Lechia Gdańsk pokonała Śląsk Wrocław 3:1. Bracia Paixao rozstrzelali były klub

1 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Oprawa na 40-lecie przyjaźni kibiców Lechii Gdańsk i Śląska Wrocław

Piłkarze Lechii Gdańsk pokonali u siebie Śląsk Wrocław 3:1 (1:0) w meczu 18. kolejki ekstraklasy. Wszystkie bramki dla gospodarzy strzelili bracia Marco i Flavio Paixao. Tym samym na polskich boiskach przekroczyli dorobek 100 trafień. Rozpoczynali jego gromadzenie jako piłkarze drużyny ze stolicy Dolnego Śląska. Warto podkreślić wyczyn Dusana Kuciaka, który jeszcze przy 0:0 obronił karnego. Na trybunach kibice manifestowali 40-lecie przyjaźni między oba klubami.

Śląsk Wrocław Śląsk Wrocław
1 Kuciak - 2 Milos, 26 Augustyn, 30 Nunes, 3 Wawrzyniak - 35 Łukasik, 6 Sławczew - 28 F.Paixao, 7 Krasić, 21 Peszko - 19 M.Paixao
Sędziowie: Marciniak (Płock) oraz Sokolnicki, Listkiewicz
Widzów: 8313
27 Słowik - 17 Pawelec, 3 Celeban, 28 Poprawa, 5 Augusto - 6 Chrapek, 32 Tarasovs - 22 Riera, 10 Vacek, 7 Kosecki - 9 Robak
  • 80' 7 Krasić Zmiany 8 Balde
  • 83' 18 M.Paixao Zmiany 11 Kuświk
  • 88' 21 Peszko Zmiany 96 Oliveira
  • 71' 6 Chrapek Zmiany 25 Łyszczarz
  • 80' 7 Kosecki Zmiany 18 Madej
  • 90+1 32 Tarasovs Zmiany 23 Bergier
  • 40' M.Paixao
  • 56' F.Paixao karny
  • 81' M.Paixao
  • 82' Madej
  • 64' Nunes
  • 90+2 Augusto

Setny gol braci Paixao w barwach polskich klubów.

Dusan Kuciak broni karnego Marcina Robaka

piłkarze Lechii nadal walczą o zaufanie swoich kibiców. Jednak sympatyków biało-zielonych niepokoją nie tylko wyniki, czego wyraz daje w swoim komentarzu Jerzy Jastrzębowski

JERZY JASTRZĘBOWSKI ZANIEPOKOJONY SYTUACJĄ W LECHII

Lechia powinna jak najszybciej uzyskać przewagę nad strefą spadkową, gdyż Rada Nadzorcza potwierdziła, że rozszerzenia ekstraklasy od nowego sezonu nie będzie

NIE BĘDZIE POWIĘKSZENIA ANI ZMNIEJSZENIA EKSTRAKLASY. W PRZYSZŁYM SEZONIE NADAL 16 DRUŻYN
W ostatniej kolejce Lechii punkty uciekły w doliczonym czasie gry, ale i tak bilans zdobyczy w ostatnim kwadransie meczów jest większy niż straty w tym okresie w tym sezonie

BILANS SZCZĘŚCIA I PECHA LECHII GDAŃSK
trener Owen musiał dokonać dwóch wymuszonych zmian w porównaniu z meczu z Cracovią

PRZECZYTAJ O NAJWIĘKSZEJ KONTROWERSJI MECZU CRACOVIA - LECHIA
tak jak sugerowaliśmy miejsca pauzujących za kartki Wolskiego i Wojtkowiaka zajmują rekonwalescenci: Peszko (LECHIA Gdańsk) i Wawrzyniak (LECHIA Gdańsk). Ponadto pozycje w "11" po pauzie z powodu zdrowotnych odzyskuje Sławczew (LECHIA Gdańsk)

REKONWALESCENCI WRÓCĄ W MIEJSCE KARTKOWICZÓW. O PRZYGOTOWANIACH LECHII DO ŚLASKA JAK I ZIMY
natomiast niespodzianką jest nieobecność Stolarskiego. Paweł nie zagra z powodu kontuzji. Na prawą obronę wraca zatem Milos (LECHIA Gdańsk)
ławka rezerwowych Lechii: 33 Zelenika, 8 Balde, 9 Lipski, 11 Kuświk, 25 Nalepa, 32 Matras, 96 Oliveira
Śląsk wygrał w ostatniej kolejce derby Dolnego Śląska, a zarazem zwolnił najdłużej pracującego szkoleniowca - Stokowca z Zagłębia. Mimo to trener Urban w porównaniu z tamtym meczem decyduje się na 4 zmiany
do "11" wracają: Chrapek (Śląsk Wrocław), Kosecki (Śląsk Wrocław), Pawelec (Śląsk Wrocław) i Augusto (Śląsk Wrocław)
Chrapek (Śląsk Wrocław) i Kosecki (Śląsk Wrocław) to byli piłkarze m.in. Lechii. Michał przeniósł się do Wrocławia przed tym sezonem, choć w Gdańsku przez rok miał jeszcze ważny kontrakt
rezerwowi Śląska: 1 Wrąbel, 8 Srnić, 18 Madej, 23 Bergier, 25 Łyszczarz, 31 Pałaszewski, 35 Scalet
Śląsk jest jedyną drużyną, która w tym sezonie w ekstraklasie nie wygrała meczu na wyjeździe. Bilans poza Wrocławiem to po 4 remisy i porażki przy bramkach 6:15. Ostatni punkt poza domem ekipa Urbana zdobyła pod koniec września po 1:1 w Szczecinie
w meczu otwierającym 18. kolejkę Jagiellonia pokonała u siebie Pogoń 1:0
mimo że jest to mecz przyjaźni kibiców to spotkanie nie wywołało większego zainteresowania publiczności. O frekwencji oficjalnej tradycyjnie poinformujemy w przerwie
akcenty mikołajkowe. Jest na prezentacji Mikołaj, a piłkarze wyszli w czapkach Mikołaja
Lechia biało-zielone koszulki oraz białe spodenki i getry. Śląsk zielone stroje
1'
od środka rozpoczął Śląsk
1'
od pierwsze gwizdka doping. Sektor gości oczywiście pusty. Jeśli są kibice Śląska, to zajęli miejsca na gdańskich sektorach
2'
Peszko (LECHIA Gdańsk) próbował nabrać sędziego na faul przed polem karnym. Arbiter nie zareagował
5'
spokojny początek z obu stron. Gra głównie w środkowej strefie boiska
5'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił strzał Koseckiego (Śląsk Wrocław) sprzed pola karnego
6'
"W Wolnym Mieście Gdańsku..." - z trybun
8'
Krasić (LECHIA Gdańsk) faulowany niedaleko narożnika pola karnego. Dobra pozycja do dośrodkowania w pole karne
9'
Peszko (LECHIA Gdańsk) z wolnego zdecydował się mocno podkręcić piłkę i zmierzała ona w światło bramki. Słowik (Śląsk Wrocław) nie próbował nawet łapać futbolówki, tylko ją wypiąstkował
11'
Lechia stara się budować akcje wieloma podaniami, ale zawsze któreś z nich jest niecelne i trzeba zaczynać wszystko od nowa
12'
Śląsk czeka na kontry. Tak jak teraz potrafił doprowadzić do zamieszania w "16" gospodarzy, ale nie oddał strzału. Nunes nie pozwolił na to Robakowi
14'
na razie wolne tempo gry
14'
dobra interwencja Słowika (Śląsk Wrocław), który przejął piłkę po rykoszecie
15'
to mógł być gol. Z lewego skrzydła dośrodkował Peszko (LECHIA Gdańsk), głową uderzył M.Paixao (LECHIA Gdańsk). Słowik (Śląsk Wrocław) przy obronie wypuścił piłkę z rąk, ale zdołał ją złapać, nim z dobitką ruszył Krasić (LECHIA Gdańsk)
18'
cały czas przewaga Lechii w posiadaniu piłki
18'
karny dla Śląska za zagranie ręką Wawrzyniaka. Obrońca Lechii trzymał ją wysoko nad głową, gdy próbował dojść do dośrodkowania Koseckiego i przeszkodzić w opanowaniu piłki Chrapkowi
19'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił karnego! Bramkarz rzucił się w lewy róg swojej bramki i tam też strzelił Robak. Piękna interwencja Dusana, który odbił piłkę do boku
19'
"Dusan Kuciak" - skandują kibice. Takim samym okrzykiem zagrzewali bramkarza przed karnym
19'
to już drugi obroniony karny przez Kuciaka (LECHIA Gdańsk) w tej rundzie. Poprzednio ta sztuka udało mu się również na Letnicy, w meczu z Koroną
24'
na spalonym F.Paixao (LECHIA Gdańsk)
24'
teraz doping dla Śląska
25'
spiker apeluje do kibiców o kulturalny doping, gdyż teraz niecenzuralnie pod adresem policji
26'
strzał z dystansu Krasicia (LECHIA Gdańsk). Piłka wysoko nad poprzeczką
28'
"BKS-ie, BKS-ie..." - z trybun
32'
wolny dla Śląska około 20 metrów od bramki Lechii po faulu Łukasika na Koseckim
33'
strzał z wolnego w mur Robaka, a po chwili zablokowana poprawka Chrapka
34'
Śląsk próbuje też gnębić defensywę Lechii dalekimi wrzutami z autu w czym celują Augusto (Śląsk Wrocław) i Pawelec (Śląsk Wrocław)
35'
Słowik (Śląsk Wrocław) uratował Śląsk przed utratą gola. Wyciągnął się jak długi i wybił piłkę po technicznym uderzeniu M.Paixao (LECHIA Gdańsk)
37'
przeważa doping dla Lechii, ale od czasu do czasu jest także dla Śląska jak w tej chwili. "To my kibice Śląska" - śpiewy z trybun
38'
Śląsk coraz odważniej atakuje. Bazuje głównie na stałych fragmentach gry
39'
po kolejny dośrodkowaniu z wolnego Lechię tym razem uratował gwizdek oznajmiający spalonego rywli
39'
szybka odpowiedź Lechii. Zamieszanie przed bramką Lechii. Piłkarze gospodarzy sygnalizują zagranie ręką, ale sędzia Marciniak pokazuje, by grać dalej
40'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Portugalczyk głową posłał piłkę po siatki po dośrodkowaniu z wolnego Peszki
41'
szaliki w górze, cieszą się kibice Lechii
43'
indywidualna akcja Koseckiego (Śląsk Wrocław), zakończona uderzeniem w boczną siatkę
44'
szczęście przy Lechii. Nieznacznie niecelny strzał Vacka
45'
w dobrej sytuacji spudłował F.Paixao (LECHIA Gdańsk)
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
Lechia miała przewagę w posiadaniu piłki, ale w sytuacjach bramkowych już tego nie było widać. Śląsk jako pierwszy mógł objąć prowadzenie, zdobywając karnego. Wynik 0:0 to zasługa Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który obronił strzał Robaka (Śląsk Wrocław). Ten napastnik w poprzednim sezonie był królem strzelców ekstraklasy razem z M.Paixao (LECHIA Gdańsk). Po pierwszej połowie w ich indywidualnym pojedynku lepszy jest Portugalczyk. Strzelał on trzy razy, za trzecim razem skutecznie.
Jednak ten mecz jest daleki od rozstrzygnięcia. Obie drużyny bazują na stałych fragmentach gry. Po nich robi się największe zamieszanie pod oboma bramkami. Zawodnicy nie wystrzegają się też fauli. Arbiter odgwizdał około 20 fauli.
Na razie celnych strzałów jest niewiele. W statystykach Ekstraklasa SA znajdziemy takie 3 po stronie Lechii i 2 Śląska.
w przerwie konkurs rzutów karnych dla kibiców. W bramce rezerwowy golkiper Lechii - Zelenika
Oficjalna frekwencja podana przez spikera - 8313
patrząc na trybuny przed przerwą trudno było liczyć na taką frekwencję, jaka została podana. Przypomnijmy jednak, że to liczba uprawnionych do wejścia na stadion, a nie obecnych faktycznie na trybunach
trochę oczekiwania na rozpoczęcie drugiej połowy, bo nieco chyba zaspały osoby odpowiedzialne za zdejmowanie banerów reklamowych ze środka boiska i z jednej z bramek
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia. Obie drużyny bez zmian w składach
47'
Milos (LECHIA Gdańsk) liczył na róg, ale sędzia boczny pokazał, że Śląsk zacznie od własnej bramki
48'
"BKS i Śląsk" - z trybun
48'
po akcji Robaka (Śląsk Wrocław) i Chrapka niecelny strzał tego drugiego
53'
karny dla Lechii. Tym razem zagranie ręką w polu karnym Śląska Celebana, który wślizgiem próbował zablokować dośrodkowanie Wawrzyniaka. Przynajmniej taka na tę chwilę jest decyzja sędziego
54'
jeszcze rozmowy sędziego z zawodnikami obu drużyn. Czyżby oczekiwanie na podpowiedź VAR?
55'
Sędzia Marciak biegnie do aparatury VAR
55'
Kibice już skandują: "je... PZPN"
55'
a tymczasem sędzia podtrzymuje jednak decyzję o karnym
56'
[2:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki F.Paixao z karnego. Bramkarz rzucił się w róg, a Portugalczyk spokojnie kopnął piłkę w środek bramki
57'
spiker przypomina, że to setny gol braci Paixao na polskich boiskach
57'
zobaczymy czy poprawienie prowadzenia przez Lechię ożywi mecz, bo w drugiej połowie na razie niewiele się działo
61'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) interweniuje poza własnym polem karnym
63'
oprawa kibiców Lechii. Pojawia się sektorówka i flagi obu klubów. W ten sposób akcentowane jest 40-lecie przyjaźni Lechii i Śląska
64'
Żółtą kartką został ukarany Nunes (LECHIA Gdańsk).
64'
to czwarta żółta kartka Nunesa (LECHIA Gdańsk). W następnej kolejce, w Zabrzu nie zagra
66'
Słowik (Śląsk Wrocław) uratował Śląsk od gola samobójczego. Będzie jeszcze róg dla Lechii, bo bramkarz przerzucił piłkę nad poprzeczką, którą głową w kierunku jego bramki uderzył Augusto
67'
bez zagrożenia dla Śląska po dośrodkowaniu z rogu Peszki (LECHIA Gdańsk)
68'
próba kontry Śląska. Dobra interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
68'
"Lechia i Śląsk" - z trybun i przygotowanie do odpalenia rac
69'
odpalone biało-zielone race, słychać też petardy
69'
spikera apeluje, aby nie rzucać żadnych przedmiotów na boisko
71'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Chrapek, w jego miejsce wchodzi Łyszczarz.
73'
poprzeczka ratuje Lechię po akcji Koseckiego (Śląsk Wrocław) i strzale Riery (Śląsk Wrocław)
74'
jeszcze rogi dla gości, ale Kuciak (LECHIA Gdańsk) radzi sobie z tymi sytuacjami
75'
i już jesteśmy z kornerem po drugiej stronie boiska, ale również bez zagrożenia dla bramki rywali
76'
na spalonym Robak (Śląsk Wrocław)
77'
kolejna akcja aktywnego dziś Koseckiego (Śląsk Wrocław). Jednak tym razem przegrał pojedynek z Milosem (LECHIA Gdańsk)
78'
dośrodkowanie Augusto (Śląsk Wrocław) w ręce Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
79'
przy interwencji Nunes (LECHIA Gdańsk) i Augustyn (LECHIA Gdańsk) zderzyli się, ale Portugalczyk zdołał się jeszcze pozbierać i wybić piłkę na róg
80'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Krasić , w jego miejsce wchodzi Balde.
80'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kosecki, w jego miejsce wchodzi Madej.
81'
[3:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki M.Paixao. Szybka kontra gospodarzy. Rozklepana defensywa rywali. Akcje rozpoczął Balde. W pole karne wpadł F.Paixao, który mógł sam strzelać, ale wyłożył piłkę do lepiej ustawionego brata bliźniaka
82'
[3:1] Śląsk Wrocław STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Madej. Rezrerwowy doszedł do piłki po zablokowanym strzale Robaka. Uderzył z ostrego kąta, czym zaskoczył Kuciaka, który nie musiał przepuścić tej piłki do siatki
83'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza M.Paixao, w jego miejsce wchodzi Kuświk.
84'
w przypadku zwycięstwa Lechii drużyny zamienią się na miejscach 9-10
86'
mecz się otworzył. Obie drużyny szukają kolejnych goli
87'
sektorówka zeszła już z trybun, ale nieustające skandowanie "Lechia i Śląsk"
88'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Peszko, w jego miejsce wchodzi Oliveira.
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tarasovs, w jego miejsce wchodzi Bergier.
90+2
Żółtą kartką został ukarany Augusto (Śląsk Wrocław).
90+3
Lechia utrzymuje piłka z dala od własnej bramki
90+3
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA ZE ŚLĄSKIEM 3:1
Druga połowa przyniosła więcej emocji niż pierwsza. Lechia była skuteczna, gdyż w całym meczu oddała 5 celnych strzałów, a 3 z nich zamieniła na bramki. Bracia Paixao przekroczyli liczbę 100 goli na polskich boiskach, a Marco ma już 31 trafień zdobytych w barwach Lechii. Warto to pokreślić, gdyż ci piłkarze strzelali dziś do siatki Śląska, czyli klubu, w którym zaczynali przygodę z Polską.
piłkarze obu drużyn dziękują kibicom za doping
spiker przypomina kibicom, że godzinę po meczu do odebrania będzie 300 darmowych piw. Jedna z kampanii piwowarskich funduje bowiem 100 piw za każdego gola strzelonego przez Lechię

16 Pogoń Szczecin 18 2 4 12 14:30 10
Po 30 kolejce nastąpi podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i grupę spadkową (8 kolejnych). Z zaliczeniem dotychczasowych punktów drużyny zagrają w grupie każdy z każdym, ale bez rewanżów.
Tabela wprowadzona: 2017-12-04

Wyniki 18 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Śląsk Wrocław 3:1 (1:0)
  • Wisła Płock - ARKA GDYNIA 2:0 (2:0)
  • Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2 (3:1)
  • Sandecja Nowy Sącz - Legia Warszawa 2:2 (1:0)
  • Piast Gliwice - Lech Poznań 0:0
  • Wisła Kraków - Górnik Zabrze 2:3 (1:0)
  • Cracovia - Korona Kielce 2:2 (1:1)

Opinie (195) 8 zablokowanych

• Lechia Najlepszym klubem na Pomorzu (27)

Derby dla Lechii, a śledzie dalej na kolanach i z bólem 4 liter.

Trójmiasto do Lechii należy !!!!!!!

• 133 98

• waleriany zażyj (3)

• 27 17

• tobie bardziej potrzena tłuku pancerny z Gdyni (2)

twoja frustracja może doprowadzić do większej patologi w twojej rodzinie.

A teraz oddychaj głęboko i na kolana po derbach

• 14 5

• Nieważne gdzie Lechio i tak kocham Cię. (1)

Tyś królową pomorza tyś wygrała derby Aąaaaaaaaaaaaaa Eeeeeeeeeeeee Oooooooooooooo Uuuuuuuuuuuuuuu Lechia Lechia Lechia cała patola śpiewa lechi lechia lechia królową pomorskiej patologi. Popieram ziomala wyżej

• 4 4

• odstaw leki ponieważ widać już nie pomagają

• 2 1

• słabe. spójrz w tabelę - Arka nad Lechią (15)

spójrz w gabloty to Arka ma puchary, derby to takie marne pocieszenie

• 30 30

• jaki wynik derbów śledziu? (6)

nie ważne kto prowadzi w peletonie, ważne kto pierwszy przekroczy metę.... liga wciąż trwa śledziu.

P.S. Lechia też ma puchary i brązowy medal Mistrzostw Polski więc gdzie wy pasujecie ogórki z pekinu.