Lechia Gdańsk szuka nowego kapitana. Wygrała sparing z Bytovią

29 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Flavio Paixao (nr 28) przyjmuje gratulacje od kolegów po zwycięstwie nad Bytovią, w którym strzelił zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry. Czy to on zostanie nowym kapitanem Lechii? Flavio Paixao (nr 28) przyjmuje gratulacje od kolegów po zwycięstwie nad Bytovią, w którym strzelił zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry. Czy to on zostanie nowym kapitanem Lechii?

Piłkarze Lechii Gdańsk wygrali z I-ligową Bytovią 1:0 (0:0) w drugim sparingu podczas letniego okresu przygotowawczego. Trener Piotr Stokowiec szuka nowego kapitana. W Cetniewie opaskę nosili: Daniel ŁukasikAriel Borysiuk. Natomiast podczas pierwszej gry kontrolnej tę funkcję pełnili: Flavio PaixaoPaweł Stolarski. W sobotę o godzinie 13 kolejnym rywalem biało-zielonych będzie Chojniczanka.

PIERWSZY PIŁKARZY LECHII W HISTORII ZAGRAŁ NA MUNDIALU. SPRAWDŹ, ILE PIENIĘDZY DLA KLUBU ZAROBIŁ SŁAWOMIR PESZKO

Bramka:
Paixao 90+2

LECHIA (do 59. minuty): Kuciak - Kobryń, Vitoria (30 Macierzyński), Chrzanowski, Nunes - Łukasik - Fila, Mikołajewski, Egy (46 Schikowski), Mladenović - Arak

(od 60. minuty): Kuciak - Stolarski, Nalepa, Augustyn, Lewandowski - Borysiuk - Mak, Kubicki, Schikowski, Haraslin - Paixao

BYTOVIA: Witan (46 Olczak) - Witkowski, Dampc, Wróbel (46 Burzyński), Kuzdra, Hebel (46 Biel), Nytko (46 Rzeszut-Pastusiak), Letniowski, Wolski (67 Błaszkowski), Kugiel (46 Lengiewicz), Jaroch (64 Hendryk)

PRZECZYTAJ WYWIAD Z JAKUBEM ARAKIEM, KTÓRY NA RAZIE W SPARINGACH JEST PIERWSZYM WYBOREM W ATAKU

W Lechii Gdańsk nie ma już Sebastiana MiliMilosa Krasicia, którzy byli wyznaczani do roli kapitana w poprzednim sezonie, ale mieli kłopoty, by przebić się do podstawowej jedenastki. Dlatego wiosną najczęściej z opaską grał Dusan Kuciak. Choć słowacki bramkarz został w drużynie, to trwają poszukiwania nowego przywódcy.

Kto powinien być nowym kapitanem Lechii Gdańsk?

- Na pewno wybierzemy nowego kapitana. Chcę, by był nim zawodnik z pola. W grach sparingowych wiadomo, że będą różne składy, ale właśnie przez te gry będę chciał, aby wyłonił się nowy piłkarz, który będzie nosił opaskę w trakcie sezonu. Wybierzemy pod koniec okresu przygotowawczego - mówił już po pierwszym letnim sparingu Piotr Stokowiec.
Jak informowaliśmy w grze przeciwko mistrzowi Cypru - Apoelowi Nikozja w pierwszej połowie kapitanem był Flavio Paixao, a w drugiej - Paweł Stolarski. W Cetniewie obaj ci piłkarze weszli na ostatnie 30 minut gry, ale żaden z nich opaski nie dostał. Trafiła ona do Ariela Borysiuka, który w Gdańsku nie mógł zagrać z powodu dolegliwości żołądkowych.

Natomiast przez pierwszą godzinę pojedynku z Chojniczanką kapitanem biało-zielonych, którzy tego dnia grali w czerwonych strojach, był inny defensywny pomocnik - Daniel Łukasik.

- Myślę, że wybór nowego kapitana będzie to nasz wspólny wybór. Ja mogę zasugerować, ale to zawodnicy muszą się dobrze z tym czuć. Myślę, że na tyle jestem w drużynie, że to będzie takie kompatybilne z oczekiwaniami piłkarzy i kibiców, ale także ten zawodnik stanowić będzie "przedłużenie" mojej ręki w zespole - dodał trener Stokowiec.
31 PIŁKARZY LECHII NA ZGRUPOWANIU W CETNIEWIE. DLACZEGO NIE BĘDZIE SOBIECHA?

Gdańscy piłkarze od poniedziałku trenowali w Cetniewie. Na koniec pierwszego z dwóch zaplanowanych zgrupowań szkoleniowiec zarządził sparingi z I-ligowcami. Pierwszy z Bytovią został rozstrzygnięty dopiero w doliczonym czasie gry. Zwycięskiego gola strzelił Paixao. Szkoleniowiec sprawdził 22 z 31 piłkarzy, których zagrał na zgrupowanie.

Oczywiście Lecia miała przewagę nad Bytovią, ale nie potrafiła długo udokumentować tego golem. Inauguracyjny kwadrans trafieniem w boczną siatkę zwieńczył Jakub Arak. Przed przerwą ten napastnik miał jeszcze dwie dogodne sytuacje, ale był nieskuteczny. Natomiast na początku drugiej połowy jego główkę obronił Michał Olczak, testowany przez Bytovię bramkarz Ursusa Warszawa.

Po godzinie gry gdański szkoleniowiec wprowadził do gry ośmiu nowych piłkarzy. Jako pierwszy z nich blisko objęcia prowadzenia był Błażej Augustyn. Obrońca 6 minut po wejściu na boisko główkował w słupek.

Potem kwestię wygranej w swoje ręce wziął Paixao. Flavio, tym razem został ustawiony na pozycji, na której kończył sezon, czyli jako wysunięty napastnik. Trzykrotnie miał okazje na gola, ale wykorzystał tylko tę ostatnią. Za pierwszym razem, na kwadrans przed końcem trafił w bramkarza, a następną próbę przestrzelił. Piłkę do siatki posłał dopiero w 92. minucie.

LECHIA DRUGA W PIŁKARSKIM RANKINGU TRÓJMIASTA. ZOBACZ CAŁĄ KLASYFIKACJĘ

Po stronie Bytovii warto odnotować sporo trójmiejskich wątków wśród testowanych. Blisko przejścia do tego klubu jest Juliusz Letniowski z Bałtyku Gdynia, który w poprzednim tygodniu wziął udział w grze kontrolnej innego I-ligowca - Podbeskidzia Bielsko-Biała.

Bytovia sprawdzała także Fabiana Lengiewicza z Arki Gdynia, którego w zimowych sparingach uwzględniał trener Leszek Ojrzyński, ale następnie nie włączył obrońcy do pierwszej drużyny. Znów w zespole jest inny piłkarz żółto-niebieskich. Pomocnik Maksymilian Hebel grał w Bytovii na zasadzie wypożyczenia. Latem próbował wrócić do gdyńskiej drużyny, ale nie zyskał uznania trenera Zbigniewa Smółki.

O pierwszą drużynę Arki ocierał się również Maciej Dampc, który ostatecznie opuścił Gdynię w 2015 roku, a ostatni sezon spędził w Chojniczance.

Próbę powrotu do większej piłki podjął także Damian Kugiel. Z reprezentacją Polski U-17 zdobył brąz na mistrzostwach Europy. W seniorskiej Lechii zagrał 4 razy w ekstraklasie. Ostatni sezon spędził jednak tylko w Raduni Stężyca, z którą wygrał IV ligę.

W LECHII BYŁ NAJLEPSZYM SNAJPEREM, MYŚLAŁ O MLS, A SKOŃCZYŁ NA TURECKIEJ PROWINCJI. O KIM MOWA?

06.07 Wronki - Pogoń Szczecin
07.07 Szamotuły - Zeleżiarne Podbrezova (Słowacja)
13.07 Gdańsk - Asteras Tripolis FC (Grecja))
14.07 Słupsk - Gryf Słupsk

Opinie (49) ponad 20 zablokowanych

• (1)

No już jest prezes

• 18 4

• Flavio to chyba jakiś żart z tym kapitanem.