Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 1:0. Już 7 punktów przewagi nad wiceliderem

23 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Lechia Gdańsk pokonała u siebie Wisłę Kraków 1:0 (1:0). Zwycięskiego gola zdobył Filip Mladenović. Gospodarze znów byli do bólu wyrachowani i efektywni. - W ofensywie gra mogłaby być lepsza, ale grzechem byłoby narzekać na cokolwiek. Mecz był mocno taktyczny. Nie chcieliśmy się dać ponieść fantazji i otworzyć za bardzo. Najważniejsza była dyscyplina taktyczna - podkreśla Piotr Stokowiec, którego podopieczni mają już 7 punktów przewagi nad wiceliderem ekstraklasy. - Uważam, że było to spotkanie na remis, nie było wiele sytuacji - ocenił Maciej Stolarczyk, szkoleniowiec pokonanych, którzy tego dnia nie oddali żadnego celnego strzału.

12 Kuciak - 19 Fila, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 11 Michalak, 35 Makowski, 6 Kubicki, 28 Paixao - 90 Sobiech
Sędziowie: Kwiatkowski (Warszawa) oraz Sapela, Golis
Widzów: 12 557
1 Lis - 29 Palcić, 27 Wasilewski, 4 Sadlok, 2 Pietrzak - 10 Basha, 80 Plewka - 16 Błaszczykowski, 11 Drzazga, 26 Wojtkowski - 24 Kolar
  • 70' 11 Michalak Zmiany 3 Nunes
  • 78' 19 Fila Zmiany 8 Mak
  • 85' 90 Sobiech Zmiany 18 Arak
  • 62' 80 Plewka Zmiany 5 Klemenz
  • 79' 2 Pietrzak Zmiany 98 Słomka
  • 80' 11 Drzazga Zmiany 21 Grabowski
  • 42' Mladenović
  • 19' Michalak
  • 90+3 Mak
  • 62' Sadlok

- Nasi piłkarze wykonali w okresie przygotowawczym świetną pracę i teraz widzimy jej efekty. Staramy się wszystko przygotować tak, aby ich potencjał się cały czas rozwijał, aby nieustannie podnosili sufit - podkreśla Mariusz Szymkiewicz, trener przygotowania motorycznego Lechii

Przeczytaj, co piłkarze i trener Lechii mówili przed meczem z Wisłą

Lechia w najbliższych dniach musi połączyć ekstraklasę z Pucharze Polski. Na razie trener Stokowiec "nie miesza" w składzie. Tradycyjna roszada wiosną jest na prawej stronie obrony

Przeczytaj wywiad z Joao Nunesem, który negocjuje nową umowę w Lechii

w drugiej linii nadal do gry nie jest zdolny Lipski. W "11" zostaje Makowski
(LECHIA Gdańsk)

Tomasz Makowski (LECHIA Gdańsk): Chcę zagrać na MŚ U-20

dla Makowskiego (LECHIA Gdańsk) ważny dzień będzie jutro, gdyż reprezentacja Polski U-20 pozna rywali w finałach mistrzostw świata. Teoretycznie możliwa jest grupa, która będzie powtórką z dorosłego mundialu z ubiegłego roku

Przeczytaj więcej o losowaniu mistrzostw świata do lat 20

na razie w Lechii nadal bez transferów, choć trwają starania, aby jeszcze w tym miesiącu pozyskać nowego piłkarza

Przeczytaj, jakiego piłkarza poszukuje Lechia

w ostatniej kolejce Paixao (LECHIA Gdańsk) nie strzelił karnego. Jednak dziś i on, i m.in. Kubicki (LECHIA Gdańsk) wyznaczeni do strzelania "11"

Flavio Paixao (LECHIA Gdańsk) nadal będzie strzelać karne w Lechii. Sprawdź, jego bilans

ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović, 3 Nunes, 5 Vitoria, 8 Mak, 10 Vikri, 18 Arak, 29 Żukowski
Wisła wystawia praktycznie tę samą "11" co w wygranym meczu z ostatniej kolejki ze Śląskiem (1:0). Jedyna zmiana to absencja Peszki, który nie może grać przeciwko Lechii. w jego miejsce Wojtkowski
(Wisła Kraków)

Przypomnij sobie, na jakich warunkach Lechia wypożyczyła Sławomira Peszkę do Wisły

ławka rezerwowych Wisły: 22 Buchalik, 5 Klemenz, 43 Szot, 21 Grabowski, 42 Morys, 70 Śliwa, 98 Słomka,
w przypadku wygranej Lechia powiększy przewagę nad wiceliderem do 7 punktów. Legia przegrała bowiem drugi mecz z rzędu, tym razem w Poznaniu 0:2.
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Wisła całe czerwone stroje
na sektorze gości pusto
miejscowi kibice witają piłkarzy uniesieniem szali w górę
o frekwencji oficjalnej tradycyjnie na tym obiekcie poinformujemy w przerwie
losowanie stron boiska przez kapitanów Paixao (LECHIA Gdańsk) i Błaszczykowskiego (Wisła Kraków)
"Lechijko, tylko zwycięstwo" - z trybun
"Lechia lidera ma" - to też z trybun
1'
od środka boiska mecz rozpoczęła Wisła
2'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił głową piłkę, którą w "16" z wolnego wrzucał Błaszczykowski (Wisła Kraków)
4'
po stracie piłki Wisła wycofuje wszystkich piłkarzy na własną połowę, zagęszcza środkową strefę boiska i w ten sposób próbuje utrudniać rozegranie akcji przez Lechię
4'
"Lechia lidera ma" - cały czas skandowanie z trybun
4'
Wojtkowskiemu (Wisła Kraków) nie udało się zamknąć kontrataku gości
5'
obaj trenerzy na stojąco, przy ławkach rezerwowych
6'
Lis (Wisła Kraków) wyszedł do piłki przed własną "16", ale gdy tylko ruszył w jego kierunku Sobiech (LECHIA Gdańsk), wprowadził piłkę w pole karne i ją złapał
7'
"Śląsk WKS" - z trybun. Niegdyś w tej triadzie przyjaźni była i Wisła
8'
po dośrodkowaniu Michalaka (LECHIA Gdańsk) celnie główkował Paixao (LECHIA Gdańsk). Uderzenie jednak zbyt lekkie, by zaskoczyć Lisa
9'
nieporozumienie w szeregach Wisły. Aut dla Lechii na wysokości pola karnego rywali
9'
a zaraz po nim róg
10'
po dośrodkowaniu z rogu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) niecelnie główkował Augustyn (LECHIA Gdańsk)
11'
"Lechia gol" - z trybun
12'
nieznacznie niecelny strzał z dystansu Pietrzaka (Wisła Kraków)
13'
błąd przy wyprowadzeniu piłki Łukasika (LECHIA Gdańsk), ale Drzazga (Wisła Kraków) stracił futbolówkę, wbiegając w pole karne Lechii. Dobrze naciskał go Fila
14'
nie przechodzą prostopadłe piłki grane przez środek. Przed chwilą przechwyt Wisły po takim zagraniu Łukasika (LECHIA Gdańsk), teraz Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
15'
więcej akcji oskrzydlających przydałoby się ze strony Lechii, a także wskazane przyspieszenie gry
16'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) ręką przerwał akcję Wisły. Na razie bez kartki
16'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z wolnego Błaszczykowskiego (Wisła Kraków)
18'
piłkarze Lechii podeszli z pressingiem na połowę Wisły i już są kłopoty gości w rozegraniu piłki
18'
kontra Drzazgi (Wisła Kraków) zakończona strzałem wysoko nad poprzeczką
19'
Żółtą kartką został ukarany Michalak (LECHIA Gdańsk), który stracił piłkę na rzecz rywala, a następnie pobiegł za nim i go sfaulował
20'
rajd Błaszczykowskiego (Wisła Kraków) zagraniem piłki w boczną siatkę bramki Lechii
22'
"Gdańska Lechia" - z trybun
23'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) sfaulował Wojtkowskiego około 25 metrów od własnej bramki
24'
Błaszczykowski (Wisła Kraków) przeskoczył nad piłką, a z wolnego uderzył Pietrzak (Wisła Kraków). Futbolówka przeszła nad bramką Lechii
25'
Lechia nie forsuje tempa, a Wisła już nie tylko ogranicza się do kontr. Gdy tylko jest okazja, stara się pograć też w ataku pozycyjnym
26'
posiadanie piłki obecnie nieznacznie na korzyść Lechii (52:48)
26'
"W Wolnym Mieście..." - z trybun
26'
zbyt mocne dośrodkowanie Fili (LECHIA Gdańsk). Nie mogli dojść do piłki ani Sobiech (LECHIA Gdańsk), ani Paixao (LECHIA Gdańsk) wbiegający w "16"
28'
po dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), Sobiech (LECHIA Gdańsk) w pojedynku o górną piłkę faulował Lisa
29'
Paixao (LECHIA Gdańsk) próbował ścigać się z Błaszczykowskim (Wisła Kraków), ale stracił piłkę na rzecz reprezentanta Polski
32'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) piąstkuje po dośrodkowaniu Błaszczykowskiego (Wisła Kraków)
32'
w odpowiedzi szybka akcja Michalaka (LECHIA Gdańsk), ale stracił piłkę, gdy próbował wbiec w "16" rywali
34'
"To my kibice z Gdańska" - z trybun
38'
próby przebicia się środkiem boiska przez Lechię nie przynoszą rezultatu
38'
"Mistrza Polski zdobędziemy..." - śpiewają kibice
39'
nieudane dośrodkowanie Paixao (LECHIA Gdańsk)
40'
dośrodkowanie z lewego skrzydła Pietrzaka (Wisła Kraków) prosto w ręce Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
42'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mladenović. Szybka kontra gospodarzy zwieńczona celnym strzałem lewego obrońcy. Asystę zaliczył Sobiech, który ściągnął na siebie aż czterech rywali, a następnie podał na strzał Filipowi, który uderzył z pierwszej piłki. Siła uderzenia była tak duża, że "przełamała" ręce bramkarzowi
45'
Lis (Wisła Kraków) minął się z piłką, ale nie było nikogo, to by z tego błędu bramkarza skorzystał
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 1:0
Znów mamy wariant Lechii wyrachowanej i cierpliwej. Gdańszczanie starali się do przerwy grać bardzo bezpiecznie, bez zbytniego ryzyka pod własną bramką. Dlatego, mimo że Wisła częściej rozgrywała piłkę (54:46 w posiadaniu), nie oddała nawet żadnego celnego strzału. Kuciak (LECHIA Gdańsk) musiał tylko nieco popracować przy dośrodkowaniach rywali.
Duża walka rozgrywała się w środku pola. Tam nie było miejsca na rozegranie składnej akcji. Przy tak dobrze zorganizowanych drużynach, najłatwiej było o zaskoczenie po kontrze. I taką wyprowadziła Lechia w 42. minucie. Dobrze za akcją pobiegł Mladenović (LECHIA Gdańsk) i strzelił już 3 gola dla Lechii w 4 ostatnich kolejkach. Lewy obrońca niespodziewanie wyrósł na najlepszego snajpera biało-zielonych w ostatnich tygodniach.
Utrzymanie prowadzenia do końca meczu, pozwoli Lechii powiększyć przewagę nad wiceliderem do 7 punktów.
w przerwie spiker namawia kibiców, aby pojechali w środę do Zabrze na mecz Pucharu Polski z Górnikiem
Oficjalna frekwencja: kibiców - 12 557
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składach
46'
"Lechijko wygraj mecz, 3 punkty musisz mieć..." - z trybun
48'
piłka na kontrę do Sobiecha (LECHIA Gdańsk), ale nie miał z kim zagrać i zwolnił akcję
49'
róg dla Wisły
49'
piłka w siatce Lechii po strzale Drzagi, ale podniesiona chorągiewka sędziego liniowego. Po rozegraniu rogu przez Wisłę i dośrodkowaniu Błaszczykowskiego aż dwóch piłkarzy gości zostało na spalonym
51'
niecelny strzał z dystansu Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
52'
po dośrodkowaniu Paixao (LECHIA Gdańsk) piłkę łapie Lis
54'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) przy wyprowadzeniu piłki zagrał prosto do Błaszczykowskiego (Wisła Kraków). Na rozegranie kontry Wiśle nie pozwolił dobry powrót Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
54'
dobrze do akcji włączył się prawy obrońca Palcić (Wisła Kraków). Zagrał przed pole karne, a tak spudłował Plewka (Wisła Kraków)
55'
zablokowany strzał Błaszczykowskiego (Wisła Kraków)
57'
Paixao (LECHIA Gdańsk) spudłował z kilku metrów po dobrym dograniu z Łukasika. Powinno być 2:0
58'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) spokojnie przerwał kontrę Błaszczykowskiego (Wisła Kraków)
58'
Michalak (LECHIA Gdańsk) powinien więcej "wycisnąć" z tej akcji. Z łatwością wbiegł w pole karne, ale zamiast dograć do Sobiecha (LECHIA Gdańsk), pozwolił się zablokować
58'
zmiana przygotowywana w Wiśle. Rozgrzewa się obrońca Klemenz
62'
Żółtą kartką został ukarany Sadlok (Wisła Kraków) po faulu na Michalaku
62'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Plewka, w jego miejsce wchodzi Klemenz.
63'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) wrzucił z wolnego, a Paixao (LECHIA Gdańsk) wpakował piłkę do siatki. Sędzia gola nie uznał, oceniając, że był spalony
64'
kibice niepochlebnie skandują o PZPN, ale wynik bez zmian
66'
spiker zaprasza kibiców na poniedziałkowy mecz... hokeistów MH Automatyki, którzy w play-off do czterech zwycięstw prowadzą z mistrzem Polski - GS Tychy 2-1

PREZCZYTAJ JAK RELACJONOWALIŚMY PIĄTKOWE ZWYCIĘSTWO W TYCHACH
69'
zbyt mocne dośrodkowanie Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
69'
rozgrzewa się Nunes
70'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Michalak, w jego miejsce wchodzi Nunes.
71'
trener Stokowiec zabezpieczył prawą stronę boiska. Nunes (LECHIA Gdańsk) zagra jako obrońca, a przed nim Fila (LECHIA Gdańsk), który zaczynał mecz w defensywie
72'
Paixao (LECHIA Gdańsk) dopadł do bezpańskiej piłki na 18 metrze od bramki Wisły, ale uderzył nad poprzeczką
73'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na róg
73'
po raz drugi w tej połowie gwizdy, gdy piłkę w narożniku ustawia Błaszczykowski (Wisła Kraków)
74'
kontra Lechii po rogu rywali i teraz korner dla gospodarzy
74'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) z rogu krótko do Mladenovicia (LECHIA Gdańsk), ale ten wariant nie zaskoczył Wisły, bo poradziła sobie z dośrodkowaniem Filipa (LECHIA Gdańsk)
76'
Paixao (LECHIA Gdańsk) zbyt mocno w pole karne do Mladenovicia (LECHIA Gdańsk). Piłka wyszła poza boisko
76'
przygotowuje się do zmiany Mak
78'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Fila, w jego miejsce wchodzi Mak.
78'
będzie też druga zmiana w Wiśle. Rozgrzewa się Słomka
79'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pietrzak, w jego miejsce wchodzi Słomka.
79'
Słomka (Wisła Kraków) gra naprzeciw Maka, czyli mierzą się piłkarze ze świeżym zasobem sił
80'
Wisła Kraków przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Drzazga, w jego miejsce wchodzi Grabowski.
81'
"Gdańska Lechia najlepsza jest" - z trybun
83'
dobry powrót Paixao (LECHIA Gdańsk). Nie pozwolił, by piłka dotarła do Błaszczykowskiego (Wisła Kraków)
84'
Lis (Wisła Kraków) wybił piłkę na róg po strzale Maka. To trzeci celny strzał Lechii w tym meczu. Wisła nadal bez celnego uderzenia
85'
zbyt mocne dośrodkowanie z rogu Łukasika (LECHIA Gdańsk). Piłka opuszcza boisko
85'
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Sobiech, w jego miejsce wchodzi Arak.
86'
masażyści na boisku. Pomocy potrzebuje Nunes (LECHIA Gdańsk)
87'
Portugalczyk poza boiskiem. Lechia w "10". Limit zmian wykorzystany
87'
dobra interwencja Augustyna (LECHIA Gdańsk). Przerwał kontrę Wisły
88'
gwizdy z trybun przy ataku pozycyjnym Wisły. Nunes (LECHIA Gdańsk) nadal poza boiskiem
89'
Nunes (LECHIA Gdańsk) wrócił do gry
90'
zablokowany strzał Araka (LECHIA Gdańsk)
90'
4 minuty doliczone
90+4
Sadlok (Wisła Kraków) wstrzelił piłkę w pole karne Lechii, ale nikt do niej nie doszedł. Grę wznowi Kuciak (LECHIA Gdańsk)
90+4
Kuciak (LECHIA Gdańsk) łapie piłkę po dośrodkowaniu Błaszczykowskiego (Wisła Kraków)
90+5
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 1:0 I MA JUŻ 7 PUNKTÓW PRZEWAGI NAD WICELIDEREM EKSTRAKLASY!
W drugiej połowie obie drużyny strzeliły po golu, ale wynik nie uległ zmianie, bo oba trafienia były ze spalonych. Lechia potwierdziła swoje atuty. Jest efektywna aż do bólu i bardzo trudno strzelić jej gola. Wisła nie oddała nawet celnego uderzenia na bramkę biało-zielonych. Gospodarze niewiele częściej zagrażali rywalom. Mieli trzy celne strzały.
Dzięki wygranej biało-zieloni mają już 7 punktów przewagi nad wiceliderem ekstraklasy, gdyż przed tym meczem w Poznaniu "poległa" Legia.

16 Zagłębie Sosnowiec 23 3 6 14 28:51 15
Po rozegraniu 30 kolejek, nastąpi podział na grupę mistrzowską (pozycje 1-8) oraz spadkową (9-16). Drużyny zagrają w grupach każdy z każdym bez rewanżów z zachowaniem całego dotychczas zdobytego dorobku punktowego.
Tabela wprowadzona: 2019-02-25

Wyniki 23 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Wisła Kraków 1:0 (1:0)
  • ARKA GDYNIA - Piast Gliwice 1:2 (0:2)
  • Korona Kielce - Pogoń Szczecin 1:1 (0:1)
  • Górnik Zabrze - Zagłębie Sosnowiec 2:1 (1:0)
  • Lech Poznań - Legia Warszawa 2:0 (1:0)
  • Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0 (0:0)
  • Miedź Legnica - Wisła Płock 2:1 (1:1)
  • Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)