Piłka ręczna. Arka Gdynia zdegradowana z PGNiG Superligi

Damian Konwent
22 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk w półfinale Pucharu Polski, najlepszy wynik od 19 lat
Załamani piłkarze ręczni Arki. Porażka w meczu z Wybrzeżem oznacza ich degradację. Załamani piłkarze ręczni Arki. Porażka w meczu z Wybrzeżem oznacza ich degradację.

Szczypiorniści Arki Gdynia przegrali po rzutach karnych z Energą Wybrzeżem Gdańsk. W regulaminowym czasie gry było 26:26 (14:16). Porażka oznacza, że gdynianie spadli z PGNiG Superligi. W barażach o utrzymanie zagra Stal Mielec, która zmierzy się z I-ligową Nielbą Wągrowiec.

Chmieliński, Witkowski - Janikowski 6, Komarzewski 4, Wróbel 4, Kondratiuk 3, Prymlewicz 2, Salacz 2, Sulej 2, Adamczyk 1, Gądek 1, Papaj 1, Bednarek 0, Gajek 0
Miejsce: Hala AWFiS
Pieńczewski, Ram - Kamyszek 5, Brukowicki 4, Rychlewski 4, Jamioł 3, Skwierawski 3, Jasowicz 2, Przysiek 2, Wołowiec 2, Wolski 1, Całujek 0, Ćwikliński 0, Czaja 0

Relacja live Arka zajmuje przedostatnie miejsce mając 2 punkty przewagi nad Stalą Mielec. Gdyby mielczanie w rozgrywanym równolegle meczu wygrali na wyjeździe z Zagłębiem Lubin, mogliby wyrzucić Arkę z Superligi.

Gdynianie muszą zachować przynajmniej punkt przewagi nad Stalą, bo inaczej decydujący będzie bilans bramek z dwumeczu w rundzie spadkowej, a ten działa na korzyść mielczan.

Scenariusze dla Arki na ostatnią kolejkę
Jeśli Arka przegra w Gdańsku, musi liczyć na to, że mielczanie zdobędą co najwyżej punkt, przegrywając w Lubinie po karnych.

Jeśli Arka przegra w Gdańsku po karnych, musi liczyć na to, że Stal nie wygra z Zagłębiem w regulaminowym czasie gry.

Jeśli Arka wygra w Gdańsku w regulaminowym czasie gry lub choćby po karnych, nie będzie musiała oglądać się na rywali.

Przypomnijmy, że Arka (wcześniej grająca jako Spójnia) jeszcze nigdy nie wygrała z Wybrzeżem w dotychczasowych jedenastu spotkaniach derbowych.
- Chcemy podtrzymać perfekcyjny bilans w derbach. Wiemy, że wynik derbów będzie niezwykle istotny dla układu tabeli. My utrzymanie już mamy, ale podejdziemy do tego spotkania na poważnie. Nie będzie żadnego odpuszczania. Gramy ostatni mecz sezonu przed własną publicznością i chcemy go wygrać - zapewnia Adrian Kondratiuk, kapitan gdańskiej drużyny.

- Nie liczymy na żadną taryfę ulgową ze strony Wybrzeża. W głowach mamy tylko to, że ten mecz trzeba wygrać i nie oglądać się na wynik w Lubinie. Czegoś nam zabrakło w meczu z Kaliszem, kompletnie nie wyszedł nam mecz ze Stalą i teraz musimy walczyć do końca. Wracają też derby w Gdyni, które przegraliśmy, choć mieliśmy dwie piłki na remis. Wszystko jest w naszych rękach i mam nadzieję, że obronimy się przed spadkiem - mówi nam grający trener Arki Adam Lisiewicz.

Przeczytaj zapowiedź ostatnich w tym sezonie derbów Trójmiasta w Superlidze

Trwa prezentacja obu drużyn. Za kilka chwil rozpoczniemy ostatni mecz w sezonie.
1'
Zaczęli od środka szczypiorniści Arki Gdynia
2'
[0:1] Kamyszek zdobywcą pierwszego gola
2'
Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk) fauluje w ataku. Piłka dla rywali
3'
Obrona w polu. Rzut karny dla Arki
3'
[0:2] Bramkę zdobywa Rychlewski (Arka Gdynia).
4'
[0:3] Bramkę zdobywa Skwierawski (Arka Gdynia).
5'
Wybrzeże długo konstruuje akcje ale czujnie w obronie grają arkowcy
6'
Chmieliński (Energa Wybrzeże Gdańsk) z pewną interwencją
czas
6'
Przerwa na żądanie (Energa Wybrzeże Gdańsk).
7'
Od początku meczu oba zespoły grają bardzo mądrze w defensywie. Ciężko znaleźć im drogę do bramki
8'
[1:3] Przełamanie. Po podaniu Kondratiuka bramkę zdobył Janikowski
9'
Chmieliński (Energa Wybrzeże Gdańsk) broni dwa razy w odstępie kilku sekund
9'
[1:4] Kamyszek po rzucie nad rękoma obrońców
10'
[1:5] Bramkę zdobywa Jamioł (Arka Gdynia).
11'
[2:5] Janikowski po raz drugi
11'
Rzut karny dla gości. Do piłki podchodzi Rychlewski (Arka Gdynia)
11'
[2:6] ... i po chwili pokonuje bramkarza
12'
[3:6] Bramkę zdobywa Adamczyk (Energa Wybrzeże Gdańsk).
13'
Niedokładne podanie Salacza (Energa Wybrzeże Gdańsk) zakończone fiaskiem
14'
[3:7] Bramkę zdobywa Brukowicki (Arka Gdynia).
15'
[4:7] Wróbel zdobywa bramkę. Piłka po drodze odbiła się od rąk obrońców, co utrudniło interwencję Pieńczewskiemu
15'
[5:7] Bramkę zdobywa Sulej (Energa Wybrzeże Gdańsk).
15'
Całujek ukarany dwoma minutami
16'
[5:8] Rychlewski tuż obok bramki
17'
[6:8] Komarzewski po chwili odpowiada
18'
Całujek po raz kolejny wraca na ławkę kar
18'
[7:8] Bramkę zdobywa Gądek (Energa Wybrzeże Gdańsk).
19'
Arka w podwójnym osłabieniu. Teraz ukarany został Wołowiec (Arka Gdynia)
19'
[7:9] Mimo to arkowcy bez problemu zdobywają bramkę. Rychlewski strzelcem
20'
[8:9] Bramkę zdobywa Prymlewicz (Energa Wybrzeże Gdańsk).
20'
[9:9] Gospodarze wyrównują po bramce Janikowskiego
20'
Brukowicki ukarany przez sędziego. 2 minuty dla gracza z Gdyni
21'
Broni Chmieliński (Energa Wybrzeże Gdańsk) po raz kolejny
21'
Wróbel (Energa Wybrzeże Gdańsk) nad bramką
22'
Rychlewski (Arka Gdynia) również nie trafia
22'
[10:9] Bramkę zdobywa Janikowski. Gospodarze po raz pierwszy obejmują prowadzenie
23'
[11:9] Wróbel podwyższa
czas
24'
Przerwa na żądanie (Arka Gdynia).
24'
[11:10] Przysiek mocnym rzutem pokonuje bramkarza
25'
[12:10] Bramkę zdobywa Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk).
25'
[12:11] Szybko odpowiada Wołowiec
26'
[13:11] Kondratiuk raz jeszcze
26'
[14:11] Po szybkiej kontrze bramkę zdobył Prymlewicz
27'
[14:12] Kolejna mocna "armata" Przysieka
27'
[15:12] Salacz po podaniu Kondratiuka
29'
[15:13] Brukowicki z drugą bramką
29'
Brukowicki ukarany dwiema minutami. Karny dla Wybrzeża
29'
Broni Pieńczewski (Arka Gdynia)! Nie trafił Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk)
30'
[16:13] Ale po chwili poprawia Wróbel
30'
[16:14] Brukowicki przed syreną zdążył z rzutem i pokonał Chmielińskiego
30'
Koniec I połowy.
30'
Zdecydowanie lepiej zaczęli przyjezdni. Przez długi czas wygrywali z Wybrzeżem Gdańsk. Miejscowi nie potrafili zdobyć bramki przez 8 minut, a mimo to do szatni schodzili jako lepsza drużyna, wygrywając 16:14
30'
W rozgrywanym równolegle meczu Stali Mielec z Zagłębiem Lubin, ci pierwsi również przegrywają 14:16. Przy obecnych wynikach, Arka Gdynia gra w barażach, a do I ligi bezpośrednio spadają szczypiorniści z Mielca
30'
Obie drużyny pojawiły się już na parkiecie. Za kilka chwil zaczynamy drugą połowę
31'
[16:15] Jasowicz zaczyna od rzucania. Pierwszy gol w drugiej połowie
32'
[16:16] Skwierawski z prawego skrzydła. Remis!
32'
[17:16] Podobna sytuacja po drugiej stronie boiska. Strzelcem Komarzewski
33'
[17:17] Skwierawski raz jeszcze
33'
[18:17] Salacz pokonuje Pieńczxewskiego
35'
Niecelne zagranie gości
35'
Ależ interwencja Pieńczewskiego (Arka Gdynia). Wybronił w sytuacji sam na sam
36'
[18:18] Kamyszek po podaniu od Brukowickiego
czas
36'
37'
Jasowicz (Arka Gdynia) siada na ławce kar po faulu
37'
[19:18] Bramkę zdobywa Komarzewski (Energa Wybrzeże Gdańsk).
38'
Skwierawski (Arka Gdynia) nad bramką
39'
Brukiwcki po rękach rywala. Rzut rożny
39'
[19:19] Ależ bramka Kamyszka. W locie złapał piłkę i rzucił ją do bramki
40'
W Lubinie Stal przegrywa 18:20. To dobra wiadomość dla Arki Gdynia
41'
[20:19] Bramkę zdobywa Janikowski (Energa Wybrzeże Gdańsk).
41'
[20:20] Jamioł wyrównuje
42'
Niecelnie gospodarze
43'
Gospodarze również nie trafiają
44'
Gajek (Energa Wybrzeże Gdańsk) próbował zaskoczyć bramkarza, ale nieskutecznie
44'
[21:20] Papaj poprawia i zdobywa bramkę
45'
[22:20] Janikowski z ósmą bramką na koncie
46'
[23:20] Przysiek nie trafia. Szybka kontra i Komarzewski z trafieniem
46'
Stal przegrywa wciąż z Zagłębiem. Póki co to mielczanie są poza Superligą
47'
[23:21] Wołowiec przedarł się przez obronę i pokonał Chmielińskiego
48'
[23:22] Brukiwcki z kolejnym trafieniem
48'
Janikowski (Energa Wybrzeże Gdańsk) faulowany i rzut karny dla gospodarzy
49'
Komarzewski (Energa Wybrzeże Gdańsk) prosto w bramkarza
50'
Skwierawski (Arka Gdynia) w słupek
51'
[24:22] Bramkę zdobywa Wróbel (Energa Wybrzeże Gdańsk).
czas
51'
51'
Stal Mielec wygrywa 25:23 z Zagłębiem Lubin. W takiej sytuacji bezpośrednio z ligi spada drużyna z Gdyni
51'
Wołowiec (Arka Gdynia) nie trafia, ale piłka dla gości
52'
Przysiek (Arka Gdynia) mocno w słupek
54'
Szczypiorniści obijają słupki i poprzeczki. Dobrze bronią golkiperzy.
56'
Niecelnie jedni i drudzy. Od kilku minut nie ma bramek w hali AWFiS w Gdańsku
57'
[24:23] Bramkę zdobywa Kamyszek (Arka Gdynia).
58'
Teraz Kamyszek (Arka Gdynia) w słupek
czas
58'
58'
STal Mielec prowadzi z Zagłębiem Lubin 30:26. Jeśli Arka nie wygra z Wybrzeżem, to spadnie z Superligi
58'
Broni Pieńczewski (Arka Gdynia)!
59'
[24:24] Jasowicz wyrównuje
59'
Przy piłce wciąż gospodarze
59'
Karę dwóch minut otrzymuje Jasowicz (Arka Gdynia)
60'
[25:24] Bramkę zdobywa Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk).
czas
60'
O czas poprosił trener Dawid Nilsson. Do końca meczu zostało 26 sekund
60'
[25:25] Przysiek strzela
60'
[25:26] Dworaczek rzuca bramkę!
60'
[26:26] Sulej w ostatnich sekundach wyrównuje!
60'
Przed nami rzuty karne
60'
Kondratiuk (Energa Wybrzeże Gdańsk) trafia
60'
Przysiek (Arka Gdynia) również. 1-1 po pierwszej serii
60'
Oba karne niewykorzystane. 1-1 po drugiej serii
60'
Jeśli Arka Gdynia wygra w karnych, to zagra w barażach
60'
Po trzeciej serii Wybrzeże prowadzi 2-1
60'
Czwarta seria: 3-2 dla Wybrzeża
60'
Wybrzeże wygrało 5:2 w serii rzutach karnych!
60'

14 Arka Gdynia 10 3 0 1 6 259:301 10
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.
Tabela wprowadzona: 2019-05-22

Wyniki 36 kolejki

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - ARKA GDYNIA 26:26 (16:14), karne 5:3
  • Zagłębie Lubin - Stal Mielec 26:30 (16:14)
  • Energa MKS Kalisz - Sandra Spa Pogoń Szczecin 25:24 (13:9)

• We wszystkim (15)

W pilce noznej, recznej i w rugby, we wszystkim jestesmy lepsi.

• Spójrzmy na to z innej strony

Skoro was tam nie ma to jesteśmy lepsi...

• 7 5

• Sam jesteś d...l. Gó..o wiesz u widziałeś pajacu

• 2 4

• Ten z Gdyni

Ta drużyna z Gdyni też jest z Sopotu jak dobrze wszyscy pamiętają!Nie macie własnej Historii dotrze to do was kiedyś czy dalej życie w zaklamaniu

• Udowodnione

Najbardziej korupcyjny klub w Polsce !!!

• 14 5

• Już od dawna nie. (3)

• 4 1

• (2)

Nigdy nie był. W 1956 roku klub zza miedzy zdobył medal MP, a Arce to się nigdy nie udało.

• 5 1

• Medal to tytul? Idzmy dalej - czwarte miejsce otrzymuje tytul "niemalzdobylestytul". (1)

• 1 0

• Idąc tą drogą Puchar Polski to też nie tytuł.

• 1 0

• No i gdzie są ci wszyscy co wyzywali Wybrzeże? (7)

Wyrównali w ostatnich sekundach i wygrali w karnych.Całą Polska sobie pomaga w takich sytuacjach, Lubin się podłożył Mielcowi aż miło a między Gdynią a Gdańskiem zawsze wojna i wzajemna niechęć.

• 72 11

• Do fryzjera trzeba bylo zadzwonić.

• 17 3

• Widocznie (2)

Wybrzeżu bliżej jeździć do Mielca niż Gdyni...

• 15 7

• Jeżeli to (bliskość wyjazdów) ma być atut zespołu z Superligi

to sami sobie wystawiacie opinie

• 17 2

• Widać wola i nic Ci do tego. Ty będziesz teraz jeździł do Zukowa.

• 9 1

• Mogliscie sieme wpuscic (1)

• 8 2

• Dla odmiany by noga strzelił :D

• 7 0

• Czemu się dziwisz?

Lokalny rywal to najgorszy konkurent do kasy. Energa (sponsor Kalisza i Wybrzeża) i KGHM (sponsor Lubina) miały więc zbieżne interesy, żeby wykorzystać słabość Arki. Teraz porównaj z niektórymi wynikami. Kalisz w przegranym u siebie meczu z Lubinem pokazywał siłę tylko grając w osłabieniu, strzelając w czasie jednego wykluczenia dwie bramki. Ze złości na układy korporacyjne?