GTPR Gdynia w karnych pokonał Metraco Zagłębie Lubin. Oliwia Kamińska bohaterką horroru piłkarek ręcznych

Arka Gdynia - ręczna k.

Bohaterką GTPR została 19-letnia Oliwia Kamińska.
Bohaterką GTPR została 19-letnia Oliwia Kamińska. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piłkarki ręczne GTPR Gdynia wygrały po rzutach karnych z wiceliderem tabeli - Metraco Zagłębiem Lubin 27:24. W regulaminowym czasie gry był remis 23:23 (11:13). Gospodynie miały szanse na wygraną, ale w końcówce karnego nie wykorzystała Aneta Łabuda. Gdy jednak przystąpiono do dodatkowej próby rzutów z 7. metra, skrzydłowa nie pomyliła się, a bohaterką została bramkarka Oliwia Kamińska, broniąc trzykrotnie. To pierwsze zwycięstwo mistrzyń Polski w drugiej fazie sezonu PGNiG Superligi, które jednak tylko nieznacznie poprawia ich sytuacje. Do najniższego stopnia podium tracą obecnie aż 9 punktów, a do końca sezonu zostało 6 kolejek.

GTPR: Kordowiecka, Kamińska, Chodakowska - Łabuda 9, Janiszewska 6, Pękala 3, Machado-Matieli 2, Kozłowska 2, Stanulewicz 2, Gutkowska 2, Szarawaga 1, Uścinowicz, Błaszkowska, Śliwińska

Metraco Zagłębie: Maliczkiewicz - Mączka 4, Milojević 4, Grzyb 4, Jochymek 3, Buklarewicz 3, Wasiak 3, Piechnik 2, Semeniuk 1, Bilik, Belmas, Górna, Pielesz, Rosińska, Trawczyńska,

TEGO SAMEGO DNIA W HALI GCS RYWALIZOWALI SZCZYPIORNOŚCI SPÓJNI I WYBRZEŻA. PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ Z DERBÓW TRÓJMIASTA

Przed rokiem mecz GTPR Gdynia z Metraco Zagłębiem Lubin decydował o tym, która z tych ekip sięgnie po mistrzostwo Polski. Teraz w grze o tytuł w teorii pozostają tylko lubinianki, jednak ich strata do Perły Lublin jest na tyle duża, że powinny się one skupiać na obronie pozycji wiceliderek PGNiG Superligi Kobiet. Zespół z Gdyni z kolei ma już tylko matematyczne szanse na medal. GTPR nie wygrał dotąd meczu w drugiej fazie sezonu i w spotkaniu w hali GCS też nie był faworytem.

Zespół prowadzony przez Marcina Markuszewskiego zaczął jednak bardzo ambitnie i w pierwszej połowie długo dotrzymywał kroku lubiniankom. Mądrze rozgrywała Patricia Matieli, dokładając od siebie też dwa trafienia, akcje wykańczały też zmieniające się na prawym rozegraniu Alicja PękalaKatarzyna Janiszewska, a na skrzydłach dobrze prezentowały się Aneta ŁabudaMagdalena Stanulewicz. W pierwszej połowie najwięcej mówiło się jednak o dyspozycji Oliwii Kamińskiej. 19-letnia bramkarka obroniła dwa rzuty karne oraz sytuacje sam na sam z rywalkami. Przez 25 minut Metraco Zagłębie ani razu nie prowadziło wyżej niż dwiema bramkami. Dopiero w końcówce pierwszej połowy odskoczyło na 13:9, ale przed przerwą Janiszewska i Łabuda ponownie zmniejszyły stratę miejscowych do zaledwie dwóch goli.

GTPR nie dał się złamać nawet grając w podwójnym osłabieniu, a tuż po jego zakończeniu te same dwie zawodniczki powiększyły swój dorobek, doprowadzając tym samym do remisu 13:13. W 36. minucie gdynianki pierwszy raz wyszły na prowadzenie. Łabuda najpierw wykorzystała rzut karny, a później trafiła w kontrze i było 16:14. Miejscowe do końca regulaminowego czasu już nie przegrywały i prawie do samego końca utrzymywały jedno-dwubramkową przewagę, grając twardo w obronie i rozważnie w ataku.

Ostatnie fragmenty tego spotkania napisały jednak jego historię na nowo. Łabuda, która dotąd nie myliła się z rzutów karnych w 58. minucie mogła powiększyć prowadzenie swojego zespołu do 23:20, jednak Monika Maliczkiewicz odbiła jej kolejną próbę. Zamiast tego po trafieniu Jovany Milojević z koła przewaga GTPR stopniała do jednej bramki.

Niespełna dwie minuty przed końcem Agnieszka Jochymek wykorzystała kontrę i doprowadziła do remisu 22:22. Po chwili Janiszewska ponownie wyprowadziła gdynianki na prowadzenie, ale Marta Rosińska znów wyrównała. Każda z tych trzech akcji kończyła się dodatkowo karą dla jednej z zawodniczek ekipy broniącej.

15 sekund przed końcem doszło do kuriozalnej sytuacji. Agata Wasiak, zamiast szanować piłkę, próbowała z własnej połowy trafić do pustej bramki GTPR. Nie trafiła, a gdynianki mogły rozegrać ostatnią akcję. Joanna Szarawaga została sfaulowana na kole i na dwie sekundy przed końcem Łabuda mogła zapewnić zwycięstwo miejscowym. Jej rzut z siódmego metra ponownie odbiła jednak Mailiczkiewicz i o zwycięstwie decydowała seria rzutów karnych.

W niej trener Markuszewski zaskoczył wszytkich, wstawiając do bramki juniorkę Martę Chodakowską. Zdziwiona musiała być również egzekwująca pierwszy rzut Klaudię Pielesz, bo nie trafiła w bramkę. Nie myliły się za to Joanna Kozłowska, Stanulewicz i Janiszewska w drużynie GTPR, a także Małgorzata Buklarewicz z zespołu gości. Przy stanie 3:1 dla miejscowych, przed trzecią próbą przyjezdnych, między słupkami znów stanęła Kamińska i zatrzymała rzut Adrianny Górnej. Po chwili na siódmym metrze ustawiła się Łabuda i tym razem pokonała Maliczkiewicz, pieczętując wygraną mistrzyń Polski 4:1 w rzutach karnych i 27:24 w całym meczu.

12 Korona Handball Kielce 26 5 0 0 21 670:800 15

Po 22. kolejce utworzone zostaną dwie grupy. Drużyny zagrają o miejsca 1-6 oraz 7-12 systemem każdy z każdy mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostaną zaliczone.

Tabela wprowadzona: 2018-04-20