• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia Gdańsk pozyskała drugiego obrońcę. Trener zdradził, ile jeszcze transferów

jag.
11 sierpnia 2023, godz. 10:45 
Opinie (69)
aktualizacja: godz. 15:08 (11 sierpnia 2023)

Lechia Gdańsk

Elias Olsson w piątek podpisał kontrakt, a prezes Lechii Gdańsk liczy, że już w niedzielę szwedzki obrońca zagra przeciwko Zniczowi Pruszków. Elias Olsson w piątek podpisał kontrakt, a prezes Lechii Gdańsk liczy, że już w niedzielę szwedzki obrońca zagra przeciwko Zniczowi Pruszków.

Elias Olsson został nowym obrońcą Lechii Gdańsk. 20-latek najwyraźniej nie jest przesądny, gdyż wziął numer 3, czyli po swoim rodaku Henriku Castegrenie, który - delikatnie rzecz ujmując - kariery w biało-zielonych barwach nie zrobił. Tym razem ma być inaczej, choć w Kalmar FF był tylko rezerwowym. - To będą dobre wzmocnienia - ocenia Szymon Grabowski zarówno Szweda jak i pozyskanego w tym tygodniu Rumuna Andrei Chindrisa. Ponadto trener zdradził, ile jeszcze będzie transferów i na jakie pozycje.Fortuna Puchar Polski 70. edycja. Lechia Gdańsk wylosowała trudnego rywala, w dodatku zagra na wyjeździe. Co mówi trener o szansach? Fortuna Puchar Polski 70. edycja. Lechia Gdańsk wylosowała trudnego rywala, w dodatku zagra na wyjeździe. Co mówi trener o szansach?

Aktualizacja, godz. 15:08

Szymon Grabowski na konferencji prasowej przed meczem ze Zniczem Pruszków, tak mówi o nowych obrońcach:

- Elias OlssonAndrei Chindris są już po jednostkach treningowych z nami. Bardzo się cieszymy, że wreszcie na te newralgiczne pozycje, zdołaliśmy zakontraktować - myślę - bardzo perspektywicznych, a już dobrych zawodników. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy się mogli o tym wszyscy przekonać, ile będą dawali temu zespołowi Czy to będzie już w niedzielę? Tego na tę chwilę sam nie wiem. Wszystkie sprawy formalne są dalej w realizacji, ale śmiem twierdzić, że to będą dobre wzmocnienia. Nasza drużyna, nie tyle będzie jeszcze silniejsza w defensywie, ale nasz wachlarz w budowaniu i rozwinięciu akcji będzie jeszcze większy. Po tych kilkudziesięciu minutach, które razem spędziliśmy razem na boisku, widać, że ci zawodnicy właśnie to będą nam dawać.


Trener Lechii Gdańsk odniósł się także do kwestii, co jeszcze może wydarzyć się w transferach, ile ich będzie i na jakie pozycje:

- Ci co mieli odejść, to odeszli. Transferów na pewno też będzie coraz mniej. Kroczek po kroczku dokładane są puzzle do tej układanki. Patrząc na całokształt jak najbardziej pasują one do kierunku, w którym Lechia chce iść, a i w którym ja chciałbym budować zespół. Na pewno jesteśmy bliżej zamknięcia tego okienka. Cieszę się, że już w tym momencie ta kadra jest tak silna, ale pewnie jeszcze dojdą ze 2-3 ogniwa. Jakie to pozycje? Fajnie jakbyśmy mieli jeszcze minimum jednego środkowego obrońcę, który dołączyłby do rywalizacji. To że mamy, można już powiedzieć, kłopot bogactwa w liniach ofensywnych to nie oznacza, że i tam nie mamy jeszcze możliwości dokooptowania ludzi do rywalizacji, do tego, aby wzmocnić ten zespół. Na pewno są tutaj jeszcze elementy, które można i chcemy wzmocnić. Takie są ku temu czynione prace, żeby tak po prostu się stało.
Lechia Gdańsk przegrała apelację. Co to oznacza dla kibiców? Lechia Gdańsk przegrała apelację. Co to oznacza dla kibiców?


Elias Olsson urodził się 23 kwietnia 2003 roku w szwedzkim Arlov. Mierzy 188 cm. Jest środkowy obrońcą. Co równie ważne jego mocniejszą nogą jest lewa, a takich zawodników zawsze trudniej zaleźć na tej pozycji.

Jego ostatnim klubem był szwedzki Kalmar FF. Na koncie ma 9 meczów w reprezentacji Szwecji do lat 19, a obecnie kandyduje do powołań do młodzieżowej drużyny narodowej. Długość jego kontraktu w Lechii nie została podana.- Elias mimo młodego wieku ma duży bagaż doświadczeń. Jestem dumny, że udało nam się pozyskać tak utalentowanego, młodego zawodnika i naszego drugiego środkowego obrońcę w tym tygodniu. Ma ogromny potencjał i wróżę mu dużą karierę w klubie. Jestem przekonany, że zawodnik natychmiast zaadaptuje się do naszego zespołu. Będzie nosił koszulkę z numerem 3. Mam nadzieję, że już w tę niedzielę zagra dla biało-zielonych - ocenił Paolo Urfer, prezes Lechii Gdańsk.
Teoretycznie zatem już 13 sierpnia, w niedzielę w meczu ze Zniczem Pruszków trener Szymon Grabowski może w centrum defensywy wystawić nowy duet, w dodatku po raz pierwszy w tym sezonie złożony z zawodników dla których środek obrony jest nominalną pozycją.

Bassekou Diabate znalazł nowy klub. Dla Lechii Gdańsk gola już nie strzeli Bassekou Diabate znalazł nowy klub. Dla Lechii Gdańsk gola już nie strzeli

Przypomnijmy, że od początku sezonu w tej roli gra Tomasz Neugebauer, nominalny środkowy pomocnik. W dwóch pierwszych meczach wspomagał go Bartosz Brzęk, nominalny prawy obrońca, a w ostatniej kolejce zagrał tam defensywny pomocnik - Iwan Żelizko.

Lechia Gdańsk - transfery lato 2023Przyszli:
Elias Olsson (paszport: Szwecja, pozycja: obrońca, poprzedni klub: Kalmar FF, transfer definitywny)
Andrei Chindris (Rumunia, obrońca, UTA Arad/Rumunia, wolny transfer, kontrakt w Lechii do 30.06.2027)
Camilo Mena (Kolumbia, pomocnik/skrzydłowy, Valmiera FC/Łotwa, transfer definitywny, 30.06.2027)
Iwan Żelizko (Ukraina, pomocnik, Valmiera FC/Łotwa, transfer definitywny, 30.06.2027)
Dawid Bugaj (Polska/Norwegia, obrońca/wahadłowy, SPAL 2013/Włochy, wypożyczenie do 30.06.2024 z opcją pierwokupu)
Bogdan Sarnawski (Ukraina, bramkarz, Krywbas Krzywy Róg/Ukraina, wolny transfer)
Jakub Sypek (pomocnik, Widzew Łódź, wypożyczenie do 30.06.2024 z opcją pierwokupu)
Rifet Kapić (Bośnia i Hercegowina, pomocnik, Valmiera FC/Łotwa, wypożyczenie do Lechii do 30.06.2024)
Marcel Bajko (obrońca/skrzydłowy, 31.12.2025), Bartosz Brylowski (obrońca, 30.06.2024), Bartosz Borkowski (napastnik, 30.06.2025), Adam Kardaś (pomocnik, 31.12.2025), Dominik Lemka (napastnik, 30.06.2024), Mateusz Rzeźnik (pomocnik, 30.06.2025) - wszyscy z drużyny juniorów
Luis Fernandez Teijero (Hiszpania, pomocnik/napastnik, Wisła Kraków, wolny transfer, 30.06.2026)
Miłosz Szczepański (pomocnik, Warta Poznań, powrót po wypożyczeniu, 30.06.2024)
Miłosz Kałahur (obrońca, Resovia, wolny transfer, 30.06.2025)
Łukasz Zjawiński (napastnik, Widzew Łódź, powrót po wypożyczeniu, 30.06.2025)
Jan Biegański (pomocnik, GKS Tychy, powrót po wypożyczeniu, 30.05.2025)
Tomasz Neugebauer (pomocnik, Podbeskidzie Bielsko-Biało, powrót po wypożyczeniu, 30.06.2025)
Antoni Mikułko (bramkarz, Wieczysta Kraków, powrót po skróconym wypożyczeniu, 30.06.2025)

Ma odejść:
Dusan Kuciak (Słowacja, bramkarz, 30.06.2024)

Odeszli:
Bassekou Diabate (Mali, pomocnik, nowy klub: FK Jerv/Norwegia, transfer definitywny)
Joeri De Kamps (Holandia, pomocnik, IK Sirius/Szwecja, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Ilkay Durmus (Turcja/Niemcy, skrzydłowy, zerwanie kontraktu, który miał obowiązywać do 30.06.2026)
Mario Maloca (Chorwacja, obrońca, HNK Gorica/Chorwacja, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron w Lechii)
Rafał Pietrzak (obrońca, Wieczysta Kraków, wolny transfer po wygaśnięciu kontraktu)
Jakub Kałuziński (pomocnik, Antalyaspor, należny ekwiwalent za wyszkolenie po wygaśnięciu kontraktu)
Maciej Gajos (pomocnik, Persija Jakarta/Indonezja, transfer definitywny)
Jakub Bartkowski (obrońca, Warta Poznań, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Michał Nalepa (obrońca, Zagłębie Lublin, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Jarosław Kubicki (pomocnik, Jagiellonia Białystok, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Kristers Tobers (Łotwa, obrońca/pomocnik, Grasshopper Zurich/Szwajcaria, wolny transfer po wygaśnięciu kontraktu)
Michał Buchalik (bramkarz, Ruch Chorzów, wolny transfer po wygaśnięciu kontraktu)
Henrik Castegren (Szwecja, obrońca, IK Sirius/Szwecja, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Kevin Friesenbichler (Austria, pomocnik/napastnik, DSV Leoben/Austria, wolny transfer po rozwiązaniu kontraktu za porozumieniem stron)
Marco Terrazzino (Niemcy/Włochy, pomocnik, koniec kontraktu)
Joel Abu Hanna (Izrael/Niemcy/Palestyna, obrońca, Maccabi Netanya/Izrael, wolny transfer z Legii Warszawa, dokąd wrócił po wypożyczeniu z Lechii)
Łukasz Zwoliński (napastnik, Raków Częstochowa, wolny transfer po wygaśnięciu kontraktu)
David Badia (Hiszpania, I trener, koniec kontraktu)
Flavio Paixao (Portugalia, napastnik, koniec kariery)

Lechia Gdańsk - aktualna kadra pierwszej drużyny


Elias Olsson na pewno nie jest przesądny, gdyż wziął numer 3, czyli po swoim rodaku Henriku Castegrenie, który - delikatnie rzecz ujmując - kariery w biało-zielonych barwach nie zrobił i jako pierwszy z drużyny, która spadła z ekstraklasy, rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron.Do gry w Lechii 20-latek może wejść z marszu, gdyż w Szwecji rozgrywki również trwa. Jednak w Kalmar FF nie był to piłkarz pierwszego wyboru. W sezonie 2023, prowadzonym systemem wiosna-jesień, wystąpił w 8 meczach, tylko jeden z nich zaliczył w pełnym wymiarze czasowym, a w pozostałych zebrał łącznie 32 minuty.

Szwedzki klub przystał na transfer definitywny, mimo że miał kontrakt z tym zawodnikiem do końca 2024 roku. Wcześniej Olsson był natomiast wypożyczany. Jesień 2022 spędził w II-ligowcu z Norwegii - Naestved Boldklub (13 meczów), jesień 2021 w II-ligowcu z Holandii - FC Groningen (2 mecze w pierwszej drużynie), a jeszcze jako junior wiosnę 2019 spędził w IFK Malmoe.

Lechia Gdańsk zatrudniła obrońcę z Rumunii. Andrei Chindris z 4-letnim kontraktem Lechia Gdańsk zatrudniła obrońcę z Rumunii. Andrei Chindris z 4-letnim kontraktem

Łącznie Elias w seniorskiej piłce ma na koncie tylko 37 oficjalnych meczów, w tym najwięcej - 22 w Kalmar FF, którego to zawodnikiem był od 8 stycznia 2019 roku. Wcześniej zaliczył jeszcze cztery inne szwedzkie drużyny młodzieżowe: Arlovs BI, Burlovs FC, Kyrkheddinge IF i Husie IF.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Znicz Pruszków

Jak typowano

77% 252 typowania LECHIA Gdańsk
13% 45 typowań REMIS
10% 32 typowania Znicz Pruszków

Twoje dane

jag.

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

98% LECHIA Gdańsk
1% REMIS
1% Resovia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 22 44 63.6%
2 Miś Beżuś 22 42 63.6%
3 Mirosław P. 22 40 59.1%
4 Roman Perz 21 40 57.1%
5 Rafał Kowalczyk 22 39 59.1%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 21 12 4 5 36:21 40
2 GKS Tychy 21 13 1 7 28:22 40
3 Lechia Gdańsk 21 11 5 5 31:18 38
4 Motor Lublin 20 11 2 7 27:24 35
5 Wisła Kraków 21 9 7 5 40:24 34
6 Odra Opole 21 10 4 7 24:20 34
7 Górnik Łęczna 21 8 10 3 21:18 34
8 Wisła Płock 21 9 6 6 30:28 33
9 Miedź Legnica 21 8 8 5 30:22 32
10 GKS Katowice 21 8 6 7 31:24 30
11 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 21 7 7 7 34:28 28
12 Znicz Pruszków 21 8 2 11 16:24 26
13 Stal Rzeszów 21 6 5 10 28:36 23
14 Resovia 21 6 4 11 22:36 22
15 Chrobry Głogów 21 6 4 11 20:34 22
16 Polonia Warszawa 21 5 4 12 25:33 19
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 3 8 9 16:29 17
18 Zagłębie Sosnowiec 21 2 5 14 14:32 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 21 kolejki

 • Znicz Pruszków - LECHIA GDAŃSK 0:2 (0:1)
 • ARKA GDYNIA - Stal Rzeszów 5:1 (2:1)
 • Miedź Legnica - Polonia Warszawa 2:1 (0:1)
 • Wisła Kraków - GKS Tychy 0:1 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Odra Opole 1:2 (0:1)
 • Wisła Płock - GKS Katowice 2:1 (1:1)
 • Motor Lublin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:0 (0:0)
 • Resovia - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (1:0)
 • Chrobry Głogów - Górnik Łęczna 0:1 (0:1)
 • Mecz zaległy z 18. kolejki
 • Katowice - Miedź 2:0 (2:0)
 • Mecz zaległy z 17. kolejki
 • Podbeskidzie - Motor (środa)

Ostatnie wyniki Lechii

25 lutego 2024, godz. 15:00
6% Znicz Pruszków
10% REMIS
84% LECHIA Gdańsk
81% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
8% Wisła Płock

Relacje LIVE

Najczęściej czytane