GKS Katowice - Lechia Gdańsk 1:0. Pierwsza porażka od 16 grudnia, w dodatku 11 na 10

7 kwietnia 2024, godz. 17:05
Opinie (314)

Arkadiusz Jedrych (nr 4) strzelił jedynego gola w meczu GKS Katowice - Lechia Gdańsk 1:0 i to w momencie, kiedy biało-zieloni grali 11 na 10. Arkadiusz Jedrych (nr 4) strzelił jedynego gola w meczu GKS Katowice - Lechia Gdańsk 1:0 i to w momencie, kiedy biało-zieloni grali 11 na 10.

Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z GKS Katowice 0:1 (0:0) w meczu 26. kolejki Fortuna 1. Ligi. Tym samym została przerwana passa sześciu wygranych podopiecznych Szymona Grabowskiego, a porażka przydarzyła się im po raz pierwszy od 16 grudnia 2023 roku. Biało-zieloni ukarani zostali za minimalizm, gdyż tego dnia oddali tylko jeden celny strzał . Najwyraźniej nastawili się przede wszystkim na to, aby nie doznać porażki, a stracili gola po stałym fragmencie, gdy przez ponad kwadrans grali 11 na 10 po czerwonej kartce dla reprezentanta Estonii - Martena Kuusku. Tym samym fotel lidera został oddany Arce Gdynia, a przewaga nad trzecią drużyną tabeli, którą jest... GKS, na osiem kolejek przed końcem stopniało tylko do 5 punktów.

Bergier

Rezerwowi: 33 Szczuka, 3 Janiszewski, 8 Aleman, 10 Mak, 13 Jaroszek, 18 Arak, 19 Pietrzyk, 21 Baranowicz, 31 Shibata

Bobcek

Rezerwowi: 83 Mikułko, 6 Biegański, 9 Zjawiński, 10 Fernandez, 16 D'Arrigo, 21 Sypek, 72 Koperski, 79 Sezonienko, 94 Gueho
  • 52' 17 Marzec Zmiany 8 Aleman
  • 62' 14 Komor Zmiany 13 Jaroszek
  • 89' 7 Bergier Zmiany 10 Mak
  • 89' 11 Błąd Zmiany 31 Shibata
  • 60' 99 Neugebauer Zmiany 16 D’Arrigo
  • 69' 89 Bobcek Zmiany 9 Zjawiński
  • 69' 30 Chłań Zmiany 21 Sypek
  • 86' 8 Kapić Zmiany 10 Fernandez
  • 86' 27 Bugaj Zmiany 72 Koperski
  • 90+3 Jędrych
  • 84' Jędrych
  • 24' Żelizko
  • 63' Chłań
  • 90+1 Koperski
  • 74' Kuusk

Lechia po raz 13. zagra w tym sezonie ligowym na wyjeździe, ale po raz pierwszy może liczyć na legalne wsparcie zorganizowanej grupy własnych kibiców

GKS Katowice - Lechia Gdańsk. Kibice wracają na wyjazdy na hit wiosny. Biletów brak

W Gdańsku zabrakło biletów, tak też jest w Katowicach, gdzie ten mecz jest reklamowany jako hit wiosny

Lechia Gdańsk. Maksym Chłań o drugim domu, specjalnej karze i świętowaniu awansu

Lechia takie passy zwycięstw (6 z rzędu) nie miała od 19 lat, a na zapleczu ekstraklasy nawet od 40, ale - niestety - klub ma znów kłopoty finansowe

Lechia Gdańsk takiej passy wygranych nie miała od 19 lat. Są problemy finansowe

podobnie jak w poprzedniej kolejce Lechia gra kilka dni po Arce i musi odpowiedzieć na wygraną lokalnego rywala. By wrócić na prowadzenie potrzebuje co najmniej remisu

Lechia Gdańsk wygrała serduchem. Nie ma dokładnego terminu derbów Trójmiasta

nie ma niespodzianki w składzie biało-zielonych. Zgodnie z przewidywaniami do "11" za pauzującego za kartki Piłę na prawą obronę wchodzi Bugaj. Natomiast na ławkę po dolegliwościach zdrowotnych wraca Sezonienko

Lechia Gdańsk - Odra Opole 2:1. Powrót lidera. Rzut karny w poprzeczkę

w pierwszym niedzielnym meczu Motor pokonał Wisłę w Krakowie 3:1 i teraz ta drużyna jest na 3. miejscu. Do Lechii ma 6, a do Arki, która w następnej kolejce zagra w Lubinie - 7 punktów straty
GKS wróci na 3. miejsce tylko wówczas, gdy wygra z Lechią, ale biało-zielonym do powrotu na fotel lidera wystarczy już remis
GKS piąte zwycięstwo z rzędu odniósł w Sosnowcu, wygrywając 4:0. Trener Górak na Lechię wystawia ten sam skład
aż 26 stopni Celsjusza w Katowicach
GKS w ustawieniu z trójką obrońców, Lechia w tradycyjnym schemacie z czterema defensorami
na ławce rezerwowych GKS były napastnik m.in. Lechii - Arak (GKS Katowice). Więcej były piłkarzy Arki, gdyż są tam m.in.: Repka (GKS Katowice), Aleman (GKS Katowice) i Błąd (GKS Katowice)
przed meczem Jaroszek (GKS Katowice) uhonorowany za setny mecz w GKS
Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. GKS czarne stroje
1'
od środka mecz rozpoczął GKS
3'
na razie badanie sił, gra głównie w środku boiska
4'
Rogala (GKS Katowice) uderzył piłkę z woleja, piłka po rykoszecie wyszła poza bramkę. Korner dla gospodarzy
4'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kozubala (GKS Katowice)
5'
dziś w Lechii dwóch jubilatów, urodziny świętują trener Grabowski oraz rezerwowy Sypek (LECHIA Gdańsk)
6'
sędzia napomina trenera Góraka, na razie bez kartki
7'
Lechia na razie czeka na to, co zaproponuje GKS
8'
Rogala (GKS Katowice) z lewego skrzydła zagrał w pole karne, a Kozubal (GKS Katowice) uderzył po "długim rogu" minimalnie niecelnie
10'
Kapić (LECHIA Gdańsk) próbował zagrać prostopadłą piłkę w pole karne, ale obrońcy GKS przeczytali jego zamiar i zablokowali podanie
11'
niecelny strzał Bergiera
12'
GKS 2 niecelne strzały, Lechia jeszcze bez próby uderzenia na bramkę gospodarzy, posiadanie piłki 51:49 na korzyść Lechii
13'
Lechia zaryzykowała, grała piłką mimo pressingu GKS na połowie gdańszczan. Bergier doszedł do strzału, ale nie trafił w bramkę
16'
"Piłka nożna dla kibiców" - skandowanie z trybun
17'
pierwszy celny strzał w tym meczu. Po dośrodkowaniu Wasielewskiego (GKS Katowice) celnie główkował Bergier. Sarnawski (LECHIA Gdańsk) bez kłopotów złapał piłkę
17'
pomocy medycznej potrzebuje Marzec (GKS Katowice)
18'
Marzec (GKS Katowice) może kontynuować grę
19'
Repka (GKS Katowice) niczym taran przedarł się lewym skrzydłem, ale źle dograł przed bramkę Lechii
20'
Bugaj (LECHIA Gdańsk) poszedł na przebój w polu karnym GKS, przewrócił się, ale sędzia nie zagwizdał
21'
dobry atak Bobcka na Jędrycha (GKS Katowice) i obrońca GKS wybił piłkę w aut z własnej "16"
21'
zgodnie z przedmeczowymi apelami gospodarzy większość stadionu jest żółta, gdyż w tych barwach kibiców chciał widzieć GKS
23'
Marzec (GKS Katowice) zdobył rzut rożny, a blokował go Chłań (LECHIA Gdańsk)
23'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z kornera Kozubala (GKS Katowice)
24'
niezła kontra Lechii, ale Chłań (LECHIA Gdańsk) nie zdecydował się kończyć akcji strzałem
24'
Żółtą kartką został ukarany Żelizko (LECHIA Gdańsk) po faulu na Repce
25'
Repka (GKS Katowice) potrzebuje pomocy medycznej
25'
dla Żelizko (LECHIA Gdańsk) to już 12. żółta kartka w tym sezonie. Będzie pauzować przez 2 kolejki. To duży kłopot dla Lechii, bo na kadrę wybiera się pierwszy rezerwowy na tej pozycji D'Arrigo (LECHIA Gdańsk)
27'
Lechia nadal bez strzału w kierunku bramki GKS, gospodarze uderzali czterokrotnie, w tym raz celnie
28'
Chindris (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej
28'
obrońca Lechii już się pozbierał, a na boisku leży jeszcze piłkarz GKS - Komor (GKS Katowice)
30'
obaj piłkarze, obaj środkowi obrońcy mogą kontynuować grę
33'
Chłań (LECHIA Gdańsk) zdobył rzut rożny
34'
"Lechia Gdańsk" - z sektora gości
34'
bez zagrożenia dla GKS po dośrodkowaniu Neugebauera (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
35'
jest pierwszy strzał Lechii. Neugebauer (LECHIA Gdańsk) z dystansu uderzył niecelnie
36'
Kuusk (GKS Katowice) wybił piłkę po dośrodkowaniu Meny (LECHIA Gdańsk) z prawego skrzydła
37'
na razie rośnie tylko przewaga Lechii w posiadaniu piłki, już 60:40 na jej korzyść, ale najczęściej piłka rozgrywana z dala od bramki przeciwnika
38'
Mena (LECHIA Gdańsk) próbował przedzierać się w "16", ale stracił piłkę na rzecz Repki (GKS Katowice)
39'
race odpalone na sektorach GKS
40'
Repka (GKS Katowice) zagrał crossowym podaniem do Wasielewskiego (GKS Katowice), ale było to zbyt mocne zagranie. Wahadłowy GKS zamiast w dobrej sytuacji, mógł tylko podać piłkę z autu do Lechii
42'
sędzia wstrzymał grę z powodu zadymienia boiska
42'
gra wznowiona
42'
Rogala (GKS Katowice) nie sięgnął piłki po dośrodkowaniu Błąda (GKS Katowice)
43'
trwa miejscowa oprawa, ale już bez rac
44'
za wysokie dośrodkowanie Kozubala (GKS Katowice). Błąd (GKS Katowice) doszedł do piłki, ale mógł ją głową zagrać jedynie za bramkę Lechii
45'
kolejne race z trybun i znów przerwa w grze
45'
sędzia zasygnalizował, że pierwsza połowa potrwa co najmniej 4 minuty, ale pewnie będzie dłuższa, bo na razie nie gramy
45+7
Kuusk (GKS Katowice) pomógł sobie ręką w polu karnym Lechii po dośrodkowaniu Wasielewskiego (GKS Katowice). Sędzia zagwizdał
45+8
Jędrych (GKS Katowice) pozbierał się bez pomocy medycznej po faulu Bobcka, choć kilkadziesiąt sekund to trwało
45+9
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. GKS KATOWICE - LECHIA GDAŃSK 0:0
Na razie z "dużej chmury mecz" w meczu najlepszych drużyn 2024 roku w Fortuna 1. Lidze. Oba zespoły miały dobry bilans strzelony bramek, jak i zminimalizowane straty. W bezpośrednim starciu najwyraźniej postawiły przede wszystkim na to, aby nie stracić gola. To widać przede wszystkim w postawie Lechii, która grała bardzo zachowawczo. W pierwszej połowie gdańszczanie nie oddali żadnego celnego strzału, a ponadto Żelizko (LECHIA Gdańsk) "wykartkował" się do tego stopnia, że będzie pauzował w dwóch najbliższych kolejkach. Co prawda Lechia miała przewagę w posiadaniu piłki 57:43, ale głównie wynikało to z tego, że rozgrywała ją przede wszystkim na własnej połowie, a nawet zwalniała grę. w ofensywnych statystykach jest tylko niecelny strzał Neugebauera (LECHIA Gdańsk) z dystansu.
GKS też przede wszystkim starał się nie stracić gola, a choć częściej atakował, to nie stworzył większego zagrożenia pod bramką Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk). Z 6 strzałów tylko 2 były celne, a większość z nich było spoza pola karnego.
Remis, który jest obecnie, pozwala Lechii w tymczasowej tabeli wrócić na fotel lidera w tabeli.
46'
"Tylko BKS" - głośnie z trybun, goście przejęli panowanie na trybunach
46'
od środka drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
"Tylko zwycięstwo" - to też skandowanie z sektora gości
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składzie
47'
zablokowane dośrodkowanie Kapicia (LECHIA Gdańsk), będzie rzut rożny
47'
bez zagrożenia dla GKS po rzucie rożnym Kapicia (LECHIA Gdańsk)
49'
Marzec (GKS Katowice) znów potrzebuje pomocy medycznej
50'
"Lechia" - skandowanie z sektora gości
50'
rozgrzewa się Arak (GKS Katowice), który grał w Lechii w latach 2018-21. Zdobył z nią Puchar Polski, choć na stadionie Narodowym był o kulach i nie zagrał w finale
52'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Marzec, w jego miejsce wchodzi Aleman.
54'
Kozubal (GKS Katowice) "wyrzucił" ze światła bramki Błąda (GKS Katowice) i jego kolega dośrodkował poza bramkę
54'
Kałahur (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił na strzał Bergierowi po dośrodkowaniu Alemana (GKS Katowice)
57'
Mena (LECHIA Gdańsk) próbował dograć w pole brakowe do Chłania (LECHIA Gdańsk), ale piłkę przejął Kudła (GKS Katowice)
58'
Lechia przygotowuje zmianę, D'Arrigo przygotowuje się do wejścia
60'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Neugebauer, w jego miejsce wchodzi D’Arrigo .
62'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Komor, w jego miejsce wchodzi Jaroszek.
63'
Żółtą kartką został ukarany Chłań (LECHIA Gdańsk) po faulu na Wasielewskim
63'
to 4. ligowa kartka dla Chłania (LECHIA Gdańsk) w tym sezonie. W następnej kolejce nie zagra
64'
"Jesteśmy tam, gdzie nasza Lechia gra" - z sektora gości
64'
Kozubal (GKS Katowice) z rzut wolnego dośrodkował wysoko nad bramką Lechii
67'
Lechia przygotowuje podwójną zmianę
69'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bobcek, w jego miejsce wchodzi Zjawiński.
69'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Chłań, w jego miejsce wchodzi Sypek.
69'
Lechia wymieniła napastnika i lewoskrzydłowego
70'
posiadanie piłki 55:45 dla Lechii, w strzałach przewaga GKS 6:3, w tym celne 2:1
71'
Rogala (GKS Katowice) zdobył rzut rożny
71'
po dośrodkowaniu Kozubaka (GKS Katowice) niecelnie strzelił Aleman (GKS Katowice), choć do bramki miał z 6-7 metrów
72'
Żółtą kartką został ukarany Kuusk (GKS Katowice) po faulu na Sypku
72'
Sypek (LECHIA Gdańsk) wymaga pomocy medycznej po faul był groźny, można nawet byłoby tę sytuację sprawdzić na VAR
73'
i rzeczywiście sędzia udaje się do monitora VAR
czerwona kartka
74'
Kuusk (GKS Katowice) otrzymał czerwoną kartkę.. Sędzia wrócił na boisko, anulował żółtą kartkę dla obrońcy reprezentacji Estonii i pokazał mu czerwoną
75'
rzut wolny był ponad 30 metrów od bramki GKS. Żelizko (LECHIA Gdańsk) uderzył wysoko nad bramką
75'
Lechia ma co najmniej kwadrans, aby zagrać 11 na 10
76'
przypomnijmy, że jesienią w Gdańsku były dwie czerwone kartki dla GKS

Lechia Gdańsk - GKS Katowice 5:1. Bez litości dla grającego w "9" rywala

77'
GKS cofnął się na własną połowę, Lechia rozgrywa piłkę
78'
GKS teraz broni się pięcioma obrońcami, bo wahadłowi stali się bocznymi defensorami
79'
Aleman (GKS Katowice) wyprowadził kontrę. Strzelał Rogala (GKS Katowice), ale Bugaj (LECHIA Gdańsk) zdążył zablokować piłkę. Będzie korner
80'
po rzucie rożnym Kozubala (GKS Katowice) dwukrotnie próbował strzelać Repka (GKS Katowice), ale dwukrotnie był też blokowany
81'
obaj trenerzy zachowali sobie jeszcze po jednej zmianie, w jej trakcie trener Grabowski może wymienić 1 lub 2 zawodników, a trener Górak od 1 do 3 graczy
82'
Bergier leży na boisku, ale Chindris (LECHIA Gdańsk) pokazuje, że to on był atakowany przez napastnika łokciem. Sędzia nie interweniuje
82'
do Bugaja (LECHIA Gdańsk) już trzeba wezwać pomoc medyczną
83'
na rozgrzewce Koperski (LECHIA Gdańsk)
84'
Fernandez (LECHIA Gdańsk) też przygotowany do zmiany
84'
Bugaj (LECHIA Gdańsk) na razie kontynuuje grę
84'
Żółtą kartką został ukarany Jędrych (GKS Katowice).
86'
jeszcze trener Grabowski czeka ze zmianami lub zmianą
86'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kapić, w jego miejsce wchodzi Fernandez, który też od Bośniaka otrzymuje kapitańską opaskę
86'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bugaj, w jego miejsce wchodzi Koperski.
87'
Lechia już wykorzystała limit zmian, trener Górak może dokonać jeszcze jednej roszady i wymienić od 1 do 3 zawodników
87'
pechowy mecz zwłaszcza dla Bugaja (LECHIA Gdańsk), który dostał szansę po pauzie za kartki Piły, ale musiał zejść z powodu kontuzji, przypomnijmy, że to piłkarz grający w Lechii na zasadzie wypożyczenia
88'
Kudła (GKS Katowice) ucierpiał przy interwencji i oczywiście przy tej okazji "urywa sekundy"
88'
GKS przygotowuje zmianę ostatnią
89'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bergier, w jego miejsce wchodzi Mak.
89'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Błąd, w jego miejsce wchodzi Shibata.
89'
GKS, mimo że gra w osłabieniu, dokonał dwóch zmian ofensywnych, wymieniając napastnika i jednego z dwóch ofensywnych pomocników
90'
co najmniej 6 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
Żółtą kartką został ukarany Koperski (LECHIA Gdańsk) po starciu rezerwowych, faulował Shibatę
90+3
[1:0] GKS Katowice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Jędrych. Lechia dała się zaskoczyć przy stałym fragmencie gry. Dośrodkował Aleman, piłkę zgrał Jaroszek, a do siatki wpakował ją Jędrych
90+4
sędzia czeka jeszcze na ocenę VAR, czy Jaroszek (GKS Katowice) nie zagrywał piłki zza linii boiska
90+5
gol uznany, Lechia przegrywa 0:1, mimo że gra w przewadze
90+7
KONIEC MECZU. GKS KATOWICE - LECHIA GDAŃSK 1:0
ładne zachowanie kibiców Lechii. Śpiewają: "My jesteśmy Lechią Gdańsk. Cała Lechia zawsze razem"
Koniec zwycięskiej passy Lechii Gdańsk. Po sześciu wygranych z rzędu biało-zieloni schodzą z boiska pokonani po raz pierwszy w Fortuna 1. Lidze od 16 grudnia ubiegłego roku, kiedy przegrali w Lublinie z Motorem 0:1.
Co gorsza, mimo zachowawczej gry w Katowicach, ewidentnie nastawionej na to, byle nie przegrać, gdańszczanie dostali prezent od losu. Po czerwonej kartce dla Kuuska (GKS Katowice) przez ponad kwadrans grali 11 na 10. Jednak wówczas zamiast zaryzykować i podjąć walkę o zwycięstwo, dali się zaskoczyć po stałym fragmencie gry. GKS, grając w "10" strzelił gola po rozegraniu rzutu wolnego, a Sarnawski (LECHIA Gdańsk) wyciągał piłkę z siatki po strzale obrońcy - Jędrycha (GKS Katowice).
Ta porażka oznacza dla Lechii nie tylko koniec zwycięskiej serii, ale również oddanie pozycji lidera Fortuna 1. Ligi po 26. kolejce Arce Gdynia. Biało-zieloni do lokalnego rywala tracą punkt, a ich przewaga do trzeciego GKS stopniała do 5 punktów. Do zakończenia rozgrywek jest jeszcze 8 kolejek, a teraz to katowiczanie mają serię sześciu zwycięstw z rzędu.

7 kwietnia 2024, godz. 15:00