Lechia Gdańsk - Stal Mielec 1:0. Piłkarze opuścili strefę spadkową

Damian Konwent
30 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Łukasz Zwoliński okazał się pogromcą Stali Mielec. Łukasz Zwoliński okazał się pogromcą Stali Mielec.

Lechia Gdańsk pokonała u siebie Stal Mielec 1:0 (0:0) w 15. kolejce PKO Ekstraklasy. To cenna wygrana biało-zielonych, bo dzięki niej opuścili strefę spadkową. To także pierwsze zwycięstwo piłkarzy na stadionie w Letnicy od 8 maja, gdy to okazali się lepsi od... Stali. Podobnie, jak wtedy, tak i w niedzielę pogromcą drużyny Adama Majewskiego okazał się Łukasz Zwoliński.

Paixao

Rezerwa: 1 Buchalik, 97 Abu Hanna, 3 Castegren, 10 Diabate, 24 Sezonienko, 33 Terrazzino, 4 Tobers, 9 Zwoliński

Hamulic

Rezerwa: 1 Kochalski, 92 Ciapela, 7 Domański, 32 Gerbowski, 6 Leandro, 11 Lebedyński, 15 Poręba, 59 Vastsuk, 39 Wyparło
  • 58' 88 Kałuziński Zmiany 9 Zwoliński
  • 66' 20 Conrado Zmiany 79 Sezonienko
  • 84' 28 Paixao Zmiany 4 Tobers
  • 84' 99 Durmus Zmiany 97 Abu Hanna
  • 66' 16 Zyra Zmiany 7 Domański
  • 76' 77 Ratajczyk Zmiany 32 Gerbowski
  • 82' 24 Wolski Zmiany 92 Ciapela
  • 82' 26 Kasperkiewicz Zmiany 11 Lebedyński
  • 73' Zwoliński
  • 90' 2 Pietrzak
  • 90' 9 Zwoliński
  • 16' Ratajczyk
  • 45'+1 Hamulic

Racowisko i fajerwerki, przez które sędzia wstrzymał mecz:

Lechia chce dziś przełamać serię domowych niepowodzeń. Po raz ostatni na stadionie w Letnicy wygrała 8 maja, pokonując... Stal Mielec. Do niedzielnego meczu przystąpi z nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Arkadiuszem Gerwelem, który na tym stanowisku zastąpił Adama Mandziarę.

Lechia Gdańsk - Stal Mielec. Przełamać impas u siebie. Adam Mandziara ma następcę. Przeczytaj zapowiedź

Dusan Kuciak ma szasnę na 118. mecz w karierze bez wpuszczonego gola, ale nie to jest dla niego priorytetem.

Dusan Kuciak stawia wyniki Lechii Gdańsk ponad własne statystyki

W międzyczasie do przodu posunął się plan ośrodka treningowego dla Lechii Gdańsk w Bystrej.

Lechia Gdańsk ma mieć własny ośrodek treningowy

Lechia dokładnie w takim samym składzie, który oglądaliśmy w meczu z Zagłębiem Lubin (3:0)

Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk 0:3. Przeczytaj relację

Przypomnijmy, że jeśli Lechia dziś wygra, to opuści strefę spadkową
1'
od środka zaczyna Lechia
1'
szybkie dośrodkowanie Durmusa (LECHIA Gdańsk), ale piłka wyszła poza linię końcową
1'
od bramki wznawia Mrozek (Stal Mielec)
2'
Lechia ma aut na połowie Stali
2'
Paixao faulowany w okolicach 20-25 metrów od bramki Stali
3'
Maloca (LECHIA Gdańsk) głową po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk), ale niecelnie
4'
Lechia buduje akcję od własnej połowy, ale zakończyło się niecelnym podaniem i autem dla Stali
4'
Durmus (LECHIA Gdańsk) fauluje Getingera (Stal Mielec), gdy też założył mu "siatkę"
5'
Durmus (LECHIA Gdańsk) wywalczył aut na wysokości pola karnego
6'
Hiszpański (Stal Mielec) wślizgiem odbiera piłkę Pietrzakowi (LECHIA Gdańsk) prze dośrodkowaniem
6'
rzut wolny dla Lechii na własnej połowie
8'
Maloca (LECHIA Gdańsk) przecina podanie do Hamulicia
9'
Wolski (Stal Mielec) wolejem po zgraniu głową od kolegi. Piłka poszybowała nad bramką
10'
Sędzia wezwał do siebie Hamulicia i Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), gdy ci starli się w walce o piłkę, obędzie się bez kartek
11'
Mrozek (Stal Mielec) wybija nad aut po presją biało-zielonych
12'
obrońcy Stali wybijają na aut po niedokładnym podaniu do Paixao
12'
uderzenie na bramkę Kuciaka (LECHIA Gdańsk), ale piłka przeleciała obok słupka
13'
Conrado (LECHIA Gdańsk) fauluje rywala w walce o piłkę. Jako, że doszło do tego w polu karnym Stali, wznowi Mrozek (Stal Mielec)
14'
Stal ma problem z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy. Lechia stosuje skuteczny pressing
14'
teraz trochę niedokładności po stornie jednych i drugich
16'
Hamulic dostał dobre podanie za obrońców. Był sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk) i uderzył prosto w niego. Po chwili Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybija na rożny
16'
Żółtą kartką został ukarany Ratajczyk (Stal Mielec). Piłkarz Stali chciał wymusić rzut karny, ale sędzia się nie nabrał
17'
od bramki wznawia Kuciak (LECHIA Gdańsk) po niezbyt udanym uderzeniu Hamulicia
18'
Conrado (LECHIA Gdańsk) był już w polu karnym z piłką, ale zbyt słabo dograł i wybijają obrońcy
20'
obrońcy Lechii wybijają po dośrodkowaniu piłkarza Stali, po chwili sędzia odgwizduje dla nich rzut wolny
21'
Piaxao na pozycji spalonej
22'
Lechia próbuje składnie budować akcje, ale brakuje pewności pod bramką Stali
23'
posiadanie piłki: 55 do 45 proc. na korzyść Lechii
23'
Conrado (LECHIA Gdańsk) wyszedł na czystą pozycję, podał do Durmusa (LECHIA Gdańsk), który miał przed sobą pustą bramkę, ale przed strzałem uprzedził go obrońca. Sędzia ostatecznie odgwizdał spalonego
23'
Ratajczyk (Stal Mielec) zza pola karnego, ale na poprzeczką
26'
Kibice odpalili race, sędzia przerywa mecz
30'
wracamy do gry. Od bramki wznowi Kuciak (LECHIA Gdańsk)
30'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) zbyt daleko sobie wypuścił piłkę. Od bramki Mrozek (Stal Mielec)
31'
Maloca (LECHIA Gdańsk) powstrzymuje rywala, Lechia idzie z kontrą
32'
nic z tej kontry jednak nie wyniknęło. Teraz piłkarze budują atak pozycyjny
33'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut rożny
33'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) uderza głową po dośrodkowaniu Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), ale obok bramki
34'
Maloca (LECHIA Gdańsk) przerywa długie podanie do Hamulicia
35'
Hiszpański (Stal Mielec) faulowany na własnej połowie
36'
Hamulic strzela, ale Maloca (LECHIA Gdańsk) blokuje uderzenie. Piłka odbiła się jeszcze od napastnika Stali i od bramki zacznie Kuciak (LECHIA Gdańsk)
38'
Hamulic uderza z 11 metra, ale obok bramki
38'
kolejne zagranie do Hamulicia, ale zbyt wysokie. Przy piłce wciąż Stal
40'
Maloca (LECHIA Gdańsk) kolejny raz blokuje wślizgiem strzał Hamulicia. Sędzia odgwizduje jednak pozycję spaloną
41'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) uderza głową po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk), ale bardzo niecelnie
42'
Lechia znów zaczyna budować atak pozycyjny
44'
Durmus (LECHIA Gdańsk) zagrał za plecy obrońców, ale Conrado (LECHIA Gdańsk) nie zdołał dobiec do piłki
45'
rzut wolny dla Stali na linii środkowej
45'
Pierwszy celny strzał Lechii. Gajos (LECHIA Gdańsk) uderzał zza pola karnego, ale broni Mrozek (Stal Mielec)
45'
sędzia doliczył 2 minuty do pierwszej połowy
45'+1
Żółtą kartką został ukarany Hamulic (Stal Mielec).
45'+2
Wolski (Stal Mielec) faulował rywala przy próbie uderzenia głową
45'+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - STAL MIELEC 0:0.
Lechia częściej jest przy piłce (53 do 47 proc. posiadania), stara się budować akcje, ale zdecydowanie brakuje konkretów pod bramką Stali. Oddała tylko 1 celny strzał, w dodatku z dystansu, a to zdecydowanie za mało. Dobrze stosuje pressing na połowie rywala, dzięki czemu może wyczekać błędu rywali w drugiej połowie. Natomiast piłkarze z Mielca dość szybko przenoszą akcje na połowę biało-zielonych, ale jak na razie Hamulic jest skutecznie powstrzymywany.
Przypomnijmy, że Lechia ma okazję opuścić dziś strefę spadkową, ale potrzebuje do tego zwycięstwa.
Oficjalna frekwencja: 6920
46'
od środka zaczyna Stal
46'
niedokładne podanie w Stali, aut dla Lechii
47'
Conrado (LECHIA Gdańsk) faulowany na linii środkowej
48'
dośrodkowanie Conrado (LECHIA Gdańsk), ale piłka przeleciała przez pole karne, przy piłce wciąż Lechia
49'
Maloca (LECHIA Gdańsk) wślizgiem zatrzymał Ratajczyka (Stal Mielec)
50'
Ratajczyk (Stal Mielec) znów powstrzymany, ale przy piłce wciąż Stal
50'
uderzenie zza pola karnego, ale obok słupka. Wznowi Kuciak (LECHIA Gdańsk)
51'
rzut rożny dla Lechii
52'
Maloca (LECHIA Gdańsk) wolejem po zbiciu piłki przez rywali. Kolejny korner
52'
Gajos (LECHIA Gdańsk) uderza z półwoleja po dośrodkowaniu Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), ale obok słupka. To mogła być ładna bramka
53'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) niedokładnie dośrodkowuje, od bramki wznowi Mrozek (Stal Mielec)
54'
Kałuziński (LECHIA Gdańsk) z dystansu, ale piłkę strącił obrońca. Będzie rożny
54'
jeszcze raz korner po wybiciu obrońcy
55'
tym razem piłka przeleciała obok słupka. Od bramki Mrozek (Stal Mielec)
55'
Mrozek (Stal Mielec) łapie po wrzutce Conrado (LECHIA Gdańsk)
56'
Stal w drugiej połowie ma duży problem opuścić własną połowę
57'
Maloca (LECHIA Gdańsk) bardzo niedokładnie do wyżej ustawionych kolegów
58'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kałuziński, w jego miejsce wchodzi Zwoliński.
59'
Conrado (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut rożny
60'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) głową, ale broni Mrozek (Stal Mielec)
60'
rzut wolny dla Stali na połowie Lechii
62'
w jednym i drugim zespole wkradło się teraz trochę niedokładności
62'
Stec (LECHIA Gdańsk) przewraca się w polu karnym, ale sędzia od razu pokazuje, że karnego nie będzie
63'
Conrado (LECHIA Gdańsk) przekombinował z dryblingiem, piłka opuściła boisko
64'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) w bramkarza, ale sędzia odgwizdał pozycję spalonego
64'
Maloca (LECHIA Gdańsk) z kolejnym odbiorem piłki. Lechia buduje akcje od własnej połowy
65'
Kruk (Stal Mielec) z dystansu, ale mocno niecelnie
66'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
66'
Stal Mielec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zyra, w jego miejsce wchodzi Domański.
68'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) z dystansu po ziemi, ale broni Mrozek (Stal Mielec)
68'
świetna akcja rezerwowych. Sezonienko (LECHIA Gdańsk) wywalczył pozycję, dograł do Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), ale ten minimalnie się myli
70'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) spokojnie opanowuje piłkę po dośrodkowaniu Hiszpańskiego (Stal Mielec)
72'
Flis (Stal Mielec) potrzebuje pomocy lekarzy. Leży na boisku
72'
Flis (Stal Mielec) opuścił boisko, ale chyba będzie mógł wrócić
73'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zwoliński. Kubicki wrzucił piłkę w pole karne, nabiegający Durmus... biodrem zgrał ją w pole bramkowe, a Łukasz na 2. metrze dołożył nogę i skierował piłkę do pustej bramki. Przypomnijmy, że to jego 200. mecz w ekstraklasie.
75'
sędzia czeka jeszcze na sygnał z wozu VAR, czy aby na pewno nie było spalonego
75'
sędzia pokazuje na środek, a to oznacza, że gol jest zaliczony
76'
Stal Mielec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ratajczyk, w jego miejsce wchodzi Gerbowski.
76'
Lechia od razu rusza z atakiem po przejęciu piłki, wywalczyła aut
77'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) niedokładnie. Od bramki wznowi Mrozek (Stal Mielec)
78'
Kruk (Stal Mielec) wybija na aut po presją Durmusa (LECHIA Gdańsk)
79'
rzut wolny dla Lechii na połowie Stali
80'
Paixao nie podnosi się z murawy, biegną do niego lekarze. Wydaje się, że będzie grał
82'
Stal buduje akcję. Hamulic kończy akcję uderzeniem głową, ale niecelnie
82'
Stal Mielec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wolski, w jego miejsce wchodzi Ciapela.
82'
Stal Mielec przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kasperkiewicz, w jego miejsce wchodzi Lebedyński.
84'
rzut wolny dla Stali. Dobra pozycja, aby uderzyć
84'
uderzenie obok bramki
84'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Tobers.
84'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Abu Hanna.
87'
Stal teraz w natarciu. Lechia będzie broniła wyniku
87'
rzut rożny dla Stali
88'
Kruk (Stal Mielec) uderza głową po dośrodkowaniu, ale nad bramką
89'
Hamulic dostał piłkę w polu karnym, uderzył, ale broni Kuciak (LECHIA Gdańsk). Futbolówka została strącona jeszcze przez obrońców
90'
długa piłka do Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), ale bramkarz łapie po zgraniu przez obrońcę
90'
rożny dla Stali
90'
5 minut doliczonych do drugiej połowy
90'+1
Hamulic nie trafia po dośrodkowaniu. Stal buduje akcje od linii obrony po wybiciu piłki
90'+2
90'
Żółtą kartką został ukarany Pietrzak (LECHIA Gdańsk).
90'+2
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybija z pola karnego po dośrodkowaniu
90'+3
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) fauluje Hiszpańskiego (Stal Mielec)
90'
Żółtą kartką został ukarany Zwoliński (LECHIA Gdańsk).
90'+4
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybija piłkę po dośrodkowaniu, ale jest faulowany
90'+5
Lechia dwukrotnie chciała grać do Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), ale rywale go uprzedzili i budują akcję
90'+5
Kruk (Stal Mielec) z woleja, ale wysoko nad bramką
90'+5
KONIEC DRUGIEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - STAL MIELEC 1:0.
Lechia w drugiej połowie wyglądała dużo lepiej niż w pierwszej, choć spektakularne widowisko to nie było. Mocno zaczęła po przerwie, częściej dochodziła do sytuacji strzeleckich i to przyniosło jej upragnione zwycięstwo. Pierwsze na swoim boisku od 8 maja, gdy to pokonała... Stal Mielec. Podobnie, jak wtedy, bramkę zdobył Zwoliński (LECHIA Gdańsk). Pięknie uczcił swój jubileuszowy, 200. mecz w ekstraklasie.

18 Miedź Legnica 14 1 3 10 14:27 6
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2022-10-31