Lechia przegrała i... awansowała

Śmiech przez łzy, tak można określić stan piłkarzy Lechii po meczu we Wrocławiu. Rafał Janicki, jak i inni piłkarze biało-zielonych, mogą jeszcze długo nie dowierzać, jak wiele szczęście mieli w sobotni wieczór. fot. Artur Podlewski/058sport.pl

Piłkarzom Lechii dopisało bardzo duże szczęście. Gdańszczanie przegrali we Wrocławiu ze Śląskiem 0:1 (0:1), a mimo to zagrają w najlepszej ósemce ekstraklasy. Ze słabości biało-zielonych nie skorzystały Cracovia, która przegrała w Kielcach, a przede wszystkim Jagiellonia, która w końcówce meczu z Piastem strzeliła w słupek. Gdyby nowi podopieczni Michała Probierza wygrali, to oni zabraliby biało-zielonym prawo gry w grupie mistrzowskiej.

ŚLĄSK

Kelemen - Zieliński, Grodzicki, Kokoszka, Ostrowski - Hateley, Droppa - F.Paixao, Mila, Patejuk – M.Paixao

1:0
(0:0)
Sędziowie:
B.Frankowski (Toruń).

LECHIA

M.Bąk - Pietrowski, Janicki, Madera, Leković - Kostrzewa, Vranjes - Makuszewski, Frankowski, Grzelczak - Tuszyński

• 46' Ostrowski [ICO] Dudu
    • 63' Patejuk [ICO] Pilch
    • 77' Droppa [ICO] Calahorro
[ICO] Zmiany
  • 46' Frankowski [ICO] Dawidowicz
  • 79' Kostrzewa [ICO] Pazio
  • 90' Pietrowski [ICO] K.Bąk
  • 55' M.Paixao
[ICO] Bramki
  • 41' Grodzicki
  • 87' Calahorro
  • 90+3 Grodzicki
[ICO]Kartki:
  • 82' Dawidowicz

O możliwych wariantach na ostatnią kolejkę w minionym tygodniu pisaliśmy wielokrotnie. Powyżej w skrócie przypominamy, co musi się stać, aby Lechia zajęła dane miejsce po 30 kolejce
    [ICO]
    Główne założenia są następujące:
    * jeśli Lechia wygra, to w najgorszym wypadku będzie na 8. miejscu, a wyższa pozycja uzależniona jest od meczów Zawiszy i Górnika
    * jeśli Lechia zremisuje lub przegra, to co najwyżej będzie 8., a utrzymanie przez nią tego miejsca zależy od wyników Cracovii i Jagiellonii
    10. miejsce - Lechia przegrywa we Wrocławiu, a Cracovia i Śląsk wygrywają swoje mecze
    9. miejsce - Lechia przegrywa we Wrocławiu, Jagiellonia wygrywa, a Cracovia co najwyżej remisuje
    bądź Cracovia wygrywa, a Jagiellonia co najwyżej remisuje
    bądź Lechia remisuje, a Cracovia wygrywa, wynik Jagiellonii nie ma już znaczenia
    8. miejsce - Lechia remisuje, Cracovia co najwyżej remisuje, a wynik Jagiellonii nie ma już znaczenia
    bądź Lechia przegrywa, a Cracovia i Jagiellonia co najwyżej remisują
    7. miejsce - Lechia wygrywa, tylko jedna z drużyn Górnik lub Zawisza wygrywa, wtedy wynik drugiej nie ma znaczenia
    6. miejsce - Lechia wygrywa, Górnik i Zawisza co najwyżej remisują
    niespodzianką w Lechii jest brak w "18" Wiśniewskiego, do podstawowego składu wrócili pomocnik Frankowski (LECHIA) oraz stoper Madera (LECHIA), na ławce nie ma jednak Japończyka Nishi, którzy w tym tygodniu został zgłoszony do rozgrywek
    Machaj, który już w trakcie sezonu rozwiązał kontrakt w Lechii, by przejść do Śląska zajął miejsce na ławce rezerwowej
    [ICO]
    miejmy nadzieje, że trener Moniz trafił z ustawieniem ofensywnym w "11", na ławce ma bowiem samych defensorów! W rezerwie pozostają: Stolarski, K.Bąk, Zyska, Dawidowicz, Pazio, Garbacik oraz bramkarz Rosa, z tych graczy w zimowych sparingach najbliżej bramki rywali był ustawiany Pazio, który grywał jako lewoskrzydłowy
    dzisiejsza relacja nie będzie dotyczyć tylko meczu Lechia - Śląsk, ale będziemy również informować o wynikach Cracovii i Jagielloni, czyli drużyn, które walczą z gdańszczanami o awans do "8" oraz Górnika i Zawisza, a zatem ekip, które biało-zieloni mogą wyprzedzić w tabeli
    piłkarze na prezentacji, Lechia na biało z zielonym poprzecznym pasie na koszulkach, Śląsk na zielono
    [ICO]
    Śląsk od 6 meczów nie wygrał u siebie
    wszystkie mecze mają się zacząć o tej samej porze
    1'
    od środka rozpoczęła Lechia
    2'
    bardzo szybko zaczęto strzelać w tej kolejce, są gole dla Podbeskidzia w Krakowie i to już 11 sekundzie (!) oraz dla Legii w Lubinie, strzelają zatem goście, to dobry prognostyk dla Lechii
    3'
    we Wrocławiu na razie gra w środku boiska
    [ICO]
    5'
    remisy na stadionach we Wrocławiu, Kielcach i Białymstoku, a to oznacza, że Lechia jest w "8"
    5'
    niecelny strzał Ostrowskiego (ŚLĄSK), ten piłkarz niespodziewanie dzisiaj ustawiony na lewej obronie, zazwyczaj grał z prawej
    7'
    dobry powrót Grzelczaka (LECHIA), staranował F.Paixao (ŚLĄSK) i odebrał piłkę Portugalczykowi
    7'
    próba zagrania piłki na kontrę do Tuszyńskiego (LECHIA), ale zorientowała się w tym obrona gospodarzy
    [ICO]
    8'
    powinien być gol dla Lechii, świetną akcję lewym skrzydłem przeprowadził Grzelczak (LECHIA), zaskoczył rywali dogranie w pole karne prawą nogą, piłkę z 8. metra głową uderzał Frankowski (LECHIA), ale uderzył niecelnie
    10'
    Madera (LECHIA) przejął dośrodkowanie Zielińskiego (ŚLĄSK)
    10'
    wyrównany początek meczu we Wrocławiu
    11'
    Vranjesowi (LECHIA) nie udało się wywalczyć rogu
    12'
    zbyt mocne podanie Mili (ŚLĄSK), piłkę przechwycił M.Bąk (LECHIA)
    13'
    dobre zagranie głową Pietrowskiego (LECHIA) do M.Bąka (LECHIA), boczny obrońca przeciął podanie Mili (ŚLĄSK) do Patejuka (ŚLĄSK)
    14'
    zablokowany strzał F.Paixao (ŚLĄSK)
    15'
    Śląsk przejmuje inicjatywę
    [ICO]
    15'
    po kwadransie gry bez goli we Wrocławiu, Kielcach i Białymstoku, a to oznacza, że Lechia zachowuje 8. miejsce
    [ICO]
    15'
    M.Bąk (LECHIA) kapitalnie wybił na róg piłkę po strzale nożycami F.Paixao (ŚLĄSK), wrzucał Mila z rogu(ŚLĄSK)
    16'
    bez zagrożenia dla bramki Lechii po rogu Śląska, który wykonał Mila (ŚLĄSK)
    18'
    po niezłym początku Lechia coraz bardziej oddaje inicjatywę w grze gospodarzom
    18'
    Kostrzewa (LECHIA) wybił piłkę za bramkę po akcji Zielińskiego (ŚLĄSK), róg dla Śląska
    19'
    po rogu dla Śląsku na rogu Grodzicki (ŚLĄSK), wolny pośredni dla Lechii
    20'
    Legia prowadzi w Lubinie 2:0, a gospodarze grają w "10"
    [ICO]
    20'
    przypomnijmy, że gdyby Lechia zajęła 8. lub 7. miejsce to w drugiej części sezonu Legię gościłaby na PGE Arenie
    22'
    Lechia coraz bardziej cofnięta na własną połowę, czeka na ataki Śląska
    22'
    23'
    M.Bąk (LECHIA) bez kłopotów obronił strzał z dystansu Droppy (ŚLĄSK)
    [ICO]
    25'
    pomocy medycznej wymaga Grodzicki (ŚLĄSK), który ucierpiał po przerwaniu ataku Lekovicia
    27'
    za mocne dośrodkowanie Patejuka (ŚLĄSK) w kierunku F.Paizao, od bramki rozpocznie M.Bąk (LECHIA)
    29'
    nie zmienia się obraz gry, częściej przy piłce Śląsk, ale bez większego zagrożenia dla bramki Lechii
    [ICO]
    30'
    we Wrocławiu, Kielcach i Białymstoku bezbramkowe remisy, to oznacza, że kolejność na miejscach 8-10 bez zmian, Lechia przed Cracovią i Jagiellonią
    30'
    Górnik przegrywa z Lechem 0:1, ten wynik oznacza, że gdyby Lechia wygrała we Wrocławiu, to by wyprzedziła zabrzan w tabeli
    33'
    Górnik przegrywa z Lechem już 0:2
    33'
    na spalonym F.Paixao (ŚLĄSK)
    34'
    niecelny strzał Grzelczaka (LECHIA)
    35'
    M.Bąk (LECHIA) broni strzał M.Paixao (ŚLĄSK)
    36'
    Vranjes (LECHIA) dobrym powrotem "skasował" akcję Ostrowskiego (ŚLĄSK) i F.Paixao (ŚLĄSK), Śląsk sporo atakuje lewym skrzydłem
    37'
    niecelny strzał z dystansu Mili (ŚLĄSK)
    38'
    koronkowa akcja Lechii rozpoczęta przez Makuszewskiego (LECHIA), Grzelczak (LECHIA) zgrał przed pole karne do Vranjesa (LECHIA), a Bośniak z woleja niecelnie uderzył sprzed pola karnego
    [ICO]
    40'
    bez zmian w tabeli na miejscach 8-10, Lechia przed Cracovią i Jagiellonią, wszystkie te drużyny bezbramkową remisują
    40'
    róg dla Śląska po akcji Zielińskiego (ŚLĄSK)
    41'
    Vranjes (LECHIA) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rogu Mili (ŚLĄSK)
    41'
    zablokowany strzał sprzed pola karnego M.Paixao (ŚLĄSK)
    [ICO]
    41'
    Żółtą kartką został ukarany Grodzicki (ŚLĄSK) po faulu na Tuszyńskim
    42'
    dośrodkowanie Frankowskiego (LECHIA) najpierw w nogi Zielińskiego (ŚLĄSK), a po poprawce lechisty piłka poszybowała w ręce Kelemena (ŚLĄSK)
    [ICO]
    44'
    Zawisza przegrywa z Ruchem 0:1, przy niekorzystnym wyniku również Górnika, Lechia ma szanse na awans na 6. miejsce w tabeli, ale musi tylko wygrać ze Śląskiem
    45'
    mecz, który dla Lechii na razie nie ma większego znaczenie, Legia prowadzi z Zagłębiem 3:0
    [ICO]
    45'
    bardzo dobre wieści dla Lechii z Białegostoku, Jagiellonia przegrywa z Piastem 0:1, to oznacza, że nowa drużyna trenera Probierza nie zagrozi biało-zielonym
    45'
    sędzia o minutę przewrócił pierwszą połowę we Wrocławiu
    45+1
    KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY WE WROCŁAWIU. ŚLĄSK - LECHIA 0:0
    Dość przeciętny mecz we Wrocławiu. Do przerwy Lechia nie potrafiła oddać żadnego celnego strzału, choć dobrą pozycję do zdobycia gola miał Frankowski (LECHIA). Śląsk jest częściej przy piłce, prowadzi grę, ale też "nie gniecie" gdańszczan. Gospodarze oddali trzy celne strzały, a M.Bąk (LECHIA) najbardziej musiał się wykazać umiejętności parując na róg piłkę po uderzeniu F.Paixao (ŚLĄSK)
    [ICO]
    na wszystkich stadionach zakończyły się pierwsze połowy, na razie Lechia nadal jest na 8. miejscu. Gdyby w końcowej tabeli uwzględnić wyniki po 45 minutach to na miejscach 6-10 kolejność byłaby następująca:
    6. Zawisza 42
    7. Górnik 42
    8. Lechia 41
    9. Cracovia 40
    10. Jagiellonia 38
    [ICO]
    46'
    ŚLĄSK przeprowadza zmianę na lewej obronie. Boisko opuszcza Ostrowski, w jego miejsce wchodzi Dudu.
    [ICO]
    46'
    LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Frankowski, w jego miejsce wchodzi Dawidowicz, czyli gdańszczanie zabezpieczają tytuły, bo defensywny pomocnik wchodzi za ofensywnego
    46'
    drugą połowę rozpoczął Śląsk
    46'
    pierwszy atak Śląska po przerwie kończy się po spalonym M.Paixao (ŚLĄSK)
    48'
    zablokowany strzał z wolnego Vranjesa (LECHIA)
    48'
    niecelny strzał Makuszewskiego (LECHIA)
    50'
    Zieliński (ŚLĄSK) starał się wyłożyć piłkę na strzał M.Paixao (ŚLĄSK), ale Portugalczyk w polu bramkowym nie sięgnął piłki
    50'
    Pogoń objęła prowadzeniu w meczu z Widzewem 1:0, na prowadzenie w klasyfikacji najlepszych strzelców umacnia się Robak
    [ICO]
    52'
    Górnik przegrywa z Lechem już 0:3, gdyby Lechia wygrała ze Śląskiem, byłaby w tabeli przed zabrzanami
    54'
    dość wyrównany mecz po przerwie we Wrocławiu
    55'
    Górnik już się nie poniesie w meczu z Lechem, przy wyniku 0:3 Iwan przestrzelił karnego
    [ICO]
    55'
    [1:0] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao Portugalczyk zdobył gola po dośrodkowaniu z rogu Mili i błędzie M.Bąka, który nie zdołał przeciąć tego dośrodkowania.
    [ICO]
    55'
    mimo niekorzystnego wyniku Lechia jest nadal na 8. miejscu, Cracovia bowiem tylko remisuje, a to oznacza, że gdyby tak zakończyły się te mecze, to gdańszczanie i krakowianie mieliby identyczny bilans punktowy, a dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich spotkań wyżej w tabeli byliby biało-zieloni
    57'
    róg dla Lechii, ale po dośrodkowaniu Makuszewskiego (LECHIA) bez zagrożenia dla bramki Śląska
    59'
    dośrodkowanie Patejuka (ŚLĄSK) po nodze Janickiego (LECHIA), róg dla Śląska
    60'
    bez zagrożenia dla bramki Lechia po dośrodkowaniu Mili
    [ICO]
    61'
    pomocy medycznej potrzebuje Makuszewski (LECHIA), który został kopnięty Hateley'a (ŚLĄSK)
    [ICO]
    63'
    ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Patejuk, w jego miejsce wchodzi Pilch.
    [ICO]
    64'
    szczęście przy Lechii, F.Paixao (ŚLĄSK) przestrzelił w 100-procentowej sytuacji
    [ICO]
    65'
    bez zmian wyniki w Kielcach (Cracovia remisuje 0:0) i w Białymstoku (Jagiellonia przegrywa 0:1), to oznacza, że mimo niekorzystnego wyniku we Wrocławiu Lechia jest nadal na 8. miejscu
    [ICO]
    66'
    Kelemen obronił strzał Grzelczaka (LECHIA) przewrotką, to pierwsze celne uderzenie gdańszczan w tym meczu
    [ICO]
    68'
    Cracovia przegrywa z Koroną 0:1, obecnie Lechia coraz mocniej rozsiada się na 8. miejscu
    [ICO]
    68'
    aktualna tabela na miejsca 8-10 przy uwzględnieniu wyników ostatniej kolejki:
    8. Lechia 40
    9. Cracovia 39
    71'
    bez zagrożenia dla bramki Lechii po dośrodkowaniu z rogu Mili (ŚLĄSK)
    73'
    bez zagrożenia dla bramki Śląska po wrzutce Vranjesa (LECHIA)
    76'
    znów róg Vranjesa (LECHIA) i znów nie ma zagrożenia dla bramki Śląska
    [ICO]
    77'
    ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Droppa, w jego miejsce wchodzi Calahorro.
    77'
    najwięcej bramek w 30. kolejce padło na razie w Lubinie, Zagłębie przegrywa z Legią 1:3
    78'
    niecelny strzał M.Paixao (ŚLĄSK)
    [ICO]
    83'
    Jagiellonia zdobyła wyrównanie na 1:1 w meczu z Piastem. Na szczęście to nie wystarcza jej do tego, by wypchnąć Lechię z ósemki. Przy porażce gdańszczan w Białymstoku gospodarze muszą wygrać, aby awansować do grupy mistrzowskiej
    [ICO]
    79'
    LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kostrzewa, w jego miejsce wchodzi Pazio.
    [ICO]
    82'
    Żółtą kartką został ukarany Dawidowicz (LECHIA).
    [ICO]
    87'
    Zawisza przegrywa z Ruchem już 0:2, a bramkę strzelił były kapitan... Lechii, Łukasz Surma. Jednak ten wynik będzie miał znaczenie dla miejsca gdańszczan w tabeli, gdy... wygrają we Wrocławiu, a na to się nie zanosi
    [ICO]
    87'
    Żółtą kartką został ukarany Calahorro (ŚLĄSK).
    [ICO]
    90'
    LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pietrowski, w jego miejsce wchodzi K.Bąk.
    [ICO]
    90+1
    Zawisza przegrywa z Ruchem już 0:3, ale w tabeli bydgoszczanie mają nadal 2 punkty (a po podziale punkt) przewagi nad Lechią
    [ICO]
    90+2
    wielkie szczęście przy Lechii, choć dotyczy meczu w Białymstoku, Balaj z dwóch metrów posłał piłkę w słupek! Gdyby skierował ją do siatki Jagiellonia zabrałaby 8. miejsce gdańszczanom! A tak biało-zieloni są nadal w grupie mistrzowskiej!
    [ICO]
    90+3
    Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Grodzicki (ŚLĄSK) za zagranie ręką i powstrzymanie akcji Grzelczaka
    90+3
    Arbiter kończy mecz. LECHIA PRZEGRAŁA ZE ŚLĄSKIEM 0:1.
    gdańscy piłkarze i trener skupieni przy własnej ławce rezerwowych, nasłuchują wieści z Białegostoku, gdzie mecz jeszcze trwa
    [ICO]
    radość gdańszczan, w Białymstoku mecz zakończył się remisem 1:1, nowa ekipa trenera Probierza nie wyprzedziła zatem Lechii, biało-zieloni w drugiej części sezonu zagrają o miejsca 1-8!