Lechia Gdańsk - Lech Poznań 1:0. Twierdza Stadion Energa umocniona

6 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Lechia Gdańsk pokonała Lecha Poznań 1:0 (1:0). Zwycięskiego gola strzelił Artur Sobiech. Sukces oklaskiwało blisko 20 tysięcy kibiców. Biało-zieloni jako jedyna drużyna w ekstraklasie kończy sezon zasadniczy bez porażki przed własną publicznością. Podopieczni Piotra Stokowca uczynili ze Stadionu Energa twierdzę. Wygrali tutaj 11 meczów, 4 zremisowali przy bilansie bramek 29:10.

12 Kuciak - 19 Fila, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 6 Kubicki - 8 Mak, 9 Lipski, 36 Makowski, 17 Haraslin - 90 Sobiech
Sędziowie: Stefański (Bydgoszcz) oraz Boniek, Golis
Widzów: 19 016
1 Burić - 2 Gumny, 3 Rogne, 13 Vujadinović, 22 Kostewycz - 6 Trałka, 25 Tiba - 34 Klupś, 10 Jevtić, 29 Jóźwiak - 32 Gytkjaer
  • 58' 8 Mak Zmiany 11 Michalak
  • 75' 17 Haraslin Zmiany 28 Paixao
  • 90' 90 Sobiech Zmiany 18 Arak
  • 64' 34 Klupś Zmiany 17 Makuszewski
  • 71' 10 Jevtić Zmiany 36 Marchwiński
  • 79' 29 Jóźwiak Zmiany 37 Wasielewski
  • 10' Sobiech
  • 12' Augustyn
  • 21' Haraslin
  • 32' Lipski
  • 51' Rogne

W Gdańsku oczekiwania na rekord frekwencji. Silną grupę, około 1,5 tysiąca - awizują również goście

Przeczytaj, co jeszcze przed meczem mówił trener Lechii
po derbach, a przed czekającym w najbliższą środę bojem o finał Pucharu Polski, trener Stokowiec zdecydował się aż na cztery zmiany w "11"

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 0:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerom

odpoczywają dziś m.in. Paixao, Nunes i Łukasik
(LECHIA Gdańsk)

Daniel Łukasik (LECHIA Gdańsk): Niech się nas boją. Przeczytaj wywiad z pomocnikiem Lechii Gdańsk

przemeblowana prawa strona boiska, na której zagrają Fila (LECHIA Gdańsk) i Mak (LECHIA Gdańsk), a także ofensywa. Po kontuzji na środku pomocy zagra Lipski (LECHIA Gdańsk), a do ataku wraca Sobiech

Filip Mladenović (LECHIA Gdańsk): Lechia zasługuje na mistrza. Sprawdź, co jeszcze mówi reprezentant Serbii

ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović, 3 Nunes, 5 Vitoria, 11 Michalak, 18 Arak, 28 Paixao, 35 Łuasik
w "18" Lecha trzech byłych piłkarzy Lechii, ale z nich tylko Trałka (Lech Poznań) w "11". Na ławce Makuszewski i Janicki. Ten ostatni do Poznania wypożyczony jest tylko do końca sezonu
Od zwolnienia byłego selekcjonera - Nawałki Lech po raz drugi poprowadzi trener Żuraw. Decyduje się on dokładnie na identyczną "11", która w ostatniej kolejce rozpoczynała mecz z Pogonią, wygrany 3:2
ławka rezerwowych Lecha: 30 Putnocky, 7 Gajos, 17 Makuszewski, 26 Janicki, 36 Marchwiński, 37 Wasielewski, 77 Tomasik
w pierwszym dzisiejszym meczu Piast zremisował w Krakowie z Wisłą 2:2. Tym samym w przypadku wygranej Lechia znów na 10 punktów może oddalić się od drużyny zajmującej 3. miejsce
Lechowi punkty są potrzebne, by pozostać w "8". Na razie jest 7. z przewagą zaledwie punktu nad 9. zespołem
na trybunach było już nieco prowokacyjnie. Goście zaczęli skandować nazwę derbowego rywala Lechii. Zostali zagłuszeni gwizdami przez miejscowych
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Lech niebieskie stroje
"Kolejorz wy chcemy zwycięstwa" - skandowanie z sektora gości
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z miejscowych sektorów
przed meczem wręczenie nagrody dla najlepsze młodzieżowca w ekstraklasie w poprzednim miesiącu. Nagrodę zdobył Tomasz Makowski (LECHIA Gdańsk)
"Gdańska Lechia najlepsza jest..." - z trybun
1'
od środka mecz rozpoczął Lech
1'
agresywnie zaczęła Lechia. Szybki faul w pressingu Haraslina (LECHIA Gdańsk) na Gumnym (Lech Poznań) pod polem karnym Lecha
2'
frekwencja powinna oscylować wokół 20 tysięcy. Tradycyjnie na tym stadionie oficjalne dane w tym względzie otrzymamy w przerwie spotkania
3'
dośrodkowanie Haraslina (LECHIA Gdańsk) z wolnego w pole karne. W walce o piłkę faulowany Trałka (Lech Poznań) przez Augustyna i wolny dla gości w ich "16"
3'
dziś w roli pomocnika asekurującego obrońców, którą zazwyczaj wypełniał Łukasik - Kubicki (LECHIA Gdańsk). Przed nim ustawieni Makowski (LECHIA Gdańsk) i Lipski (LECHIA Gdańsk)
4'
Burić (Lech Poznań) interweniuje na 15 metrze od własnej bramki
7'
róg dla Lecha po dobrym wślizgu Lipskiego (LECHIA Gdańsk), który wspomógł kolegów z defensywy
7'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rogu Jevticia (Lech Poznań)
9'
piłkarze nie wahają się przed faulami. Już po 3 z obu stron
9'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) zdobył pierwszy róg dla Lechii
10'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sobiech. Krótko rozegrany rzut rożny przez Haraslina i dopiero po chwili dośrodkowanie Mladenovicia. W "16" piłkę dwukrotnie zgrał Augustyn, najpierw głową, potem przewrotką, a do siatki skierował już głową napastnik Lechii
10'
radość na trybunach
11'
słupek po strzale Maka, który przechwycił piłkę, wszedł odważnie pomiędzy obrońców i znalazł się sam na sam z bramkarzem Lecha
12'
Żółtą kartką został ukarany Augustyn (LECHIA Gdańsk).
12'
dla Augustyna (LECHIA Gdańsk) to 8. żółta kartka. Nie zagra w następnej kolejce, na wyjeździe z Cracovią
18'
Makowski podał w pole karne, a nieznacznie niecelny strzał Haraslina (LECHIA Gdańsk), który szukał "długiego rogu"
20'
Haraslin (LECHIA Gdańsk), który zamykał akcję po dośrodkowaniu Maka, faulował Gumnego (Lech Poznań)
21'
poznański obrońca potrzebuje pomocy medycznej, ale będzie kontynuował grę
21'
Żółtą kartką został ukarany Haraslin (LECHIA Gdańsk) za wspomniany faul
22'
róg dla Lecha po akcji Jóźwiaka
22'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Jevticia (Lech Poznań)
18'
nieznacznie niecelny strzał Haraslina (LECHIA Gdańsk)
23'
rykoszet po strzale z dystansu i kolejny korner dla gości
23'
po kolejnym dośrodkowaniu Jevticia (Lech Poznań) piłkę przejął Kuciak (LECHIA Gdańsk)
26'
niecelny strzał z dystansu Trałki (Lech Poznań)
29'
zablokowany strzał Rogne (Lech Poznań)
30'
gwizdy z trybun, gdy Lech długo prowadzi atak pozycyjny na połowie Lechii
31'
Gumny (Lech Poznań) przewraca się w polu karnym Lechii, ale o faulu nie ma mowy
32'
Żółtą kartką został ukarany Lipski (LECHIA Gdańsk), który faulował Jóźwiaka
33'
piłka po dośrodkowaniu Kostewycza (Lech Poznań) trafiła w twarz Maka. Potrzebna pomoc medyczna
34'
gra wznowiona. Skrzydłowy Lechii może kontynuować mecz
36'
Jóźwiak (Lech Poznań) nieznacznie przeniósł piłkę nad poprzeczką bramki Lechii
38'
Klupś (Lech Poznań) faulowany metr od linii bocznej pola karnego Lechii
38'
piłka przeszła nad bramką Lechii po głowie Vujadinovicia i strzale z wolnego Jevticia (Lech Poznań)
39'
Mladeniović wywalczył róg
39'
znów krótkie rozegranie rogu przez Haraslina (LECHIA Gdańsk) i Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), ale tym razem nie udało się zaskoczyć gości. Na spalonym znalazł się Mak
42'
Gumny (Lech Poznań) dryblował przy linii końcowej boiska, w polu karnym mijając Kubickiego i Augustyna. Ostatecznie niebezpieczeństwo zażegnał Nalepa (LECHIA Gdańsk), wybijając piłkę, gdy piłkarz Lecha podał ją przed bramkę
43'
kontra Lechii, ale Makowi nie udało się celnie dograć w pole karne do Sobiecha (LECHIA Gdańsk)
43'
Szybka akcja gości. Kostewycz (Lech Poznań) wycofał piłkę na 14. metr do Jóźwiaka (Lech Poznań), a ten fatalnie spudłował
44'
znów masażyści Lechii na boisku. Tym razem leży Lipski
45'
3 minuty doliczone do pierwszej połowy. Lipski kontynuuje grę
45+2
sędzia odgwizdał już 15 fauli Lechii
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
W pierwszej połowie oglądaliśmy tylko jeden celny strzał i właśnie on dał prowadzenie Lechii. Na przedmeczowej konferencji prasowej Haraslin (LECHIA Gdańsk) podkreślał, że gdańszczanie pracują na coraz to innym rozegraniem stałych fragmentów gry i to znalazło potwierdzenie. Tym razem gości zaskoczyło zagranie przewrotką Augustyna (LECHIA Gdańsk), po którym Sobiech (LECHIA Gdańsk) głową wpakował piłkę do siatki.
Lechia miała jeszcze kapitalną okazję na poprawienie wyniku na 2:0, ale Mak (LECHIA Gdańsk) w sytuacji sam na sam z bramkarzem strzelił w słupek.
W meczu jest dużo walki i fauli. Częściej sędzia karze gospodarzy. Tylko do nich trafiły żółte kartki.
Lech strzelał nawet więcej niż Lechia, ale ani razu nie zatrudnił po takim uderzeniu Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
Spiker ogłosił oficjalną frekwencję -
19 016
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składach
48'
apel spikera o kulturalny doping
49'
róg dla Lecha po akcji Klupsia
49'
dośrodkowanie Jevticia (Lech Poznań) z narożnika boiska, tak jak i te z pierwszej połowy, nie zaskoczyło Lechii
51'
Żółtą kartką został ukarany Rogne (Lech Poznań) po faulu na Mladenoviciu
51'
i wolny dla Lechii tuż ptrzy linii bocznej pola karnego
52'
słupek po strzale z Haraslina (LECHIA Gdańsk). Lukas lekko zagrał piłkę z wolnego, zastopował ją Lipski i wówczas Słowak uderzył na bramkę
54'
"Gdańska Lechia" - głośny doping z trybun
56'
Burić (Lech Poznań) wybił piłkę na róg po dośrodkowaniu Fili (LECHIA Gdańsk)
57'
po dośrodkowaniu z rogu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) zablokowany strzał Fili (LECHIA Gdańsk) i będzie kolejny korner
58'
tym razem z drugiej strony boiska bita piłka i piłkarze Lecha wybili ją po dośrodkowaniu Haraslina (LECHIA Gdańsk)
58'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Mak, w jego miejsce wchodzi Michalak.
59'
roszada na prawym skrzydle Lechii
61'
ryzykownie defensywa Lecha. Wymieniła podania w trójkącie, w tym dwa skierowała do bramkarza, a pomiędzy piłkarzami gości był Sobiech (LECHIA Gdańsk)
62'
sektorówka na sektorze gości
64'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę w polu karnym Lecha, ale uderzył niecelny
64'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Klupś, w jego miejsce wchodzi Makuszewski.
64'
pojedyncze gwizdy witają byłego piłkarza Lechii, który za kadencji trenera von Heesena był w Gdańsku także kapitanem drużyny
66'
nieskuteczny strzał Sobiecha (LECHIA Gdańsk)
67'
race w sektorze gości
67'
niecelny strzał Guytkjaera
68'
pomocy medycznej potrzebował Mladenović (LECHIA Gdańsk), ale może kontynuować grę
69'
kolejne piro na sektorze gości
69'
Sobiech (LECHIA Gdańsk) zablokowany w polu karnym gości
70'
strzał Haraslina (LECHIA Gdańsk) nad poprzeczką
70'
Lech przygotowuje kolejną zmianę, bo Lechia dominuje zdecydowanie w ostatnich minutach
71'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jevtić, w jego miejsce wchodzi Marchwiński.
72'
będzie też druga zmiana w Lechii, rozgrzewa się Paixao
75'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haraslin , w jego miejsce wchodzi Paixao.
75'
Flavio zajmuje pozycję Lukasa. Gra na lewym skrzydle
77'
Jóźwiak (Lech Poznań) zablokowany w indywidualnej akcji
77'
"Lechijko wygraj mecz..." - z trybun
79'
Lech Poznań przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Jóźwiak, w jego miejsce wchodzi Wasielewski.
79'
trener Lecha wymienił obu skrzydłowych i ofensywnego pomocnika, ale na razie jego podopieczny rozbijają się o szczelny blok defensywny Lechii i to z dala od gdańskiej bramki
80'
"Trójmiasto jest nasze..." - śpiewają miejscowi
82'
Lech nadal bez celnego strzału. Niecelnie goście uderzali 9-krotnie
84'
obaj trenerzy na stojąco. Gestami próbują dyrygować grą zespołów
86'
do ostatniej zmiany w Lechii przygotowuje się Arak
88'
"Lechia" - śpiewy z trybun. W sektorze gości cisza
88'
długo rozgrywany atak pozycyjny Lecha zakończony dośrodkowaniem Makuszewskiego (Lech Poznań) i dobrą interwencją Nalepy (LECHIA Gdańsk)
89'
Sobiech (LECHIA Gdańsk) zagrywa przed bramkę Lecha, ale tam nie ma jego kolegów
90'
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Sobiech, w jego miejsce wchodzi Arak.
90'
4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
groźne dośrodkowanie Makuszewskiego (Lech Poznań). Pod bramką Lechii dwóch piłkarzy gości rzucało się do piłki, ale żaden nie sięgnął jej głową
90+2
Burić (Lech Poznań) łapie piłkę po dośrodkowaniu z własnej połowy Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
90+2
kapitalna parada Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Sparował piłkę na róg po strzale Wasielewskiego