Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 2:0. Przełamanie również u siebie

Jacek Główczyński
20 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Lechia Gdańsk wygrała u siebie pierwszy mecz od 20 listopada. Jak cieszyła się po meczu?

Lechia Gdańsk pokonała Górnika Zabrze 2:0 (2:0) w 18. kolejce ekstraklasy. Jest zatem przełamanie również na własnym stadionie. To pierwsze zwycięstwo na tym obiekcie od 20 listopada. Biało-zieloni zagrali z podobną agresywnością i ofiarnością jak w poprzedniej kolejce, wygrywając z Rakowem Częstochowa, ale dołożyli więcej polotu i finezji w ofensywie. Jeszcze należy popracować nad wykończeniem akcji, gdyż już w sobotni wieczór była okazja, aby sukces był bardziej okazały.

10 Boakye
  • 71' 22 Ceesay Zmiany 20 Conrado
  • 85' 15 Saief Zmiany 19 Fila
  • 90+2 6 Kubicki Zmiany 17 Żukowski
  • 90+2 25 Nalepa Zmiany 23 Maloca
  • 46' 15 Wojtuszek Zmiany 23 Masouras
  • 46' 21 Krawczyk Zmiany 3 Kubica
  • 46' 17 Nowak Zmiany 23 Ściślak
  • 84' 8 Manneh Zmiany 6 Prochazka
  • 24' Gajos
  • 40' Paixao
  • 37' Saief
  • 64' Kopacz

Flavio Paixao strzelił pierwszego gola od 20 listopada i tyle też Lechia czekała na zwycięstwo w Gdańsku. Flavio Paixao strzelił pierwszego gola od 20 listopada i tyle też Lechia czekała na zwycięstwo w Gdańsku.

Transparent: "Otwierać stadiony" na meczu Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze, 20.02.2021.

Trener Stokowiec zapowiada, że ostatnie zwycięstwo nad Rakowem jest początkiem trendu wznoszącego

Piotr Stokowiec: Początek trendu wznoszącego

Patrząc w terminarz jest ku temu sposobność, gdyż po meczu z Górnikiem u siebie, Lechię czekają dwa wyjazdy do beniaminków ekstraklasy

Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 0:1. Relacja, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

by liczyć na sukces z Górnikiem trzeba przywołać atuty z meczu z Rakowem

Co zdecydowało o wygranej Lechii Gdańsk nad Rakowem Częstochowa 1:0?

jedna u siebie Lechia nie wygrała od 20 listopada. Zarazem zwycięstwo nad Śląskiem 3:2 było ostatnim meczem, w którym gole zdobyli gdańscy napastnicy

Flavio Paixao mówi, kto ma strzelać gole dla Lechii Gdańsk i dziwi się, że w Polsce trzeba grać w taką zimę - wywiad

w ostatnich dniach okna transferowego, który zamknie się o północy 24 lutego, Lechia próbuje wzmocnić ofensywę

Lechia Gdańsk robi miejsc w w ataku. Szuka napastnika jeszcze w tym oknie transferowym

dwaj piłkarze pozyskani zimą przebili się już do podstawowego składu

Lechia Gdańsk. Nowi piłkarze: Joseph Ceesay i Jan Biegański przyspieszyli awans

na razie Lechia nie kwalifikuje się pomoc z drugiej tarczy antykryzysowej

3,5 mln zł dla Lechii Gdańsk z pierwszej tarczy antykryzysowej.

rywalizację w obronie na poprawić powrót z rezerw Malocy

Michał Nalepa: Jestem człowiekiem dużej wiary. Lechia Gdańsk może namieszać

trener Stokowiec stawia na tę samą "11" co w meczu z Rakowem
korekty są na ławce rezerwowych Lechii: 83 Mikuło - 8 Haydary, 17 Żukowski, 19 Fila, 20 Conrado, 23 Maloca, 32 Vikri, 80 Kryeziu, 88 Kałuziński
Górnik w ostatniej kolejce wygrał ze Stalą 2:1, a mimo to trener Brosz decyduje się aż na 4 zmiany w "11"
ławka rezerwowych Górnika: 1 Kudła - 3 Kubica, 6 Prochazka, 14 Koj, 19 Eizenchart, 20 Ściślak, 23 Massouras, 24 Sobczak, 30 Grzesiak
Lechia w przypadku zwycięstwa awansuje na 5. miejsce, a do 4. w tabeli Górnika zmniejszy stratę do punktu
piłkarze na murawie, Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Górnik na czarno
w wyniku losowania Paixao (LECHIA Gdańsk) i Jimeneza (Górnik Zabrze) drużyny zamieniają się stronami boiska
za jedną z bramek transparent: "Otwierać stadiony"
1'
od środka mecz rozpoczął Górnik
2'
pierwszy atak Górnika zakończony, piłka uciekła Wojtuszkowi poza boisko
2'
sędzia upomina Kopacza (LECHIA Gdańsk), który faulował, ale na razie bez kartki
4'
Chudy (Górnik Zabrze) interweniował na własnym przedpolu
5'
Paixao (LECHIA Gdańsk) w dyskusji z sędzią po kolejnym faulu Lechii
5'
dobre dośrodkowanie Pietrzaka (LECHIA Gdańsk), ale nikt nie sięgnął piłki w polu bramkowym
6'
Lechia próbuje realizować scenariusz z meczu z Rakowa, czyli gra cofnięta i stara się skontrować
7'
niecelny strzał z dystansu Manneha (Górnik Zabrze)
8'
teraz Paixao (LECHIA Gdańsk) kwestionuje zasadność przyznania gościom autu
9'
niecelny strzał z dystansu Gajosa (LECHIA Gdańsk)
10'
nieudane dośrodkowanie Saeiefa. czterech jego kolegów wbiegło w pole karne, ale Amerykanin posłał piłkę w boczną siatkę bramki Górnika
11'
kontra Lechii, przed polem karnym Paixao (LECHIA Gdańsk) przepuścił podanie Ceesaya (LECHIA Gdańsk) i piłka trafiła do Manneha (Górnik Zabrze)
12'
dwójkowa akcja Krawczyk (Górnik Zabrze) - Boakye (Górnik Zabrze), zakończona odgwizdaniem spalonego
13'
zablokowany Saief (LECHIA Gdańsk). Będzie rzut rożny
13'
bez zagrożenia dla Górnika po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
14'
przechwyt Ceesaya (LECHIA Gdańsk), ale piłka uciekła mu poza boisko
15'
od początku obraz gry podobny, Górnik w ataku pozycyjnym, Lechia czeka na szybki atak po przechwycie
16'
zablokowany strzał Gajosa (LECHIA Gdańsk), a poprawka Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) nad poprzeczką
18'
po dośrodkowaniu Nowaka (Górnik Zabrze) niecelnie i słabo główkował Boakye (Górnik Zabrze)
20'
Chudy (Górnik Zabrze) wybił piłkę prosto pod nogi Saiefa (LECHIA Gdańsk). Była okazja do lobowania do pustej bramki z około 40 metrów, ale piłkarz Lechii się na to nie zdecydował
20'
Chudy (Górnik Zabrze) zablokował na linii własnego pola karnego szarżującego Ceesaya (LECHIA Gdańsk). Gospodarze grają coraz odważniej
21'
sędzia ustnie upomina też Wiśniewskiego (Górnik Zabrze), po faulu na Paixao (LECHIA Gdańsk)
22'
Saief (LECHIA Gdańsk) zagrał w pole karne, ale tutaj Gajosowi (LECHIA Gdańsk) odskoczyła piłka
23'
5 faulu Lechii, 4 Górnika. Sędzia nadal nie sięga po kartki
24'
Szybka akcja Lechii. Z własnej połowy zagrał Tobers, a Ceesay odegrał do Paixao (LECHIA Gdańsk), który wbiegł w pole karne i wyłożył piłkę na strzał do Gajosa (LECHIA Gdańsk). Maciek wpakował piłkę do siatki, ale sędzia odgwizdał spalonego!
24'
czekamy jeszcze na analizę VAR. Powtórki pokazują bowiem, że Gajos był na jedynie na pozycji spalonej w momencie, gdy Ceesay zagrywał do Paixao, ale gdy otrzymał piłkę od Flavio na spalonym już nie był
24'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gajos. Po 2-minutowej analizie VAR bramka zostaje uznana i przypisana do 24. minuty, kiedy faktycznie padła. Sędzia sam nawet nie poszedł do monitora, a jedynie pokazał, że zmienił decyzję na podstawie VAR
29'
Lechia próbuje pójść za ciosem, nadal przeważa
30'
Saief (LECHIA Gdańsk) faulowany na wysokości pola karnego
31'
mocno podkręcił z wolnego Pietrzak (LECHIA Gdańsk), jeszcze próbował główkować Nalepa (LECHIA Gdańsk), ale był na spalonym
33'
pressing Lechii przynosi coraz większe efekty, Górnik ma kłopoty ze składną akcją
35'
zablokowane dośrodkowanie Janży (Górnik Zabrze), rzut rożny dla gości
35'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Janży (Górnik Zabrze)
36'
Boakye (Górnik Zabrze) faulowany przez Nalepę (LECHIA Gdańsk) około 25 metrów przez bramką Lechii
37'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę po strzale z wolnego Nowaka (Górnik Zabrze)
37'
Ceesay (LECHIA Gdańsk) wpadł w pole karne Górnika i sygnalizuje, że było zagranie ręką piłkarza gości
37'
sędzia nie reaguje
37'
Żółtą kartką został ukarany Saief (LECHIA Gdańsk) za protesty
38'
dla Saiefa (LECHIA Gdańsk) to 4. żółta kartka, a to oznacza jego pauzę w kolejnym meczu
40'
seria główek w polu karnym Lechii, gdańszczanom udało się oddalić niebezpieczeństwo
40'
[2:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Kapitalna dwójkowa akcja tych piłkarzy. Najpierw Flavio wygrał główkowy pojedynek w walce o piłkę, którą wykopnął Kuciak, a Ceesaya jednym zwodem minął dwóch piłkarzy i strzelił. Piłkę odbił Chudy, ale wobec dobitki Paixao musiał skapitulować
45'
masażyści obu drużyn na boisku, na murawie leżą: Kubicki i Janża
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Kubicki (LECHIA Gdańsk) i Janża (Górnik Zabrze) na razie poza boiskiem
45+1
Kubicki (LECHIA Gdańsk) wraca do gry, Górnik nadal w "10"
45+2
Saief (LECHIA Gdańsk), siedzieć na murawie, wziął piłkę między nogi i starał się ją przenieść nad rywalem. Sędzia przerwał grę
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ZABRZE 2:0
Lechia zaczęła ostrożnie, zmuszała Górnika do ataku pozycyjnego. Wraz z upływem minut grała jednak coraz wyżej pressingiem, a do przechwytów piłki i następujących po nich atakach angażowała coraz większą liczbę piłkarzy. Przy obu golach duży udział miał Ceesay (LECHIA Gdańsk), który w trakcie gry przeszedł z prawego na lewe skrzydło. To on uruchomił Paixao (LECHIA Gdańsk), który wyłożył piłkę na strzał na pustą bramkę Gajosowi (LECHIA Gdańsk). Natomiast w drugiej akcji to jego strzał dobijał Paixao (LECHIA Gdańsk).
w przerwie intensywnie rozgrzewa się Kubica z Górnika
także drugi piłkarz Górnika najwyraźniej przygotowuje się do wejścia - Masouras
46'
łącznie aż trzy zmiany gości
46'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojtuszek, w jego miejsce wchodzi Masouras.
46'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krawczyk, w jego miejsce wchodzi Kubica.
46'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nowak, w jego miejsce wchodzi Ściślak.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia, w której "11" nie ma zmian
46'
zablokowane dośrodkowanie Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
48'
nieudane dośrodkowanie Boakye (Górnik Zabrze). Od bramki zacznie Kuciak (LECHIA Gdańsk)
50'
faulowany Kubicki (LECHIA Gdańsk) na wysokości pola karnego Górnika
51'
Kubica wybił piłkę po strzale z rzutu wolnego Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Rzut rożny dla Lechii
51'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
52'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) próbował złożyć się do przewrotki, ale nie trafił w piłkę
52'
zablokowany strzał z dystansu Boakye (Górnik Zabrze)
54'
Błąd Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który wybił piłkę pod nogi Kubicy (Górnik Zabrze), ale ten nie spodziewał się takiej okazji i jej nie wykorzystał
59'
Boakye (Górnik Zabrze) uderzył sprzed pola karnego. Kuciak (LECHIA Gdańsk) łapie piłkę
64'
Żółtą kartką został ukarany Kopacz (LECHIA Gdańsk).
64'
Kopacz (LECHIA Gdańsk) też nie zagra w następnej kolejce jak z Saief (LECHIA Gdańsk) z powodu 4. żółtej kartki w tym sezonie
64'
Paixao (LECHIA Gdańsk) wyłożył piłkę w pole bramkowe, a Ceesay (LECHIA Gdańsk) nie trafił na pustą bramkę!
65'
w odpowiedzi po strzale Boakye rzut rożny dla Górnika, ale potem już bez zagrożenia dla Lechii
69'
Chudy (Górnik Zabrze) wybił piłkę na rzut rożny po strzale Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
70'
po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska piłka po głowie Kopacza (LECHIA Gdańsk) opuszcza boisko
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Ceesay, w jego miejsce wchodzi Conrado.
71'
pewna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze)
72'
rzut rożny dla Górnika w wykonaniu Janży (Górnik Zabrze) nie zagroził Lechii
73'
zablokowany strzał Boakye (Górnik Zabrze)
74'
próba kontry Lechii po rzucie rożnym Górnika, ale podanie Kubickiego (LECHIA Gdańsk) nie dotarła do Saiefa (LECHIA Gdańsk)
74'
Boakye (Górnik Zabrze) przewraca się po interwencji Nalepy (LECHIA Gdańsk), ale o karnym nie ma mowy
75'
zablokowany strzał Saiefa (LECHIA Gdańsk)
77'
Saief (LECHIA Gdańsk) w polu karnym gości faulował Evangelou (Górnik Zabrze)
78'
zablokowany strzał Conrado (LECHIA Gdańsk)
79'
Chudy (Górnik Zabrze) złapał piłkę po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
80'
zablokowany strzał Saiefa (LECHIA Gdańsk), a po chwili odgwizdała ręka Gajosa (LECHIA Gdańsk), co nie podobało się Paixao (LECHIA Gdańsk)
81'
szybko odpowiedź Górnika, ale i pewna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk) po strzale Jimeneza
81'
do zmiany przygotowuje się Fila
82'
niecelnie główkował Jimenez (Górnik Zabrze)
84'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Manneh, w jego miejsce wchodzi Prochazka.
85'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Saief, w jego miejsce wchodzi Fila.
89'
Chudy (Górnik Zabrze) złapał piłkę po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk)
89'
89'
Żukowski przygotowuje się do wejścia
89'
dwóch piłkarzy Lechii potrzebuje pomocy medycznej. Kubicki (LECHIA Gdańsk) musi opuścić boisko
89'
także Kałuziński przygotowuje się do wejścia
90'
3 minuty doliczone
90+2
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kubicki, w jego miejsce wchodzi Żukowski.
90+2
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nalepa, w jego miejsce wchodzi Maloca.
90+2
Chudy (Górnik Zabrze) przybiegł w pole karne Lechii przy kornerze gości. Piłkę łapie Kuciak (LECHIA Gdańsk)
90+4
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ZABRZE 2:0
radość piłkarzy Lechii i członków sztabu szkoleniowego, gdyż to pierwsze zwycięstwo w Gdańsku od 20 listopada, czyli jest również przełamanie u siebie. W tabeli ekstraklasy biało-zieloni awansowali na 5. miejsce, a do wyprzedzającego ich Górnika tracą już tylko punkt
Lechia grała z dużą swobodą. Zwłaszcza Saief (LECHIA Gdańsk), ale szkoda, że w ofensywnych akcjach brakowało mu wykończenia. Najlepszą okazję na 3:0 zmarnował jednak Ceesay (LECHIA Gdańsk), który nie trafił na pustą bramkę po dograniu Paixao (LECHIA Gdańsk). Górnik atakował, ale rozbił się o ofiarnie grającą defensywę Lechii. Kuciak (LECHIA Gdańsk) nie został właściwie wystawiony na poważniejszą próbę.
Jeśli coś martwi to pauzy w następnej kolejce Saiefa (LECHIA Gdańsk) i Kopacza (LECHIA Gdańsk) za kartki oraz przedwczesne opuszczenie boiska przez Kubickiego (LECHIA Gdańsk) i Nalepę (LECHIA Gdańsk). Oby w ich przypadku nie były to poważniejsze kontuzje.

16 Stal Mielec 17 3 6 8 18:30 15
Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-02-22