego zespołu, a nie pojedynczego zawodnika. Dzięki dobrej grze w obronie dla mnie otwiera się szansa na zdobywanie bramek z kontrataku. Wyróżnienia indywidualne zawsze schodzą jednak na drugi plan. Najważniejsze jest dobro zespołu i odnoszenie kolejnych zwycięstw.

PIŁKARZE RĘCZNI NA 4. MIEJSCU NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W RIO

Jak pan oceni postawę zespołu w meczach kontrolnych rozgrywanych dotychczas? Na sześć spotkań wygraliście ze Spójnią Gdynia, zremisowaliście z Meblami Wójcik oraz ponieśliście cztery porażki: dwie z Wisłą Płock, a także z Gwardią Opole oraz Piotrkowianinem.

Naszych pierwszych spotkań sparingowych na pewno nie można ocenić pozytywnie pod względem wyników. Na tym etapie ważne jest, abyśmy z każdej porażki wyciągali wnioski. Pierwsze test-mecze są niezwykle istotne dla młodych zawodników, którzy dopiero zapoznają się z grą przeciwko drużynom superligowym. Ta nauka będzie widoczna już podczas sezonu. Forma ma przyjść na ligę, więc obecnymi rezultatami nie ma się co przejmować.

WYBRZEŻE SPAROWAŁO W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

W drużynie doszło do sporych zmian kadrowych, dlatego wydaje się, że najważniejszą rolę odgrywa czas, ale proces zgrywania zespołu potrafi trwać bardzo długo.

W związku z tym, że do zespołu dołączyło ośmiu nowych zawodników sztab szkoleniowy musi budować wszystko od początku. Oczywiście, trzon drużyny, którzy gra w Gdańsku już od kilku sezonów świetnie rozumie się na parkiecie. Kwestia tylko, jak do drużyny zaadaptujemy się my, czyli nowi gracze. Mamy jeszcze wbrew pozorom sporo czasu i wierzę, że nasza gra zacznie się zazębiać.

Swego czasu występował pan nie tylko na lewy skrzydle, ale również na pozycji obrotowego. Taki pomysł miał na pana Michael Biegler w reprezentacji Polski. Czy Łukasz Rogulski ma podstawy do obaw?

Z pewnością nie. Pamiętam, że ta sytuacja miała miejsce na Superpucharze w Niemczech. Nie jest to dla mnie obca pozycja, ale nie sądzę, aby trenerzy chcieliby skorzystać z tych doświadczeń. Najlepiej czuję się na lewym skrzydle i tam chciałbym zaprezentować wszystkie swoje walory. Oczywiście, w sytuacji, w której miałbym zagrać na obrocie czy środku rozegrania podejmę rękawicę i dam z siebie maksa.

Wierzy pan, że jako zawodnik klubu z Gdańska ponownie zagra w reprezentacji?

Byłoby fajnie, gdyby sytuacja się powtórzyła. Będę robił wszystko, aby ponownie zagrać w koszulce z orzełkiem na piersi. Występy w reprezentacji to niebywały honor i bardzo byłbym zadowolony, jeżeli moimi występami w Gdańsku przekonał do siebie selekcjonera. Moim marzeniem jest zagrać na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020. Widać na przykładzie Łukasza Gieraka, że wszystko jest możliwe.

Typowanie wyników

WYBRZEŻE Gdańsk
Vive Tauron Kielce

Jak typowano

6% 21 typowań WYBRZEŻE Gdańsk
1% 3 typowania REMIS
93% 334 typowania Vive Tauron Kielce

Twoje dane

Michał Kozłowski

Kluby sportowe

Opinie (7)

 • Powodzenia!

  • 19 3

 • Dajesz Marian

  To bedzie twój sezon. Twój i Wybrzeźa!

  • 19 5

 • Który sektor dopingujący (2)

  w Ergoarenie?

  • 13 3

  • wszystkie (1)

   • 10 4

   • Ale na którym siada młyn?

    Chcę iść z małymi dziećmi, a nie chcę, żeby zasłaniali maluchom

    • 2 1

 • "Moim marzeniem jest zagrać na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020."
  Damianie, ambitny cel, tyle, że Łukasz ma dziś 28lat.
  Ale ciężka praca, popłaca. Natomiast IO w Tokio, to rzeczywiście czas, kiedy
  reprezentacja Polski mogłaby wystawić jakiś skład, niekoniecznie medalowy.
  Wybrzeżu - życzę takich wyników w sezonie 2016/17, żeby na końcu sezonu być
  na takim miejscu, żeby klub był spokojny o byt w PGNiG Super Lidze.
  Reprezentacji - a ściślej Panu trenerowi Tałantowi, pozostania na stanowisku
  a to, żbey się wiązało ze stałym znajdowaniem kolejncyh następców:
  Szmala, braci Jureckich, Lijewskich, Bieleckiego i innych.
  MŚ 2017 we Francji, odpośćmy sobie wynikowo, ale reprezentację
  powinniśmy wystawić, bo trzeba następców GDZIEŚ! ogrywać.

  • 7 0

 • Maniek przyda się kadrze, jeśli będzie w formie

  Jest to jeden z nielicznych skrzydłowych, który może i potrafi grać na "2" w obronie, pasuje też do ustawienia 5-1, jak też 5:1, bardzo dobrze spisuje się również w indywidualnym pilnowaniu przeciwnika!

  • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojteks 23 35 75 82.9%
2 Renata Koczyńska 35 73 82.9%
3 Wojciech Koczyński 35 72 80%
4 PIOTR MATYSIAK 33 71 84.8%
5 Ada Bert 35 71 80%

Tabela

Piłka ręczna - Orlen Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
9 Corotop Gwardia Opole 31 10 13 2 16 843:886 38
10 Grupa Azoty Unia Tarnów 31 11 1 1 18 815:922 36
11 Energa Wybrzeże Gdańsk 31 11 0 2 18 925:953 35
12 Piotrkowianin 31 10 1 0 20 825:953 32
13 Zagłębie Lubin 31 7 3 1 19 824:946 28
14 Zepter Legionowo 31 4 0 2 24 830:978 14
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym, bez rewanżów, o utrzymanie, z zachowaniem dorobku punktowego z fazy zasadniczej. Na koniec rozgrywek Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.

Wyniki 31 kolejki

 • grupa spadkowa
 • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Zepter Legionowo 38:30 (16:15)
 • Corotop Gwardia Opole - Grupa Azoty Unia Tarnów 34:30 (16:11)
 • Piotrkowianin - Zagłębie Lubin 27:26 (15:13)

Playoff

Ćwierćfinały

Industria Kielce 2
MMTS Kwidzyn 0
KGHM Chrobry Głogów 2
Azoty Puławy 0
Orlen Wisła Płock 2
Arged Rebud Ostrovia 0
Górnik Zabrze 2
Energa Kalisz 0

Półfinały

Industria Kielce 2
KGHM Chrobry Głogów 0
Orlen Wisła Płock 2
Górnik Zabrze 0

Finał

Industria Kielce 0
Orlen Wisła Płock 2

Ostatnie wyniki Wybrzeża

100% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
0% Zepter Legionowo
4 maja 2024, godz. 18:30
Kalisz
mecz pucharowy
97% Industria Kielce
0% REMIS
3% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane