• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W grudniu ratował Lechię, teraz odchodzi

Rafał Sumowski
6 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Lechia Gdańsk

Dawid Banaczek treningi w Lechii rozpoczynał w wieku 7 lat i czuje się mocno związany z biało-zielonymi. Szkoleniowiec, który w minionym sezonie prowadził w różnym czasie dwa zespoły juniorskie, a nawet pierwszą drużynę, w nadchodzących rozgrywkach w Lechii pracował nie będzie. Dawid Banaczek treningi w Lechii rozpoczynał w wieku 7 lat i czuje się mocno związany z biało-zielonymi. Szkoleniowiec, który w minionym sezonie prowadził w różnym czasie dwa zespoły juniorskie, a nawet pierwszą drużynę, w nadchodzących rozgrywkach w Lechii pracował nie będzie.

W grudniu zdołał pozbierać piłkarzy Lechii po kadencji Thomasa von Hessena i ponownie natchnąć ich do wygrywania, ale w nowym sztabie szkoleniowym, mimo obietnic, zabrakło dla niego miejsca. Wiosną Dawid Banaczek wrócił do szkolenia juniorów, ale teraz pożegna się i z tymi obowiązkami. - Kontrakt się skończył i nikt nie prowadził ze mną rozmów. Myślę, że przyszłością klubu jest inwestycja w ludzi związanych z regionem, czujących klimat biało-zielonych i chcących zbudować coś długotrwałego - ocenia trener, który w piątek obchodził 37. urodziny.LECHIA W NOWYM SEZONIE NIE WYSTAWI DO ROZGRYWEK REZERW

Rafał Sumowski: Wraz zakończeniem sezonu w Centralnej Lidze Juniorów rozstaje się pan z Lechią. Tak się umówiliście, gdy opuścił pan sztab pierwszej drużyny i został przesunięty do drużyny juniorów starszych czy pojawiły się nowe okoliczności?

Dawid Banaczek: Obowiązującą umowę z Lechią podpisałem na rok, po opuszczeniu sztabu pierwszej drużyny dopełniłem obowiązków w roli pierwszego trenera Centralnej Ligi Juniorów. Nowej propozycji w roli trenera CLJ, czy asystenta w pierwszej drużynie nie otrzymałem.

RANKING PIŁKARZY I TRENERÓW LECHII GDAŃSK ZA SEZON 2015/16. WYSOKIE OCENY DLA BANACZKA

Jaki kontakt ma pan z szefostwem klubu? Jest szansa, że jeszcze wróci pan do Lechii?

Myślę, że moje kontakty z szefostwem są poprawne, chociaż może zbyt rzadkie. Swoją przygodę z piłką rozpocząłem właśnie tu, w barwach biało-zielonych jako siedmiolatek. Logiczne, że z tym klubem jestem związany najbardziej. Myślę, że przyszłością klubu jest inwestycja w ludzi związanych z regionem, czujących klimat Lechii i chcących zbudować coś długotrwałego. Miałem możliwość poprzyglądać się klubom zagranicznym. Te na wysokim poziomie, zdecydowanie stawiają na stabilną kadrę szkoleniową. Dajmy na to, Bayern Monachium - odwiedzałem swojego trenera Udo Bassemira po 10 latach, a on wciąż niezmiennie pracował dla Bayernu. W Polsce jest inaczej, myślę że ta rotacja nikomu nie służy. Oczywiście jestem otwarty na współpracę z Lechią, ale chęci muszą być obustronne. Skoro nikt nie podjął ze mną żadnych rozmów, to znaczy że jest inna koncepcja.

Stara się pan o licencję UEFA Pro, do której potrzeba 5-letniego doświadczenia jako szkoleniowiec na poziomie juniora starszego. To znaczy, że zajmie się pan takim zespołem w innym klubie czy ma pan inne plany?

Moim kolejnym celem jest uzyskanie licencji UEFA Pro, na szczęście kilka lat doświadczenia mam już za sobą. Zdecydowanie najlepiej czuję się w piłce seniorskiej i w tym też kierunku będę podążał. Jedyny plan jaki mam, to konsekwentnie zmierzać do celu. Konkretnych ofert na razie nie mam.

Jest pan zaangażowany w prowadzenie szkółki Football Pro Academy. Jakie ma pan plany w związku z nią?

Jestem założycielem akademii, która powstała w 2011 r. Podczas mojej kariery grałem w różnych klubach i współpracowałem z wieloma trenerami. Pozwoliło mi to zebrać sporo wiedzy na temat pracy trenerskiej - która swoją drogą jest jedną z najlepszych na świecie. Chcąc przełożyć moje doświadczenie i zaszczepić pasję w najmłodszych, zrodził się pomysł o założeniu Football Pro Academy. Obecnie w akademii trenuje około 150 dzieci, zajęcia prowadzone są w kilku lokalizacjach. Zwracamy przede wszystkim uwagę na indywidualny rozwój każdego zawodnika i dobrą zabawę. Wyniki meczów czy sparingów są dla nas na tym etapie drugorzędne. Trenerzy Football Pro Academy wykonują naprawdę kawał dobrej roboty. Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże, dzięki temu możemy zaszczepić pasję do sportu większej liczbie dzieci, bo przecież sport to zdrowie.

Zawodnik

Dawid Banaczek

Dawid Banaczek

ur.
1979
wzrost
186 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


PRZECZYTAJ WYWIAD Z DAWIDEM BANACZKIEM ZE STYCZNIA

W CLJ pana zespół zakończył rozgrywki w połowie stawki. Stać was było na więcej? Jeśli tak, to co stanęło na przeszkodzie?

Moim zdaniem zespół było stać na pierwszą trójkę. Pogubionych punktów z rundy jesiennej zabrakło na koniec rozgrywek. Dodatkowo zbyt mało liczne kadry i ciągła rotacja nie sprzyjała zgraniu zespołu i wypracowaniu odpowiednich mechanizmów. Z drugiej strony na tym etapie liczy się rozwój zawodników, miejsce w tabeli jest drugorzędne. Ważne jest, żeby zawodnicy mogli zebrać kolejne cenne doświadczenie z boiska. Głównym założeniem jest przygotowanie ich pod kątem ewentualnej gry w pierwszym zespole. Zawodnicy pracowali ciężko, liczę że ich wkład pracy okaże się owocny i szybko zadebiutują w ekstraklasie.

Jak pan ocenia swoich podopiecznych z CLJ? Kto z nich ma "papiery", by w najbliższym czasie zaistnieć w ekstraklasie lub I lidze?

W CLJ gra wielu utalentowanych zawodników. Wszystko natomiast zależy od ich podejścia i chęci do treningu. Talent to jedno, ale charakter i ciężki trening - integralna część zawodu piłkarza - to drugie. Jeżeli zawodnicy CLJ wykażą się odpowiednim podejściem i mądrze pokierują swoją karierą, mają wszelkie predyspozycje do zaistnienia na wyższym poziomie rozgrywkowym. Wszystko w ich rękach.

Miniony rok był dla pana cennym doświadczeniem: prowadził pan zespół U-17, był asystentem w pierwszej drużynie, poprowadził samodzielnie pierwszy zespół i objął zespół U-19. Czy taka "karuzela" panu posłużyła? Czego pan żałuje, a co było najcenniejsze?

Faktycznie w pewnym momencie tempo zmian było ogromne. Miniony rok pracy w Lechii Gdańsk to dla mnie okres sporego rozwoju zawodowego i wielu cennych doświadczeń. Wielomiesięczna nauka, której nie zdobywa się w żadnej szkole. Kilka tygodni samodzielnego prowadzenia drużyny ekstraklasy to zdecydowanie największe kompendium wiedzy z tego okresu. Należą się podziękowania, wszystkim którzy mi to umożliwili - zarządowi i sztabowi szkoleniowemu.

Czy Lechia to pana zdaniem już klub, który należy wymieniać wśród polskich potentatów, jednym tchem obok Legii i Lecha? Jeśli znów nie uda się wywalczyć pucharów będzie można mówić o wielkim zawodzie?

Tak dobrych i sprzyjających warunków w Lechii chyba jeszcze nie było. Mamy piękny stadion, wspaniałych kibiców i piekielnie dobry zespół. Możliwości są i moim zdaniem odpowiednio ustawiając drużynę pod kątem taktycznym należy to wykorzystać. Wielka szkoda zmarnowanej okazji, zajęcia 4 miejsca pucharowego. Ten klub i kibice zasługują na puchary. Miejmy nadzieję, że kolejny sezon przyniesie nam minimum 3 miejsce w tabeli.

Tabela końcowa Centralnej Ligi Juniorów - grupa zachód
kolejno: mecze, punkty, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki
1. Lech Poznań 30 75 23 6 1 90: 27
2. Pogoń Szczecin 30 71 22 5 3 83: 30
3. Zagłębie Lubin 30 55 17 4 9 56: 37
4. FC Wrocław Academy 30 49 13 10 7 56: 34
5. Bałtyk Koszalin 30 47 13 8 9 55: 43
6. ARKA GDYNIA 30 42 13 3 14 45: 47
7. Warta Poznań 30 42 11 9 10 48: 35
8. LECHIA GDAŃSK 30 42 11 9 10 48: 41
9. Śląsk Wrocław 30 39 11 6 13 46: 56
10. Górnik Zabrze 30 38 10 8 12 37: 37
11. Falubaz Z. Góra 30 37 8 13 9 29: 34
12. Gwarek Zabrze 30 37 10 7 13 47: 50
13. Ruch Chorzów 30 35 9 8 13 45: 48
14. Zawisza Bydgoszcz 30 24 7 3 20 33: 60
15. Pomologia Prószków 30 24 6 6 18 26: 58
16. Arka Nowa Sól 30 10 3 1 26 16:123

Kluby sportowe

Opinie (46) 1 zablokowana

 • likwidacja rezerw, pozbywanie się wychowanków. Mam pewne obawy

  jw

  • 80 16

 • (4)

  za cienki był, teraz kiedy atakujemy majstra taki balast nie jest na potrzebny

  • 20 71

  • A kto ty jesteś.czyźby z grupy cwaniaków.

   • 19 9

  • Cienka to jest wypłata Panie kierowniku

   • 9 2

  • A co ten majster wam zrobił

   że go atakujecie?

   • 25 1

  • 3 mecze - 6 punktów

   dźwignięcie zespołu z mega kryzysu - na podstawie czego twierdzisz, że jest cienki?

   • 12 3

 • dziadostwo (1)

  Tu nie chodzi o dobro klubu,tylko o szybkie wzbogacenie się wąskiej grupy cwaniaków .

  • 70 14

  • Dokladnie tak kolego

   • 12 7

 • Co to za marny klubik

  Szkoda gadac co to sie robi.

  • 40 19

 • dobra zmiana dosiegneła Lechię...

  • 32 20

 • Biało-Zieloni... (5)

  No cóż, dzisiejsza Lechia to firma majaca przynosić zyski i każdy zbędny balast będzie usuwany. Nieważne czy oddajesz jej serducho od 7 roku życia czy jesteś najemnikiem na jeden czy dwa sezony. Bez rezerw, bez swoich wychowanków...

  • 62 6

  • Lechio dokąd idziesz? (1)

   Biało-Zieloni nie powtarzajcie błędów innych z przeszłości, ich już nie ma na piłkarskiej mapie...

   • 44 9

   • Albo są w 5 lidze, albo niżej. A jak tak będzie robione, to Lechia może znowu zacząć kiedyś od B-klasy.....

    • 5 5

  • (2)

   To że ktoś zasłużył się za piłkarza w klubie nie może mu gwarantować tak ważnej posady jak trener a po za tym skoro Nowak wybrał na asystenta kogoś innego to znak że jednak Banaczek aż taki najlepszy nie był. Bez rezerw? To i dobrze bo teraz jak ktoś jest niewypałem to nie będzie brał pensji za grę w III lidze i pozbędzie się tych co siedzą w tym rezerwach kolejny rok i bez progresu. Bez wychowanków? Żebrakowski Letniowski Chrzanowski Macierzyński to co? A Nowak już powiedział że na zgrupowanie pojadą najlepsi z CLJ i z tej grupy wybiorą tych gotowych na I zespół a CLJ będzie naszym zapleczem to jest lepsze rozwiązanie niż drużyna dla słabych jakimi były rezerwy

   • 5 8

   • Zebrakowski i chrzanowski to nie wychowankowie a zawodnicy wychowani w innych klubach a tu ściągnięcii tak samo macierzyński. Tylko Letniowski jest lechista z krwi i kości. Reszta najemnicy.

    • 8 1

   • jak zwykle bredzisz

    • 0 3

 • Lechia (2)

  Przygotowują lechię do zaorania, wreszcie.

  • 30 18

  • (1)

   sobie łeb zaoraj

   • 3 5

   • jego stan umyslu

    jest zorany do cna.

    • 0 4

 • (1)

  Kurde ludzie wy to byście dawali posady za zasługi sprzed paru lat! Banaczek był tylko zastępczym trenerem pozwolono mu popracować z ważną drużyną z CLJ. I co wy pieprzycie że nie ma wychowanków w I zespole jest ich 4 a i to się zwiększy. Rezerwy to był zespół za karę grali tam zawodnicy którzy byli niewypałami Valente Markovic oraz jacyś grajkowie co w tej III lidze są średniakami po co ta drużyna nam skoro to zwykły śmietnik był dla cieniasów zamiast tego kasa z rezerw pójdzie dla zespołu z CLJ i bardzo dobrze po za tym rezerwy i tak wrócą bo to jest chwilowa decyzja o zniesieniu jej... czytanie ze zrozumieniem się kłania!

  • 16 33

  • Głabie placa ci za te wypociny? 4 wychowanków? Tylko Letniowski jest prawdziwym wychowankiem reszta to najemnicy od menagerów.

   • 8 2

 • "sku...stwo"...to jedene słowo które tu pasuje

  • 43 6

 • Zastanawiam się jakim trzeba być gamoniem żeby uznac że rezerwy sa nipotrzebne ! (1)

  Przecież każdy liczący sie klub w Polsce i zagranicą ma rezerwy. No ale w Gdańsku wiedza lepiej :0 A ja tylko zapytam gdzie np. po kontuzjach zawodnicy maja dochodzic do formy meczowej?

  • 27 3

  • Będzie dochodził w Centralnej Lidze Juniorów. Taki Mila na przykład.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Podbeskidzie Bielsko-Biała
10 marca 2024, godz. 12:40
6% Podbeskidzie Bielsko-Biała
17% REMIS
77% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 23 47 65.2%
2 Miś Beżuś 23 45 65.2%
3 Roman Perz 22 44 59.1%
4 Mirosław P. 23 43 60.9%
5 Mariusz Kamiński 23 43 56.5%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 22 13 4 5 37:21 43
2 Lechia Gdańsk 22 12 5 5 35:18 41
3 GKS Tychy 22 13 1 8 28:23 40
4 Motor Lublin 22 12 3 7 30:26 39
5 Wisła Kraków 22 10 7 5 42:25 37
6 Miedź Legnica 22 9 8 5 33:23 35
7 Górnik Łęczna 22 8 11 3 22:19 35
8 Odra Opole 22 10 4 8 25:22 34
9 Wisła Płock 22 9 7 6 32:30 34
10 GKS Katowice 22 9 6 7 34:25 33
11 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 22 7 8 7 36:30 29
12 Znicz Pruszków 22 8 2 12 17:27 26
13 Stal Rzeszów 22 6 5 11 29:39 23
14 Chrobry Głogów 22 6 5 11 21:35 23
15 Resovia 22 6 4 12 22:40 22
16 Polonia Warszawa 22 5 5 12 26:34 20
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 22 3 9 10 17:31 18
18 Zagłębie Sosnowiec 22 2 6 14 14:32 12
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 22 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Resovia 4:0 (4:0)
 • GKS Tychy - ARKA Gdynia 0:1 (0:0)
 • Stal Rzeszów - Miedź Legnica 1:3 (0:1)
 • GKS Katowice - Znicz Pruszków 3:1 (2:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Płock 2:2 (2:1)
 • Odra Opole - Wisła Kraków 1:2 (0:0)
 • Górnik Łęczna - Motor Lublin 1:1 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Chrobry Głogów 1:1 (1:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:0

Ostatnie wyniki Lechii

95% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
2% Resovia
25 lutego 2024, godz. 15:00
6% Znicz Pruszków
10% REMIS
84% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane