Judo. Medale w mistrzostwach świata weteranów i mistrzostwach Europy juniorów

22 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Ksawery Ignasiak (niebieska judoga) w finałowej walce o tytuł mistrza Europy juniorów z Azerem Turamą Bayramovem. Ksawery Ignasiak (niebieska judoga) w finałowej walce o tytuł mistrza Europy juniorów z Azerem Turamą Bayramovem.

Trójmiejskie judo we wrześniu święciło sukcesy zarówno w mistrzostwa Europy juniorów jak i mistrzostwach świata weteranów. Złoto zdobył 18-letni Ksawery Ignasiak, który w tej kategorii wiekowej tytułu będzie mógł bronić jeszcze przez dwa lata. Ponadto było jeszcze po dwa srebrne i brązowe medale.

Przypomnij sobie, jak prezentowaliśmy Ksawerego Ignasiaka w cyklu Sport Talent blisko 2 lata temu

Najlepsi judocy Europy do lat 21 spotkali się w Pradze. W kategorii 60 kg zwyciężył Ksawery Ignasiak. W drodze po złoto zawodnik UKS Conrada Gdańsk pokonał kolejno: Czarnogórca Petara Radovicia, reprezentanta Bośni i Hercegowiny Ahmeda Mulalicia, Gruzina Tornike Maziashvilego, Izraelczyka Yama Wolczaka i finale Azera Turama Bayramova.

Ksawery Ignasiak o recepcie na złoto: Każdą walkę traktowałem jak finał. Ksawery Ignasiak o recepcie na złoto: Każdą walkę traktowałem jak finał.
- Z żadnym z tych przeciwników wcześniej nie walczyłem, ale znałem ich sportowe osiągnięcia. Każdą walkę traktowałem jak finał. Zwyciężałem dzięki swoim głównych technikom, czyli ko-uchi-makikomi, seoi nage i duszenie w parterze. Nie próbowałem niczego nowego. Nie były to zawody, w których należałoby szukać czegoś nowego. Chodziło o to, aby robić swoje - tak m.in. o recepcie na sukces mówił 18-latek, który w tej kategorii wiekowej będzie mógł startować jeszcze w dwóch kolejnych sezonach.
Dla podopiecznego Ireneusza KotlikaTomasza Kowalskiego to kolejny sukces w tym roku. Wcześniej triumfował m.i. w zawodach Pucharu Europy Juniorów w Banja Luce.

Michał Jędrzejewski (pierwszy z lewej) został wicemistrzem Europy juniorów. Na zdjęciu wszyscy medaliści w kategorii 100 kg. Michał Jędrzejewski (pierwszy z lewej) został wicemistrzem Europy juniorów. Na zdjęciu wszyscy medaliści w kategorii 100 kg.
Z tytułem wicemistrza Europy w kategorii 100 kg wrócił z Pragi Michał Jędrzejewski. Dla zawodnika gdańskiego Wybrzeża to drugi medal w tej rangi imprezie. Przed rokiem w Luksemburgu sięgnął po brąz.

20-latek pokonał Francuza Orso Dermee, Włocha Jeana Carlettiego i Gruzina Mikheila Japaridze. Dopiero w finale uznał wyższość innego Włocha - Daniele Accogliego.

- To mój zdecydowanie najlepszy wynik w karierze. Mimo przegranego finału, którego bardzo szkoda, gdyż Włoch był jak najbardziej w moim zasięgu, jestem bardzo zadowolony z występu - ocenił podopieczny Tomasza LisickiegoDamiana Nasiadko.
Z trójmiejskich judoków o medal w Pradze rywalizował jeszcze Jakub Sordyl. W kategorii +100 kg zawodnik UKS Galeon Gdynia wygrał z Czechem Tomasem Raską, ale porażki z Mołdawianinem Alinem Bagrinem oraz Gruzinem Uchą Tabatadze sprawiły, że został sklasyfikowany na 7. miejscu.

Adam Poździk (pierwszy z prawej) został wicemistrzem świata weteranów. Adam Poździk (pierwszy z prawej) został wicemistrzem świata weteranów.
Weterani judo mistrzostwa świata w tym roku rozegrali w Krakowie. Przedstawiciele Floty Gdynia zdobyli trzy medale. Wicemistrzem został Adam Poździk w kategorii 81 kg w grupie wiekowej 55-59 lat.

Gdynianin wygrał trzy walki, w tym w półfinale z rodakiem - Leszkiem Strycharzem. Dopiero w finale uznał wyższość Brazylijczyka Mauricio Nedera.

W tej samej grupie wiekowej brąz w kategorii +100kg zdobył Jacek Czarkowski.

Natomiast wśród judoków w wieku 60-64 lata w wadze 90 kg na najniższym stopniu podium stanął Artur Cyman.

Opinie (5) 2 zablokowane

• gratulacje fajnie że piszecie o takich sukcesach też

• 12 1

• Super, gratulacje

• 1 1

• Zabrakło jeszcze jednego sukcesu: "Kobiecego" w weterankach
    Iwona Osenkowska startowała w barwach azs awfiS Gdańsk... pomimo, że mieszka na codzień w Irlandii.
    Brawo dla pozostałych medalistów tych młodszych i tych starszych ;-)

• 1 1

• Brawo nasi. Dobrze, ze piszecie o turniejach juniorów i seniorów. Wiele portali pomija całkiem takie wydarzenia

• 2 0

• Medale,

medale, medale. Cóż po medalach? Mam ich - zważyłem - przeszło 15 kg. No i co z tego.