• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jaka jest prawda o bramkarzach Lechii?

jag., ras.
4 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Lechia Gdańsk

Zobacz jak trenują bramkarze Lechii wiosną 2015: Mateusz Bąk, Łukasz Budziłek, Patryk Sobczak.Mateusz Bąk, to obok Piotra Wiśniewskiego, świętującego właśnie 10-lecie występów w biało-zielonych barwach, najbardziej wyrazista ikona obecnej Lechii. Bramkarz, który przeszedł z drużyną szlak od A klasy do ekstraklasy, w tym sezonie jest niezastąpiony między słupkami od 10. kolejki. Do tego stopnia stał się suwerenem na tej pozycji, że zimą odeszło dwóch jego konkurentów, a dwaj kolejni, nie powąchali boiska wiosną w oficjalnych spotkaniach pierwszego zespołu. 32-letni golkiper, dzięki doskonałej passie na PGE Arenie, gdzie nie puścił gola od 7 grudnia, zanotował kolejny awans w historycznych klasyfikacjach klubu, w jednej doganiając nawet Janusza Stawarza. Natomiast do poprawki są mecze wyjazdowe, bo z trzech ostatnich wracał z bagażem trzech goli.Czy obsada bramki to atut Lechii Gdańsk?

Mateusz Bąk na zawsze ma miejsce w historii Lechii. Jest jedynym piłkarzem, który w latach 2001-2008 przeszedł z biało-zielonymi drogę od A klasy do ekstraklasy. Jednak 1,5 roku po awansie musiał pożegnać się z Gdańskiem. Potem szukał sportowego szczęścia nie tylko w Płocku czy Bielsku, ale także w Portugalii i Bułgarii.

Do biało-zielonych wrócił jesienią 2010 roku, ale wówczas nie było dla niego miejsca w pierwszej drużynie, a i w rezerwach przez całą rundę rozegrał tylko jeden mecz. Dlatego, gdy wiosną 2013 roku, podpisał kolejny kontrakt z Lechią, także nie był faworytem do bronienia.

A jednak wygrywał rywalizację z kolejnymi golkiperami. Co więcej robił to tak skutecznie, że ci co przegrywali, odchodzili z klubu. Natomiast Mateusz jesienią ubiegłego roku otrzymał nowy kontrakt, który wiąże go z Lechią do 30 czerwca 2017 roku.

TAK WYGLĄDAŁY KLUBOWE KLASYFIKACJĘ BRAMKARZY LECHII PRZED ROKIEM

Zawodnik

Mateusz Bąk

Mateusz Bąk

ur.
1983
wzrost
186 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


W tym sezonie numerem jeden miał być Dariusz Trela, a ponadto zaangażowano reprezentanta Polski do lat 20, Damiana Podleśnego. Jednak od 10. kolejki nieprzerwanie między słupkami biało-zielonych stoi Bąk. Wystarczyło, że wyleczył kontuzje, najpierw pęknięta kość jarzmowa, następnie palec, a wspomniani bramkarze podzielili los: Michała Buchalika, Sebastiana Małkowskiego czy Bartosza Kanieckiego, którzy wcześniej opuścili Gdańsk po przegranej rywalizacji z Mateuszem.

Natomiast obecnie rywalizację z 32-latkiem przegrywają: Łukasz BudziłekPatryk Sobczak. Na razie wiosną mogli wykazać się tylko w III-ligowych rezerwach. Były bramkarz Legii zagrał na tym poziomie czterokrotnie, a Sobczak pięciokrotnie.

RAFAŁ SKÓRSKI O RYWALIZACJI BRAKARZY LECHII JESIENIĄ

Jesień 2014. Trening bramkarzy Lechii: Mateusz Bąk, Dariusz Trela, Damian Podleśny- W obronie nie chodzi tylko o czterech zawodników w linii, a o cały zespół. Boczni pomocnicy również mają zadania defensywne, podobnie jak zawodnicy na pozycjach "6" i "8". Wszyscy razem musimy trzymać zespół "na zero". Gramy tak, że mam mniej pracy, co wcale nie oznacza, że jest mi łatwiej. Nie zamierzam jednak narzekać na bezrobocie - mówił nam Bąk po wygranej nad Legią.

Właśnie meczami tegorocznymi na PGE Arenie Mateusz awansował na trzecie miejsce pod względem spotkań bez straconego gola w ekstraklasie w historii występów na tym szczeblu bramkarzy Lechii, mijając Pawła Kapsę (w Gdańsku 2007-11), z którym rywalizował wcześniej o grę między słupkami brami biało-zielonych.

U siebie Bąk nie wyjmował piłki z siatki od 7 grudnia ubiegłego roku i meczu z Piastem Gliwice (3:1), czyli łącznie przez 555 minut! W tym roku był niepokonany w siedmiu grach, gdy jesienią miał takie tylko jedno spotkanie.

Również 8 meczów bez straconego gola bramkarz zaliczył w minionym sezonie zasadniczym. Potem dołożyć jeszcze 4 kolejne w grupie mistrzowskiej.

BRAMKARZE LECHII POD WZGLĘDEM MECZÓW W EKSTRAKLASIE BEZ STRATY GOLA
56 - Henryk Gronowski
35 - Janusz Stawarz
25 - Mateusz Bąk
18 - Paweł Kapsa
11 - Mieczysław Sztuka
8 - Sebastian Małkowski, Marek Woźniak
7 - Wojciech Pawłowski
6 - Michał Buchalik, Piotr Wojdyga
5 - Stanisław Uścinowicz
4 - Bartosz Kaniecki
3 - Dariusz Gładyś, Andrzej Ilkiewicz, Marcin Potrykus
2 - Dariusz Trela
1 - Tadeusz Fajfer, Józef Pokorski


- W naszej szatni równowaga między młodością a doświadczeniem jest lepsza niż miało to miejsce na jesień. Łatwiej jest nam to wszystko ogarnąć, bo wiemy jak do tego podejść. Skakać wysoko z radości po zwycięstwie nad Legią jest fajnie przez dzień czy dwa. Głowę trzeba mieć podniesioną wysoko, jeśli chodzi o pewność siebie, ale piłka lubi pokorę i ciężką pracę, a nie nonszalancję - podkreślał Mateusz u schyłku sezonu zasadniczego.

Trafione zimowe transfery, wzmocnienie defensywy przez Grzegorza WojtkowiakaJakuba Wawrzyniaka sprawiły, że Bąk poszedł w górę nie tylko w historycznej klasyfikacji Lechii bramkarzy z czystym kontem, ale także pod względem liczby meczów, które drużyna wygrała w ekstraklasie, gdy on stał między słupkami. Tutaj jest już drugi.

Z dorobkiem 25 takich spotkań dzieli tę lokatę z Januszem Stawarzem, który bronił w Gdańsku w latach 1985-90, w tym przez 3,5 sezonu w ekstraklasie. Wcześniej, jeszcze jako piłkarz Stali Mielec, dwukrotnie zagrał w reprezentacji Polski (1981), a z drużyną juniorów zajął 3. miejsce na mistrzostwach Europy (1978) i 4. na mistrzostwach świata (1979).

Z Bąkiem w bramce Lechia w tym sezonie wygrała 8 meczów w ekstraklasie, w tym 6 wiosną. Każde kolejne zwycięstwo w grupie mistrzowskiej uczyni Mateusza samodzielnym wiceliderem tej klasyfikacji, w której podobnie jak w pozostałych niekwestionowanym numerem jeden jest Henryk Gronowski.

Grał on w pierwszej drużynie biało-zielonych od 16 października 1949 do 11 czerwca 1961 roku. 3 listopada 1957 roku wystąpił w reprezentacji Polski, w meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata z Finlandią, wygranym 4:0.

BRAMKARZE LECHII POD WZGLĘDEM MECZÓW WYGRANYCH W EKSTRAKLASIE
55 - Henryk Gronowski,
25 - Mateusz Bąk, Janusz Stawarz
20 - Paweł Kapsa
11 - Sebastian Małkowski
9 - Mieczysław Sztuka
8 - Michał Buchalik, Piotr Wojdyga,
6 - Stanisław Uścinowicz,
4 - Andrzej Ilkiewicz, Bartosz Kaniecki, Józef Pokorski, Marcin Potrykus, Marek Woźniak
3 - Dariusz Gładyś, Dariusz Trela
2 - Wojciech Pawłowski
1 - Tadeusz Fajfer, Józef Piekuta


Powyższe bilanse dla obecnego bramkarza Lechii mogłyby być jeszcze bardziej okazałe, gdyby gdańszczanie, czyniąc z PGE Areny twierdzę (żadnej porażki pod wodzą Jerzego Brzęczka w siedmiu meczach) nie zapomnieli jak grać dobrze na wyjazdach. Trzy ostatnie spotkania poza domem, w Krakowie, Wrocławiu i Kielcach, biało-zieloni kończyli z porażkami i z bagażem 3 bramek w każdym. Co więcej z 11 kolejnych, oficjalnych meczów poza Gdańskiem Lechia wygrała tylko jedno.

-Na pewno musimy popracować nad naszą grą defensywną w meczach wyjazdowych - ocenił Bąk w Kielcach i wziął na siebie winę za pierwszą ze straconych bramek. - Nie powinna się zdarzyć. Byłem przekonany, że Kapo będzie piłkę wrzucał w pole karne i popełniłem błąd, po którym nie mogłem już nic zrobić. Ten mecz w ogóle był dziwny, bo po 20 minutach było 2:2, a ani ja, ani bramkarz Korony praktycznie nie mieliśmy piłki w rękach - dodawał Mateusz.

BRAMKARZE LECHII, A TAKŻE PIŁKARZE, KTÓRZY MUSIELI WEJŚĆ MIĘDZY SŁUPKI W MECZACH EKSTRAKLASY PO KONTUZJI BRAMKARZA
kolejno liczba meczów/liczba meczów rozegranych w całości
164/158 - Henryk Gronowski 
99/ 99 - Janusz Stawarz
67/ 65 - Mateusz Bąk
60/ 59 - Paweł Kapsa
37/ 36 - Mieczysław Sztuka
36/ 31 - Sebastian Małkowski
26/ 24 - Michał Buchalik
22/ 20 - Stanisław Uścinowicz i Piotr Wojdyga
20/ 16 - Józef Pokorski
18/ 17 - Marek Woźniak
16/ 16 - Wojciech Pawłowski
12/ 10 - Dariusz Gładyś
9/ 9 - Dariusz Trela
9/ 6 - Bartosz Kaniecki
8/ 7 - Tadeusz Fajfer
8/ 5 - Marcin Potrykus
6/ 5 - Andrzej Ilkiewicz
2/ 2 - Henryk Dąbrowski
2/ 0 - Józef Piekuta
1/ 0 - Janusz Łuczak
1/ 0 - Vytautas Andriuskevicius


Awans Lechii do grupy mistrzowskiej zmienił cele piłkarzy i klubu. Wcześniej podkreślali, że interesuje ich tylko kwalifikacja do czołowej "8". Bąk tak mówił jeszcze dwa tygodnie temu:

"Tu nie chodzi o to, by "czuć krew" innych zespołów, tylko skupić się na sobie. Kalkulować można, ale my tego nie robimy. Nie wybiegajmy w przyszłość, nie mówmy o nie wiadomo jakich rzeczach, bo piłka jest zmienna i zdradliwa".

Drugą część sezonu Lechia rozpocznie z 8. pozycji, a zatem nie może być niżej w końcowej tabeli. Stąd gdańszczanie nie mają już nic do stracenia, a jedynie wszystko do zyskania.

- Od początku roku ciężko pracowaliśmy na to, żeby znaleźć się w tej górnej ósemce i to się udało. Teraz już tylko patrzymy w górę tabeli - zadeklarował Mateusz na oficjalnej stronie klubu.

Jeśli Bąk zagra w bramce Lechii we wszystkich spotkaniach do końca rozgrywek, poprawi swój rekord występów w ekstraklasie w jednym sezonie z 27 na 28 spotkań, a łączna liczba występów w biało-zielonych barwach na tym szczeblu rozgrywek dojdzie do 74. Tym samym już w przyszłym roku mógłby pokusić się do dojście do 100 takich meczów, a to równałoby się z awansem na 2. miejsce na liście gdańskich golkiperów w historii pod względem liczby występów w najwyższej klasie.
jag., ras.

Kluby sportowe

Opinie (90) 2 zablokowane

 • Trzeba dać szansę Budziłkowi! (5)

  W tej rundzie Bączek to dramat.

  • 176 18

  • (2)

   Bak nie tylko w tej rundzie to dramat od zawsze był cieniasem

   • 33 12

   • Poprzedni sezon miał bardzo dobry.

    • 13 19

   • przypomnij sobie grę Bąka w rundzie finałowej rok temu

    • 17 0

  • niestety budziłek nie jest lepszy

   • 9 12

  • Wy chyba nie widzieliscie Budziłka w akcji... zapraszam na mecze rezerw.

   • 4 0

 • Jako zmiennik mógłby zostać. Jest słabym bramkarzem.

  • 100 12

 • (5)

  Bąk, nie ośmieszaj się

  • 66 39

  • Możesz mi powiedzieć co porabiałeś... (4)

   ...kiedy Bąk turlał się z Lechią po Siwiałkach i innych Nowych Polaszkach? Bąk jest w marnej formie, każdy ma prawo krytykować go za popełniane błędy, ale nikt nie dał ci prawa obrażania żywego symbolu odrodzenia klubu!

   • 20 14

   • Nie ujmuję nic Bąkowi ale Jego forma zdecydowanie wskazuje Jego miejsce w klubie - ok , niech będzie legendą ale to nie oznacza , że koniecznie musi bronić! Czas na ławkę ! Trzeba dać szansę Budiłkowi - jak nie teraz to kiedy???

    • 28 2

   • to śledź nie wie kto to jest Bąk za czasów Siwiałki mama zmieniała mu pampersa na Skwerze Kościuszki

    • 16 7

   • to weźmy Puszkarza na atak .....

    • 8 0

   • i powinin

    tam zostać

    • 4 0

 • Legenda.

  Heh.

  • 29 23

 • Nie mam nic do Bąka..

  ..ale jak jest w kiepskiej formie, jest źle przygotowany, psychicznie nie dźwiga presji, to powinien usiąść na ławce i w spokoju się odbudować. Poprzedni sezon pokazał, że może bronić na wysokim poziomie, niestety w tym popełnił już zbyt dużo błędów.

  • 108 5

 • Mateusz ma jeden ważny problem - nie umie grać na przedpolu!

  • 109 4

 • (1)

  Myślę, że wystarczy gry za zasługi, z całym szacunkiem Bączek ale jesteś najsłabszym bramkarzem ligi, na pewno znajdzie się inna fucha w Lechii dla ciebie.

  • 76 8

  • Najsłabszy bramkarz ligi?

   Są jeszcze tacy wirtuozi jak Sandomiersk i Zajac.

   • 9 9

 • Lechia potrzebuje bramkarza z prawdziwego zdarzenia!! Mateusz jest w kiepskiej dyspozycji.

  • 89 1

 • Jan Mucha. Kupić Słowaka.

  • 38 13

 • Problem jest w tym, że my nie mamy w ogóle klasowego bramkarza.. Wejdzie Budziłek lepiej nie będzie. (1)

  • 33 17

  • Gorzej być

   nie może

   • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
10% Górnik Łęczna
25% REMIS
65% LECHIA Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 27 16 5 6 46:22 53
2 Arka Gdynia 27 15 7 5 45:27 52
3 GKS Katowice 27 13 6 8 47:28 45
4 Górnik Łęczna 27 11 12 4 30:24 45
5 Motor Lublin 27 13 6 8 38:33 45
6 GKS Tychy 27 14 3 10 35:31 45
7 Wisła Kraków 27 11 9 7 49:33 42
8 Wisła Płock 27 11 9 7 39:36 42
9 Odra Opole 27 11 7 9 32:28 40
10 Miedź Legnica 27 9 11 7 35:28 38
11 Stal Rzeszów 27 10 5 12 38:43 35
12 Chrobry Głogów 27 9 6 12 29:41 33
13 Znicz Pruszków 27 9 4 14 22:33 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 27 7 9 11 40:42 30
15 Polonia Warszawa 27 7 8 12 32:38 29
16 Resovia 27 7 4 16 28:49 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 27 4 9 14 21:43 21
18 Zagłębie Sosnowiec 27 2 8 17 16:43 14
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 27 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:1 (1:0)
 • Motor Lublin - ARKA GDYNIA 2:2 (2:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
 • Resovia - Stal Rzeszów 0:2 (0:1)
 • GKS Katowice - Odra Opole 1:3 (0:1)
 • Wisła Płock - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
 • Chrobry Głogów - Miedź Legnica 0:0
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa 1:2 (0:1)
 • Znicz Pruszków - GKS Tychy 2:3 (1:0)

Ostatnie wyniki

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 28 61 67.9%
2 Łukasz Gawlik 28 59 57.1%
3 Miś Beżuś 28 57 67.9%
4 Mariusz Kamiński 28 56 60.7%
5 Mirosław P. 28 55 64.3%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane