Gdańszczanie w półfinale Pucharu Polski

Ivans Lukjanovs strzelił gola na wagę awansu.
Ivans Lukjanovs strzelił gola na wagę awansu. fot. Piotr Pędziszewski/trojmiasto.pl

Piłkarze Lechii awansowali do półfinału Pucharu Polski, eliminując triumfatora tych rozgrywek z ubiegłego roku. Gdańszczan premiowała bramka strzelona na wyjeździe, gdyż oba mecze z Jagiellonią zakończyły się remisami. Przed tygodniem przy ul. Traugutta padł wynik 0:0. Mecz w Białymstoku zakończył się rezultatem 1:1 (1:1), a Tomasz Frankowski z karnego strzelił w słupek. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z dzisiejszego pojedynku. Kolejnego rywala biało-zieloni poznają w trakcie losowania, które odbędzie się w najbliższą niedzielę.

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Sandomierski - Kijanskas, Cionek, Skerla, Pejović - Kupisz, Grzyb, Hermes Lato - Pawłowski - Frankowski.

LECHIA GDAŃSK

Małkowski - Deleu, Bąk, Vućko, Andriuskievicius - Poźniak, Surma, Nowak - Lukjanovs, Buval, Traore
    • 72' Pawłowski [ICO] Sotirović
    • 81' Grzyb [ICO] Essomba
    • 85' Hermes [ICO] Seratlić
[ICO] Zmiany
  • 61' Poźniak [ICO] Bajić
  • 77' Lukjanvs [ICO] Dawidowski
  • 90' Traore [ICO] Pietrowski
  • 37' Skerla
[ICO] Bramki
  • 25' Lukjanovs
    [ICO]Kartki:
    • 85' Surma

126 typowań

Przed nami mecz rewanżowy ćwierćfinału Pucharu Polski pomiędzy Jagiellonią Białystok a Lechią Gdańsk. W pierwszym spotkaniu tych drużyn, na stadionie przy ul. Traugutta padł wynik 0:0. Dzisiaj biało-zielonych awansem premiować będzie zwycięstwo oraz każdy bramkowy remis. Gdy po 90 minutach oraz po dogrywce goli nie będzie, zarządzone zostaną rzuty karne.
    W sobotę Lechia pokonała w meczu ligowym Jagiellonię 2:1, a mimo to Tomasz Kafarski zapowiadał "2-3 zmiany" w podstawowym składzie i tak się stało. Nowi gracze to na lewej stronie defensywy Andriuskievicius oraz w drugiej linii Poźniak
    W Jagiellonii aż cztery zmiany w stosunku do sobotniego spotkania. Do "11" weszli: Kijanskas (obrońca), Hermes (pomocnik), Frankowski i 18-letni Pawłowski (obaj napastnicy). Nie zagra m.in. kontuzjowany w ostatnim spotkaniu Burkhardt
    1'
    mecz rozpoczęła Jagiellonia
    2'
    Buval próbował przejąć piłkę już na połowie Jagiellonii, ale faulował Kupisza
    3'
    dośrodkowanie w pole karne Lechii, piłkę głową wybił Deleu, jeszcze strzelał sprzed "16" Grzyb, ale to uderzenie zostało zablokowane
    5'
    pierwszy celny strzał Jagiellonii, uderzał Lato, obronił Małkowski, choć od razu nie ryzykował łapania piłki
    7'
    przerwa w grze, bo Małkowski miał problemy z rękawicami
    7'
    Pejović z rzut wolnego w pole karne Lechii, ale tam najwyżej wyskoczył Buval i napastnik zażegnał niebezpieczeństwo pod swoją bramką
    8'
    Lechia próbuje pressingiem grać już na połowie Jagiellonii, czym utrudnia gospodarzom dokładne rozegranie akcji
    9'
    Lato dośrodkował w pole bramkowe Lechii, Vućko głową na róg dla rywali
    10'
    na spalonym Pawłowski i przerwana akcja Jagiellonii
    11'
    Deleu przechwycił piłkę na środku boiska i zrobiła się ciekawa, szybko rozegrana akcja Lechii, szkoda, że przed "16" Lukjanovs niecelnie dogrywał do Nowaka
    12'
    indywidualna akcja Traore, ale nie zdecydował się na strzał w polu karnym i skrzydłowy Lechii stracił piłkę na rzecz Hermesa
    12'
    mamy pierwszy strzał celny Lechii, piłkę po uderzeniu Lukjanovsa pewnie złapał Sandomierski
    13'
    w polu karnym Lechii przewrócił się Pawłowski, ale nie mogło być mowy o karnym, po prostu białostoczanin nie zdążył do piłki, która opuściła boisko
    14'
    Deleu zagrał długą piłkę prawym skrzydłem, ale pod polem karnym gospodarzy nie było żadnego z piłkarzy Lechii
    15'
    inauguracyjny kwadrans pokazuje, że obie drużyny mają respekt przed sobą, obie są nastawione głównie na to, aby nie stracić gola
    16'
    faulowany Bąk, który już wcześniej utykał, na razie jednak obrońca nie potrzebuje pomocy sztabu medycznego
    17'
    Andriuskievicius wślizgiem wybił piłkę na róg po rajdzie Kupisza
    18'
    potężne uderzenie Hermesa z około 30 metrów, Małkowski z trudem wypiąstkował piłkę nad poprzeczką
    19'
    była szansa na kontrę dla Lechii, niestety Buval zbyt długo i wolno bieg z piłką, a potem ją jeszcze niedokładnie podawał
    20'
    Vućko dobrze wybił piłkę głową w "16" Lechii po dośrodkowaniu Pawłowskiego
    22'
    Nowak w pole karne wrzucił do Lukjanovsa, a skrzydłowy Lechii naciskany przez Pejovicia źle przyjął piłkę i uciekła mu ona za linię końcową
    23'
    Pawłowski uderzył z 20. metra obok słupka Lechii
    24'
    szczęście przy Lechii, Frankowski źle uderzył głową i piłka nie poleciała w kierunku bramki, wcześniej błąd Lukjanovsa, który pozwolił dośrodkować Lacie
    [ICO]
    25'
    [0:1] Gol dla zespołu LECHIA GDAŃSK! Strzelcem bramki Ivans Lukjanovs.
    25'
    Kapitalna akcja Lechii! Traore popisał się doskonałym zwodem na lewym skrzydle przed Kijanskasem, a następnie wrzucił piłkę w pole bramkowe, Lukjanvs włożył nogę i posłał futbolówkę do siatki!
    26'
    Już wiemy, że dzisiaj nie będzie dogrywki ani karnych. Lechia jest w doskonałej sytuacji, gdyż Jagiellonia, aby odebrać gospodarzom awans, musi strzelić teraz dwa gole bez własnych strat
    28'
    kolejna bardzo dobra akcja Lechii, Surma wyłożył do Traore, ten uderzył z pierwszej piłki, ale wysoko nad bramką
    30'
    strzał Pejovicia po nogach gdańszczan, Małkowski zdążył złapać piłkę, wcześniej przyjmując ją na... klatkę piersiową, tym samym nie było rogu dla rywali
    33'
    pierwszy róg dla Lechii, obrońcy Jagiellonii wybili piłkę poza boisko po zagraniu Nowaka
    33'
    teraz róg z drugiej strony boiska, tym razem z lewej, gdyż piłka została wybita spod nóg Buvala
    34'
    Poźniak bardzo dobrze wrzucił z rogu na 5. metr od bramki Jagiellonii, strzał Bąka został zablokowany
    36'
    kolejna szansa przed Lechią, Nowak w dobrej sytuacji uderzył obok słupka
    36'
    Kapitalna interwencja Małkowskiego po strzale Laty, bramkarz Lechii sparował piłkę na rzut rożny
    [ICO]
    37'
    [1:1] Gol dla zespołu JAGIELLONIA BIAŁYSTOK! Strzelcem bramki Skerla.
    37'
    gol z niczego! Frankowski dośrodkował w pole karne, piłki nie sięgnął głową Vućko, uderzyła ona w nogę stopera Jagiellonii Andriusa Skerlę i wpadła do siatki Lechii! Małkowski nawet nie ruszył do interwencji
    38'
    jedynym pocieszeniem jest fakt, że wynik 1:1 nadal premiuje Lechię grą w półfinale Pucharu Polski
    40'
    zbyt krótkie wybicie piłki przez Vućko, wróciła ona w pole karne, uderzył Frankowski z kilku metrów, ale na szczęście dla Lechii piłka poszybowała nad poprzeczką
    42'
    po straconym golu jakby z Lechii "uszło" powietrze
    43'
    Lechia miała szczęście, bo piłkę poza boisko wybijał Surma, a sędzia nakazał gdańszczanom rozpocząć od bramki
    44'
    wolny dla Lechii 25 metrów od celu
    44'
    strzał z wolnego Traore prosto w mur
    45'
    uderzenie z dystansu Hermesa, piłka po rykoszecie wyszła na róg dla Jagiellonii
    45'
    sędzia doliczył jedną minutę do pierwszej połowy
    45+1
    drugi róg z rzędu dla Jagiellonii, tym razem z lewej strony boiska
    45+1
    trochę chaosu w polu karnym Lechii, wreszcie udało się wybić piłkę z "16", z dystansu uderzył Kijanskas, ale wysoko nad poprzeczką
    45+1
    po tym strzale sędzia już nie pozwolił na wznowienie gry
    DO PRZERWY 1:1. Ten wynik, gdyby utrzymał się do końca meczu, dałby awans Lechii
    na drugą połowę obie drużyny wyszły w tych samych składach, w których grały w pierwszej połowie
    46'
    drugą połowę rozpoczęła Lechia
    46'
    akcja Buvala i Traore, sprzed pola karnego strzelił francuski napastnik Lechii, ale obok słupka
    47'
    Pawłowski strzelił obok słupka bramki Lechii
    49'
    brzydki faul Kijanskasa na Traore na środku boiska
    50'
    wrzutka Laty, najbardziej aktywnego piłkarza Jagiellonii, dobre wybicie Andriuskieviciusa
    51'
    Małkowski broni w sytuacji sam na sam z Frankowskim! Obronę Lechii dobrym podaniem w pole wyprowadził Lato
    53'
    Hermes sfaulował Poźniaka, który rozpoczynał kontratak, mogła być żółta kartka, ale sędzia z pobłażaniem spojrzał na przewinienie Brazylijczyka
    54'
    kontrowersyjna decyzja sędziego, Kupisz wpadł na Andriuskieviciusa, a arbiter dał wolnego Jagiellonii
    55'
    Jagiellonia miała wolnego na wysokości pola karnego, ale dośrodkowanie nie zrobiło krzywdy Lechii
    57'
    Kupisz uderzył z narożnika pola karnego, piłka nad poprzeczką gdańskiej bramki
    57'
    do zmiany przygotowuje się Bajić, choć widać ślady kontuzji na prawej nodze serbskiego pomocnika
    59'
    Kupisz przedarł się przez dwóch piłkarzy Lechii prawym skrzydłem, jego dośrodkowanie wybił przed pole karne Bąk, jeszcze był strzał Pejovicia, ale mocno niecelny
    [ICO]
    61'
    Pierwsza zmiana w zespole LECHIA GDAŃSK. Boisko opuszcza Poźniak, w jego miejsce wchodzi Bajić.
    61'
    Przed rokiem, gdy Lechia walczyła w Białymstoku w półfinale Pucharu Polski to właśnie Bajić strzelił jedynego gola dla gdańszczan, popisując się doskonałym uderzeniem z rzutu wolnego. Wówczas mecz zakończył się remisem 1:1, a do finału awansowała Jagiellonia, gdyż w Gdańsku wygrała wówczas 2:1
    63'
    Lato sfaulował Deleu, który próbował rozpocząć akcję ofensywną Lechii
    64'
    niepewnie Andriuskievicius, będzie róg dla Jagiellonii
    65'
    Bąk dobrze głową wybił piłkę po dośrodkowaniu z kornera gospodarzy
    66'
    dośrodkowanie Pejovicia daleko obok bramki Lechii
    67'
    Kijanskas sfaulował Traore tuż przy bocznej linii pola karnego
    67'
    z wolnego Nowak krótko do Bajicia, ale Serb nie zdołał oddać strzału, bo szybko "wyskoczyli" do niego obrońcy rywali
    68'
    z dystansu uderzył Pawłowski, piłka skozłowała przed Małkowskim, który jednak zdążył z interwencją i piłka przeszła tuż obok słupka bramki Lechii
    69'
    Bąk znów wyskoczył najwyżej i dobrze zagrał głową, tym razem po dośrodkowaniu Laty
    70'
    uderzenie z dystansu Laty, piłka w znacznej odległości przeszła obok bramki Lechii
    71'
    w Jagiellonii do zmiany przygotowany Sotirović
    72'
    kolejny róg dla gospodarzy, gdyż znów źle wybijał piłkę Andriuskievicius
    [ICO]
    72'
    Zmiana w zespole JAGIELLONIA BIAŁYSTOK. Boisko opuszcza Pawłowski, w jego miejsce wchodzi Sotirović. Gospodarze ewidentnie wzmacniają atak
    73'
    po dośrodkowaniu z rogu, sytuację w "16" Lechii dobry wybiciem wyjaśnił Lukjanovs
    73'
    Cionek posłał piłkę wprost w ręce Małkowskiego
    74'
    Karny dla Jagiellonii. Deleu zagrał ręką, próbując zatrzymać atak Laty, do którego podawał Hermes
    75'
    Nie ma gola! Frankowski strzelił w słupek! Piłka odbiła się od niego i wypadła poza boisko
    76'
    Małkowski co prawda nie wyczuł intencji strzelca, bo rzucił się w lewo, a strzał poszedł w prawo, ale potwierdza, że ma szczęście przy karnych. W 1/8 finału Sebastian puścił tylko jeden strzał z "11" z pięciu, które miał wtedy ŁKS Łódź
    [ICO]
    77'
    Druga zmiana w zespole LECHIA GDAŃSK. Boisko opuszcza Lukjanvs, w jego miejsce wchodzi Dawidowski.
    78'
    strzał głową Sotirovicia, pewnie łapie piłkę Małkowski
    79'
    po wrzutce Grzyba Małkowski uprzedził Skerlę, który próbował dojść do "główki"
    80'
    Vucko wybił piłkę spod nóg Sotirovicia w polu karnym, róg dla Jagiellonii
    80'
    Buval wybił piłkę głową po dośrodkowaniu Jagiellonii z narożnika boiska
    [ICO]
    81'
    Zmiana w zespole JAGIELLONIA BIAŁYSTOK. Boisko opuszcza Grzyb, w jego miejsce wchodzi Essomba. Gospodarze jeszcze mocniej stawiają na ofensywę
    84'
    faulowany Dawidowski, który wszedł na boisko z zamiarem utrzymania się jak najdłużej przy piłce
    [ICO]
    85'
    Żółtą kartką został ukarany Surma (LECHIA GDAŃSK) po faulu na Sotiroviciu. Łukasza zabraknie w pierwszym meczu półfinałowym, bo wierzymy, że biało-zieloni się tam znajdą. W Pucharze Polski piłkarze pauzują po drugiej kartce. Kapitan Lechii wcześniej został ukarany w meczu z Górnikiem w Zabrzu (1/8 finału)
    [ICO]
    85'
    Ostatnia zmiana w zespole JAGIELLONIA BIAŁYSTOK. Boisko opuszcza Hermes, w jego miejsce wchodzi Seratlić.
    86'
    Piłka w siatce Lechii po strzale Skerli! Ale gola nie ma, bo stoper Jagiellonii był na spalonym!
    87'
    Buval zdecydował się na strzał, choć mógł podawać do Dawidowskiego, uderzenie sprzed "16" obok słupka, na pewno można było inaczej i lepiej rozegrać tę akcję
    88'
    Bąk wybił piłkę na róg z pola bramkowego Lechii
    89'
    kolejny wolny dla Jagiellonii i wrzutka w pole karne Lechii w wykonaniu Laty, trochę chaosu w gdańskich szeregach, ale ostatecznie Surma wybił piłkę
    [ICO]
    90'
    Ostatnia zmiana w zespole LECHIA GDAŃSK. Boisko opuszcza Traore, w jego miejsce wchodzi Pietrowski.
    90'