• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowe rozdanie w Lechii Gdańsk. Kto zyskał, kto stracił? Kowalska i Willers mają uspokoić nastroje

Jacek Główczyński
7 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
aktualizacja: godz. 15:44 (7 października 2014)

Lechia Gdańsk

Agata Kowalska oraz Dirk Willers weszli do zarządu Lechii z rekomendacji większościowego akcjonariusza. Dla kandydata mniejszościowych udziałowców nadal czeka stanowisko prezesa. Agata Kowalska oraz Dirk Willers weszli do zarządu Lechii z rekomendacji większościowego akcjonariusza. Dla kandydata mniejszościowych udziałowców nadal czeka stanowisko prezesa.

Po odwołaniu dotychczasowego zarządu, na czele Lechii stoją obecnie: 35-letnia radca prawny z Krakowa, Agata Kowalska oraz 47-letni finansista z Hamburga, Dirk Willers. To oni wraz z większościowym właścicielem mają uspokoić nastroje w klubie. Mniejszościowi akcjonariusze otrzymali ofertę obsadzenia stanowiska prezesa. W sprawach sportowych ma wzrosnąć rola dotychczasowego menedżera Sławomira Wojciechowskiego. Nie ma już tematu zaangażowania jako trenera Tomasza Hajty. Tomasz UntonMaciej Kalkowski mają prowadzić drużynę co najmniej do meczu z Legią w Warszawie 17 października, chyba że uda się przekonać do ponownej pracy w Gdańsku Ricardo Moniza.OŚWIADCZENIE GRUPY LOTOS NA TEMAT SYTUACJI W LECHII

Większościowy udziałowiec Lechii, którym jest niemiecka grupa ETL, skorzystał z przysługujących mu uprawnień i dokonał wymiany dwóch członków zarządu, pochodzących z jego rekomendacji. Nowi członkowie zarządu gdańskiej spółki wywodzą się z dwóch ośrodków, które obecnie mają największy wpływ na to, co dzieje się w klubie.

DWAJ CZŁONKOWIE ZARZĄDU LECHII ODWOŁANI, PREZES SAM ZREZYGNOWAŁ

Agata Kowalska jest radcą prawnym z Krakowa. Stamtąd również wywodzi się Maciej Bałaziński, przewodniczący Rady Nadzorczej Lechii, prezes Lechii Investment (dawne Wrocławskie Centrum Finansowe) oraz przedstawiciel klubu w Radzie Nadzorczej Ekstraklasa SA.

Natomiast Dirk Willers działał na finansowym i biznesowym rynku w Szwajcarii oraz w Niemczech, a przypomnijmy, że właśnie w tych państwach zarejestrowane są grupy finansowe, które kontrolują większościowy pakiet Lechii.

Oboje wcześniej nie zarządzali klubem piłkarskim, choć Kowalska współpracowała z kancelarią, która obsługiwała Wisłę Kraków. Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy przekazała nam następujący biogram nowego członka zarządu Lechii:

Agata Kowalska, radca prawny, od 2010 roku partner kancelarii Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy.

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2008 roku została wpisana na listę radców prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Przed założeniem obecnej kancelarii współpracowała przez kilka lat z renomowanymi krakowskimi kancelariami specjalizującymi się w obsłudze prawnej przedsiębiorstw (min. współpraca z kancelarią Praski, Lipiński, Tyblewska i Współpracownicy, która obsługiwała spółkę Telefonika SA oraz Wisłę Kraków) oraz w transakcjach na rynku kapitałowym. 

Ma kilkunastoletnie doświadczenie w doradztwie związanym z ochroną praw własności intelektualnej. Na co dzień współpracuje z firmami z branży nowych technologii, uczestniczy w przeprowadzaniu i koordynowaniu prawnych due diligence podmiotów oraz doradza przy wprowadzaniu spółek na New Connect.

Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty dla przedsiębiorców, w szczególności z zakresu ochrony własności intelektualnej, prawa autorskiego oraz umów inwestycyjnych.

Agata Kowalska jest współzałożycielką stowarzyszenia Women's Bussiness Network. Dodatkowo na co dzień poświęca się pracy jako wolontariusz w Stowarzyszeniu "Piękne Anioły" na rzecz dzieci z najuboższych rodzin (obecnie sprawując tam funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia). 

Posługuje się biegle językiem angielskim, zna również niemiecki oraz rosyjski.

GDAŃSKIE OFERTY ODKUPIENIA LECHII

Za finanse Lechii odpowiadać będzie Dirk Willers. To on zastąpił odwołanego wiceprezesa Artura Waśkiewicza. Niemiec studiował biznes i finanse, a karierę zawodową rozpoczął od pracy w międzynarodowej firmie KPMG z zakresu audytu i finansów korporacyjnych. Następnie przeniósł się do szwajcarskiej firmy "Multimedia", gdzie w randze dyrektora odpowiadał za rozszerzenia obszaru działalności w takich branżach jak: nowe technologie, produkcja cyfrowych czy budowa studiów telewizyjnych i mobilnych jednostek broadcast.

Od 2002 roku wraz ze Svenem Hartungiem rozbudowywał w Hamburgu firmę produkcji filmowej i multimedialnej TV Miramedia. Obecnie reklamuje się ona jako m.in.: sieć nowej generacji działająca na styku telewizji, internetu i telefonii, potrafiąca zoptymalizować komunikację z klientami, korzystająca z wiedzy specjalistów IT z  Hamburga raz ekspertów TV z Kolonii.

Zgodnie ze statutem zarząd Lechii powinien posiadać trzy osoby, a prawo wskazania jednego członka posiadają mniejszościowi akcjonariusze. Z funkcji prezesa zrezygnował właśnie Dariusz Krawczyk.

Sławomir Wojciechowski (z lewej) i Maciej Kalkowskim wspólnie grali w Lechii. Teraz pierwszy jest menedżerem drużyny, a drugi wspólnie z Tomaszem Untonem prowadzi biało-zielonych. Sławomir Wojciechowski (z lewej) i Maciej Kalkowskim wspólnie grali w Lechii. Teraz pierwszy jest menedżerem drużyny, a drugi wspólnie z Tomaszem Untonem prowadzi biało-zielonych.
Na razie nie chce komentować publicznie zaistniałej sytuacji, zastanawia się, czy swoich przemyśleń nie przedstawić w oświadczeniu. Jednak jak się jednak dowiedzieliśmy nie zamierza on nawoływać do konfliktu w klubie, a wręcz przeciwnie.

Do zaistniałej sytuacji w specjalnym oświadczeniu odniosła się również Grupa Lotos, sponsor strategiczny gdańskiego klubu. Z jego ramienia w Radzie Nadzorczej zasiada Jowita Twardowska. Miejsce w radzie zachował również Krawczyk.

LISTA MNIEJSZOŚCIOWYCH AKCJONARIUSZY

Większościowy udziałowiec potwierdza prawo mniejszościowych akcjonariuszy do miejsca w zarządzie, a co więcej - podtrzymuje deklaracje, aby to ta osoba przejęła stanowisko prezesa. Przypomnijmy, że ostatni szefowie Lechii: Krawczyk, Bartosz Sarnowski, a jeszcze wcześniej w jednej z kadencji Maciej Turnowiecki, pochodzili z nominacji mniejszościowych akcjonariuszy.

Po odwołaniu z funkcji wiceprezesa ds. sportowych Andrzeja Juskowiaka w zarządzie nie ma specjalisty od spraw piłkarskich. Taką osobę mogą wprowadzić akcjonariusze mniejszościowi. Jednak klub nie zamierza czekać, jakie będą w tym względzie ich decyzje.

Obowiązki, które wypełniał Juskowiak zostaną rozdzielone pomiędzy osoby, pracujące już w klubie bądź z nim blisko współpracujące. W negocjacjach odnośnie zatrudnienia nowego trenera w ostatnim czasie wszak intensywnie udzielali się prokurent: Adam MandziaraRoger Wittmann.

Klub na razie nie zamierza tworzyć stanowiska dyrektora sportowego, a raczej zdecyduje się na zwiększenie zakresu kompetencji menedżera drużyny. Tę funkcję od sierpnia sprawuje Sławomir Wojciechowski, wychowanek biało-zielonych, a w przeszłości także piłkarz m.in. niemieckich klubów: Bayern Monachium i Viktoria Koeln, oraz szwajcarskiego FC Aarau.

ZARZĄD ODMÓWIŁ MIANOWANIA TRENERA WYZNACZONEGO PRZEZ WIĘKSZOŚCIOWEGO UDZIAŁOWCA

Nie będzie potęgowany konflikt w sprawie obsady stanowiska trenera. Według naszych ustaleń nie ma już kandydatury Tomasza Hajty na szkoleniowca Lechii. To ona była początkiem konfliktu, który finał znalazł w poniedziałek w postaci odwołania dotychczasowego zarządu.

Większościowy udziałowiec, wsłuchując się w nastroje opinii publicznej, podjął nawet rozmowy z Ricardo Monizem. Jednak trudno wróżyć im na razie sukces nie tylko ze względu na okoliczności zakończenia poprzedniej współpracy Holendra z klubem, ale przede wszystkim z uwagi na aspekt finansowy.

Moniz, choć został odsunięty od prowadzenia TSV 1860 Monachium, to aż do 30 czerwca 2016 roku ma ważny kontrakt z tym klubem, a jego zarobki w 2.Bundeslidze są kilkukrotnie większe od tych, które miał w Gdańsku.

20 TYS. ZŁ ZA LICENCJĘ NA EKSTRAKLASĘ DLA TRENERA UNTONA

W tej sytuacji przedłużona została misja prowadzenia drużyny przez Tomasza UntonaMacieja Kalkowskiego. Jeśli nie zajdą nadzwyczajne okoliczności, to oni zasiądą na ławce biało-zielonych 17 października, gdy po ligowej przerwie gdańszczan czekać będzie mecz z Legią w Warszawie.

Typowanie wyników

17 października 2014, godz. 20:30
HIT
3 pkt.
Legia Warszawa
LECHIA Gdańsk

Jak typowano

52% 295 typowań Legia Warszawa
23% 131 typowań REMIS
25% 140 typowań LECHIA Gdańsk

Twoje dane

Kluby sportowe

Opinie (112) 8 zablokowanych

 • Wielka Lechia Gdańsk (3)

  Czekamy na nazwisko nowego trenera. Unton i Kalkowski niech sie skupia na szkoleniu młodzieży.

  • 35 68

  • a kto ma grać w pierwszej drużynie ? - młodzież - trenerzy są ok

   niepokoi mnie "Piękny Anioł" - żeby nie urządziła nas jak "jedna baba Legię"

   • 19 4

  • Nowy trener

   będzie po wyjazdowym meczu z Legią.Nikt nie chce zaczynać pracy od porażki,tym bardziej wysokiej. Legia podrażniona porażką w Gliwicach,odbije to sobie na najbliższym meczu ligowym. Nie piszę tego po złości,tylko staram się obiektywnie ocenić możliwości i przygotowanie do sezonu obu ekip. W Naszej ,Maczeta z pieprzył przygotowanie do sezonu i tego do końca rundy jesiennej, nikt nie jest w stanie naprawić. Będzie tylko cerowanie,aby drużyna nie rozpruła się całkowicie.

   • 9 5

  • Każdy tylko pitoli i krytykuje. Dajcie im budować drużynę. Chociaż jeden sezon a później opluwajcie jak nic nie wyjdzie. Ja jestem też za tym aby niektórych wywalić ze stołkow bo im za bardzo duży przyrosly i boją się zmian a tym bardziej łatwej kasy za s****ie w fotel. Ja bym zaufał Niemców bo widać u niego przemyślane ruchy a Krawczyk jak tak kocha naszą Lechię to powinien zostać na stanowisku prezesa i patrzeć im na ręce a nie uciekać z podpalony ogonem bo mu kolegę zwolnili. Nikt nie zbudował porządnej drużyny w cztery miesiące, dajcie im czas. Nie znacie ludzi a wszystkich opluwacie i jak mają szanować kibiców po takich wpisach. Całe to forum to jacyś prorocy,dzisiaj poznał nazwisko a już wie że kijowy. Tyle w temacie.

   • 15 1

 • Nowa członek zarządu sympatycznie wygląda, pewnie ma łagodzić obyczaje :) (5)

  • 41 16

  • W Legi kierownik drużyny też łagodziła obyczaje...

   i liga mistrzów poooooszła

   • 47 2

  • Pani radca ma 35 lat i pisza że kilkunastoletnie doświadczenie Ciekawe Kiedy zaczeła? (1)

   bo matematyka mi się nie sumuje może jako już 9 letnia dziewczynka. Kolejna złotousta - bierna mierna ale wierna przynajmniej by sobie doświadczenia do doklejała skoro 6 lat temu wpisali ją na listę wcześniej mogła co najmniej pisma do sadu donosić :)

   • 19 0

   • 35-16=19

    Mogła swoją karierę zacząć już jako pełnoletnia, zaraz po szkole średniej.

    • 1 3

  • tjaaa...

   ...z pozycji kolan

   • 11 1

  • p.Kowalska

   Proszę zwrócić uwage - obsługiwał Telefonikę
   czyli razem z Mandziara wsadzili Cupiała na minę. Jeszcze chwila i Wernze sie kapnie, że Mandziara go oszukuje a wtedy zaczynamy od A-klasy, ale ciekawe kto bedzie te niebotyczne, wieloletnie niczym nieuzasadnione kontrakty"szkap" Piekarskiego, które sam sobie sprzedał ( Łukasik, Makuszewski, Móżdżeń, Borysiuk, Pawłowski, Dźwigala) spłacał ???

   • 1 0

 • Kuchara wywalili

  kto następny ?

  • 12 10

 • Zarząd z kapelusza. (9)

  Dobre, kogo jeszcze ściągną, WTF i Kuchara ?

  • 29 9

  • a to nie córka Bieńkowskiej (5)

   a ten drugi to kuzyn słońca peru - tez jakiś ryżawy

   • 25 7

   • słońce na Malcie angielskiego się uczy za 20 koła euro (4)

    .

    • 11 7

    • piszą w Wp

     jak unia mu sponsoruje

     • 5 2

    • bilion długu , emerytury 67 (2)

     a on abroad

     • 8 2

     • taka prawda (1)

      odsunał rostowskiego i radzia sam uciekł żeby wybory wygrać w 2015r. kopacz to słup

      • 5 0

      • czy ten wenze jest z PO ?

       • 1 0

  • Kuchar to była zaraza (2)

   Ktoś tu napisał o Kucharze?!Nigdy wiecej Kuchara potrafił tylko ładnie gadac i nic wiecej!!!!

   • 14 11

   • lepszy kuchar (1)

    niż ten cały ambergold

    • 10 16

    • grupa ETL

     europejska tania liga

     • 10 2

 • (2)

  Kocian był w Gdańsku w piątek były już nawet zdjęcia.

  • 21 19

  • w piatek to on chyba mecz prowadzil z Gornikiem

   • 8 4

  • Scolari podobno rozgląda się za pokojem w Brzeźnie.

   • 46 2

 • Wojciech managerem... (3)

  bye bye Lechio

  • 52 16

  • Menadzer (2)

   Wojciech jest juz menagere zespolu 3 miesiace

   • 11 3

   • (1)

    Nooooo...to widać po zakupach , grze i wynikach zespołu :)

    • 10 2

    • Obóz

     Niech organizuje obóz sportowy !!!

     • 3 0

 • machado

  został nowym trenerem portugalskiego CD Tondela. szkoleniowiec zostanie zaprezentowany o 16:00

  • 24 1

 • Specjalistka od prawa własności intelektualnej.... (2)

  ... i badań przedsiębiorców przed fuzjami. Ciekawe.

  • 41 2

  • Chyba domyślasz się o co chodzi :) (1)

   i co ta pańcia robi w Lechii.....

   • 16 0

   • To biznes,a Niemcy nie lubia szastać kasa.

    Bada i testuje możliwości ''fuzji'' lub fuzyji -jak kto woli;-) .Sprzedali młodego do Benfiki,kasiore z jego sprzedaży przeznaczyli na wypożyczenia,kogoś tam kupili i niewiele grosza dołożyli.Myśleli,że bedzie samograj ,a tutaj padaczka.Na klasowego trenera chyba ojro brakuje i będzie trzeba przebiedować sezon w dolee tabeli.Na wiosnę może się uda złapac jakiegos chetnego o niczym nie decydujacego trenera,który pewnie bedzie bez charyzmy jak Machado i historia zatoczy koło.Jak nie wiadomo o co chodzi,to chodzi o pieniądze.Klub ,jego historia i kibice to sprawa drugorzędna-niestety .

    • 5 0

 • Dariusz Krawczyk (2)

  Darek chciał dobrze dla Lechii, robił wszystko ale skoro on już sam zrezygnował z tej funkcji to bardzo źle wróży. Obawiam się że następny sezon zaczniemy jak kiedyś od A-klasy........ Przykre bo wspólnie z kibicami jak i z miastem to budowaliśmy....

  • 28 33

  • A ile dałes kasy ? (1)

   A ile kasy dałes na Lechię że mówisz że ją organizowałes? Przychodzą do tego klubu gołodupce i chcą się dorobić ! Zakładaj własny biznes i pokaż na co cię stać. Potem pokaż w Lechii. Znajdz sponsora co da np 20 mln i wtedy możesz miec prawo do decydowania w tym klubie, jak dajesz 20 zł za bilet to mozesz jedynie pokibicowac.

   • 12 14

   • Miałem na myśli kibiców akcjonariuszy mniejszościowych którzy wyrywali sobie flaki żeby zbudowac lechie od podstaw , a teraz przychodzą ludzie z "przypadku" nawet inaczej poprostu słupy które nasza Lechię zrujnują. Szkoda Mi Krawca bo on kocha Lechię i chce dla niej jak najlepiej. Niestety to wszystko wyglada na dzień dzisiejszy bardzo źle........
    Akurat ja troche wkładu w to wszystko miałem kilka lat temu...... dlatego tym bardziej z przykrością patrzę na to co sie dzieje .
    Pozdrowienia dla Zbyszka kustosza który dokładnie wie jak to wszystko wyglądało

    • 16 1

 • A ten DIrk Willers to się na Polskim prawie podatkowym zna ?? Bo może się mocno zdziwić jak mu skarbówka na kontrolę wpadnie.

  • 58 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Lechii

Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
35% Śląsk Wrocław
29% REMIS
36% Lechia Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojciech Tabis Tabis 35 69 62.9%
2 Piotr Matusiak 35 69 62.9%
3 Łukasz Gawlik 35 68 57.1%
4 Kazimierz Wróblewski 35 67 62.9%
5 Marek Sowiński 35 67 60%

Tabela końcowa

Piłka nożna - Betclic I liga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk
2 GKS Katowice
3 Arka Gdynia
4 Motor Lublin
5 Górnik Łęczna
6 Odra Opole
7 Wisła Płock
8 Miedź Legnica
9 GKS Tychy
10 Wisła Kraków
11 Stal Rzeszów
12 Chrobry Głogów
13 Znicz Pruszków
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza
15 Polonia Warszawa
16 Resovia
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała
18 Zagłębie Sosnowiec
 • Bezpośredni awans do ekstraklasy
 • LECHIA GDAŃSK, GKS Katowice (dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego), Motor Lublin (po barażach)
 • Baraże
 • Finał
 • ARKA GDYNIA - Motor Lublin 1:2 (1:0)
 • Półfinały
 • ARKA GDYNIA - Odra Opole 4:2 (2:1)
 • Motor Lublin - Górnik Łęczna 0:0 karne 4:2
 • Degradacja do II ligi
 • Resovia, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Zagłębie Sosnowiec (trzy najsłabsze drużyny sezonu zasadniczego)
 • Awans z II ligi
 • Pogoń Siedlce, Kotwica Kołobrzeg (bezpośrednio), Stal Stalowa Wola (po barażach)

Ostatnie wyniki Lechii

26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
17% REMIS
74% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane