• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jakub Kałuziński już tego lata: nowy kontrakt w Lechii Gdańsk czy transfer?

Jacek Główczyński
29 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Lechia Gdańsk

Jakub Kałuziński wiosną na dobre przebił się do podstawowego składu oraz pokazał, że może być uniwersalnym środkowym pomocnikiem. Tego lata będą podejmowane decyzje co do jego przyszłości. Czy przedłuży kontrakt, czy też Lechia Gdańsk wykorzysta przedostatnie okno transferowe, w którym może 19-latka sprzedać? Jakub Kałuziński wiosną na dobre przebił się do podstawowego składu oraz pokazał, że może być uniwersalnym środkowym pomocnikiem. Tego lata będą podejmowane decyzje co do jego przyszłości. Czy przedłuży kontrakt, czy też Lechia Gdańsk wykorzysta przedostatnie okno transferowe, w którym może 19-latka sprzedać?

Jakub Kałuziński jeszcze nie może rozpoczynać wakacji, gdyż został powołany do młodzieżowej reprezentacji Polski na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Niemcami i San Marino. Ale i później o 19-latku może być głośno, gdyż jest na rok przed wygaśnięciem kontraktu w Lechii Gdańsk. Wówczas zazwyczaj podejmowane są decyzje, czy przedłużyć angaż w dotychczasowym klubie, czy też zdecydować się na transfer. - Trzeba mieć głowę "odciętą", być na to wszystko odpornym, bo najważniejsze, aby koncentrować się na tym, co jest tu i teraz - mówi nam pomocnik.Skasować czy nie przepis o młodzieżowcu w ekstraklasie. Co na to trener Lechii Gdańsk?Jacek Główczyński: Co dla pana oznacza powołanie do młodzieżowej reprezentacji Polski oraz na co pan liczy w meczach eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy?

Jakub Kałuziński: Bardzo się cieszę z tego powołania. To dla mnie na pewno wyróżnienie, ponieważ jeszcze nie miałem szansy brać udziału w oficjalnych meczach tej kadry. To też kolejny osiągnięty cel, który sobie założyłem. Na zgrupowanie jadę z pozytywnym nastawieniem, by jak najlepiej się pokazać. Ile zagram? To już będzie decyzja trenera.

Czy czuje się pan największym wygranym wiosny w Lechii Gdańsk, a może była to w końcu taka runda, na jaką pan czekał?

Czy wygrany? Ciężko powiedzieć, bo wydaje się, że cały zespół wygrał tym celem, który osiągnęliśmy na koniec. Cieszę się z tej rundy. Nie oszukujmy się. Czekałem na taką i z tych wszystkich, które były w ekstraklasie, wydaje się, że ona była najlepsza.

Lechia Gdańsk będzie rozstawiona w Lidze Konferencji Europy. Sprawdź, na kogo może trafić?W przeszłości zawsze pan dobrze zaczynał rundę, ale potem zawsze coś się wydarzyło takiego, że tracił pan miejsce w "11". Wiosną zagrał pan 11 meczów, wyłącznie w wyjściowym składzie, a jedynie w kilku wyjazdowych spotkaniach nie wyszedł pan na boisko. Czy to wynikało z poszukiwań trenera optymalnego ustawienia, czy zdarzały się gorsze i lepsze momenty?

Moim zdaniem były te dobre i gorsze momenty, ale suma summarum ta runda była dobra. Wydaje mi się, że pokazałem trenerowi, iż może na mnie liczyć i mi zaufać na boisku. Te ostatnie mecze były potwierdzeniem, że to wszystko idzie w dobrym kierunku, że forma jest wysoka.

Jak na pana patrzeć, jak pan na siebie patrzy: czy jako na młodzieżowca, który ma prawo do wahań formy, czy już na jako pełnoprawnego piłkarza Lechii, który bez względu na to, czy jest przepis o młodzieżowcu, czy go nie ma, chce grać w "11" ze względu na posiadane umiejętności?

Zdecydowanie nie chciałbym być oceniany jako młodzieżowiec, który może popełnić błędy i któremu z racji na wiek takie coś się wybacza. Uważam się za pełnoprawnego zawodnika. Nie myślę, że jest przepis o młodzieżowcu. Rywalizuję z każdym w drużynie, nie tylko z młodymi zawodnikami, o miejsce w składzie.

Intensywny początek sezonu Lechii Gdańsk. Sprawdź, ile meczów zagra już w lipcu w 11-12 dni?Eksperci piłkarscy, czyli byli piłkarze podkreślają, że ma pan umiejętności, ale brakuje jeszcze tężyzny fizycznej. Czy zgadza się pan z taką oceną?

No nie wiem. Na pewno ta tężyzna jest o wiele większa niż była, powiedzmy, rok, dwa lata temu czy jeszcze wcześniej. To jest kwestia pracy. Wiem, że zawsze te umiejętności piłkarskie były, ale musiałem pracować nad motoryką, szybkością i tym podobnymi aspektami. Dlatego cały czas one są poprawiane. Widać to w wynikach testów fizycznych czy w statystykach meczowych. Idzie to w górę i w dobrym kierunku.

Czasem gdy człowiek zbyt mocno wzmocni muskulaturę, to traci lekkość i polot w grze. Czy w Lechii ktoś czuwa, by tak się nie stało w pańskim przypadku? Może ma pan indywidualny plan, czy dodatkowe treningi w tym zakresie?

W klubie nad tym czuwają. Jestem cały czas pod obserwacją. Gdy nawet niektóre rzeczy robię sam, czy trenuję indywidualnie, to też wykonuję to "z głową". Bo można pracować więcej, ale jak to nie jest odpowiednio zaplanowane, to nie da odpowiedniego efektu w przyszłości. Wydaje mi się, że to wszystko jest kontrolowane i dobre dla mnie.

Piłkarze Lechii Gdańsk nagrodzeni na Gali Ekstraklasy 2021/22. Poznaj wszystkich laureatówZawodnik

Jakub Kałuziński

Jakub Kałuziński

ur.
2002
wzrost
172 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Tomasz Kaczmarek szczerze o potencjale drużyny i klubu. Czy zgadzasz się z trenerem Lechii Gdańsk?"10", "8", a ostatnio "6". Czy trener wyjaśnia panu, dlaczego zmienia pańską pozycję, czy bywa pan zaskakiwany? Czy to ma służyć pańskiemu rozwojowi, czy tylko taktyce obranej na dany mecz?

Tłumaczył mi. Na przykład przed meczem ze Stalą, gdy pierwszy raz zagrałem na "6", wyjaśni mi, jaki ma plan na to spotkanie i czego ode mnie oczekuje. To wiązało się z tym, jak chciał zagrać w tym meczu, jaki miał na niego plan taktyczny czy wizję. Okazało się, że na tyle dobrze to wyglądało, iż z Pogonią też zagrałem na tej pozycji. Dla mnie to nie problem. Ja na każdej pozycji w środku pola czuję się dobrze. To jest kwestia trenera, gdzie mnie wystawi i gdzie będzie widział dla mnie miejsce w danym meczu. Moim zadaniem jest tendencja, aby bez względu na pozycję pokazywać się z jak najlepszej gry.

Czy Flavio Paixao zostanie prezesem Lechii Gdańsk? Przeczytaj, jak piłkarz odpowiedział na to pytanie i inne, które to wy nadesłaliścieTaka jest chyba tendencja w Lechii, by defensywny pomocnik był nie tylko tym, który przejmie piłkę i poda do najbliższego kolegi, ale by po odbiorze podejmował próby kreowania gry?

Wydaje mi się, że tak, chociaż to też zależy od taktyki zespołu. Generalnie my staramy się grać piłką, budować akcje od tyłu, cały czas mieć posiadanie piłki, więc na tej pozycji jest potrzebna osoba, która ma tę wizję gry, która nie tylko zagra do najbliższego, ale umie zagrać do przodu, niekonwencjonalnie i z pomysłem.

Jak grali piłkarze Lechii Gdańsk w finałach mistrzostw Europy do lat 17?Młodzi są niecierpliwi. Jedna udana runda, jeden dobry sezon w ekstraklasie i już chcą próbować szczęścia w klubach zagranicznych. Mało który z tych, którzy wyjeżdżają jako nastolatkowie, przebijają się w profesjonalnej piłce. Z drugiej strony jest przykład Roberta Lewandowskiego, który nim wyjechał z Polski, został królem strzelców kolejno III i II ligi, a następnie ekstraklasy i po zdobyciu tytułu mistrza kraju. Która droga jest panu bliższa?

Zobaczymy. Szczerze mówiąc, to dopiero czas pokaże, jak to będzie w przyszłości. Ja na razie jestem w Lechii. Na tym się skupiam.

Karol Fila nim wyjechał z Lechii, mówił, że umówił się z menedżerem, że przekazuje mu nie informacje o zainteresowaniu jakiegoś klubu, ale dopiero, gdy jest konkret na stole. Jakie pan poczynił ustalenia z Danielem Weberem?

Wydaje mi się, że jest to taki poziom, i nie tylko chodzi o transfery, ale i inne rzeczy, jak np. pochwały, że trzeba mieć tę głowę "odciętą" od tego wszystkiego. Jak jest dobrze, można tego posłuchać, ale trzeba być na to wszystko odpornym, bo najważniejsze, aby koncentrować się na tym, co jest tu i teraz. Nie myśleć w przód, tylko skupiać się na tym, co jest obecnie.

Przeczytaj o przymiarkach kadrowych Lechii GdańskPański kontrakt w Lechii ważny jest jeszcze przez rok. Czyli nie ma jeszcze planu, czy pogra pan w Gdańsku rok, czy dłużej, a wszystko zależy od ofert?

Tak. Wszystko polega na zastanowieniu się i podjęciu odpowiedniej decyzji.

Kto jest dla pana największym oparciem w podejmowaniu piłkarskich decyzji?

Na pewno rodzina i tata, też menedżer. Z każdym warto porozmawiać, zebrać opinie, a potem wiadomo, że decyzja należy do mnie. Jednak fajnie mieć taki obraz spojrzeń z różnych stron, zobaczyć, jak to będzie wyglądać.

Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 3:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowiTabela po 34 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 34 22 8 4 67:24 74
2 Raków Częstochowa 34 20 9 5 60:30 69
3 Pogoń Szczecin 34 18 11 5 63:31 65
4 Lechia Gdańsk 34 16 9 9 52:39 57
5 Piast Gliwice 34 15 9 10 45:37 54
6 Wisła Płock 34 15 3 16 48:51 48
7 Radomiak Radom 34 11 15 8 42:40 48
8 Górnik Zabrze 34 13 8 13 55:55 47
9 Cracovia 34 12 10 12 40:42 46
10 Legia Warszawa 34 13 4 17 46:48 43
11 Warta Poznań 34 11 9 14 35:38 42
12 Jagiellonia Białystok 34 9 13 12 39:50 40
13 Zagłębie Lubin 34 11 5 18 43:59 38
14 Stal Mielec 34 9 10 15 39:52 37
15 Śląsk Wrocław 34 7 14 13 42:52 35
16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 34 7 11 16 36:56 32
17 Wisła Kraków 34 7 10 17 37:54 31
18 Górnik Łęczna 34 6 10 18 29:60 28
Lech Poznań zdobył prawo gry w kwalifikacjach Ligi Mistrzów
Raków Częstochowa, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk zagrają w kwalifikacjach Ligi Konferencji Europy
Trzy ostatnie drużyny - Bryk-Bet Termalica Nieciecza, Wisła Kraków, Górnik Łęczna - spadły do Fortuna 1. Ligi
Awans do PKO BP Ekstraklasy zdobyły: Miedź Legnica, Widzew Łódź, Korona Kielce
Tabela wprowadzona: 2022-06-19

Wyniki 34 kolejki

 • Raków Częstochowa - LECHIA GDAŃSK 3:0 (2:0)
 • Pogoń Szczecin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (1:0)
 • Lech Poznań - Zagłębie Lubin 2:1 (2:0)
 • Legia Warszawa - Cracovia 3:0 (0:0)
 • Piast Gliwice - Radomiak Radom 1:1 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 3:4 (3:2)
 • Wisła Kraków - Warta Poznań 0:1 (0:1)
 • Wisła Płock - Stal Mielec 3:0 (1:0)
 • Górnik Łęczna - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Polonia Warszawa
96% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
1% Polonia Warszawa

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Łukasz Gawlik 29 62 58.6%
2 Piotr Matusiak 29 61 65.5%
3 Mariusz Kamiński 29 59 62.1%
4 Karol Zubel 29 59 55.2%
5 Mirosław P. 29 58 65.5%

Ostatnie wyniki Lechii

Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
14% Górnik Łęczna
26% REMIS
60% LECHIA Gdańsk
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Relacje LIVE

Najczęściej czytane