• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kajetanowicz i Baran triumfatorami

jag.
20 lutego 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran, jadący Subaru Impreza po raz drugi z rzędu triumfowali w Rajdzie Lotos Baltic Cup. Mistrzowie Polski zwycięstwo w pierwszej tegorocznej eliminacji krajowego championatu zapewnili sobie ostatniego dnia zmagań. Impreza rozpoczęła się prologiem w Ergo Arenie, a zakończyła pod obiektem na granicy Gdańska i Sopotu. Tam też przez trzy dni znajdowało się miasteczko rajdowe.Kierowcy mieli do przejechania 593,57 kilometrów. Blisko jedna czwarta z tego dystansu została podzielona na dwanaście odcinków specjalnych. To na nich ustalona została klasyfikacja generalna. Rajdowcom przyszło rywalizować na ośnieżonych trasach.

Po pierwszej pętli liderami byli bracia z Bochni, Michał i Grzegorz Bębenkowie, ale różnicę w czołówce były wówczas jeszcze minimalne. Niespełna trzy sekund tracił Kajetanowicz, a blisko sześć Michał Sołowow.

Drugą pętle od wygranego oesa rozpoczął Kajetanowicz, a pecha miał Bębek, który złapał "gumę" i stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jak się później okazało bezpowrotnie.

- nie do końca pewnie czułem się za kierownicą, po rocznej przerwie w "quatrówce". Bardzo miło jest wrócić do walki o czołowe lokaty. Mam nadzieję, że ten sezon będzie przełomowy. Trasy charakteryzują się wysokimi, zmrożonymi poboczami, co sprawia, że jakikolwiek wyjazd poza drogę powoduje, że opona zsuwa się z felgi, stąd tyle "kapci" - wyjaśniał Bębenek.

Kolejne dwie próby wygrał Sołowow i to on był przodownikiem po sobotnich zmaganiach. Do wicemistrza Polski 2,2 sekundy tracił aktualny mistrz - Kajetanowicz. I praktycznie już tylko oni liczyli się w walce o końcowe zwycięstwo. Straty Bębenka przekroczyły 40 sekund, a pozostali kierowcy, w tym zwycięzca piątkowego prologu w Ergo Arenie Zbigniew Staniszewski tracili już ponad minutę.

Jury za uchybienia regulaminowe kary czasowe w sobote nałożyło aż na 17 załóg. Natomiast za odstępstwo techniczne wykluczono drugą załogę w klasyfikacji generalnej 1. rundy Rajdowego Pucharu Polski, Jacka Jureckiego i Michała Trelę jadących Oplem Astrą.

Pozycja lidera nie okazała się handicupem w niedzielę. Sołowow musiał wyjechać na trasę pierwszy, wówczas gdy padał najgęstszy śnieg. Na odcinku do Przodkowa kielczanin zajął dopiero ósme miejsce, tracąc do najszybszego na tym oesie Kajetanowicza blisko 40 sekund. Potem było jeszcze gorzej, gdyż wicemistrz dwukrotnie łapał "gumę".

- Jechaliśmy jako pierwsi, był bardzo duży opad śniegu, miejscami nie widzieliśmy, gdzie jest droga. Warunki zmieniły się na drugiej pętli, pojawiła się droga, ale nadal padał śnieg i było makabrycznie ślisko. Przynajmniej my, jako pierwsza załoga, tak mieliśmy. Obróciliśmy się, w coś uderzyliśmy i złapaliśmy prawie dwa kapcie - relacjonował później Sołowow.

Załoga Lotosu Dynamic Rally Team w tej sytuacji nie zmarnowała szansy na wygranie rajdu po raz drugi z rzędu. Mimo że odcinek Kartuzy wygrali bracia Bębenkowie, ale na ostatniej próbie w okolicach Szemudu znów mistrzowie pokazali klasę.

- To fantastyczne uczucie prowadzić w mistrzostwach Polski już po pierwszym rajdzie. Dawaliśmy z siebie wszystko przez całe dwa dni, tym bardziej, że to dopiero drugi mój rajd w życiu po śniegu. Zapominam o tym, że przebiliśmy koło w miejscu, gdzie nie powinniśmy przebić i nie z naszej winy. Straciliśmy prowadzenie w drugim dniu, ale to nie jest ważne w tej chwili. Ważne, że wygraliśmy rajd - mówił na mecie Kajetanowicz.

Najlepsi kierowcy w 7. Rajdzie Lotos Baltic Cup
1. Kajetan Kajetanowicz (Subaru Impreza) 1:49.30,7
2. Michał Bębenek (Mitsubishi Lancer Evo IX) strata 36,7 s
3. Michał Sołowow (Ford Fiesta S2000) 2.13,0
4. Zbigniew Staniszewski (Mitsubishi Lancer Evo IX) 3.51,0
5. Tomasz Kuchar (Mitsubishi Lancer Evo V) 4.01,4
6. Mariusz Stec (Mitsubishi Lancer Evo IX) 6.04,7
jag.

Opinie (11) 3 zablokowane

 • dziekujemy portalowi trojmiasto pl (6)

  Jako patronowi imprezy - dziekujemy za bieżące wyniki wszystkich oesów, za podliczanie klasyfikacji po kazdym z nich, za ogrom zdjęć i filmów wykonanych przez reporterów portalu(i to nie tylko z rywalizacji sportowej ale równiez z parku ferme), za wielkie zaangażowanie, za wszystkie fachowe komentarze, wspaniała pracę reporterską, za wszystkie wywiady z zawodnikami, mechanikami i kibicami. Jezscze raz dziekujemy. I nie prosimy o więcej podczas nastepnych edycji - zrobiliscie wystarczająco dużo

  • 39 2

  • Ale przecież było info o prologu w ergo arenie. (3)

   No tak, ale to była dobra reklama dla ergo, bo przecież w całym rajdzie najważniejsza była właśnie arena, a nie rajd czy samochody.
   A po co pisać o jakichś szemudach, kartuzach itp. jak zaraz wyskoczą wszyscy "anty-GKA" i zamiast komentować rajd, zaczną się przepychanki kto jakie ma tablice, albo kto ma a kto nie passata tdi. Albo pojawią się genialne komentarze, że po co na trojmiasto.pl relacje stamtąd, bo przecież to bardziej powinno być w kartuzy.pl czy szemud.pl.

   A tak zupełnie serio - podobnie jak osoba wyżej, uważam, ze ekipa trojmiasto.pl nie postarała się w ogóle i wyszło jak wyszło.

   • 13 0

   • (2)

    Ważniejsza jest wspomniana reklama ergo areny, niż jakieś tam wyniki.

    Co do samego rajdu. Chyba nie można wystawić najlepszej oceny. Niezabezpieczona trasa, możliwości skracania sobie drogi i nadrabiania kilku cennych sekund. Mówił o tym głośno Stec. Poza tym logistycznie też rozwiązane słabo. Daleko od OS do parku ferme, w dodatku przejazd przez całe miasto.

    • 4 1

    • widzę fanem Steca jesteś który co o mały włoś w Ergo się nie rozbił (1)

     a za skracanie trasy byly kary

     poczytaj sobie

     Jury za uchybienia regulaminowe kary czasowe w sobote nałożyło aż na 17 załóg.

     • 2 0

     • Widziałeś karę dla Kajetanowicza, Sołowowa, Bębenka? W zasadzie tylko oni jechali przed Stecem, a wyraźnie mówił, że były ślady po skracaniu sobie drogi. Nie kibicuje żadnemu kierowcy, ale lubię walkę zgodnie z zasadami fair play.

      • 1 1

  • podziekuj oficjalnej stronie rajdu (1)

   gdzie do dzisiaj nie ma oficjalnych wynikow :)

   • 3 1

   • To tylko świadczy o 'profesjonalizmie' organizatorów.

    • 2 1

 • macie racje

  Inne portale zrobiły więcej i mają więcej zdjęć choćby z prologu i nie tylko bo też z OSów. I to mimo że nie miały patronatu. I nie mówie tu o portalach specjalistycznych. Szukałem zdjęć i znalazłem tekst o treści "7. Lotos Baltic Cup: ścigali się w Ergo Arenie". Nawet jakieś wideo tam z hali mają.

  • 3 2

 • nie jęczeć (1)

  http://sport.trojmiasto.pl/Udany-debiut-rajdow-w-Ergo-Arenie-n45685.html

  obejrzyć zdjęcia i film

  • 2 5

  • Pisałem wyzej, że było info o prologu w ergo arenie

   i nic więcej. A prolog jak to prolog był tylko wstępem do rajdu.
   ObejrzYłem zdjęcia, które w większości (jesli nie wszystkie) dodane są przez czytelników trojmiasto.pl.

   • 2 2

 • Ach ten Kajtek

  jakby nauczył sie jeździć to mógłby sie ścigać na swiecie.

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane