Memoriał Leszka Biernackiego piłkarzy ręcznych. Zwyciężył Torus Wybrzeże Gdańsk

14 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
aktualizacja: godz. 14:36 (14 sierpnia 2022)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Torus Wybrzeże Gdańsk - zwycięzca II Memoriału Leszka Biernackiego. Torus Wybrzeże Gdańsk - zwycięzca II Memoriału Leszka Biernackiego.

Torus Wybrzeże Gdańsk triumfował w II Memoriale Leszka Biernackiego. W hali AWFiS Gdańsk podopieczni Mariusza Jurkiewicza i Jakuba Bonisławskiego w półfinale pokonali Śląsk Wrocław 24:23 (13:8), a w finale okazali się lepsi od ubiegłorocznego zwycięzcy tego turnieju - MMTS Kwidzyn, wygrywając 27:25 (14:12).

Aktualizacja, godz. 14:36

Finał: Torus Wybrzeże Gdańsk - MMTS Kwidzyn, wygrywając 27:25 (14:12)

TORUS WYBRZEŻE:
Poźniak, Dudziak - Jachlewski 5, Będzikowski 5, Stępień 5, Davidović 3, Milicević 2, Kosmala 2, Tomczak 2, Powarzyński 1, Zmavc 1, Papina 1 oraz Papaj.

MMTS: Dudek, Zakreta 2 - Potoczny 5, Grzenkowicz 4, Jankowski 3, Kutyła 3, Kamyszek 2, Landzwojczak 2, Guziewicz 2, Wawrzyniak 1, Kornecki 1 oraz Ekstowicz, Orzechowski, Majewski, Peret, Nastaj

W pierwszej połowie gra toczyła się przy przewadze gdańszczan. Jednak w 33. minucie prowadzenie przejęli kwidzynianie. Po zmianie stron wynik najczęściej oscylował wokół remisu. Wszystko rozstrzygało się w ostatnich minutach.

Przy wyniku 25:24 dla Torus Wybrzeża dwoma przechwytami w obronie popisał się Mateusz Jachlewski. 27. gola, który ostatecznie załamał rywali, zdobył Jakub Będzikowski.

Mecz o 3. miejsce: Śląsk Wrocław - KPR Autoinwest Żukowo 29:24 (12:14)

Przypomnij sobie osiągnięcia Leszka Biernackiego

Po raz drugi piłkarze ręczni uczcili pamięć Leszka Biernackiego, trenera wielu trójmiejskich drużyn męskich i żeńskich, który był również selekcjonerem reprezentacji narodowych w kadrach młodzieżowych, a zmarł w wieku 66 lat w 2020 roku.

- Bardzo się cieszę, że pamięć o trenerze jest utrzymywana w takiej formie. Moim zdaniem był osobą, która swoją pracą, osobowością i dokonaniami zasługuje na to. Współpracowałem z Leszkiem Biernackim pół swojego życia. Prowadził mnie jako zawodnika w liceum, następnie jako seniora, a kiedy kontuzje nie pozwolimy mi kontynuować kariery zawodniczej, wprowadzał mnie w zawód nauczyciela oraz trenera. Starałem się czerpać to, co najlepsze z jego warsztatu pracy. Nauczył mnie bardzo wielu rzeczy i ukształtował mnie jako trenera. Dzięki niemu i ciężkiej, systematycznej pracy jestem tu gdzie jestem - podkreślił Jakub Bonisławski, który wspólnie z Mariuszem Jurkiewiczem prowadzi Torus Wybrzeża Gdańsk.

I Memoriał Leszka Biernackiego - wyniki

Żona, syn i córka Leszka Biernackiego w towarzystwie Damiana Wleklaka, menedżera Torus Wybrzeża Gdańsk oraz Jacka Pauba prezesa Torus Wybrzeża podczas otwarcia turnieju. Żona, syn i córka Leszka Biernackiego w towarzystwie Damiana Wleklaka, menedżera Torus Wybrzeża Gdańsk oraz Jacka Pauba prezesa Torus Wybrzeża podczas otwarcia turnieju.
W pierwszej edycji memoriału zwyciężył MMTS Kwidzyn, a gdańszczanie uplasowali się na 3. miejscu, ulegając Enerdze MKS Kalisz, a wygrywając ze Spa Pogonią Szczecin. Teraz było nieco łatwiej, gdy już nie cztery, a tylko dwa zespoły reprezentowały PGNiG Superligę.

Zobacz galerię foto z półfinałów II Memoriału Leszka Biernackiego

Natomiast w drugim turnieju ku pamięci Leszka Biernackiego reguły były identyczne jak w premierowym wydaniu. W sobotę, 13 sierpnia drużyny mierzyły się w półfinały. W niedzielę ich zwycięzcy zagrają o 1., a pokonani o 3. miejsce. Początek meczów odpowiednio o godzinie 13 i 11. Wstęp do hali AWFiS Gdańsk dla kibiców jest bezpłatny.

Torus Wybrzeże Gdańsk - Śląsk Wrocław 24:23 (13:8)

TORUS WYBRZEŻE: Poźniak - Jachlewski 7 bramek, Kosmala 6, Milicević 3, Papaj 3, Davidović 2, Powarzyński 1, Papina 1, Tomczak 1, Stępień, Pieczonka, Zmavc, Stępień, Woźniak

ŚLĄSK: Młoczyński, Śliwiński - Cegłowski 5, Salacz 4, Okapa 4, Wiewiórski 2, Bogudziński 2, Cepielik 2, Granowski 1, Gądek 1, Tórz 1, Famulski 1, Kołodziejczyk, Turkowski, Markiewicz, Dydko

W półfinałach nie było niespodzianek. Drużyny z PGNiG Superligi pokonali rywali z zaplecza elity, czyli Ligi Centralnej, choć po przerwie rywale do końca walczyli o jak najlepsze wyniki.

Przeczytaj o wcześniejszych meczach towarzyskich Torus Wybrzeża Gdańsk w trakcie przygotowań do sezonu 2022/23

Wiktor Tomczak zdobył zwycięską bramkę na wagę awansu do finału II Memoriału Leszka Biernackiego w meczu Torus Wybrzeże - Śląsk Wrocław 24:23 Wiktor Tomczak zdobył zwycięską bramkę na wagę awansu do finału II Memoriału Leszka Biernackiego w meczu Torus Wybrzeże - Śląsk Wrocław 24:23
W pierwszym meczu turnieju MMTS Kwidzyn pokonał KPR Autoinwest Żukowo 28:26 (16:10). W drugim Torus Wybrzeże Gdańsk okazał się lepszy od Śląska Wrocław 24:23 (13:8).

Gdy gospodarze w 41. minucie prowadzili 18:12, wydawało się, że pewnie osiągną półfinał. Jednak czekały nas jeszcze wielkie emocje. Śląsk wyrównał na 5 minut przed końcem, a następnie po rzucie Jarosław Cepielika objął prowadzenie 22:21.

Sprawdź, kiedy startuje PGNiG Superligi 2022/23 i z kim zagra Torus Wybrzeże Gdańsk

Ostatnie słowo należało jednak do Wybrzeża, a konkretnie do Wiktora Tomczaka, który zdobył zwycięską bramkę. Śląsk mógł jeszcze wyrównać. Po wzięciu czasu goście ostatnią akcję ustawili na... Krzysztofa Gądka, który w akademickiej hali powinien znać każdą klepkę w parkiecie, gdyż w gdańskiej drużynie grał przez 5 ostatnich lat. Jego rzut był jednak nieskuteczny.

14 Zepter Legionowo 28 4 0 2 21 746:884 14
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym, bez rewanżów, o utrzymanie, z zachowaniem dorobku punktowego z fazy zasadniczej. Na koniec rozgrywek Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.