Lechia Gdańsk - Warta Poznań 0:0. Bez przełomu. Maciej Kalkowski na dłużej

Jacek Główczyński
3 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Co zastali piłkarze Lechii Gdańsk, gdy poszli pożegnać się z kibicami?

Lechia Gdańsk zremisowała u siebie z Wartą Poznań 0:0 w meczu 8. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Maciej Kalkowski otrzymał informację od klubu, że może prowadzić drużynę aż do przerwy dla reprezentacji, czyli jeszcze w dwóch meczach. Na razie poprawił atmosferę w drużynie, przywrócił do gry Flavio Paixao, ale jak się okazało, trzeba jeszcze to poprzeć umiejętnościami piłkarskimi i odpowiednią motoryką, a na chwilę obecną z tym wszystkim w biało-zielonych barwach są kłopoty. Zresztą występują one nie tylko na boisku, o czym świadczą wulgarne okrzyki i transparent wymierzone w prezesa klubu, Pawła Żelema. Dlatego punkt po czterech porażkach z rzędu, w dodatku bez straconej bramki - może być przysłowiowym światełkiem w tunelu, ale teraz jeszcze przełomu nie było i pozostało ostatnie miejsce w tabeli.

Zwoliński

Rezerwowi: 1 Buchalik, 4 Tobers, 8 De Kamps, 10 Diabate, 11 Piła, 17 Clemens, 33 Terrazzino, 88 Kałuziński, 97 Abu Hanna

Zrelak

Rezerwowi: 33 Grobelny, 8 Maenpaa, 10 Corryn, 15 Kopczyński, 17 Sarbinowski, 23 Rakowski, 24 Szmyt, 34 Pleśnierowicz, 94 Destan
  • 63' 79 Sezonienko Zmiany 11 Piła
  • 63' 28 Paixao Zmiany 33 Terrazzino
  • 63' 7 Gajos Zmiany 8 De Kamps
  • 82' 9 Zwoliński Zmiany 10 Diabate
  • 82' 20 Conrado Zmiany 17 Clemens
  • 72' 30 Szczepański Zmiany 24 Szmyt
  • 72' 6 Żurawski Zmiany 8 Maenpaa
  • 83' 22 Matuszewski Zmiany 94 Destan
  • 90' 16 Miguel Zmiany 10 Corryn
  • 40' Kubicki

Lechia Gdańsk zdobyła punkt po czterech porażkach z rzędu. Wystarczyło to, aby misja tymczasowego trenera - Macieja Kalkowskiego została przedłużona. Lechia Gdańsk zdobyła punkt po czterech porażkach z rzędu. Wystarczyło to, aby misja tymczasowego trenera - Macieja Kalkowskiego została przedłużona.

czwarta porażka z rzędu, dokładnie po roku zakończyła pracę w Lechii Tomasza Kaczmarka

Nocne zwolnienie w Lechii Gdańsk. Przeczytaj o okolicznościach dymisji Tomasza Kaczmarka

o niektórych problemach Lechii na wesoło traktuje filmik WeszłoTV

Zobacz, kto z Lechii Gdańsk został wzięty na "tapetę"

Lechia szuka nowego trenera, a na razie nie znalazła trzecie piłkarza, który miał wzmocnić drużynę
  • Ile czasu ma Lechia Gdańsk na znalezienie nowego trenera? Z kogo wybiera?

• tymczasowy trener Kalkowski postawił na dialog z drużyną i ma już pierwszy sukces, bo będzie miał mocniejszy skład

Maciej Kalkowski dogadał się z drużyną. Do gry w Lechii Gdańsk wraca Flavio Paixao

Trener Kalkowski w ostatniej "11", którą zestawił Kaczmarek w przegranym meczu z Lechem 0:3, dokonał aż 5 zmian personalnych, a 6. zawodnikowi zmienił pozycję

Lechia Gdańsk - Lech Poznań 0:3. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Conrado (LECHIA Gdańsk) przeszedł z lewej obrony na lewą pomoc. W obronie dwie zmiany. Wrócili: Maloca (LECHIA Gdańsk) i Pietrzak (LECHIA Gdańsk). Najwięcej roszad jednak w drugiej linii. Są w niej: Paixao (LECHIA Gdańsk), Kubicki (LECHIA Gdańsk) i Sezonienko (LECHIA Gdańsk). Flavio wraca na pozycję nr 10
    na ławce m.in. Holender De Kamps (LECHIA Gdańsk), który czeka na debiut w Lechii oraz Abu Hanna (LECHIA Gdańsk), który ostatnio grał w "11"
    Warta w ostatniej kolejce wygrała z Cracovią na wyjeździe 2:0. W porównaniu z tamtym meczem trener Szulczek nie dokonał w wyjściowej "11" żadnej zmiany
    w "11" Warty m.in. Szczepański (Warta Poznań), który do poznańskiego klubu jest wypożyczony z Lechii
    "Jest nas mniej. Rozejrzyjcie się wokół siebie i zobaczcie, kto przychodzi na Lechię Gdańsk niezależnie od wyników" - tak przywitał się dziś z publicznością spiker Marcin Gałek
    widzów na pewno najmniej w tym sezonie. Ilu dokładnie, podamy w przerwie, gdyż wówczas ogłaszane są oficjalne dane odnośnie frekwencji na tym obiekcie
    piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Warta czarne stroje z siwymi rękawkami
    kilkunastoosobowa grupa kibiców Warty w sektorze gości
    "Maciej Kalkowski" skandowanie z sektora prowadzącego doping na Letnicy, choć tutaj dziś frekwencja również nie najwyższa
    wulgarnie pod adresem prezesa Lechii, spiker apeluje o kulturalny doping. Jest też transparent z poprzedniego meczu, który jednoznacznie wskazuje, co prezes powinien zrobić
    "Lechia grać, kur... mać" - z trybun
    1'
    od środka mecz rozpoczęła Warta
    1'
    ruszył pozytywny doping dla Lechii
    1'
    "Hej BKS" - z trbun
    2'
    Pietrzak (LECHIA Gdańsk) z autu wrzucił w pole karne, Paixao (LECHIA Gdańsk) odegrał do Sezonienki (LECHIA Gdańsk), który uderzył nad poprzeczką
    2'
    tak prostego rozegrania piłki, a jednocześnie tak szybkiego wyprowadzenia piłkarza do pozycji strzeleckiej przez Lechię dawno nie oglądaliśmy
    4'
    na spalonym Paixao (LECHIA Gdańsk)
    4'
    Lechia w ustawieniu 1-4-3-2-1, Warta 1-3-4-2-1
    5'
    To powinien być gol. Paixao (LECHIA Gdańsk) przedarł się w pole karne i podał do Zwolińskiego, ale Łukasz pudłuje z 7-8. metra
    6'
    na razie gra praktycznie cały czas na połowie Warty
    7'
    Conrado (LECHIA Gdańsk) w polu karnym piętą do Paixao (LECHIA Gdańsk), Flavio szukał podaniem Zwolińskiego, ale zorientowali się w tym obrońcy Warty i wybili piłkę
    8'
    Maloca (LECHIA Gdańsk) przerwał próbę kontry Szczepańskiego (Warta Poznań)
    8'
    "Tylko zwycięstwo" - skandują gdańscy kibice
    9'
    "W Wolnym Mieście Gdańsku..." - z trybun
    11'
    obaj trenerzy przed meczem długo ze sobą rozmawiali, a teraz obaj stoją przy linii bocznej, każdy oczywiście w strefie wyznaczonej dla jego drużyny
    12'
    Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił strzał Zrelaka, a Nalepa (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił na dobitkę Szczepańskiemu (Warta Poznań). Wielkie szczęście przy Lechii, która sama sobie zgotowała tę chwilę grozy. Kuciak podał bowiem do Kubickiego, który mając "na plecach" dwóch rywali, stracił piłkę we własnym polu karnym!
    13'
    pierwsza wizyta gości w polu karnym i od razu takie zagrożenie sprawiła, że kibice krzyczeli: "Lechia grać, kur... mać"
    14'
    sprytny wślizg Szymonowicza (Warta Poznań), nabił piłkę o nogi Conrado (LECHIA Gdańsk) i tym samym nie będzie rzutu rożnego dla Lechii, a wybicie od bramki Lisa
    15'
    prostopadłe zagranie Kubickiego (LECHIA Gdańsk) w kierunku Zwolińskiego, ale nieco zbyt mocne. Lis (Warta Poznań) przejął piłkę
    16'
    teraz już rzut rożny po akcji Conrado (LECHIA Gdańsk)
    16'
    bez zagrożenia dla gości po rzucie rożnym Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
    18'
    zablokowany strzał Kupczaka (Warta Poznań), który ostatecznie w awizowanym wcześniej składzie zastąpił Kopczyńskiego
    21'
    na boisku leży Żurawski (Warta Poznań). Sędzia jednak, podobnie gd jak leżał Szczepański (Warta Poznań), którego blokował przy dobitce Maloca (LECHIA Gdańsk), nie zezwolił na wejście pomocy medycznej na boisko
    22'
    i kolejny piłkarz Warty pozbierał się o własnych siłach z murawy
    24'
    Ivanov (Warta Poznań) wybił piłkę głową poza bramkę po akcji Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
    25'
    Lis (Warta Poznań) wypiąstkował zbyt krótko piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Conrado (LECHIA Gdańsk) natychmiast złożył się do uderzenia sprzed pola karnego, ale posłał piłkę nad poprzeczką
    27'
    Zwoliński wbiegł z piłką w pole karne, ale gdy był naciskany przez rywala, futbolówka uciekła mu poza boisko
    28'
    wolne tempo gry, stąd trudno rozerwać Lechii defensywę rwali
    29'
    Ivanov (Warta Poznań) szybszy od Paixao (LECHIA Gdańsk), wbił piłkę nie pozwalając Flavio zmierzyć się z bramkarzem
    30'
    Kuciak (LECHIA Gdańsk) interweniuje poz "16", gdyż nabiegał Zrelak
    31'
    Warta coraz odważniej. Już większą liczbą piłkarzy wychodzi do pressingu na połowie Lechii
    33'
    dobre wyjście z bramki Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Przejął piłkę po wrzutce Szczepańskiego (Warta Poznań)
    35'
    zbyt mocne dośrodkowanie Sezonienki (LECHIA Gdańsk) w kierunku Zwolińskiego
    35'
    pierwsze gwizdy zniecierpliwienia z trybun
    38'
    Stec (LECHIA Gdańsk) z prawego skrzydła wyłożył piłkę na 16. metr Gajosowi (LECHIA Gdańsk). Maciek był na wprost bramki, ale nieczysto uderzył i strzał był niecelny
    38'
    w polu karnym upadł Żurawski (Warta Poznań), ale o faulu nie było mowy
    39'
    sędzia nawet nie odwołał się do VAR
    39'
    wysoko nad poprzeczką piłka po uderzeniu z dystansu Kupczaka (Warta Poznań)
    40'
    Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk).
    41'
    Kubicki (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głową z własnej "16" po dośrodkowaniu Matuszewskiego (Warta Poznań)
    42'
    indywidualna akcja Conrado (LECHIA Gdańsk), ale jak został osaczony przez czterech rywali, musiał stracić piłkę
    43'
    posiadanie piłki 52:48 na korzyść Lechii, ale gdańszczanie jeszcze bez celnego strzału
    44'
    na spalonym Zwoliński, a akcje znów zainicjował Conrado (LECHIA Gdańsk)
    45'
    co najmniej 60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
    45+1
    "Lechia gol" - z trybun
    45+1
    pogramy nieco dłużej, bo znów przerwa, aby Kupczak (Warta Poznań) pozbierał się z boiska
    45+2
    KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - WARTA POZNAŃ 0:0
    "Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice udającym się do szatni gdańskim piłkarzom
    Nie ma przełomu w grze Lechii. Jej atak pozycyjny jest nadal wolny i przewidywalny. Warta czeka na to co robią gospodarze, a zatem na boisku niezbyt wiele ciekawego się wydarzyło. Najgroźniejsza akcja miała miejsce w 12. minucie, gdy Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił strzał Zrelaka, a na skuteczną dobitkę Nalepa (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił Szczepańskiemu (Warta Poznań), który do Warty jest wypożyczony z... Lechii. Biało-zielonym do przerwy nie udało się oddać ani jednego celnego strzału.
    właśnie wpłynął raport biegowy Ekstraklasa SA z meczu Lechii, ale nie z Wartą, a z Lechem. W środę biało-zieloni pokonali 113,3 km, gdy rywale - 112,84 km. Jednak liczba sprintów (108:87) i szybkiego biegu (535:531) już na korzyść Lecha. I to jest właśnie ta różnica, która nie pozwala gdańszczanom z lepszym skutkiem grać obecnie w ekstraklasie

Spiker podał oficjalną frekwencję - 4770 kibiców
    "Maciej Kalkowski" - skandowanie z trybun, gdy piłkarze i trenerzy wrócili z szatni
    46'
    drugą połowę od środka boiska rozpoczęła Lechia
    46'
    obie drużyny bez zmian w składach
    46'
    z trybuny dopingowej wulgarnie na temat prezesa Lechii. Spiker: "apeluję o gorący i kulturalny doping"
    47'
    gdy to nie pomaga, "na wulgarnych okrzykach", spiker odczytuje zaproszenie na jutrzejszy mecz kobiet Lechii. Rozpocznie się o godz. 15
    49'
    nieporozumienie w Warcie. Żurawski (Warta Poznań) zamiast do kolegi podał w... aut na wysokości pola karnego
    49'
    jednak Lechia po wrzucie piłki z autu rozegrała ją aż do... własnego bramkarza i dopiero od niego próbowała zaatakować, ale nieskutecznie
    51'
    na spalonym Szczepański (Warta Poznań)
    53'
    nadal gra bez większego przyspieszenia z obu stron
    53'
    trochę zamieszania w "16" Lechii po wrzucie piłki z autu bezpośrednio w pole karne, ale bez strzału Warty
    54'
    mecz dość czysty, choć Lechia częściej fauluje (9:5)
    55'
    4 piłkarzy Lechii na rozgrzewce
    55'
    "Lechia grać, kur... mać"
    56'
    trener Kalkowski naradza się ze swoimi współpracownikami
    57'
    gwizdy z trybun, bo Warta długo rozgrywa atak pozycyjny na połowie Lechii
    57'
    Szymonowicz (Warta Poznań) ze środka obrony zdążył się "podłączyć" pod akcję i teraz to on niecelnie główkował po dośrodkowaniu z lewego skrzydła Matuszewskiego (Warta Poznań)
    59'
    zanosi się niebawem na potrójną zmianę w Lechii
    60'
    choć na razie trener Kalkowski rozmawia tylko z Piłą (LECHIA Gdańsk) i on zdjął dres
    60'
    coraz bliżej też debiut De Kampsa (LECHIA Gdańsk), a jest także Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
    61'
    czyli jednak koncepcja z potrójną zmianą będzie wdrażana
    63'
    po kontrze Lechii piłka od Steca (LECHIA Gdańsk) nie dotarła do Conrado (LECHIA Gdańsk) w polu karnym
    63'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sezonienko, w jego miejsce wchodzi Piła.
    63'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Terrazzino.
    63'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi De Kamps.
    64'
    dwie roszady na środku drugiej linii i jedna na prawym skrzydle
    64'
    De Kamps (LECHIA Gdańsk) debiutuje

Przypomnij sobie cv holenderskiego pomocnika

65'
    i właśnie wrzutka Holendra w pole karne, ale Conrado (LECHIA Gdańsk) nie opanował piłki
    66'
    Lis (Warta Poznań) odbił piłkę po strzale Zwolińskiego. Bardzo dobrym podaniem napastnika obsłużył Conrado. Do dobitki bieg Piła, ale Matuszewski był nieznacznie szybszy i wybił futbolówkę nad własną bramką
    66'
    to pierwszy celny strzał Lechii w tym spotkaniu i od razu mógł być gol
    67'
    bez zagrożenia dla Warty po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
    68'
    Kuciak (LECHIA Gdańsk) poza własnym polem karnym wybija piłkę w aut
    68'
    gra przerwana, gdyż w polu karnym leży Maloca (LECHIA Gdańsk). Nie ma interwencji służb medycznych. Sędzia podbieg, podał rękę i pomógł wstać Chorwatowi
    69'
    to właśnie Maloca (LECHIA Gdańsk) teraz wybił piłkę poza boisko po dośrodkowaniu Grzesika (Warta Poznań)
    70'
    i drugi rzut rożny z rzędu dla gości
    70'
    wbita piłka przez Lechię po dośrodkowaniu Szczepańskiego (Warta Poznań) z narożnika boiska
    71'
    wulgarnie pod adresem PZPN i sędziego, który odgwizdał Lechii 13. faul
    72'
    Warta Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szczepański, w jego miejsce wchodzi Szmyt.
    72'
    Warta Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żurawski, w jego miejsce wchodzi Maenpaa.
    72'
    Warta wymieniła dwóch zawodnika ze środka pola
    74'
    po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Matuszewskiego (Warta Poznań) zbyt lekki strzał Maenpay (Warta Poznań), by pokonać Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
    75'
    Zrelak dobrze blokowany w polu karnym Lechii, nie miał szans dojść do dośrodkowania Miguela (Warta Poznań)
    76'
    w drugiej połowie częściej przy piłce jest Warta
    76'
    "Maciej Kalkowski" - skandowanie z trybun
    78'
    79'
    przywoływani przez trenerów z rozgrzewki: Diabate i Clemens (LECHIA Gdańsk)
    80'
    Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybił z pola bramkowego piłkę po zagraniu Kupczaka (Warta Poznań)
    80'
    trener Kalkowski przygotowuje podwójną zmianę
    81'
    zablokowany strzał Steca (LECHIA Gdańsk) z dystansu
    82'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Diabate.
    82'
    LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Clemens.
    83'
    trener Kalkowski utrzymuje ustawienie 1-4-2-3-1, znów wymienił piłkarzy na pozycjach. Diabate (LECHIA Gdańsk) będzie grał w ataku, a Clemens (LECHIA Gdańsk) na prawym skrzydle. Na lewe, gdzie grał Conrado (LECHIA Gdańsk), przeszedł Piła (LECHIA Gdańsk)
    83'
    Warta Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Matuszewski, w jego miejsce wchodzi Destan.
    84'
    celny strzał Terrazzino (LECHIA Gdańsk), ale dobrze ustawiony Lis (Warta Poznań) pewnie łapie piłkę. Akcja rozpoczęła się od dośrodkowania Clemensa (LECHIA Gdańsk)
    85'
    trener Kalkowski wykorzystał limit zmian, trener Szulczek może wymienić jednego, bądź dwóch, ale podczas jednej zmiany
    86'
    rykoszet po strzale De Kampsa (LECHIA Gdańsk). Łapie piłkę Lis
    86'
    po podwójnej zmianie Lechia podkręca tempo akcji
    87'
    ma rzut wolny około 10 metrów od narożnika pola karnego Warty
    87'
    złe dośrodkowanie z rzutu wolnego Clemensa (LECHIA Gdańsk)
    88'
    niezła sytuacja dla Piły (LECHIA Gdańsk), ale z 16. metra strzela 1-2 metry obok słupka
    89'
    Diabate (LECHIA Gdańsk) w polu karnym odskoczyła piłka i przejął ją natychmiast Lis
    90'
    Warta przygotowuje jeszcze jedną zmianę
    90'
    zablokowany strzał Clemensa (LECHIA Gdańsk), a po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) rzut rożny
    90'
    co najmniej 4 minuty doliczone
    90+1
    bez zagrożenia dla Warty po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika pola karnego
    90'
    Warta Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Miguel, w jego miejsce wchodzi Corryn.
    90+3
    Lechia cały czas w ataku
    90+3
    strata piłki na połowie rywali, ale Zrelak nie przebił się z kontrą
    90+4
    90'
    ale na razie nie można grać, gdyż pomoc medyczna przy Nalepie (LECHIA Gdańsk)
    90+5
    na chwilę Nalepa (LECHIA Gdańsk) musi zejść poza linię boczną
    90+5
    i już wraca do gry
    90'
    zablokowany strzał Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
    90+6
    KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - WARTA POZNAŃ 0:0
    pojedyncze gwizdy z trybun
    piłkarze Lechii, jak zawsze po zakończonym meczu u siebie, idą w kierunku kibiców. Jednak tym razem nikt nie nich nie czeka. Zgoła odmienna atmosfera po przeciwnej stronie boiska
    Z przebiegu gry zasłużony remis. Nawet w posiadaniu piłki wyszło 50:50. Dopiero pod koniec meczu Lechia przycisnęła, ale brakowało celnego strzału i precyzji pod bramką przeciwnika. Najgroźniejszy strzał oddał w 66. minucie Zwoliński, a zarazem był to pierwszy celny strzał Lechii w tym meczu.
    Warta w drugiej połowie, mimo że starała się przejąć inicjatywę, nie zagroziła bramce Kuciak (LECHIA Gdańsk).
    Remis po czterech przegranych, w dodatku bez straty gola - może być jakimś światełkiem w tunelu, ale teraz nie pozwala opuścić ostatniego miejsca w tabeli. Przed Lechią wielka praca do wykonania i to na każdym niemal polu, także poza boiskiem, o czym świadczą wulgarne okrzyki pod adresem prezesa klubu.

18 Lechia Gdańsk 7 1 1 5 5:15 4
    Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
    Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
    Tabela wprowadzona: 2022-09-05