Lechia rozbita przez Śląsk w Gdańsku

Sędzia pokazuje czerwoną kartkę Arielowi Borysiukowi, a chwilę później Śląsk poprawił wynik na 2:0. "Wówczas mecz się dla nas praktycznie skończył" - przyznał Tomasz Unton, trener Lechii. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Piłkarze Lechii przegrali mecz ze Śląskiem Wrocław, zanim on się na dobre rozpoczął. W 11. minucie goście mieli na koncie już dwa gole, a gospodarze musieli sobie radzić bez ukaranego czerwoną kartką Ariela Borysiuka. Równie źle biało-zieloni weszli w drugą połowę, gdy Mateusz Bąk dał się przelobować Flavio Paixao. Portugalczyk ustrzelił hat-tricka, a i przy pierwszej bramce, zapisanej jako samobójcza Tiago Valente, miał on wielki udział. Gdańszczanie przegrali na PGE Arenie aż 1:4 (0:3).

LECHIA

Bąk – Pietrowski, Janicki, Valente, Leković – Borysiuk, Łukasik - Makuszewki, Vranjes, Nazario – Colak

ŚLĄSK

Pawełek - Zieliński, Hołota, Celeban, Paraiba - Danielewicz, Hateley - Pich, Mila, F.Paixao - Machaj
    • 46' Valente [ICO] Bougaidis
    • 61' Vranjes [ICO] Wiśniewski
    • 79' Makuszewski [ICO] Friesenbichler
[ICO] Zmiany
  • 66' Pich [ICO] Dankowski
  • 84' Machaj [ICO] Droppa
  • 88' F.Paixao [ICO] Ostrowski
  • 80' Friesenbichler
[ICO] Bramki
  • 6' Valente samobójcza
  • 11' F.Paixao karny
  • 23' F.Paixao
  • 50' F.Paixao
  • 37' Janicki
  • 59' Vranjes
  • 85' Wiśniewski
  • 87' Friesenbichler
[ICO]Kartki:
  • 14' Dudu
  • 10' Borysiuk

POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW
    Tomasz Unton
    TOMASZ UNTON (Lechia):
    Na pewno nie jest fajnie umówić o meczu, w którym dostaje się u siebie cztery bramki. Co gorsza wszystkie po naszych błędach. Ten mecz skończył się praktycznie około 13 minuty, gdy graliśmy, po czerwonej kartce dla Borysiuka o jednego zawodnika mniej.

Pierwsza bramka nasz błąd, druga rzut karny, trzecia kolejny nasz błąd w defensywie i czwarta - wielbłąd. Przy tak grającej defensywie i takim niezrozumieniu, nie mogliśmy nawet podjąć walki. Od 13 minuty nie można już było się niczego dobrego spodziewać.

Aczkolwiek piłka jest taka nieobliczalna, że mieliśmy sytuacje. Nawet przy 0:3 Paweł odbił przy rzucie wolnym piłkę, a Makuszewski mógł ją dobić do siatki. Były też rogi... Jeżeli strzelilibyśmy szybciej bramkę, to na pewno wiara byłaby w zespole inna. Wiadomo, że jak się samemu nie strzela, a próbuje się atakować, to można dostać kolejne gole.

Zabrakło takiego doświadczenia w tych sytuacjach, które miały miejsce. Przy 0:2 moich chłopaków poniosła ułańska fantazja. Zaczęli w "10" próbować odebrać piłkę na całym boisku. Wiadomo było, że potem zabraknie sił i tak nie można grać w piłkę.

W przerwie próbowaliśmy to poustawiać taktycznie, by grać ciasno, zawężać i pod odbiorze piłki szukać szybkiego kontrataku. Niestety, nie byliśmy w stanie tego zrobić.

CZŁONEK ZARZĄDU LECHII ZOSTAŁ PREZESEM ŚLĄSKA

Tadeusz Pawłowski
    TADEUSZ PAWŁOWSKI (Śląsk):
    Muszę przyznać, że przed spotkaniem miałem duży nacisk ze strony prezesa klubu, który pracował w Lechii Gdańsk (Paweł Żelem przyp. jag.). Obiecałem mu, że zagramy tutaj dobry mecz.

A tak już na poważnie. To mecz ułożył nam się bardzo dobrze, bo szybko zdobyliśmy prowadzenie. Strzelaliśmy bardzo ładne bramki, po bardzo ładnych kombinacjach, długo utrzymywaliśmy się przy piłce... Tak właśnie zakładaliśmy sobie, że zagramy i to zrealizowaliśmy na boisku.

Robiąc analizę przed występem w Gdańsku, stwierdziliśmy, że tej drużynie trzeba zabrać największy atut, który ma. Jak Lechia sama gra w piłkę, to wychodzi jej to dobrze. Dlatego staraliśmy się, abyśmy to my zdominowali mecz. To nam się udało.

Gratuluję całemu zespołowi. Uważam, że we wszystkich liniach zagraliśmy na równym poziomie. Sam wynik 4:1 na wyjeździe mówi za siebie. Nie często tak się wygrywa. Dlatego bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Natomiast nie chciałbym oceniać przeciwnika.

gdańscy szkoleniowcy zdecydowali się zaufać tym samym piłkarzom, którzy tworzyli wejściową "11" w ostatniej kolejce w Warszawie, do "18" wrócił Wiśniewski, a po raz pierwszy w tym sezonie nawet na ławce nie zmieścił się B.Pawłowski
    w wyjściowej "11" Śląska dwaj byli piłkarze Lechii: Mila (ŚLĄSK) i Machaj (ŚLĄSK), a na ławce jest jeszcze trzeci - bramkarz W.Pawłowski
    Lechia nie wygrała ze Śląskiem od 28 sierpnia 2010 roku, gdy jeszcze przy Traugutta triumfowała 2:0 po golach Wiśniewskiego i Buzały. W 42 meczach między tymi drużynami gdańszczanie wygrali 10 razy, 14 razy zremisowali i 18 przegrali, bilans bramkowy 43:62
    [ICO]
    mecz przyjaźni na trybunach a zatem kibice gości i gospodarzy przemieszani na trybunach, o oficjalnej frekwencji na PGE Arenie tradycyjnie poinformujemy w przerwie
    po piątkowych meczach 13. kolejki na czoło tabeli wysunęła się Wisła, która ma punkt przewagi m.in. nad Śląskiem, w przypadku wygranej w Gdańsku to wrocławianie obejmą przodownictwo, natomiast Lechii 3 punkty dadzą awans na 7. pozycję
    [ICO]
    chłodno dzisiaj w Gdańsku, temperatura około 5 stopni Celsjusza, miejmy nadzieje, że rozgrzeją nas piłkarskie emocje
    piłkarze wychodzą do prezentacji, Lechia w zielonych strojach, Śląsk ubrany na biało
    na środku zostają kapitanowie Bąk (LECHIA) i F.Paixao (ŚLĄSK)
    drużyny zamieniają się połowami w wyniku losowania kapitanów
    mimo że Lechię wspólnie prowadzą Unton i Kalkowski to formalnie pierwszym szkoleniowcem jest Unton i to on właśnie wita się z trenerem Śląska - T.Pawłowskim, co ciekawe w czasach rodziny Kucharów w gdańskim klubie ten szkoleniowiec był kilkakrotnie rozważany jako kandydat na trenera Lechii
    1'
    od środka rozpoczął Śląsk
    [ICO]
    1'
    z trybun doping dla Lechii
    3'
    Nazario (LECHIA) odważnie w pojedynku z dwoma rywalami, wywalczył aut
    4'
    na razie Lechia przy piłce częściej, Śląsk ustawia pressing w okolicach linii środkowej boiska
    [ICO]
    6'
    [0:1] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki. Pierwsza kontra gości. Rozpoczęła się od straty Colaka. W polu karnym Paixao minął Lekovicia. Przy strzale Portugalczyk gości miał szczęście, bo piłka odbiła się od nogi Valente i zmyliła Bąka, wpadając do siatki przy słupku
    [ICO]
    7'
    nie ma ósmego gol w tym sezonie F.Paixao (ŚLĄSK), gol zapisany jako trafienie samobójcze Valente (LECHIA)
    9'
    odgwizdany faul Makuszewskiego na Dudu na wysokości pola karnego Śląska, skrzydłowy Lechii protestuje, ale decyzja sędziego ostateczna
    [ICO]
    10'
    karny dla Śląska, w polu karnym faulowany Mila (ŚLĄSK)
    [ICO]
    10'
    Borysiuk (LECHIA) otrzymał czerwoną kartkę, gdyż to on faulował Milę w polu karnym po spóźnionym wślizgu
    [ICO]
    11'
    [0:2] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao z karnego. Portugalczyk uderzył mocno pod poprzeczkę
    13'
    Śląsk w ataku, goście szukają kolejnych goli
    [ICO]
    14'
    Żółtą kartką został ukarany Dudu (ŚLĄSK), który faulował Makuszewskiego
    [ICO]
    14'
    ostry faul na skrzydłowym Lechii, Makuszewski wymaga pomocy medycznej
    15'
    Makuszewski może kontynuować grę
    15'
    wolny dla Lechii po faulu Celebana (ŚLĄSK) na Colaku (LECHIA), 25 metrów do bramki
    16'
    strzał Vranjesa (LECHIA) z wolnego w mur
    16'
    indywidualna akcja Colaka (LECHIA), który walczył z trzema rywalami, gdy wspomógł go Vranjes (LECHIA), skończyło się na rogu
    [ICO]
    17'
    głośne skandowanie "Lechia Gdańsk"
    17'
    kolejny róg dla Lechii
    17'
    i po raz trzeci Makuszewski będzie wrzucał z rogu
    18'
    tym razem Pawełek (ŚLĄSK) piąstkuje po dośrodkowaniu Makuszewskiego z rogu
    18'
    czwarty róg z rzędu dla Lechii, tym razem jednak z drugiej strony boiska
    18'
    Pawełek (ŚLĄSK) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z rogu Nazario (LECHIA)
    18'
    intensywnie rozgrzewa się Wiśniewski
    [ICO]
    20'
    "Lechia gol" - z trybun
    20'
    Pawełek (ŚLĄSK) przejął piłkę po indywidualnej akcji i dośrodkowaniu Lekovicia (LECHIA)
    21'
    Colak (LECHIA) wywalczył róg
    21'
    Lechia mimo liczebnego osłabienia stara się atakować
    22'
    bez zagrożenia dla bramki gości po dośrodkowaniu Nazario (LECHIA) z rogu
    [ICO]
    23'
    [0:3] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao. Wydawało się, że Portugalczyk był na spalonym, ale sędzia puścił grę i kapitan gości uderzył z 6. metra nie do obrony. Trzech obrońców Lechii "trzymało linię" około 10-12 metrów od bramki i żaden z nich nie ruszył do rywala. Asystę zaliczył Dudu, który posłał piłkę nad gdańską defensywą
    26'
    Śląsk jest dzisiaj zabójczo skuteczny, Lechia stara się nawet atakować, ale naraża się przez to na kontry, a pamiętajmy, że gra w "10"
    [ICO]
    29'
    na trybunach doskonała atmosfera, mimo niekorzystnego wyniku gospodarzy, cały czas śpiewy i doping
    31'
    nie doszła piłka do Colaka (LECHIA) po dośrodkowaniu Lekovicia (LECHIA)
    31'
    Nazario (LECHIA) faulowany przez Celebana (ŚLĄSK) około 20 metrów od bramki gości
    [ICO]
    32'
    Pawełek (ŚLĄSK) odbił piłkę po strzale z wolnego Nazario (LECHIA), a Hołota (ŚLĄSK) zablokował dobitkę Makuszewskiego, tylko róg
    33'
    bez zagrożenia dla bramki Śląska po dośrodkowaniu z rogu Nazario (LECHIA)
    33'
    niecelny strzał Makuszewskiego
    35'
    Pietrowski (LECHIA) wybił na róg piłkę, przecinając podanie Mili (ŚLĄSK) do Machaja (ŚLĄSK)
    [ICO]
    35'
    Bąk (LECHIA) odbił piłkę po strzale głową Celebana (ŚLĄSK)
    36'
    niecelny strzał z dystansu Dudu
    36'
    Colak (LECHIA) po raz kolejny w tym meczu dobrze zasłania piłkę i jest faulowany
    36'
    Makuszewski zamienił się skrzydłami z Nazario (LECHIA), teraz on operuje na lewej flance
    37'
    po dośrodkowaniu z wolnego Makuszewskiego zamieszanie pod bramką Śląska, Nazario (LECHIA) nie zdołał strzelić
    [ICO]
    37'
    Żółtą kartką został ukarany Janicki (LECHIA) po faulu na Pichu
    [ICO]
    38'
    to czwarta żółta kartka dla Janickiego (LECHIA) w tym sezonie, w następnej kolejce nie zagra
    39'
    od kilkunastu minut optyczna przewaga Lechii, są momenty, że Śląsk cofnięty jest całą drużyną na własnej połowie
    39'
    ostre starcie Łukasika (LECHIA) i Danielewicza (ŚLĄSK), sędzia uznał faul pomocnika gospodarzy
    41'
    kolejna ofensywna akcja Lekovicia (LECHIA), ale Colak (LECHIA) nie zdołał utrzymać się z piłką w "16"
    41'
    znów faul na Colaku (LECHIA), ale do bramki około 35 metrów
    42'
    Vranjes (LECHIA) na spalonym po dośrodkowaniu z wolnego Makuszewskiego
    [ICO]
    42'
    "Lechia" - skandowanie z trybun
    44'
    zablokowany strzał Machaja (ŚLĄSK), róg dla Śląska
    44'
    płaska wrzutka Mili (ŚLĄSK) z rogu bez zagrożenia dla Lechii
    45'
    Bąk (LECHIA) sparował na róg piłkę po mocnym strzale Paixao
    45'
    znów bez zagrożenia dla Lechii po rogu Mili (ŚLĄSK)
    45'
    minuta doliczona
    45+1
    niecelny strzał Zielińskiego (ŚLĄSK), któremu piłkę do strzału na 14. metr wyłożył Paixao
    45+1
    KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PRZEGRYWA 0:3
    Po pierwszej połowie posiadanie piłki po 50 procent dla obu drużyn, ale wynik jest dla Lechii fatalny. W dodatku gdańszczanie grają w "10" po czerwonej kartce dla Borysiuka (LECHIA). Jeśli za coś można pochwalić biało-zielonych to za to, że próbują grać do przodu, mimo liczebnego osłabienia i kiepskiego wyniku. Gdy po przerwie styl gry się nie zmieni, na PGE Arenie z pewnością gole jeszcze padną.
    [ICO]
    Oficjalna frekwencja 13 966 kibiców
    [ICO]
    46'
    LECHIA przeprowadza jedną zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Valente, któremu zapisano ostatecznie samobójczego gola, w jego miejsce wchodzi Bougaidis.
    46'
    łatwy strzał z dystansu po wolnym Vranjesa (LECHIA), piłkę łapie Pawełek (ŚLĄSK)
    46'
    drugą połowę rozpoczęła Lechia, Śląsk w tym samym składzie co w pierwszej połowie
    48'
    początek drugiej połowy gra głównie w środku pola
    [ICO]
    50'
    [0:4] ŚLĄSK STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao, który przelobował Bąka. Zderzyli się Leković i Bougaidis, Portugalczyk przejął piłkę około 30 metrów od bramki i przerzucił ją nad zbyt daleko wysuniętym przed linią bramkarzem Lechii
    50'
    w poprzedniej kolejce Górnik przegrał u siebie z Wisłą 0:5, jeśli Lechia nadal będzie popełniać takie "wielbłądy" w obronie może skończyć jeszcze gorzej
    [ICO]
    50'
    F.Paixao (ŚLĄSK) ma w tym sezonie już 10 goli, w poprzednim sezonie jego brat - Marco strzelił 21 bramek i został wicekrólem strzelców ekstraklasy, obecnie ten napastnik się leczy
    53'
    zablokowany strzał Picha (ŚLĄSK)
    55'
    Lechia przypomina teraz boksera, który jest jeszcze zamroczony po kolejnych ciosach rywala, gdańszczanie mają kłopoty, by wymienić kilka składnych podań poza linią środkową
    56'
    Mila (ŚLĄSK) sfaulowany tuż przed polem karnym Lechii przez Łukasika (LECHIA)
    57'
    Machaj (ŚLĄSK) z wolnego w mur
    [ICO]
    57'
    trafiony w twarz Colak (LECHIA) po uderzeniu z wolnego Machaja (ŚLĄSK), konieczna pomoc medyczna
    58'
    gra wznowiona, ale Colak (LECHIA) poza boiskiem, gospodarze w "9"
    [ICO]
    59'
    Żółtą kartką został ukarany Vranjes (LECHIA).
    59'
    Colak (LECHIA) wrócił na boisko
    [ICO]
    61'
    LECHIA przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Vranjes, w jego miejsce wchodzi Wiśniewski.
    [ICO]
    62'
    na trybunach nadal kibice próbują się bawić, a także dopingować Lechię
    63'
    zablokowany strzał Makuszewskiego sprzed pola karnego
    64'
    Bougaidis (LECHIA) faulem powstrzymał Machaja (ŚLĄSK), około 30 metrów do bramki
    64'
    Hateley (ŚLĄSK) nieznacznie pomylił się po strzale z wolnego
    65'
    niecelny strzał głową Janickiego (LECHIA) po dośrodkowaniu Lekovicia (LECHIA)
    [ICO]
    66'
    ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pich, w jego miejsce wchodzi Dankowski.
    67'
    Wiśniewski (LECHIA) trafił w Nazario (LECHIA) przy wyprowadzeniu piłki z własnej połowy
    68'
    na dobre spadło tempo tego meczu, Lechia nie potrafi go podkręcić, choćby dlatego, że gra w "10", a Śląsk wyraźnie zadowolony z wyniku, ogranicza się do oczekiwania na kolejne kontry
    68'
    na spalonym Mila (ŚLĄSK)
    [ICO]
    70'
    Bougaidis (LECHIA) uratował Lechię przed stratą kolejnego gola, z linii bramkowej wybił piłkę po strzale Mili (ŚLĄSK), dobitka Machaja (ŚLĄSK) wysoko nad poprzeczką
    [ICO]
    71'
    "W górę serca..." - z trybun
    73'
    coraz łatwiej dostaje się pod bramkę Lechii Śląsk, druga akcja z rzędu rozpoczęta przez Dankowskiego (ŚLĄSK), podobnie jak tak przed chwilą
    74'
    na spalonym Dudu
    75'
    Paixao nie doszedł do podania Dankowskiego (ŚLĄSK) na linii pola karnego Lechii
    76'
    Lechia ogranicza się już głównie do przeszkadzania rywalom
    77'
    rośnie także optyczna przewaga Śląska
    77'
    Bąk (LECHIA) ubiegł Zielińskiego (ŚLĄSK), do którego starał się dograć Mila (ŚLĄSK)
    [ICO]
    79'
    LECHIA przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Makuszewski, w jego miejsce wchodzi Friesenbichler.
    [ICO]
    80'
    [1:4] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Friesenbichler. Po dwójkowej akcji Łukasika i Friesenbichlera, którzy krótkimi podaniami "rozklepali" defensywę rywali, Austriak uderzył nie do obrony z 11. metra
    [ICO]
    82'
    "Lechijko, nic się nie stało" - skandowanie z trybun
    83'
    Pawełek (ŚLĄSK) pewnie łapie piłkę po strzale Bougaidisa (LECHIA)
    84'
    "Wisła Kraków" - skandowanie z trybun
    [ICO]
    84'
    ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Machaj, w jego miejsce wchodzi Droppa.
    84'
    trener Pawłowski ma jednak respekt przed Lechią, bo w miejsce napastnika, bo tak był ustawiony w tym meczu Machaj (ŚLĄSK) wprowadził defensywnego pomocnika
    [ICO]
    85'
    Żółtą kartką został ukarany Wiśniewski (LECHIA), który faulował Dankowskiego
    86'
    Bąk (LECHIA) odbił piłkę po strzale z wolnego Dankowskiego (ŚLĄSK)
    87'
    kontra Lechii, Wiśniewski (LECHIA) nie zdołał skierować piłki głową w kierunku bramki
    [ICO]
    87'
    Żółtą kartką został ukarany Friesenbichler (LECHIA), który faulował Droppę
    [ICO]
    88'
    ŚLĄSK przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza F.Paixao, w jego miejsce wchodzi Ostrowski.
    90'
    3 minuty doliczone do drugiej połowy