Vistal Łączpol drugi przed play-off

13 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Katarzyna Duran zdobyła dziewięć bramek, w tym aż sześć po przerwie. Katarzyna Duran zdobyła dziewięć bramek, w tym aż sześć po przerwie.

Piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu miały niespodziewanie trudną przeszkodę w ostatnim meczu rundy zasadniczej, ale najważniejsze, że gdynianki nie zmarnowały szansy na drugiej miejsce rozstawienia do play-off. Dzięki wygranej u siebie nad AZS Politechniką Koszalin 32:30 (15:13) podopieczne Jensa Steeffensena w ćwierćfinale i w półfinale drugiej części rozgrywek dysponować będą atutem własnego parkietu.

VISTAL ŁĄCZPOL: Gapska, Kowalczyk - Janiszewska, Ziemienowicz, Królikowska, Białek, Krnić 1, Pawłowska 1, Zych 3, Kozłowska 1, Mateescu 5, Duran 9, Koniuszaniec 3, Petrinja 2, Kulwińska 6, Andrzejewska 1

POLITECHNIKA: Szywierska, Piechnik - Kobyłecka 3, Gajdzis 2, Dworaczyk 2, Muchocka 1, Łach 3, Chmiel, Odrowska 5, Lisewska 4, Koprowska 2, Rybicka, Nowicka, Dąbrowska 2, Matuszczyk 6

AZS Politechnika nic w Gdyni nie musiała. Bez względu na wynik do play-off i tak przystąpi z czwartego miejsca. Co innego gospodynie. Aby nie czekać do soboty na mecz KGHM Zagłębia Lubin i już dzisiaj zapewnić sobie drugie miejsce w tabeli Vistal Łączpol musiał zainkasować dwa punkty.

W mecz lepiej weszły podopieczne Jensa Steffensena. Dobra gra w defensywie, pięć minut bez straconej bramki i szybkie kontry dały prowadzenie 2:0. Jednak wystarczyło, że Loredana Mateescu przestrzeliła z drugiego w tym spotkaniu karnego, po chwili popełniła błąd w ataku, a akademiczki pokazały, że do Gdyni nie przyjechały jedynie na wycieczkę. Joanna Dworaczyk wyrównała na 2:2.

Gospodynie ponownie zyskały przewagę po okresie bardzo dobrej gry Katarzyny Duran. Rozgrywająca zdobyła dwie bramki z rzędu, a w trzeciej akcji wyłożyła piłkę do celnego rzutu Patrycji Kulwińskiej.

W 12. minucie przewaga Vistalu Łączpolu wzrosła do 10:4, gdyż pomogła również kara dla Aleksandry Kobyłeckiej.

Wysokie prowadzenie za nadto rozluźniło gospodynie, tym bardziej, że Giennadij Kamielin nie zamierzał obwieścić podopiecznym złożenia broni. Wręcz przeciwnie. Przy 5:11 poprosił o przerwę, a po powrocie na parkiet koszalinianki zaczęły stopniowo odrabiać straty.

Od razu dodajmy, że przy dużej pomocy... gdynianek i ich trenera. Steffensen postanowił sprawdzić zasobność swojej kadry. W pewnym momencie na parkiecie nie było w polu żadnej zawodniczki, które zaczynały mecz. Z rezerwowych wyjątkowo nie szło bałkańskim szczypiornistkom. Anja Petrinja zmarnowała dwa karne, a rzuty Natasy Krnić były blokowane.

Ofensywa Vistalu Łączpolu na dobre załamała się między 24. a 30. minutą. Wówczas dorobek gdynianek zatrzymał się na 14 bramkach. Dopiero w ostatniej minucie pierwszej połowy udało się trafić Mateescu.

Przyjezdne zupełnie zostały ośmielone do atakowania, gdy w 20. minucie sędziowie puścili akcje na 12:7, gdy na parkiecie z bólu zwijały się Aleksandra ZychKatarzyna Koniuszaniec. Arbitrzy nie przerwali gry nim Paulina Gajdzis nie umieściła piłki w gdyńskiej bramce!

Tuż przed przerwą niewiele brakowało, aby Politechnika zdobyła kontaktową bramkę. Piłka po rzucie Moniki Odrowskiej zatrzymała się jednak na słupku.

Na drugą połowę w miejscowej drużynie wyszła tylko... Duran. Na to przynajmniej świadczył dorobek bramkowy. Kasia zdobyła cztery pierwsze bramki w tej połowie dla Vistalu Łączpolu. Pozostałe zawodniczki nie mogły posłać piłki do siatki przez 9 minut! Wreszcie ta sztuka udała się Zych.

Politechnika zwietrzyła szanse. Sołomija Szywierska w pojedynkach sam na sam odbijała rzuty zwłaszcza Magdaleny Pawłowskiej i grała na szybką kontrę. W ofensywie brylowały Sylwia MatuszczykEmilia Łach. Po rzucie tej pierwszej w 35. minucie przyjezdne po raz pierwsze w tym meczu wyszły na prowadzenie (18:17).

Trener Steffensen interweniował dopiero w 40. minucie, przy wyniku 20:20. Pomogło, ale nie zapewniło spokoju. Po wznowieniu gry kolejno bramki zdobywały: Duran, Mateescu i Joanna Kozłowska. Jednak w 52. minucie Politechnika ponownie dogoniła remis. Odrowska rzuciła na 29:29.

30. bramkę zdobyła Krnić, ale potem Vistal Łączpol przeżywał ciężkie chwile. Karę 2-minutową otrzymała Mateescu. Beata Kowalczyk obroniła rzut z karnego Sylwii Lisewskiej, a przy ataku Moniki Koprowskiej w sukurs gdyńskiej bramkarce przyszła poprzeczka. W 57. minucie jednak Odrowska wyrównała na 30:30.

Ożywiło się... dwóch kibiców z Koszalina, którzy zaczęli głośny dopingiem wspomagać przyjezdne. Jednak ich okrzyki ""Lisek" pod adresem Lisewskiej wyraźnie speszyły tę zawodniczkę. Gdy w 58. minucie stanęła do kolejnego karnego rzuciła w słupek!

Natomiast po przeciwnej stronie boiska nie myliła się Kulwińska. Dwie bramki gdyńskiej obrotowej poprawiły wynik na 32:30 i na 1,5 minuty przed końcem gry zmusiły do wzięcia czasu trenera Kamielina.

Jednak Vistalowi Łączpolowi już nic złego nie mogło się stać, gdyż kolejną udaną interwencją popisała się Kowalczyk. Na 48 sekund przed ostatnim gwizdkiem sędziego zawodniczki do siebie poprosił jeszcze Steffensen, aby ostatecznie uspokoić ich nerwy. Po wznowieniu gry wynik już nie uległ zmianie.

Wyniki 22 kolejki

• VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia - KU AZS Politechnika Koszalińska 32:30 (15:13)
  • KSS Kielce - Start Elbląg 24:26 (14:11)
  • Pogoń Baltica Szczecin - Piotrcovia 34:33 (20:19)
  • KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 34:19 (16:7)
  • KPR Jelenia Góra - Aussie Sambor Tczew 28:23 (17:10)
  • SPR Lublin - Olimpia-Beskid Nowy Sącz 42:27 (21:13)

Opinie (12) 3 zablokowane

• tragedia

• 13 6

• A ilu widzów było na tej żenadzie?

• 5 12

• Ładne to nie było ale 2 punkty są.....

Oby na play off była lepsza forma!

• 10 4

• "wyjątkowo nie szło bałkańskim szczypiornistkom" ??

A kiedy im w ogóle szło ?

• 11 2

• Będziemy mieli w GDYNI ...................... M I S R Z Y N I E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

B R A W O !!!!!!

• 6 6

• W tym roku koniec Popcornu w przyszyłym Vistalu ?

• 4 4

• Kogo Duńczyk na boisko wypuszczał!!!

Widać, że gościu musi jeszcze kilka kopniaków w d*pę dostać, żeby nauczyć się specyfiki gdyńskich zawodniczek.