Brutalne derby w III lidze. Wygrał Bałtyk

Rafał Sumowski
24 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Piłkarze Bałtyku wznowili treningi
Sobotnie derby przy Traugutta były pełne ostrych starć. Sędzia prowadzący spotkanie pozwalał na brutalną grę przez co trenerzy obu ekip mieli do niego sporo pretensji. Na zdjęciu obolały Maciej Wolski - takich obrazków było znacznie więcej. Sobotnie derby przy Traugutta były pełne ostrych starć. Sędzia prowadzący spotkanie pozwalał na brutalną grę przez co trenerzy obu ekip mieli do niego sporo pretensji. Na zdjęciu obolały Maciej Wolski - takich obrazków było znacznie więcej.

Bałtyk Gdynia pokonał przy Traugutta rezerwy Lechii Gdańsk 1:0 (1:0) w derbowym pojedynku III ligi. Piłkarze obu zespołów zagrali bardzo ostro, a trenerzy nie kryli pretensji do sędziego, który pokazał trzy żółte kartki, choć wydawało się, że mógł znacznie więcej. - Arbiter nie panował nad tym co się dzieje na boisku, a gra stała się nerwowa i momentami nawet brutalna - mówi Marcin Martyniuk, który poprowadził gdynian do serii ośmiu kolejnych spotkań bez porażki.

Bramki: Rasmus 2

LECHIA: Zalewski - Rudinilson, Valente, Powszuk (79 Goerke), Górskie) - Nazario, Paprzycki, Wolski, Gołuński, Letniowski - Żebrakowski (46 Toporek)

BAŁTYK: Matysiak - Piekarski, Karasiński, Wypij, Gródek - Węgliński, Rasmus, Zyska, Bułka (74 Klecha) - Rusinek (54 Wieczorek), Krysiński

LECHIA II Gdańsk
BAŁTYK Gdynia

83% 236 typowań LECHIA II Gdańsk
12% 34 typowania REMIS
5% 13 typowań BAŁTYK Gdynia

SPRAWDŹ GDZIE GRAJĄ TRÓJMIEJSCY PIŁKARZE W TEN WEEKEND

Derbowy pojedynek przy Traugutta zapowiadał się bardzo interesująco. Lechia II przystąpiła do niego mając na koncie cztery kolejne mecze bez porażki, zaś Bałtyk aż siedem. W sobotnie przedpołudnie na trybunach bocznego boiska stawiła się jednak zaledwie około 70-osobowa grupa kibiców.

Ci, którzy rozważali przyjście na III-ligowe derby, ale zostali w domach, mają czego żałować, przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą połowę. Spotkanie nabrało tempa już od pierwszej minuty. Nie upłynęło jeszcze 120 sekund gry, gdy piłkę do bramki gospodarzy skierował Paweł Rasmus dając prowadzenie Bałtykowi.

Zawodnik biało-niebieskich zaskoczył uderzeniem z dystansu zaskoczył debiutującego 17-letniego Kajetana Zalewskiego z zespołu juniorów, który między słupki drugiej drużyny wszedł na skutek kontuzji Łukasza Budziłka i przesunięcia Mateusza Bąka do meczowej osiemnastki na ekstraklasę.

Chwilę później arbiter musiał pokazać pierwszą żółtą kartkę po ostrym ataku Tomasza Wypija na Macieju Wolskim. Z czasem Lechia zaczęła dominować, ale skutkiem natarcia gdańszczan były jedynie rzuty rożne, m.in. po uderzeniu zza pola karnego Tiago Valente.

Z każdą minutą gra była coraz ostrzejsza, a trenerzy obu ekip mieli sporo do powiedzenia arbitrom prowadzącym spotkanie. Wkrótce po faulu gdynian tuż przed polem karnym gospodarze stanęli przed dogodną okazją na gola. Efektownym uderzeniem, po którym piłka zakręciła przy ustawionym murze, popisał się Bruno Nazario. Futbolówkę pewnie złapał jednak Marcin Matysiak.

Chwilę później Bałtyk domagał się rzutu karnego po interwencji jednego z obrońców Lechii na Wojciechu Zysce. Sędzia nakazał grać dalej. Mimo ostrej gry z obu stron, arbiter nadal oszczędzał kartek, co wzbudzało kolejne bardzo emocjonalne protesty z obu ławek rezerwowych.

Jeszcze przed przerwą przed okazją do wyrównania stanął Bruno Nazario, który w dość trudnej sytuacji podbił piłkę przy słupku przed Matysiakiem, a następnie uderzył głową. Nie zdołał jednak zaskoczyć golkipera Bałtyku. Tuż przed końcem pierwszej połowy zza pola karnego nad bramką uderzał jeszcze Juliusz Letniowski.

Po zmianie stron tempo gry nieco spadło, ale ostrej gry dalej nie brakowało. Arbiter w końcu pokazał żółtą kartkę dla Radosława Krysińskiego, ale za... dyskusję, gdy domagał się odgwizdania faulu. Chwilę później to właśnie Krysiński mógł podwyższyć prowadzenie grającego z kontry Bałtyku. Prawą stroną minął obrońcę i bramkarza po czym niemal z zerowego kąta uderzył wzdłuż bramki. Do gola na 2:0 zabrakło centymetrów.

Kolejny raz zawrzało przy linii bocznej po faulu Rasmusa na Wolskim. Trener Lechii II Adam Fedoruk domagał się czerwonej kartki, ale arbiter wyciągnął tylko "żółtko". Lechia miała spore problemy z przebiciem się przez dobrze funkcjonującą defensywę Bałtyku.

Po wrzutce Nazario z rzutu wolnego gdańszczanie zdołali jeszcze oddać uderzenie głową, ale piłka trafiła w poprzeczkę. W ostatnich minutach przewaga gospodarzy była przytłaczająca, ale nie zdołali odnaleźć drogi do bramki. Dzięki zwycięstwu, Bałtyk wyprzedził Lechię II w tabeli.

Pomeczowy dwugłos trenerów:
MARCIN MARTYNIUK (Bałtyk): Seria bez porażki jest dla nas wyjątkowa, ale żeby być dalej w czubie tabeli, musimy tak właśnie punktować. Wyszliśmy na Lechię odważnie i to przyniosło efekt w postaci bramki. W drugiej połowie cofnęliśmy się licząc na kontry i to był świadomy zabieg. Szkoda sytuacji Radka Krysińskiego, bo mogło być 2:0. Jestem zadowolony z obrony, za którą odpowiada tak naprawdę cały zespół. Stałe fragmenty gry nie stanowiły dla nas zagrożenia, a wcześniej miewaliśmy z tym problem.

Szkoda tylko, że arbiter nie panował nad tym, co się działo na boisku. Gra stała się nerwowa i momentami nawet brutalna. Obaj z trenerem gospodarzy mieliśmy sporo pretensji do sędziego. Mecz z urazem zakończył Krzysztof Rusinek, na problemy narzeka też Krzysztof Bułka, a i Tomasz Gródek nie był dziś w pełni sił. Zagrał, gdyż na ławce mamy praktycznie samych juniorów. Na szczęście na następny mecz po pauzie za kartki wracają do składu Jakub Zejglic i Sebastian Żołnowski.

ADAM FEDORUK (Lechia II): Wiedziałem, że Bałtyk gra bardzo defensywnie i czeka na szybkie kontrataki. Byliśmy nastawieni na prowadzenie gry, mieliśmy kilka wariantów. Nie mogłem oczywiście przewidzieć, że zawodnik rywali odda pierwszy strzał i z tego wpadnie bramka. Myślę, że udźwignęliśmy tą stratę i graliśmy równo. Pokazaliśmy kilka fajnych akcji i mieliśmy ze dwie takie, po których powinien paść gol. Niektórzy zawodnicy w wieku 17-18 lat jeszcze zawodzą w takich momentach, ale myślę, że to fajny moment aby nad tym popracować i dalej budować zespół oparty na młodzieży.

Trzeba przyznać, że obejrzeliśmy dziś fajny, szybki mecz. Do poziomu nie dostosowali się jednak sędziowie. Arbitrzy na tym poziomie rozgrywek mają problem z podejmowaniem decyzji trudnych, ale właściwych. Jeżeli gra się zaostrza, trzeba pokazywać kartki, wołać zawodników i ich upominać. Natomiast sędziowie zbyt często po prostu biernie się temu przyglądają. Chamską grę trzeba od razu wychwytywać, musimy chronić piękną grę. Moi zawodnicy spodziewali się ciężkiego fizycznie meczu i byliśmy do tego starcia przygotowani. Pokazaliśmy, że nie odstawiamy nogi. Nikt po meczu nie zgłosił urazu.

ARKA OD 7. MINUTY GRAŁA Z PRZEWAGĄ JEDNEGO PIŁKARZA, ALE PRZEGRAŁA Z VINIETĄ WOLIN 1:3. GOLA GDYNIANOM STRZELIŁ M.IN. BARTOSZ ŁAWA

16 Lech Poznań 11 1 2 8 8:19 5

* Przed sezonem Wisła Kraków oraz Górnik Zabrze zostały ukarane odjęciem jednego punktu za niespełnienie wymogów licencyjnych.

Tabela wprowadzona: 2015-10-04

Wyniki 11 kolejki

• Jagiellonia Białystok - LECHIA GDAŃSK 0:3 (0:0)
  • Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin 0:2 (0:2)
  • Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Górnik Łęczna 1:1 (1:1)
  • Korona Kielce - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:0
  • Piast Gliwice - Wisła Kraków 1:0 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 1:1 (0:0)
  • Górnik Zabrze - Legia Warszawa 2:2 (2:2)

• 57 22

• Tylko Baltyk SKS!!!!!!!! W Gdyni tylko BALTYK!!!!!!!

• 69 28

• Przespałem, szkoda, derby to zawsze derby.

Gratulacje dla Bałtyku.

• 49 19

• Fajnie ze to wygrales Baltyku ! Bravo !

• 47 18

• Super!!!

Świetna wiadomość! i to jeszcze w osłabieniu. Brawo, Panowie!

• 39 17

• No i o to chodzi Bałtyku. Będzie awans coś mi tak się mocno wydaje

• 44 15

• Lechia się uzbroiła a i tak przegrała. (2)

Gratuluję.

• 25 29

• w co się uzbroiła? a raczej w kogo? chyba nie w rudego i nazario - bo to paralitycy, Lechia ma gdzieś wejście do II ligi, tutaj mają sobie pograć z paralitykami z III ligi

• 15 10

• Bylko bałtyk sks

Graj Bałtyku jak zadanych lat.

• 22 12

• Nareszcie z Lechią II a nie jak na wiosnę .

Brawo 3pkt. na ciężkim terenie.

• 34 12

• Adam Fedoruk musi obserwować....

Kajetan Zalewski był dobrym bramkarzem. Jeżeli jednak chłopak odżywia się tylko zupkami błyskawicznymi i Coca-colą z Biedronki nie będzie miał refleksu. To nawet można zaobserwować poza boiskiem... Przykre ale prawdziwe. Co do Mateusza Goerke... strata czasu... Oceńmy jego zaangażowanie poza boiskiem. Na treningach.. Trzeba sięgnąć po bramkarzy z rocznika 1999. Tam tkwi większy potencjał.