Gdańszczanie coraz niżej w Młodej Ekstraklasie

5 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat)

W weekend wolny od rozgrywek ekstraklasy nie próżnowali piłkarze Lechii. Pierwsza drużyna uczestniczyła Lotos Eko Party i nie miała litości dla reprezentacji sponsora głównego klubu, strzelając jej aż 16 goli w ciągu 40 minut. Natomiast w Młodej Ekstraklasie odbyła się awansem już 15. kolejka. Biało-zieloni stracili impet z początku rozgrywek i przegrali w wyjazdowym meczu z Ruchem Chorzów aż 1:5 (0:1)

.

Przerwa w rozgrywkach przydała się podopiecznym Tomasza Kafarskiego. W poprzednim tygodniu bywały treningi, w których brało udział zaledwie 12 piłkarzy. Tak niska frekwencja wynikała z wyjazdów na zgrupowania seniorskich reprezentacji Polski Ivansa Lukjanovsa (Łotwa) i Lewona Hajrapetjana (Armenia), młodzieżową kadrę Litwy, Vytautasa Andriuskieviciusa oraz kadrę Polski do lat 19, Wojciecha Pawłowskiego.

Ponadto zespół osłabiły kontuzje. Ostatecznie na leczeniu w Gdańsku pozostał narzekający na dolegliwości mięśnia dwugłowego, Abdou Razack Traore, który miał powołanie na mecz w Burkina Faso. Reprezentacyjna nominacja do kadry Polski do lat 20, w tym atrakcyjny mecz z Niemcami przeszła koło nosa Rafałowi Janickiemu, który narzeka na uraz mięśnia czworogłowego.

Nadal rekonwalescencje przechodzili także piłkarze, których podobnie jak Traore, zabrakło w meczu z Wisłą, czyli Paweł Nowak (dolegliwości łydki), Fred Benson (ścięgno Achillesa) i Aleksandr Sazankow (mięsień czworogłowy).

Z powodu szczupłości kadry Lechia nie rozegrała żadnego sparingu, a jedynie uczestniczyła Lotos Eko Party. Podczas imprezy na sopockim hipodromie biało-zieloni dotrzymali słowa danego wiosną podczas wizyty w rafinerii i zagrali z reprezentacją Grupy Lotos. W dodatku nie oszczędzali sponsorów.

Pierwszą połowę w meczu trwającym 2x20 minut podopieczni trenera Kafarskiego wygrali 8:1. Takim samym wynikiem zakończyła się również druga odsłona, choć drużynę Lotosu wzmocnił bramkarz Sebastian Małkowski. Dla niego też koledzy nie mieli wyrozumiałości.

Odnotujmy debiut w biało-zielonych barwach Josipa Tadicia. Chorwat wykupiony ostatniego dnia okna transferowego z Omonii Nikozja jest w Gdańsku od soboty, na koszulce będzie nosił numer 46. Jeśli 24-latek potwierdzi pokładane w nim nadzieje, a wszelkie formalności z uzyskaniem jego certyfikatu uda się załatwić na czas, to napastnik będzie do dyspozycji trenera w meczu z Górnikiem Zabrze.

Ponadto niektórzy piłkarzy zostali sprawdzeni w meczach rezerw. Michał Buchalik, Siergiejs Kożans, Maciej Kostrzewa, Jakub Popielarz, Mateusz Łuczak wystąpili w przegranym meczu na wyjeździe z Gryfem Wejherowo 1:2, a honorowego gola strzelił ten ostatni. Natomiast Buchalik już bez wsparcia kolegów z pierwszej drużyny przyczynił się do zwycięstwa III-ligowców w Gdańsku nad Cartusią 2:0.

Żaden z graczy seniorskiej kadry nie wsparł tym razem drużyny Młodej Ekstraklasy, która grała kolejkę awansem z 15. serii gier. Podopieczni Radosława Gaca po niezłej pierwszej połowie, w której stracili jedynego gola po karnym, po zmianie stron zupełnie się pogubili. Ostatecznie przegrali z Ruchem w Chorzowie aż 1:5 i w tabeli spadli już na 11. miejsce w tabeli.

Kamil Ciołek 8 (karny), Mateusz Kwiatkowski 50, Michał Szubert 53, 70, Bartosz Kreft 90 - Jakub Kamiński 76

LECHIA: Barczak - Karwat, Powszuk, Pajdak, Mazurek - Dałek (63 Rzepnikowski), Czerwiński (63 Jaroszek), Kucharski - Gorczyca (46 Kujtkowski), Kugiel (46 Kiełdanowicz), Kamiński

Pozostałe wyniki granej awansem 15. kolejki Młodej Ekstraklasy:
GKS Bełchatów - Cracovia 1:4 (0:1), Jagiellonia Białystok - ŁKS Łódź 1:0 (0:0), Legia Warszawa - Korona Kielce 5:1 (1:0), Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa 0:0, Widzew Łódź - Lech Poznań 2:1 (1:1), Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 1:3 (0:0), Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 0:0.