• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dochody ze stadionu kluczem do biznesu Kuchara

jag.
18 czerwca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Lechia Gdańsk

Andrzej Kuchar ma pomysł, jak z Lechii uczynić bogaty klub, ale nie zrobi tego bez współpracy z Gdańskiem. Kluczem do powodzenia piłkarskiego biznesu jest przekazanie przez miasto klubowi w dzierżawę co najmniej na 15 lat stadionu potocznie zwanego Baltic Areną. Wówczas w sezonie 2012/13 budżet powinien wzrosnąć do 60-70 milionów złotych, a najlepsi biało-zieloni mogliby liczyć na zarobki 600-700 tysięcy euro rocznie! W najbliższych rozgrywkach Lechię zadowoli ósme miejsce w ekstraklasie i nakłady na drużynę maksymalnie 20 milionów złotych

.

Kuchar ma w Lechii SA większościowy pakiet akcji. Spółka 1 lipca przejmie gdańskich piłkarzy. W środę w Hotelu "Królewskim" wrocławski biznesmen po raz pierwszy zdradził swoje plany względem klubu. Na razie inwestuje w klub z własnych środków, a na wielki biznes, który ma przełożyć się na świetność sportową Lechii, liczy ze względu na Baltic Arenę. Stadion na Euro 2012 buduje miasto i to ono będzie decydować, jak zarządzać tym obiektem w przyszłości. Kuchar ma nadzieje, że to Lechia otrzyma prawo dysponowania 44-tysięcznikiem i to bez konieczności spłacania długów, które ewentualnie powstaną przy jego budowie.

Co sądzisz o planach Andrzeja Kuchara?

Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie, o których Kuchar mówił podczas konferencji prasowej. Śródtytuły i wyróżnienia pochodzą od redakcji. Pan Andrzej, bo tak prosił, aby się do niego zwracać, okazał się ujmującym rozmówcą, doskonale zorientowanych w realiach sportowych nie tylko piłkarskich, ale przede wszystkim koszykarskich. W przeszłości był wszak trenerem reprezentacji Polski w tej dyscyplinie.

Dlaczego Gdańsk?
Postanowiłem zaistnieć w sportowym biznesie ze względu na swoją sportową przeszłość oraz chciałem połączyć swoje zainteresowanie tą dziedziną z funkcjonowaniem w biznesie. Chciałbym stworzyć co o szerszym wymiarze. Inwestycja w piłkę nożną najlepsza jest w dużych ośrodkach. Nie chodzi wyłącznie o liczbę mieszkańców, ale przede wszystkim o stadion na 30-40 tysięcy miejsc. Z tego względu rozważałem możliwość zainwestowania we Wrocławiu lub w Gdańsku. Ostatecznie podjąłem się zadania zbudowania profesjonalnej drużyny w Lechii. Nadchodzi czas, że na polskiej piłce będzie można zarabiać. Co prawda żona mówi, że tylko tutaj roztrwonię rodzinny majątek, ale ja wierzę w powodzenie tego biznesu.

Dla kogo dochody ze stadionu
Jestem już po trzecim spotkaniu z prezydentem Gdańska i wydaje mi się, że nasze stanowiska się zbliżają. Podstawowe pytanie brzmi - kto ma czerpać dochody ze stadionu Lechia czy miasto? Bez prawa do stadionu na co najmniej 15 lat nie będzie wielkiej Lechii. Chcę wynająć stadion, a nie go zabierać!
Dlatego ze zdziwieniem przyjmowałem wizytę prezydenta Adamowicza, który na giełdzie warszawskiej informował, że to miasto chce sprzedawać loże biznesowe na stadionie. W grę nie wchodzi też pomysł, aby Lechia po przejęciu stadionu spłacała kredyt, który został zaciągnięty na jego budowę. Jeśli tak by miało być, to z punktu widzenia finansowego lepiej będzie dla nas, jeśli zostaniemy na stadionie przy ul. Traugutta.
We wtorek przedstawiłem panu prezydentowi uczciwą propozycję, która powinna być kompromisem. Oparta jest ona na modelu funkcjonowania stadionów w Europie Zachodniej. Nie jest to ultimatum, bo poruszamy się w kategoriach gospodarczych.

Cele i zadania
Spółka przejmie drużynę od 1 lipca, ale w związku z tym, że przygotowania ruszają już 22 czerwca, to i my musieliśmy przyspieszyć nasz program działania. Dziś posadziliśmy kwiatek, który musi być podlewany, aby pięknie zakwitnąć w sezonie 2012/13.
Mam zasadę, że nie uczestniczę w bieżących pracach swoich spółek, a zarządzam nimi przez cele i zadania. Zarząd Lechii ma przygotować strategię.
Ponadto oczekuję, że już teraz miasto swoje działania marketingowe powiąże z Lechią. Liczę na taką informację do 15 lipca. Nie chcę sztucznych powiązań i finansowania na przykład przez spółki miejskie. Liczę, że Gdańsk pójdzie za przykładem Gliwic, które dla klubu przeznaczają 3,6 mln, czy Wrocławia, który dokłada do Śląska 3,5 mln złotych. To nie jest ze strony miasta danina, ale promocja.

Miasto się nie obrazi
Nie dopuszczam do siebie myśli, że miasto obrazi się na Lechię. Ja też się nie obrażam, gdy słyszę, że liczono, iż miał do Gdańska przyjść Solorz. Gdybym miał sam wybierać między Kucharem a Solorzem, to wybrałby... Solorza, bo to przecież najbogatszy Polak. Dlatego jeśli ktoś uzna, że przeszkadzam, albo będzie chciał kupić Lechię na przykład Abramowicz, to się wycofam. Sprzedam akcje po kursie nabycia plus poniesione koszty.
Co prawda przejmę Lechię 1 lipca, ale już włożyliśmy w klub kilka milionów. W pewnym stopniu ryzykowaliśmy, gdyż była trójstronna umowa, która dawała nam możliwość odstąpienia od spółki, gdyby Lechia nie otrzymała licencji na ekstraklasę. Jednak tak naprawdę nie braliśmy tego pod uwagę. Zresztą mój brat-statystyk zapewniał mnie, że z matematycznego punktu widzenia nie było możliwości, aby gdańszczanie spadli z ekstraklasy.

Budżet wielkiej Lechii
Chciałbym go oprzeć na trzech... nogach. Ideałem, aby w 1/3 na budżet składały się przychody z meczów, praw telewizyjnych oraz praw reklamowych. W 2012/13 roku budżet można zwiększyć do 60-70 milionów złotych. Te założenia oparte są na symulacji, że średnia frekwencja na meczach będzie na poziomie 30 tysięcy widzów, przy średniej cenie biletów 25 złotych oraz zakładają wzrost kontraktów z tytułu praw transmisyjnych. Obecnie w Polsce jest to na poziomie 120 milionów złotych, gdy na przykład w Anglii wynosi 600 milionów funtów.
Do zarządzania stadionem powołamy spółkę operatorską. Dochodami podzieli się ona z miastem. Także pół na pół chcemy partycypować z zysku ze sprzedaży nazwy stadionu. Szacuję, że z tego tytułu można uzyskać rocznie około 2,5 miliona.

8 godzin na stadionie
Przychód z dnia meczu nie ogranicza się jedynie do wpływów ze sprzedaży biletów. Chciałbym, abyśmy wzorowali się choćby na Chicago Bulls. Tam na meczu NBA, który rozpoczyna się o 19.00 już dwie godziny przed jego rozpoczęciem są tłumy, a kibice opuszczają halę grubo po zakończeniu gry, bo na przykład o pierwszej w nocy. W Gdańsku też trzeba stworzyć taką infrastrukturę, aby pobyt na stadionie nie ograniczał się do samego spotkania piłkarskiego. Co więcej usługi trzeba obudować obrotem bezgotówkowym, bo wówczas można zarabiać nawet na prowizjach z kart kredytowych.

Możemy być konkurencją dla Bundesligi
Stadion możemy zapełnić tylko wówczas, gdy będzie grała na nim dobra drużyna. Liczę się z tym, że wybitnym piłkarzom płacić będziemy 600-700 tysięcy netto rocznie! Skoro w Niemczech oferuje się obecnie kontrakty na poziomie 1,2-1,3 miliona euro, to po uwzględnieniu kwestii podatkowych, stają się to porównywalne kwoty. Wówczas tylko od zawodnika będzie zależało, czy zechce być gwiazdą w Gdańsku, czy wyjechać do Niemiec?

Komitet Transferowy
Aby zminimalizować ryzyko błędu, powołano pięcioosobowy Komitet Transferowy, bo nikt nie posiadł wszystkich rozumów. Jednak to gremium nie ma głosować, a dyskutować. Decydujący głos powinien mieć trener. Pieniędzy na transfery będzie według potrzeb, ale bez szaleństw. Nie będzie brania piłkarzy tylko od jednego agenta. Życzyłby sobie, aby trafiali do Lechii piłkarze rozwojowi, najlepiej z roczników 1985-86.
Hitów transferowych nie planujemy. Po co nam na przykład były reprezentant Hiszpanii? Nawet gdyby on ściągnął na mecz dodatkowo trzy tysiące kibiców, to i tak nie będziemy mieć z tego żadnego zysku, gdyż obecnie nie mamy, gdzie tych ludzi zmieścić na stadionie. Dlatego w obecnej sytuacji taki zawodnik generowałby tylko koszty i blokował rozwój młodszym.

Kto trenerem?
Stawiamy na cierpliwość. Wybraliśmy na sztab ludzi, który będzie mógł pracować dłużej. Na stanowisku trenera chcemy mieć miejscowego człowieka. Jeśli Tomasz Kafarski otrzyma licencję, to zwiążemy się z nim, pomożemy się dokształcić, bo już ma drobniutkie doświadczenie. Jestem po rozmowie z trenerem. Zgodziliśmy się, że tak ma budować drużynę, aby była ona najlepsza w momencie, gdy będziemy przechodzić na duży obiekt. Natomiast chciałbym uniknąć fikcji, czyli zatrudniać człowieka tylko po to, by firmował działania obecnego trenera swoją licencją. Życie zweryfikuje co będzie. Nie wykluczam, że gdy zostaniemy zmuszeni, to zastanowimy się nad opcją zagraniczną.
Zostawiłem sobie pośredni wpływ na dobór trenera. Gry zespołowe to delikatna materia i nie zawsze zmiana szkoleniowca jest właściwym krokiem.

Weryfikacja pracowników
Czytałem list kibiców skierowany do mnie, nawet dwa razy. Jednak nie chcę podejmować pochopnych decyzji, aby nikogo nie skrzywdzić, a tym bardziej nie oceniam ludzi na podstawie listu. Obecnie pewny pracy jest zarząd. To on ma przygotować strukturę działania klubu i dokonać oceny wszystkich osób. Na tej podstawie będą podejmowane decyzję na przyszłość.

Budżet na najbliższy sezon
Na pewno będzie on wyższy od dotychczasowego (ok. 13,5 mln w poprzednim sezonie - przyp. jag.). Ma doprowadzić drużynę do miejsca w środku tabeli, na przykład ósmego. Jednak jestem gotowy stracić jedną pozycję, jeśli ze względu szkoleniowego zasadne będzie, aby na przykład cały sezon grał Hirsz. Bo poza bieżącym wynikiem, drużyna ma być tak budowana, aby już teraz szukano do niej zawodników, którzy pełnię formy osiągną w latach 2012-13 i później.

Brakuje boisk
Nie można zbudować profesjonalnego klubu bez odpowiedniej liczby boisk. Obecnie w tym zakresie Lechia jest sierotą! Na nowym stadionie wraz z meczami murawa powinna być używana maksymalnie 40-50 razy. Potrzeba będzie murawy, na której będzie można przeprowadzić 300-400 treningów rocznie. Ponadto są drużyny młodzieżowe. Obecnie nie jesteśmy w stanie przerobić takiej liczby piłkarskich butów. Liczymy, że miasto wspomoże nas w tym zakresie.
Alternatywnym rozwiązaniem jest częstsza wymiana trawy na nowym stadionie. Wówczas na czas przerwania działalności piłkarskiej, trzeba byłoby wprowadzać inne dyscypliny. Tak jak ostatnio zrobili Duńczycy, organizując na piłkarskim stadionie, żużlowe Grand Prix.
jag.

Kluby sportowe

Opinie (117) 5 zablokowanych

 • żenua (8)

  j.w.

  • 26 75

  • co to wogole za pedalskie zenua , dziwki tak mowia

   • 12 4

  • Pozdro dla Lechii od (L)

   Pozdro dla Lechii od (L)

   • 12 3

  • "Żenua"...

   Moze troche bys rozbudowal swoja wypowiedz? Dlaczego tak sadzisz?

   • 5 3

  • tradycyjnie (4)

   zdjecie kibicow lechii i srednia wieku 15 lat

   • 2 5

   • (3)

    15 to średnia i kibiców arki

    • 3 1

    • (2)

     15 to średnia ilość kibiców arki na meczu

     • 6 1

     • (1)

      15 to średnie IQ kibiców lechii

      • 2 4

      • to i tak o 15 większe IQ niż u śledzi :)

       • 3 1

 • (2)

  za 3 lata to będzie LM i conajmniej ćwierćfinał!!! Kuchar naszym przyjacielem jest!!!

  • 50 26

  • Tiaaa jasne (1)

   Nam też tak wciskano ciemnote...NAjpierw zbudójcie BA, potem pogadamy.

   • 3 6

   • " zbudójcie " - niedawno śledź zarzucił nam analfabetyzm jak widać dotknął on też mieszkańców wioski rybackiej

    • 2 1

 • Gdynia gratuluje Gdańskowi ! (9)

  ... my już to przeżyliśmy. Mieliśmy już bardzo silną drużynę i Ligę Mistrzów. Teraz czas na Gdańsk. Życzymy jak najlepiej :-)

  • 109 10

  • ooo trytko, a myślałem, że pojechałeś do ciechocinka na wakacje

   • 6 5

  • a ja nie lubię lg...

   ...wolę samsunga

   • 11 3

  • a ciekawe (6)

   czy jak dostaną ten stadion to też przerobią na korty jak w gdyni pan K. ;)

   • 8 1

   • Stadion w Gdynii to inna bajka (4)

    Bo był własnością Arki a Lechia gra na miejskim.
    Zresztą lepiej sprzedać stadion niż drużynę-Lechia/Olimpia Gdańsk czy Polonia/Lechia!!!

    • 7 6

    • własnoscią arki???

     • 2 4

    • ty rybia glowo stadion arki jest na oksywiu na flocie

     • 4 1

    • handlarzu!!!

     pewnie można też sprzedawać i kupować mecze

     • 0 0

    • sprzedać drużynę??
     powiedz to waszym kolesiom Lecha- Amici :)
     a może lepiej jest zmieniać barwy czy nazwy??Jak to leciało/kolejność przypadkowa/:
     HTM, MGKM, MZKS, Polnord,Prokom i inne...

     • 1 2

   • stadion

    zniszczą kibice debile, kochający inaczej swoje miasto i drużynę.

    • 9 6

 • ZAPOWIADA SIE MECZYK PRZYJAZNI ! ! ! (2)

  • 23 6

  • a ty bezdomna parowko nie podszywaj sie pod baltykowca (1)

   • 7 7

   • powiedz mu to w twarz wielki chuliganie z Lęborka

    • 5 2

 • wielka ale w III lidze (6)

  Albo w szalecie

  • 16 72

  • I po co (4)

   wystawiasz łeb z beczki śledziu?

   • 17 3

   • bo się beton rozlał wkoło :) (3)

    • 3 12

    • Wylewają fudamenty (2)

     pod smażalnię śledzi.

     • 8 0

     • ja tam leje na beton (1)

      • 1 11

      • A ja nie cierpię

       śledzi.

       • 7 3

  • prawdziwy kloss

   jest biało zielony

   • 0 0

 • pożyjemy zobaczymy (1)

  Górnik Zabrze tez miał być wielki. Arka miała grać w pucharach. A jak wyszło wszyscy widzieli. Mam nadzieje że włodarze Lechii wyciągneli wnioski z doswiadczeń innych klubów i faktycznie zacznie się w Gdańsku era wielkiej piłki:)
  pzdr

  • 64 6

  • poziom

   Najlepiej by było gdyby w Polsce zaczęła się era wielkiej piłki ... albo chociaż średniej, żeby nasza liga na tle europy prezentowała jakiś poziom

   • 10 0

 • ZOBACZYMY

  zobaczymy jak to będzie...może w końcu to będzie wielka Lechia naszych marzeń!

  • 38 5

 • PRAWDZIWI WŁADCY PÓŁNOCY LECHIA GDAŃSK (5)

  • 59 30

  • TYLKO ARKA GDYNIA (3)

   • 11 19

   • i churagan nowe polaszki!! (2)

    • 7 6

    • Huragan Nowe Polaszki i nie ma "mocnych" i basta!!! (1)

     Żądzi!

     • 1 0

     • Grać piłkarze patałachy...

      Fajnie napisane . Rządzi, rządzi - zasady ortografii z 4 klasy Szkoły Podstawowej

      • 0 0

  • Grać piłkarze patałachy...

   Władca się odezwał . Z Dolnego ( Bardzo) Wrzeszcza.

   • 0 0

 • kolejny biznesmen , który chce dostac publiczny obiekt warty setki milionów (5)

  nazwac go imieniem własnej firmy, i czerpać zyski z handlu piłkarskimi emerytami.
  to żle wygląda

  • 36 35

  • (3)

   Jeden Łoś napisze jakiś farmazon,choć tak naprawde nie ma żadnej wiedzy na ten temat i już stado baranów go popiera...Chłopie umiesz czytać w myślach Kuchara czy skąd to wiesz?Na zachodzie jest dochodowa piłka na którą chodzą dziesiątki tysięcy to i w Polsce może być.

   • 8 3

   • na stadionie na zachodzie można pić piwo... (2)

    u nas senat zablokował sprzedaż piwka. Nigdy nie będzie wielkiej piłki bez pieniędzy. Czy wiecie ile milionów zarobiła by Lechia, gdyby kibice kupowali piwo na stadionie, a nie przed stadionem (i nie tylko piwo)? i nie chodzi tu tylko o Lechię..
    Brawo dla pana Andrzeja. Ma plany, które wyglądają obiecująco. Na więcej niestety nie możemy liczyć. Bądźmy realistami..

    • 2 3

    • (1)

     Na zachodzie piją piwo na stadionach ale nie piją pod sklepami,w parkach,na dworcach itp.Tam jest chyba troche inna kultura i choć nie byłem na meczu na zachodzie,myśle że tam kibice nie piją na umór podczas meczu,a u nas mimo że nie ma alk.na stadionach to spora grupa chodzi na czworaka.Za dużo u nas "żurów"-taka polska rzeczywistość.Jakby było piwo to musieli by zmniejszyć pojemność stadionów.Kibic leżący zabiera 3xwięcej miejsca niż siedzący :]

     • 3 2

     • Pewnie browarek byłby po 15 zeta... ale co tam ,wiedząc że idzie na klub to bym sobie w każdej połowie meczu po jednym wypił. Ale pewnie wynajęli by zewn. firmę mi z moich 15zeta na klub szło by może 1-2zł.

      • 0 0

  • Jeśli zrobi z Lechii czołowy klub z polski to niech zarabia na tym

   w końcu to biznes i dobra promocja miasta!

   • 13 2

 • Biało Zielony Sopot (1)

  Biało Zielony Sopot

  Brodwino Brothers

  • 60 21

  • Barwy klubu barwy miasta!

   Żółto niebieski Sopot

   • 7 22

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 27 58 66.7%
2 Łukasz Gawlik 27 55 55.6%
3 Miś Beżuś 27 54 66.7%
4 Mariusz Kamiński 27 53 59.3%
5 Mirosław P. 27 52 63%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 26 15 6 5 43:25 51
2 Lechia Gdańsk 26 15 5 6 43:21 50
3 GKS Katowice 26 13 6 7 46:25 45
4 Motor Lublin 26 13 5 8 36:31 44
5 Górnik Łęczna 26 10 12 4 29:24 42
6 GKS Tychy 26 13 3 10 32:29 42
7 Wisła Kraków 26 11 8 7 48:32 41
8 Wisła Płock 26 11 8 7 38:35 41
9 Odra Opole 26 10 7 9 29:27 37
10 Miedź Legnica 26 9 10 7 35:28 37
11 Stal Rzeszów 26 9 5 12 36:43 32
12 Chrobry Głogów 26 9 5 12 29:41 32
13 Znicz Pruszków 26 9 4 13 20:30 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 26 7 9 10 39:39 30
15 Polonia Warszawa 26 6 8 12 30:37 26
16 Resovia 26 7 4 15 28:47 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 26 4 9 13 20:41 21
18 Zagłębie Sosnowiec 26 2 8 16 16:42 14
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 27 kolejki

 • Motor Lublin - ARKA GDYNIA (piątek, godz. 20:30)
 • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza (niedziela, godz. 12:40)
 • piątek
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna
 • Resovia - Stal Rzeszów
 • sobota
 • GKS Katowice - Odra Opole
 • Wisła Płock - Wisła Kraków
 • Chrobry Głogów - Miedź Legnica
 • niedziela
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa
 • Znicz Pruszków - GKS Tychy

Ostatnie wyniki Lechii

7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk
87% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
9% Odra Opole

Relacje LIVE

Najczęściej czytane