Lider nie został zatrzymany w Gdańsku

13 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Nie udało się piłkarzom Lechii zatrzymać Wisły Kraków. Mistrzowie Polski wygrali 10. mecz z rzędu w ekstraklasie, a już od 20. ligowych spotkań w krajowej elicie są niepokonani. Gdańszczanie przegrali na własnym boisku 0:1 (0:0). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy ze stadionu przy ul. Traugutta

.

Bramka:
Małecki 60.

LECHIA: M.Bąk - K.Bąk, Manuszewski, Wołąkiewicz, Mysona - Surma, Bajić - Kaczmarek (81 Kowalczyk), Nowak (74 Zabłocki), Rogalski (64 Wiśniewski) - Lukjanovs.

WISŁA: Pawełek - Alvarez, Jop, Głowacki, Piotr Brożek - Łobodziński (67 Ćwielong), Sobolewski, Diaz (78 Cantoro), Kirm - Małecki, Paweł Brożek (86 Jirsak).

Sędzia: Borski (Warszawa). Żółte kartki: Rogalski, Bajić (Lechia), Alvarez, Sobolewski, Cantoro (Wisła). Widzów: 12 500.

0' Bez niespodzianek obyło się w składach wyjściowych w meczu na szczycie 6. kolejki ekstraklasy. Wśród kompletu publiczności obecny jest premier RP, Donald Tusk.

0' piłkarzy na murawę wyprowadzają młodzi adepci piłki nożnej z flagami Lechii i Wisły.

0' Lechia w biało-zielonych pasiekach, białych spodenkach i getrach. Wisła zagra w granatowych strojach.

0' Kapitanowie drużyn Hubert Wołąkiewicz i Arkadiusz Głowacki dokonali losowania. Mecz rozpocznie Lechia. Gdańszczanie atakować będą bramkę od strony zegara. Do tej bramki w maju piłkę posłał Paweł Buzała już w 17. sekundzie.

2' od strony trybuny otwartej spadły na boisko serpentyny. Obecnie są one usuwane z murawy, choć sędzia nie przerywa gry.

3' teraz przerwa na uprzątnięcie boiska. Apel spikera o nie rzucanie na murawę żadnych przedmiotów.

5' na razie najbardziej aktywny w Lechii jest Marcin Kaczmarek. Kolejny atak prawoskrzydłowego, ale póki co bez zagrożenia bramkowego.

7' Pawełek wyłapał piłkę, która odbiła się od nogi obrońców po dośrodkowaniu Marko Bajicia.

8' strzał z dystansu Pawła Nowaka, ale wysoko ponad bramką.

9' rzut wolny po faulu na Wojciechu Łobodzińskim

10' po dośrodkowaniu z wolnego Patryka Małeckiego "główka" Juniora Diaza trafiła w poprzeczkę bramki Lechii, następnie odbiła się od ziemi i wyszła w pole! Gospodarze mogą mówić o szczęściu, że nie stracili gola.

12' Sędzia upomina Mariusza Jopa po faulu na Ivansie Lukjanovsie.

13' Jacek Manuszewski udanym wślizgiem przerywa atak Małeckiego.

14' Wisła naciska coraz mocniej. Hubert Wołąkiewicz w ostatniej chwili uprzedził składającego się do strzału Pawła Brożka.

15' Małecki kolejne dośrodkowanie z wolnego. Piłkę głową wybił Wołąkiewicz.

17' Pawełek spokojnie ubiegł Lukjanovsa.

17' Ładna i składna akcja Lechii, która szybko kilkoma podaniami przebiła się pod bramkę Wisły. Dośrodkowanie Macieja Rogalskiego wybite na róg.

18' po wybiciu piłki po dośrodkowaniu z rogu Nowaka Wisła od razu przeprowadziła groźną kontrę. Po wrzutce Pablo Alvareza zamykający akcję Małecki posłał piłkę w boczną siatkę bramki Lechii.

20' Wołąkiewicz zabrał piłkę Brożkowi, a gdy próbował od razu uruchomić kontratak został sfaulowany przez napastnika Wisły. Reprezentant Polski miał szczęście, że nie dostał kartki.

20' Pawełek szybszy od napastników Lechii.

22' przechwyt Rogalskiego, dobre przerzucenie piłki z lewej na prawą stronę boiska, ale Kaczmarek przegrał pojedynek z Piotrem Brożkiem.

24' Łukasz Surma po przechwycie zainicjował atak, ale przerwało go niecelne podanie Nowaka.

25' gdy dwa z rzędu dośrodkowania Lechii wybijali przed pole karne obrońcy, Bajić zdecydował się na strzał z dystansu, niestety bardzo nieudany.

28' Nowak powstrzymany tuż przed polem karnym

28' szybka kontra Wisły, ale Paweł Brożek na spalonym

29' gwizdy kwitują decyzję arbitra, który orzekł, że Lukjanovs przekroczył przepisy w walce o piłkę przed polem karnym

30' Lukjanovs nie sięgnął piłki po podaniu Krzysztofa Bąka. Szkoda, bo mógł wyjść sam na sam z bramkarzem.

31' rzut wolny dla Lechii po faulu na Lukjanovsie. Strzał Bajicia zablokowany.

32' przy dośrodkowaniu z rogu Nowak mocno "wkręcił" piłkę w kierunku bramki. Pawełek ratował się piąstkowaniem.

32' Głowacki sfaulował Bajicia około 17 metrów od bramki. Dobry strzał z wolnego Kaczmarka tuż obok słupka.

34' szybka kontra Wisła. Po dośrodkowania Brożka strzał z woleja Łobodzińskiego mocno niecelny.

36' żółta kartka dla Alvareza za niesportowe zachowanie.

38' solowy rajd Łobodzińskiego, w którym z łatwością mijał obrońców Lechii, ale w finale akcji pomocnik Wisły podał niecelnie.

40' Rogalski z Kaczmarek zmienili się stronami boiska. Maciej podawał, a Marcin próbował dobiec do prostopadłej piłki, ale "Rogal" kopnął zdecydowanie zbyt mocno.

41' nieporozumienie w ataku Lechii i piłka podawana przez Rogalskiego wylądowała poza bramką.

43' Mysona przerwał groźnie wyglądający atak Wisły, ale tylko na chwilę. Ponowienie akcji mistrzów i Mateusz Bąk musiał bronić strzał Małeckiego. Bramkarz spisał się bez zarzutu, pewnie chwytając piłkę.

44' znów wiślacy "rozklepali" obronę Lechii. W ostatniej chwili podanie Łobodzińskiego przeciął Mysona.

45' Diaz mijał lechistów jak tyczki slalomowe, ale uderzył zza "16" obok słupka.

Koniec pierwszej połowy - 0:0

W przerwie meczu Maciej Turnowiecki, prezes Lechii nagrodził drużynę biało-zielonych rocznika 1995. Podopieczni Piotra Czai w nieoficjalnych mistrzostwach Polski do lat 14 zajęli trzecie miejsce. Turniej odbył się w sierpniu tego roku. Tytuły najlepszych - bramkarza i obrońcy rozgrywek - zdobyli gdańszczanie: Mateusz Machola i Maciej Skibowski.

Zaczął padać rzęsisty deszcz. Trwa nadal przerwa. Nad stadionem zrobiło się ciemno. Reflektory są niezbędne.

46' deszcz mocno pada, a piłkarze wyszli do gry. Obie drużyny bez zmian w składach.

46' Wisła rozpoczęła drugą połowę

47' Manuszewski dobrą "główką" wyjaśnia sytuację pod własną bramką

48' Deszcz jest coraz większych. W takich warunkach może decydować przypadek.

48' rzut rożny dla Lechii. Diaz nie pozwolił dośrodkować Nowakowi

50' Mysona zobaczył wysuniętego Pawełka i słusznie uderzył z 30 metrów. Piłka nieznacznie minęła słupek.

53' Lukjanovs w indywidualnej akcji, ale skończyło się na wywalczeniu autu

55' żółta kartka dla Rogalskiego, choć w jego faulu nie było brutalności, a raczej więcej przypadku

56' Kaczmarek zdecydował się ni to na strzał ni na dośrodkowanie. Piłka po ziemi uciekała Pawełkowi, ale ostatecznie utrzymał ją w dłoniach.

58' znów piłka uciekała Pawełkowi. Bramkarza zaatakował jeszcze Bajić i za to otrzymał żółtą kartkę.

60' 0:1 Małecki zdobył prowadzenie dla Wisły po podaniu Brożka.

64' pierwsza zmiana w Lechii. Piotr Wiśniewski za Rogalskiego.

66' Mysona włączył się do akcji ofensywnej Lechii, ale obrońcy Wisły przejęli piłkę.

67' deszcz zdaje się słabnąć. Pierwsza zmiana w Wiśle. Na boisko wszedł Piotr Ćwielong.

70' Bajić uderzył nad bramką

70' Małecki "zatańczył" w polu karnym Lechii i wyłożył piłkę do strzału Brożkowi. Snajper Wisły w porę zablokowany.

71' deszcz przestał padać

72' M.Bąk musiał interweniować poza polem karnym. Róg dla Wisły. Gdańszczanie wybijają piłkę z własnej "16".

73' przerwa w grze. Pomoc jest udzielana Diazowi.

74' druga zmiana w Lechii. Za Nowaka Jakub Zabłocki zanosi się na grę dwoma napastnikami.

75' kapitalne podanie Surmy do Wiśniewskiego. Piotr zamiast od razu strzelać próbował przyjąć piłkę, ale ta mu odskoczyła i padła łupem Pawełka.

77' zbyt głębokie dośrodkowanie Kaczmarka. Piłka w rękach Pawełka.

78' złe wybicie piłki nogą przez Pawełka. Będzie aut dla Lechii.

78' druga zmiana w Wiśle. Na boisko wszedł Mauro Cantoro. Opóźniającego zejście Diaza spotkały słuszne gwizdy, mimo że to mecz przyjaźni.

79' Surma w polu karnym, ale "wyjechał" z piłką poza boisko

80' Lukjanovs dośrodkował wzdłuż linii pola bramkowego Wisły, ale Zabłocki nie sięgnął piłki, mimo że próbował ją wepchnąć do siatki wślizgiem.

81' ostatnia zmiana w Lechii. Za Kaczmarka wszedł Maciej Kowalczyk

82' znów nikt nie skorzystał z podania Lukjanovsa

83' Zabłocki na spalonym

84' doskonałe podanie Manuszewskiego do Kowalczyka. Ten wszedł sam na sam z bramkarzem, ale fatalnie przyjął piłkę i uciekła mu ona poza boisko!

85' żółta kartka dla Radosława Sobolewskiego, który faulował Lukjanovsa.

86' ostatnia zmiana w meczu. Za Pawła Brożka wszedł Tomas Jirsak.

88' Wisła umiejętnie oddaliła grę od własnej bramki i gra piłką w środku boiska

89' doliczone trzy minuty do regulaminowego czasu

90+1' żółta kartka dla Cantoro

90+2' M.Bąk obronił strzał Ćwielonga

Tabela wprowadzona: 2009-09-13

Pozostałe wyniki 6. kolejki: Cracovia - Arka Gdynia 1:1 (1:0), Polonia Bytom - Piast Gliwice 4:0 (2:0), Odra Wodzisław - Korona Kielce 0:2 (0:1), Śląsk Wrocław - Legia Warszawa 0:0, GKS Bełchatów - Ruchu Chorzów 2:1 (0:0), Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:3 (2:2), Polonia Warszawa - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0).