Energa Wybrzeże Gdańsk - Texom Stal Rzeszów 48:41. Pierwsze zwycięstwo w sezonie

Kacper Czuba
14 lipca 2024, godz. 19:40
Opinie (141)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk straciła Josha Pickeringa. Dobre starty w Anglii
 Żużlowcy Energi Wybrzeża Gdańsk wygrali pierwszy mecz w tym sezonie, ale ich sytuacja w tabeli nadal jest bardzo trudna. Aby się utrzymać w trzech ostatnich meczach muszą przebić się co najmniej na przedostatnie miejsce w tabeli, do którego tracą obecnie aż 6 punktów.  Żużlowcy Energi Wybrzeża Gdańsk wygrali pierwszy mecz w tym sezonie, ale ich sytuacja w tabeli nadal jest bardzo trudna. Aby się utrzymać w trzech ostatnich meczach muszą przebić się co najmniej na przedostatnie miejsce w tabeli, do którego tracą obecnie aż 6 punktów.

Energa Wybrzeże Gdańsk pokonała Texom Stal Rzeszów 48:41 w meczu 12. kolejki Metalkas 2. Ekstraligi, ale punkt bonusowy trafił do ekipy gości. Tym samym pierwsze zwycięstwo w tym sezonie ekipy Eryka Jóźwiaka niewiele poprawiło jej sytuację w tabeli. Strata do przedostatniego miejsca, gwarantującego utrzymanie, została zmniejszona do 6 punktów, a do końca rywalizacji pozostały już tylko trzy mecze. Spotkanie przy ul. Zawodników rozpoczęło się z 75-minutowym opóźnieniem spowodowanym ulewą. Kapitalnie pojechał Niels-Kristian Iversen, który zdobył komplet 15 punktów. Duńczyk dobrze startował i był szybki na dystansie. Świetną akcją popisał się w 13. biegu, w którym na drugim łuku pierwszego okrążenia wyprzedził dwóch rywali.

Texom Stal Rzeszów Texom Stal Rzeszów
9. Krzysztof Kasprzak 10+1 (2,1,3,2*,2)
10. Josh Pickering 9+1 (3,3,1,1,1*)
11. Adrian Gała 4+1 (d,d,1*,3)
12. Tom Brennan 10 (1,3,2,3,1)
13. Niels-Kristian Iversen 15 (3,3,3,3,3)
14. Miłosz Wysocki 0 (d,0,0)
15. Bartosz Tyburski 0 (w,0,u)
Sędziowie: Kobak (sędzia, Krosno), Brucheiser (komisarz toru)
8. Bartosz Curzytek ns

Mecz z zespołem z Rzeszowa to dla żużlowców Wybrzeża ostatnia szansa, aby włączyć się do walki o utrzymanie. Do tego będzie potrzebne zwycięstwo i to najlepiej różnicą co najmniej 15 punktów, aby zgarnąć także punkt bonusowy.
Pierwszy mecz obu drużyn w Rzeszowie, zakończył się wygraną gospodarzy 52:38, co przed dzisiejszym rewanżem stawia ich w bardzo korzystnym położeniu w kontekście punktu bonusowego.

Texom Stal Rzeszów - Energa Wybrzeże Gdańsk 52:38. Dwóch liderów to za mało

W minioną niedzielę gdańszczanie przegrali 30:60, jadąc osłabieni brakiem liderów: Krzysztofa Kasprzaka i Nielsa-Kristiana Iversena.

Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Energa Wybrzeże Gdańsk 60:30. Najwyższa porażka gdańszczan w tym sezonie

Wydawało się, że od meczu z Polonią, klub z Trójmiasta rozpoczął już sprawdzanie zawodników pod kątem jazdy w Krajowej Lidze Żużlowej (KLŻ) w 2025 roku. Mało kto pierwszy test w Bydgoszczy zaliczył pozytywnie.

Energa Wybrzeże Gdańsk buduje zespół na KLŻ. Przerwany mecz Brennana w Anglii

Udany debiut w barwach Wybrzeża w Bydgoszczy zaliczył Josh Pickering, który zdobył 13 punktów w 6 startach. To kolejny Australijczyk, który miał okazję jeździć reprezentując barwy gdańskiego klubu.

Żużlowcy z południowej półkuli. Do którego nawiąże Josh Pickering w Wybrzeżu?

Dzisiaj jednak Wybrzeże spróbuje włączyć się ostatni raz w realną walkę o utrzymanie. W awizowanym składzie na niedzielny mecz znaleźli się liderzy drużyny: Kasprzak i Iversen, a ponadto w składzie jest także Pickering.

Energa Wybrzeże Gdańsk. Liderzy gdańskiego klubu powracają do składu

- Musimy być swoją najlepszą wersją i możemy to wtedy wygrać - mówił w rozmowie z naszym portalem przed niedzielnym meczem powracający do składu Niels-Kristian Iversen.

Energa Wybrzeże Gdańsk w najlepszej wersji? Sprawdź, co przed meczem mówił Niels-Kristian Iversen

Wybrzeże dzisiaj ma ostatnią szansę, aby włączyć się do walki o ligowe utrzymanie. Ich obecna strata do zespołu z Rzeszowa wynosi 7 punktów. W przypadku zwycięstwa z bonusem zmaleje ona do 4 "oczek", a gdańscy żużlowcy będą mieli jeszcze do odjechania trzy mecze.
Składy obu drużyn potwierdzone. Wybrzeże bez zmian i bez żadnego zawodnika pod numerem 16.

Z kolei w składzie rzeszowskiej drużyny dwie roszady:
- Pod numerem 2 w miejsce Mateusza Świdnickiego pojedzie Jesper Knudsen,
- Pod numerem 6 w miejsce Kryspina Jarosza pojawił się Wiktor Rafalski.

Ponadto z numerem 8 w składzie wpisany został Bartosz Curzytek.
W Gdańsku obecnie przechodzi ulewa, Ale na ten moment nie ma informacji odnośnie przełożenia spotkania. Tor na dzisiejszy mecz jest regulaminowy.
Relacja live Stan toru na 50 minut do planowanego początku spotkania.
Żużlowcy obu drużyn byli już na obchodzie toru, który zakończyła... ulewa.

Obecnie przestaje padać, ale nad stadionem jest druga ciemna chmura, co może zwiastować kolejne opady deszczu.
Nad stadionem w Gdańsku ponownie zaczęło padać.
Relacja live Druga ulewa jest jednak znacznie intensywniejsza.
Trwają narady z udziałem przedstawicieli obu drużyn.
Deszcz pada mniej intensywnie, ale mało co wskazuje na to, żeby mecz miał się odbyć.
Trwa oczekiwanie na decyzję sędziego zawodów.
Komisarz toru i sędzia zawodów na obchodzie toru po ulewie.
Na torze utworzyły się spore kałuże, które trudno może być sprzątnąć w szybkim czasie - zwłaszcza na pierwszym polu startowym i przy pierwszym łuku.
Zaczynają się powoli prace gracarzy z odciąganiem wody z toru.
Trwają prace przy polach startowych, na razie brakuje oficjalnego komunikatu odnośnie tego czy mecz się odbędzie.
"Jedziemy! Jedziemy!" - skanduje kilkuosobowa fanów gospodarzy.
Trwają prace torowe, kałuża przy pierwszym łuku jest prawie ściągnięta.
Relacja live Tak obecnie wygląda pierwszy łuk po pracach gracarzy. Mecz może rozpocząć się z opóźnieniem.
Powoli się przejaśnia, prace trwają na drugim łuku.
Obecnie prace trwają przy polach startowych.
Coraz więcej wskazuje na to że mecz się odbędzie. Zawodnicy obu drużyn szykują się do zawodów.
Na trybunach pojawia się coraz więcej kibiców.
Relacja live Obecna sytuacja na polach startowych, gdzie przed chwilą namalowana została linia.
Tor wygląda coraz lepiej i wiele wskazuje na to, że mecz się odbędzie.
Prace torowe zakończone, nad stadionem pojawia się słońce, niedługo decyzja sędziego odnośnie startu spotkania.
Decyzja sędziego zawodów: 17.15 - próba toru, jeśli będzie wszystko w porządku mecz ruszy o 17.30. Nie będzie prezentacji.
Dzisiaj pojedziemy według pierwszego zestawu startowego.
Rusza próba toru, po stronie gospodarzy obecni są Pickering i Iversen.
Teraz czas dla gości na próbę toru, na której pojawili się Pieszczek i Pedersen.
Szybko z jazdy na próbie toru zrezygnował Pedersen.
Próba toru zakończona, przy okolicy parku maszyn trwają dyskusje.
Mecz rozpocznie się około godz. 17:40
Kolejny obchód toru z udziałem sędziego zawodów i komisarza toru.
Narada sędziego, komisarza toru z udziałem przedstawicieli sztabów obu drużyn.
  Adrian Gała.

74 minuty po planowanej godzinie rozpoczęcia spotkania, sędzia puścił zegar dwóch minut do rozpoczęcia pierwszego biegu.
bieg 4:2
I
[2:4] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Marcin Nowak (3 pkt), Krzysztof Kasprzak (2 pkt), Nicki Pedersen (1 pkt), Adrian Gała (d/0 pkt).

Pewna wygrana Nowaka, Gała na drugim okrążeniu zanotował defekt, a później został jeszcze zdublowany.
II
[2:9] Wynik biegu: 0:5. Kolejność: Franciszek Majewski (3 pkt), Wiktor Rafalski (2 pkt), Bartosz Tyburski (w/0 pkt), Miłosz Wysocki (d/0 pkt).

Komiczny bieg. Pewna wygrana Majewskiego. Najpierw problemy miał Rafalski, później Wysocki zanotował defekt. Na trzecim okrążeniu błąd popełnił Tyburski i dał się wyprzedzić Rafalskiemu.
III
[6:11] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Jacob Thorssell (2 pkt), Tom Brennan (1 pkt), Jesper Knudsen (0 pkt).

Pewna wygrana Iversena. Przez chwilę gospodarze byli na podwójnym prowadzeniu, ale Brennan na drugim łuku pierwszego okrążenia popełnił błąd i wyprzedził go Thorssell.
IV
  Krystian Pieszczek,
  Josh Pickering,
  Wiktor Rafalski.
bieg 3:3
IV
[9:14] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Josh Pickering (3 pkt), Krystian Pieszczek (2 pkt), Wiktor Rafalski (1 pkt), Miłosz Wysocki (0 pkt).

Kolejność rozstrzygnięta już po starcie. Pewna wygrana Pickeringa, Wysocki bardzo daleko za rywalami dojechał do mety.
4'
Przerwa na kosmetykę toru. Zastrzeżenia co do stanu toru pokazywali m.in. Pedersen czy Knudsen.
4'
Na tor wyjeżdża jeszcze polewaczka, a przerwa przed kolejnym biegiem się wydłuży.
V
  Adrian Gała,
  Krystian Pieszczek.

Polewaczka zjechała z toru, były kolejne prace torowe, zaczynamy drugą serię startów!
bieg 3:3
V
[12:17] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Tom Brennan (3 pkt), Krystian Pieszczek (2 pkt), Nicki Pedersen (1 pkt), Adrian Gała (0 pkt).

Pewna wygrana Brennana, który dojechał do mety z gigantyczną przewagą. Gała na drugiej pozycji zanotował defekt na pierwszym okrążeniu. Natomiast para gości nie dała popisu jak jechać parą - Pedersen miał pretensje do Pieszczka.
VI
  Niels-Kristian Iversen,
  Marcin Nowak.
bieg 3:3
VI
[15:20] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Jesper Knudsen (2 pkt), Marcin Nowak (1 pkt), Bartosz Tyburski (0 pkt).

Pewne zwycięstwo Iversena, spore odległości między zawodnikami, kolejność rozstrzygnęła się już po starcie.
VII
  Franciszek Majewski,
  Krzysztof Kasprzak.
bieg 4:2
VII
[19:22] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Josh Pickering (3 pkt), Jacob Thorssell (2 pkt), Krzysztof Kasprzak (1 pkt), Franciszek Majewski (0 pkt).

Kolejna pewna wygrana Pickeringa. Spore różnice między zawodnikami na mecie.
7'
Kolejna przerwa na kosmetykę toru.
VIII
  Miłosz Wysocki.

Patrząc na wyścigi w pierwszych dwóch seriach startów całej czwórki, nadchodząca gonitwa zapowiada się ciekawie.
bieg 3:3
VIII
[22:25] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Nicki Pedersen (2 pkt), Krystian Pieszczek (1 pkt), Miłosz Wysocki (0 pkt).

Iversen na drugim łuku pierwszego okrążenia wyprzedził Pedersena i zanotował swoje trzecie biegowe zwycięstwo. Wysocki tym razem dojechał do mety, ale daleko za resztą stawki.
IX
  Jesper Knudsen.
bieg 4:2
IX
[26:27] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Krzysztof Kasprzak (3 pkt), Jesper Knudsen (2 pkt), Josh Pickering (1 pkt), Marcin Nowak (0 pkt).

Zwycięstwo Kasprzaka, choć do samego końca starał się go atakować Knudsen. Nowak dojechał do mety daleko za rywalami.
X
  Tom Brennan.
bieg 3:3
X
[29:30] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Jacob Thorssell (3 pkt), Tom Brennan (2 pkt), Adrian Gała (1 pkt), Wiktor Rafalski (0 pkt).

Start dla Gały, ale po wyjeździe z pierwszego łuku wyprzedził go Thorssell. Na finiszu czwartego okrążenia wyprzedził go również Brennan.
10'
Kolejna przerwa na równanie toru. Wybrzeże ma szanse dzisiaj na to, aby po raz pierwszy w tym sezonie być na meczowym prowadzeniu po danym biegu.
XI
bieg 5:1
XI
[34:31] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Tom Brennan (3 pkt), Krzysztof Kasprzak (2 pkt), Marcin Nowak (1 pkt), Krystian Pieszczek (0 pkt).

Przez pierwsze okrążenie prowadził Nowak, ale popełnił błąd i wyprzedziła go para Wybrzeża. Proszę Państwa, to nie są ćwiczenia - Wybrzeże pierwszy raz w tym sezonie, po 154 biegach jest na meczowym prowadzeniu!
XII
bieg 3:3
XII
[37:34] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Adrian Gała (3 pkt), Franciszek Majewski (2 pkt), Jesper Knudsen (1 pkt), Bartosz Tyburski (0 pkt).

Start dla Gały, który pomknął po zwycięstwo. Tyburski ruszał się na starcie, ale po nim był na ostatniej pozycji. Na ostatnim okrążeniu upadł na ostatnim łuku.
12'
Karetka na torze, obecnie jest udzielana pomóc Tyburskiemu.

12'
Tyburski opuszcza tor na noszach w karetce.
12'
Drużyna gości złożyła protest na jedną z opon Bartosza Tyburskiego. Obecnie trwa weryfikacja zasadności protestu przez arbitra.
12'
Wybrzeże wciąż ma szansę na punkt bonusowy w tym meczu. Musi trzy ostanie biegi wygrać po 5:1. Z tego względu punkt Tyburskiego w biegu juniorskim może mieć duże znaczenie.
XII
Czerwona kartka dla Bartosza Tyburskiego za nieregulaminową oponę. Punkt juniora z biegu juniorskiego zostanie odjęty.
12'
Wynik meczu zweryfikowany na 37:34.
XIII
  Nicki Pedersen.

Po dłuższej przerwie czas na 13. bieg
bieg 4:2
XIII
[41:36] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Jacob Thorssell (2 pkt), Josh Pickering (1 pkt), Nicki Pedersen (0 pkt).

Najlepszy bieg tego spotkania. Goście byli na podwójnym prowadzeniu, ale kapitalnie ich na drugim łuku pierwszego okrążenia objechał ich Iversen. Później Pickering przez pozostałe okrążenia walczył z Pedersenem i minął go na ostatnich metrach! Świetny bieg!
13'
Przerwa na równanie toru.
XIV
  Josh Pickering.

Goście nie zdecydowali się na zmianę pól startowych w biegach nominowanych.
bieg 3:3
XIV
[44:39] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Krystian Pieszczek (3 pkt), Krzysztof Kasprzak (2 pkt), Josh Pickering (1 pkt), Jesper Knudsen (0 pkt).

Kapitalna walka o pierwsze miejsce między Pieszczkiem a Kasprzakiem, na mecie nieznacznie lepszy był ten pierwszy.

Goście z bonusem, Wybrzeże o punkt od zwycięstwa.
XV
bieg 4:2
XV
[48:41] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Niels-Kristian Iversen (3 pkt), Jacob Thorssell (2 pkt), Tom Brennan (1 pkt), Marcin Nowak (0 pkt).

Start dla Iversena, który zanotował czysty komplet w dzisiejszym meczu. Pierwsze zwycięstwo Wybrzeża w tym sezonie stało się faktem.
XV
KONIEC MECZU. ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - TEXOM STAL RZESZÓW 48:41. Pierwsze zwycięstwo gdańszczan w tym sezonie!

8 Energa Wybrzeże Gdańsk 11 1 1 9 -124 3
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięzca.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.
Tabela wprowadzona: 2024-07-23

Wyniki 12 kolejki

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Texom Stal Rzeszów 48:41 (pierwszy mecz 38:52, bonus dla Texom Stali Rzeszów)
  • H. Skrzydlewska Orzeł Łódź - Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 39:51 (pierwszy mecz 43:47, bonus dla Arged Malesa Ostrów Wielopolski)
  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 55:35 (pierwszy mecz 42:48, bonus dla Abramczyk Polonii Bydgoszcz)
  • Cellfast Wilki Krosno - Innpro ROW Rybnik 47:43 (pierwszy mecz 34:56, bonus dla Innpro ROW Rybnik)