Lechia wygrała z mistrzem Cypru

Sebastian Mila zapewnił Lechii zwycięstwo w sparingu nad Apoelem Nikozja.
Sebastian Mila zapewnił Lechii zwycięstwo w sparingu nad Apoelem Nikozja. fot. Arkadiusz Buczyński/Trojmiasto.pl

Na koniec pierwszego tygodnia treningów podczas zgrupowanie w Gniewinie piłkarze Lechii wygrali w sparingu z Apoelem Nikozja 2:1 (0:1). Oba gole mistrzowi Cypru strzelił Sebastian Mila, który po przerwie przejął kapitańską opaskę od Piotra Wiśniewskiego. W drugiej połowie Tomas De Vincenti nie wykorzystał rzutu karnego.

Mila 51, 69 - De Vincenti 43

LECHIA I połowa: Podleśny - Stolarski, Janicki, Chrzanowski, Kałahur - Haraslin, Wiśniewski, Łukasik, Chrapek, Pawłowski - Kobylański
II połowa: Milinković-Savić - Gerson, Maloca, Wojtkowiak - F.Paixao, Gamakow, Kovacević, Mila, Krasić - Kuświk, M.Paixao

RAFAŁ WOLSKI DOŁĄCZYŁ NA ZGRUPOWANIE LECHII. JEST JUŻ PO TESTACH MEDYCZNYCH, ALE DO TRANSFERU BRAKUJE JESZCZE ZGODY FIORENTINY

Podczas inauguracyjnego, letniego sparingu Piotr Nowak wypróbował 22 z 30 piłkarzy, których zabrał do Gniewina. Nie mógł jeszcze grać Rafał Wolski, gdyż jego transfer z Fiorentiny nie został jeszcze sfinalizowany. Z nowych graczy wystąpił po przerwie Bułgar Milen Gamakow, a także przypomnieli się wracający z wypożyczeń: Bartłomiej PawłowskiDamian Podleśny oraz próbujący się przebić do pierwszej drużyny junior Miłosz Kałahur.

BARTŁOMIEJ PAWŁOWSKI: O UMIEJĘTNOŚCI SPORTOWE JESTEM SPOKOJNY

Mimo że po raz pierwszy od 1 marca w składzie Lechii pojawił się Marco Paixao, który wyleczył kontuzje, to szkoleniowiec biało-zielonych szukał nowych rozwiązań w ataku. Przed przerwą w roli napastników sprawdził: Martina KobylańskiegoLukasa Haraslina.

Zobacz skrót sparingu Lechii z Apoelem.

Ten pierwszym powinien dać gdańszczanom prowadzenie już w 11. minucie. Do pojedynku sam na sam z bramkarzem wyprowadziło go podanie Piotra Wiśniewskiego, który rozpoczął mecz jako kapitan. W ekstraklasie nie grał od listopada, a latem przedłużył kontrakt o kolejny sezon. Strzał Kobylańskiego obronił jednak Rafael Pardo.

GRZEGORZ KUŚWIK STAWIA WYSOKIE CELE SOBIE I LECHII. PRZECZYTAJ WYWIAD Z NAPASTNIKIEM

Przed przerwą szczęścia pod bramką rywali próbowali jeszcze kilkakrotnie Pawłowski i Haraslin, ale i im brakowało precyzji. Największe zagrożenie dla Apoelu stworzyli oni tuż przed zakończeniem pierwszej połowy, gdyż już było 0:1.

Cypryjczycy zdobyli prowadzenie po zagraniu Efstatiosa Aloneftisa do Tomasa De Vincenti. 27-letni Argentyńczyk w 43. minucie pokonał Podleśnego. Nie była to jedyna groźna akcja piłkarzy z Nikozji w tej odsłonie z gry. Wcześniej bramkarz Lechij obronił groźny strzał Vieiry Vandera, a w dobrych sytuacjach pudłowali: De Vincenti i Pierios Sotiriou.

W pierwszym letnik sparingu Lechia zagrała z Apoelem Nikozja. Jako kapitan gdańskich piłkarzy do gry przeciwko mistrzowi Cypru wyprowadził Piotr Wiśniewski (na zdjęciu). fot. Arkadiusz Buczyński/Trojmiasto.pl
W przerwie Lechia wymieniła całą "11", a Apoel dokonał tylko dwóch zmian. Na boisko wszedł m.in. hiszpański obrońca, Inaki Astiz, który przed rokiem przeniósł się z Legii Warszawa na Cypr, choć był również przymierzany do gdańskiej drużyny. Nie było to jednak dobre 45 minut defensywy przyjezdnych.

Już w 51. minucie obronę gości wymanewrowali M.Paixao i Sebastian Mila, a pomocnik, który po przerwie przejął kapitańską opaskę, skierował piłkę do siatki. Niewiele ponad kwadrans później gdański rozgrywający ustalił wynik meczu. Tym razem przy jego bramce asystę zaliczył Milos Krasić.

PIOTR NOWAK: BĘDZIEMY WALCZYĆ O NAJWYŻSZE CELE

Apoel najlepszą okazję na wyrównanie miał na kwadrans przed końcem spotkania. Sędzia dopatrzył się faulu Grzegorza Wojtkowiakapodyktował karnego. Do piłki podszedł autor pierwszego gola dla Cypryjczyków, ale strzelił w słupek.

Szczęście nie po raz pierwszy uśmiechnęło się tego dnia do Lechii. W 57. minucie Vanja Milinković-Savić poza własnym polem karnym sfaulował Sotiriou. W oficjalnym meczu zapewne takie zagranie skończyłoby się czerwoną kartkę. Jednak w Gniewinie rozgrywano sparing, a zatem serbski bramkarz obejrzał żółty kartonik i mógł grać dalej, a biało-zieloni pozostali w komplecie.

Golkiper Lechii po chwili obronił uderzenie z wolnego De Vincentiego. Natomiast w samej końcówce znów uśmiechnęła się do niego fortuna, gdyż rezerwowy Andrea Orlandi w dogodnej sytuacji kopnął piłkę nad poprzeczką.

LECHIA PRZED SEZONEM NIE ROZEGRA ŻADNEGO SPARINGU W GDAŃSKU

SPARINGI LECHII PRZED SEZONEM 2016/17
26.06 Gniewino, Apoel Nikozja (Cypr) 2:1 (1:0)
Bramki: Sebastian Mila 2

02.07 Gniewino, Partizan Belgrad (Serbia)
06.07 Chojnice, Chojniczanka (I liga)
09.07 Gniewino, Bytovia (I liga)

Biało-zieloni pozostają w Gniewinie na kolejny tydzień. Na zakończenie drugiego etapu przygotowań mają zaplanowany sparing z wicemistrzem Serbii. Przypominamy, że w tym okresie przygotowawczym żadna gra kontrolna nie odbędzie się w Gdańsku.

Piłkarze Lechii Gdańsk tuż przed wyjazdem na zgrupowanie do Gniewina.

Opinie (84) ponad 10 zablokowanych

07.02 (pt) godz.20:30 Śląsk Wrocław typuj LECHIA Gdańsk
14.02 (pt) godz.20:30 LECHIA Gdańsk typuj Piast Gliwice
23.02 (nd) godz.17:30 Lech Poznań typuj LECHIA Gdańsk
04.03 (śr) godz.20:30 LECHIA Gdańsk typuj Legia Warszawa
10.03 (wt) LECHIA Gdańsk Piast Gliwice
21.12 (sob) godz.15:00 LECHIA Gdańsk 0:3 Raków Częstochowa LIVE!
15.12 (nd) godz.17:30 Jagiellonia Białystok 3:0 LECHIA Gdańsk LIVE!
07.12 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk 2:0 Wisła Płock LIVE!
04.12 (śr) godz.17:45 LECHIA Gdańsk 3:2 Zagłębie Lubin LIVE!
01.12 (nd) godz.17:30 Wisła Kraków 0:1 LECHIA Gdańsk LIVE!

16 ŁKS Łódź 20 4 2 14 20:37 14

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.