Motor Lublin - Lechia Gdańsk 1:0. Zmarnowana szansa na objęcie fotela lidera

16 grudnia 2023, godz. 21:55
Opinie (133)

Michał Król (nr 26) rozwiał nadzieje Lechii Gdańsk na 1. miejsce na koniec roku w Fortuna 1. Lidze. Michał Król (nr 26) rozwiał nadzieje Lechii Gdańsk na 1. miejsce na koniec roku w Fortuna 1. Lidze.

Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z Motorem Lublin 0:1 (0:0) w 19. kolejce Fortuna 1. Ligi. Tym samym biało-zieloni zmarnowali szansę, aby wyprzedzić Arkę Gdynia i rok 2023 zakończyć jako lider tabeli. Podopiecznym Szymona Grabowskiego zabrakło większego zdecydowania w atakowaniu bramki przeciwnika, a w nielicznych sytuacjach skuteczności. Sami zaś dali się zaskoczyć po rozegraniu przez rywali wrzutu piłki z autu. O tym, na którym miejscu będą zimować, rozstrzygnie niedzielny mecz GKS Tychy, który zakończy się około godziny 20.

Śpiewak

Rezerwa: 45 Jeż, 5 Magnuszewski, 9 Żebrakowski, 17 Wójcik, 18 Wełniak, 22 Wojtkowski, 24 Luberecki, 27 Kasprzyk, 55 Gąsior

Bobcek

Rezerwa: 83 Mikułko, 9 Zjawiński, 11 Piła, 16 D'Arrigo, 21 Sypek, 26 Brzęk, 42 Kardaś, 72 Koperski, 79 Sezonienko
  • 62' 37 Scalet Zmiany 55 Gąsior
  • 62' 7 Rybicki Zmiany 22 Wojtkowski
  • 80' 99 Śpiewak Zmiany 9 Żebrakowski
  • 87' 18 Najemski Zmiany 5 Magnuszewski
  • 87' 47 Palacz Zmiany 24 Luberecki
Zmiany Zmiany
  • 26' 99 Neugebauer Zmiany 16 D’Arrigo
  • 74' 8 Kapić Zmiany 9 Zjawiński
  • 68' Król
Bramki Bramki
  • 48' Scalet
  • 77' Król
  • 80' Śpiewak
Kartki Kartki
  • 44' Żelizko
  • 45+2 Kałahur
  • 51' D'Arrigo
  • 59' Kapić

za nami pierwsza relacja live tego wieczora. Bezbramkowy remis w Gdyni sprawia, że Lechia wygrywając w Lubinie, zakończy rok 2023 jako lider Fortuna 1. Ligi

Przeczytaj relację z meczu Arka Gdynia - Górnik Łęczna

natomiast remis lub porażka sprawi, że Lechia skończy rok na jednym z miejsc 2-4, a uzależnione będzie to nie tylko o wyniku w Lublinie, ale także niedzielnego meczu GKS Tychy u siebie ze Stalą Rzeszów

Wyjaśniamy, co decyduje przy równej liczbie punktów w Fortuna 1. Lidze?

przed wyprawą do Lublina trener Grabowski zadeklarował, że wystawi drużynie w skali szkolnej ocenę pięć minus, jeśli wygra ona z Motorem

Przeczytaj co jeszcze mówił Szymon Grabowski przed meczem Motor Lublin - Lechia Gdańsk

Lechia już w tej chwili ma najlepszą defensywę w Fortuna 1. Lidze. Straciła najmniej goli

Lechia Gdańsk ma najlepszą defensywę w lidze. Rafał Kosznik: To klucz do awansu

to efekt m.in. tego, że są w Lechii piłkarze, którzy solidnie zapracowali na miano twardzieli

Lechia Gdańsk ma twardzieli. Obrońcy "nie pękają", głowy i zęby już tak

były obrońca - Wawrzyniak o takie miano może powalczyć już tylko poza boiskiem

Jakub Wawrzyniak w Clout MMA. Tomasz Hajto rywalem byłego piłkarza Lechii Gdańsk

w Lublinie trener Grabowski wystawia tę samą "11" co w wygranym spotkaniu Z Chrobrym

Lechia Gdańsk - Chrobry Głogów 1:0. Mecz przerwany na ponad 20 minut

tym razem biało-zieloni muszą sobie radzić bez kibiców, którzy odbywają ostatni mecz kary zakazu wyjazdowego

Trener Lechii Gdańsk o racach i przerwie: Kibice zachowali się w miarę przyzwoicie

czy i tym razem Lechia odwoła się do stałego fragmentu gry?

Lechia Gdańsk. To nie jest mocna strona w tym sezonie, ale dała trzy punkty

trener Grabowski przyznaje, że nie od niego zależne będą ewentualne zimowe transfery, ale doskonale wie, co i kto byłby wzmocnieniem dla Lechii

Lechia Gdańsk już wie, kto i co będzie wzmocnieniem. Kto zdecyduje o transferach?

w ostatniej kolejce Motor wygrał w Sosnowcu aż 4:0. W "11" nie ma oczywiście żadnych zmian
w bramce Motoru Rosa, były golkiper m.in. Lechii. W Gdańsk grał w latach 2012-2015, ale oficjalnego debiutu w pierwszej drużynie się nie doczekał
na ławce zaś napastnik Żebrakowski (Motor Lublin), który sezon 2015/16 spędził w Lechii, a jesień 2017 w Arce rozgrywając odpowiednio - 3 i 2 mecze bez żadnego gola
Mecz poprzedzi minuta ciszy ku czci Wojciecha Łazarka, który zmarł w wieku 86 lat. Lechia dodatkowo zagra z czarnymi opaskami

Nie żyje Wojciech Łazarek, były selekcjoner reprezentacji Polski, autor słynnych cytatów

Lechia w strojach koloru stalowego z zielonymi dodatkami. Motor żółte koszulki, białe spodenki
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
3'
na razie przy piłce głównie tylko Lechia
3'
Rosa (Motor Lublin) miał bliżej do piłki i złapał ją po długim podaniu w kierunku Chłania (LECHIA Gdańsk)
4'
Chłań (LECHIA Gdańsk) uciekał Lisowi, inicjując kontrę, ale od razu został sfaulowany
6'
szuka Lechia podaniami Chłania (LECHIA Gdańsk), ale znów czujnie obrońcy
7'
pierwszy atak gospodarzy. Chindris (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Rybickiego (Motor Lublin)
8'
Neugebauer (LECHIA Gdańsk) szukał miejsca do strzału, ale się przewrócił i nie doczekał się na gwizdek sędziego
9'
gwizdy z trybun, gdyż sędzia nie zauważył zagrania ręką Neugebauera (LECHIA Gdańsk) niedaleko pola karnego Lechii
10'
dużo fauli, już 5. Lechii. Motor dwukrotnie przekroczył przepisy
11'
Ceglarz (Motor Lublin) uderzył z ostrego kąta z rzutu wolnego. Sarnawski (LECHIA Gdańsk) wypchnął piłkę poza bramkę
11'
Motor przycisnął Lechię. Po rzucie rożnym piłkę z własnej "16" wybił ostatecznie Chindris (LECHIA Gdańsk)
12'
jego partner ze środka obrony - Olsson (LECHIA Gdańsk) - nadal z obandażowanym czołem i opatrunkiem na łuku brwiowym. To efekt zderzenia przed tygodniem na treningu z Piłą
13'
Ceglarz (Motor Lublin) uderzył tuż sprzed pola karnego i nieznacznie przeniósł piłkę nad poprzeczką. Było tak blisko celu, że aż złapał się za głowę
kontuzja
14'
zderzenie Chłania (LECHIA Gdańsk) z Neugebauerem (LECHIA Gdańsk). Tomek leży na murawie jak znokautowany
kontuzja
15'
pomoc medyczna Lechii na czele z Robertem Dominiakiem na boisku
16'
gra wznowiona, Neugebauer (LECHIA Gdańsk) na razie poza boiskiem
17'
i już Lechia w komplecie
17'
Bobcek powinien kończyć indywidualną akcję strzałem, ale zamiast tego szukał podaniem Chłania (LECHIA Gdańsk) i stracił piłkę w polu karnym Motoru
18'
Lechia zatem nadal bez strzału w kierunku bramki Motoru, po drugiej stronie boiska dwukrotnie uderzał Ceglarz (Motor Lublin), raz celnie
19'
Król w ataku sfaulował Żelizko (LECHIA Gdańsk)
21'
posiadanie piłki 54:46 na korzyść Lechii
21'
Mena (LECHIA Gdańsk) wdał się w pojedynek z Palaczem (Motor Lublin), ale nie zdobył nawet rzutu rożnego. Od bramki grę wznowi Rosa (Motor Lublin)
24'
żadna z drużyn nie forsuje dużego tempa, raczej jest obawa przed popełnieniem błędu, aby nie dać się skontrować
25'
niecelny strzał z niespełna 30 metrów Lisa, który z prawego skrzydła ściął do środka
kontuzja
25'
Neugebauer (LECHIA Gdańsk) znów leży na boisku, czyżby daje znać o sobie niedawne zderzenie z Chłaniem (LECHIA Gdańsk), w którym ucierpiała głowa pomocnika Lechii?
25'
rozgrzewa się D'Arrigo (LECHIA Gdańsk)
26'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Neugebauer, w jego miejsce wchodzi D’Arrigo .
26'
przypomnijmy, że na środku drugiej linii trener Grabowski nie ma dużego wyboru. Kontuzjowany jest Fernandez, a na mecz z powodów problemów zdrowotnych nie przyjechał też Biegański
28'
Mena (LECHIA Gdańsk) faulowany 5 metrów od narożnika pola karnego Motoru
29'
po kombinacyjnie rozegranym rzucie wolnym do strzału głową wyprowadzony Olsson (LECHIA Gdańsk). Piłka odbiła się od pleców Lisa i wyszła poza boisko
30'
Kapić (LECHIA Gdańsk) również kombinacyjnie z kornera, ale tym razem bez większego zaskoczenia rywali
30'
po mocnym dośrodkowaniu Bugaja (LECHIA Gdańsk) pięta uderzył Bobcek. Piłka minęła prawy słupek bramki Motoru, zawadzając jeszcze o boczną siatkę
31'
był to pierwszy strzał Lechii, Motor uderzał trzykrotnie, w tym raz celnie
33'
nikt z piłkarzy Motoru nie doszedł do dośrodkowania Króla
35'
podanie Scalet (Motor Lublin) do nikogo. Od bramki grę wznowi Sarnawski (LECHIA Gdańsk)
35'
faulowany w środku pola Bobcek, ale sędzia zastosował przywilej korzyści, bo Lechia utrzymała się przy piłce
36'
gra jednak zwolniona i wycofanie piłki na własną połowę
36'
zablokowany strzał Kałahura (LECHIA Gdańsk) przed pole karnym, a we własnym polu bramkowym do odbitej piłki Bobckowi nie pozwolił dojść Najemski (Motor Lublin)
37'
trener Feio mocno gestykuluje, przekazując wskazówki piłkarzom Motoru
38'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) nie utrzymał piłki w boisku. Od bramki grać będzie Rosa (Motor Lublin)
40'
Chłań (LECHIA Gdańsk) nie zgadza się z sędzią, ale odgwizdany jego faul. Już 8. Lechii
40'
niecelny strzał Najemskiego (Motor Lublin) po rzucie wolnym
41'
świetna interwencja Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk). Obronił strzał Śpiewaka z około 11 metrów
42'
Chindris (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę po wrzucie z autu Rudola (Motor Lublin)
43'
po dośrodkowaniu Wolskiego (Motor Lublin) niecelnie strzelał Najemski (Motor Lublin), a chwilę wcześniej jeszcze faulował Kapicia (LECHIA Gdańsk)
44'
Żółtą kartką został ukarany Żelizko (LECHIA Gdańsk), który faulował Scaleta
44'
to już 9. żółta kartka Żelizki (LECHIA Gdańsk) w tym sezonie. Przypomnijmy, że po 8. musiał pauzować w derbach Trójmiasta
45'
co najmniej 3 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
strzał Kapicia (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego, ale nad poprzeczką
45+2
Żółtą kartką został ukarany Kałahur (LECHIA Gdańsk), który faulem przerwał kontrę Króla
45+2
to 4. żółta kartka Kałahura (LECHIA Gdańsk), ale nie będzie musiał pauzować, bo jedną z nich otrzymał w Pucharze Polski
45+3
po dośrodkowaniu Wolskiego (Motor Lublin) z rzutu wolnego tuż obok słupku główkował Najemski (Motor Lublin)
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. MOTOR LUBLIN - LECHIA GDAŃSK 0:0
Na razie Lechia Gdańsk nie korzysta z okazji, której dała jej Arka Gdynia, remisując u siebie z Górnikiem Łęczna 0:0. Bez wygranej biało-zieloni nie obejmą pozycji lidera. Przed przerwą zrobili mało w ofensywie, aby objąć prowadzenie.
Mimo że przez 53 procent czasu gry posiadali piłkę przy nodze, to na uwagę zasługują tylko dwa taki Bobcka. Raz zamiast strzelać podawał, drugi raz - uderzył niecelnie. Tym samym Lechia pozostaje bez celnego uderzenia, gdyż jeszcze niecelnie strzelał tylko Kapić (LECHIA Gdańsk).
Zdecydowanie bliżej objęcia prowadzenia był Motor. Sarnawski (LECHIA Gdańsk) bronił uderzenia Ceglarza (Motor Lublin) i Najemskiego (Motor Lublin), a ten drugi już w doliczonym czasie gry w stuprocentowej sytuacji pomylił się po strzale głową.
46'
drugą połowę rozpoczął Motor
46'
w przerwie żaden trener nie zdecydował się na zmiany
46'
Rosa (Motor Lublin) przejął dośrodkowanie, które było adresowane do Bobcka
47'
kolejny atak Lechii i znów piłka ląduje w rękach Rosy (Motor Lublin)
48'
Żółtą kartką został ukarany Scalet (Motor Lublin) po faulu na Menie
50'
trochę bilarda w polu karnym Motoru, ale dzięki temu jest celny strzał, pierwszy w tym meczu Lechii. Zablokowana piłka po strzale Kapicia (LECHIA Gdańsk) trafiła na głowę Meny (LECHIA Gdańsk), a po chwili w rękawice Rosy (Motor Lublin)
51'
Żółtą kartką został ukarany D'Arrigo (LECHIA Gdańsk), gdyż protestował przeciwko decyzji sędziego, który zdecydował, że jest rzut rożny. Australijczyk uważał, że ostatni piłkę dotknął nie on, a Król
52'
po rzucie rożnym Motoru z kontrą wyszła Lechia, ale zepsuł ją Mena (LECHIA Gdańsk), który zagrał zbyt egoistycznie, a powinien podawać w polu karnym
53'
zablokowany strzał D'Arrigo (LECHIA Gdańsk), ale będzie jeszcze rzut wolny dla Lechii. Niespełna 20 metrów do bramki
54'
z rzutu wolnego strzelił Kapić (LECHIA Gdańsk), piłka po głowach piłkarzy stojących w murze wyszła ponad bramką
55'
po dośrodkowaniu D'Arrigo (LECHIA Gdańsk) z rzutu rożnego próbował strzelać Chindris (LECHIA Gdańsk). Piłkę złapał Rosa (Motor Lublin)
55'
i szybka odpowiedź Motoru też kończy się kornerem
56'
z narożnika boiska Wolski (Motor Lublin), a na bramkę uderzał Lis (Motor Lublin). Strzelił nad bramką
59'
Żółtą kartką został ukarany Kapić (LECHIA Gdańsk) po protestach, gdy sędzia odgwizdał faul Bobcka
59'
Kapić (LECHIA Gdańsk) będzie pauzował w pierwszej wiosennej kolejce, bo to jego czwarta żółta kartka. Jak nas pamięć nie myli to trzecia kartka za utarczki z sędzią
60'
po rzucie wolnym Motor miał jeszcze rzut rożny, ale bez efektu bramkowego
60'
szykuje się podwójna zmiana w Motorze
62'
Motor Lublin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Scalet, w jego miejsce wchodzi Gąsior.
62'
Motor Lublin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rybicki, w jego miejsce wchodzi Wojtkowski.
64'
zablokowany strzał Meny (LECHIA Gdańsk), będzie rzut rożny
64'
kombinacyjnie korner przez Lechię, przy strzale skiksował Bobcek
66'
rzut wolny i okazja na bezpośredni strzał na bramkę po faulu na Menie (LECHIA Gdańsk)
67'
Żelizko (LECHIA Gdańsk) jednak nie strzelał, a podał z rzutu wolnego do Meny (LECHIA Gdańsk), który odegrał piłkę... poza boisko
68'
[1:0] Motor Lublin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Król. Lechia zaskoczona po wrzucie z autu. Z boku piłkę w "16" wrzucił Rudol, Najemski przedłużył piłkę głową, a Król uprzedził Kałahura i z 4. metra uderzył pod poprzeczkę
69'
rozgrzewa się Zjawiński (LECHIA Gdańsk)
72'
Kałahur (LECHIA Gdańsk) tym razem uprzedził Króla we własnym polu karnym
74'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kapić, w jego miejsce wchodzi Zjawiński.
74'
Zjawiński (LECHIA Gdańsk) przejął od Kapicia (LECHIA Gdańsk) również kapitańską opaskę
77'
Żółtą kartką został ukarany Król (Motor Lublin) za próbę wymuszenia rzutu karnego w pojedynku z Olssonem
79'
zbyt mocne podanie Bugaja (LECHIA Gdańsk) w kierunku Bobcka. Od bramki zacznie Rosa (Motor Lublin)
80'
Żółtą kartką został ukarany Śpiewak (Motor Lublin) po faulu na Kałahurze
80'
Motor Lublin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Śpiewak, w jego miejsce wchodzi Żebrakowski.
80'
Chłań (LECHIA Gdańsk) uderzył z pierwszej piłki sprzed pola karnego. Piłka zmierzała w prawy, dolny róg bramki. Rosa (Motor Lublin) złapał piłkę
kontuzja
81'
Zjawiński (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy po starciu z Wolskim (Motor Lublin)
82'
Zjawiński (LECHIA Gdańsk) zostaje na boisku
82'
zablokowany strzał Króla
kontuzja
83'
teraz ucierpiał Rudol (Motor Lublin), ale pomoc medyczna nie jest potrzebna, pomaga obrońcy kolega z drużyny
84'
centrostrzał Wojtkowskiego (Motor Lublin). Sarnawski (LECHIA Gdańsk) złapał piłki
84'
po 3 celne strzały z obu stron, ale prowadzi Motor
85'
posiadanie piłki już 57:43 na korzyść Lechii
86'
Lechia znów gra długą piłkę, ale zbyt mocno i pada ona łupem Rosy (Motor Lublin)
kontuzja
87'
Najemski (Motor Lublin) potrzebuje pomocy medycznej
87'
będzie podwójna zmiana w Motorze
87'
Motor Lublin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Najemski, w jego miejsce wchodzi Magnuszewski.
87'
Motor Lublin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Palacz, w jego miejsce wchodzi Luberecki.
87'
trener Motoru wymienił dwóch obrońców
88'
trener Grabowski może wymienić jeszcze 3 piłkarzy, ale w jednej zmianie
90'
Bobcek źle przyjął piłkę i uciekła mu ona poza końcową linię
90'
co najmniej 5 minut doliczone do tego meczu
90+2
agresywnie Motor na połowie Lechii. Żebrakowski (Motor Lublin) sfaulował Chindrisa (LECHIA Gdańsk)
90+2
zablokowany strzał Bobcka. Będzie jeszcze korner dla Lechii
90+3
trochę w tym było przypadku, ale mógł być gol. Po dośrodkowaniu z narożnika boiska D'Arrigo (LECHIA Gdańsk) piłka odbiła się od Bobcka i Bugaj (LECHIA Gdańsk) strzelał z 3. metra. Uderzył wysoko nad bramką, ale był też naciskany przez rywali
90+4
po dośrodkowaniu Żelizki (LECHIA Gdańsk) będzie jeszcze jeden korner dla Lechii
90+4
po dośrodkowaniu D'Arrigo (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska niecelnie główkował Bobcek
90+5
KONIEC MECZU. MOTOR LUBLIN - LECHIA GDAŃSK 1:0
Lechia zmarnowała szansę na to, aby zimować jako lider Fortuna 1. Ligi. Potrzebne było jej zwycięstwo, a do Gdańska wróci z porażką.
Mimo że gdańszczanie posiadali przewagę w posiadaniu piłki (56:44) to ich akcjom ofensywnym brakowało zdecydowania, a w wielu przypadkach także dokładności i jeszcze większej determinacji.
Tradycyjnie też w ostatnich spotkaniach brakowało skuteczności. Nawet w doliczonym czasie gry nie udało się wykorzystać dwóch dobrych okazji na gola, które mieli: Bobcek i Bugaj. Na bramkę przeciwnika Lechia oddała łącznie 8 strzałów, w tym 3 celne.
Goście mieli w tym względzie niemal identyczny dorobek (9/3). Po przerwie atakowali rzadziej niż przed przerwą, ale udało im się zaskoczyć biało-zielonych po wrzucie piłki z autu. Jedynego gola tego wieczora strzelił Król.
Oba zespoły zrównały się punktami, a że rozegrały już oba bezpośrednie spotkania, to ten współczynnik decyduje teraz o kolejności między nimi. Motor wygrał dwukrotnie po 1:0 i on obecnie jest wiceliderem.
O tym, na którym miejscu zimować będzie ostatecznie Lechia, zdecyduje wynik niedzielnego meczu GKS Tychy. Jeśli tam padnie remis, gdańszczanie... wrócą na pozycję wicelidera.
Wówczas trzy drużyny będą miały identyczną liczbę punktów (32), a między nimi nie odbyły się wszystkie zaplanowane na ten sezon mecze, a zatem w tej chwili decydowałby bilans bramkowy z całych rozgrywek.
Zwycięstwo GKS oznaczać będzie dla Lechii 4., a porażka - 3. miejsce na koniec roku.
Pamiętajmy, że zarówno Motor jak i GKS, będą miały do rozegrania jeszcze po jednym zaległym meczu. Ich terminy nie zostały wyznaczone. Na pewno odbędą się już w 2024 roku.

16 grudnia 2023, godz. 20:00