Najwyższa wygrana

23 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)

Piłkarze Lechii odnieśli najokazalsze zwycięstwo w tym sezonie. Po raz pierwszy w bieżących rozgrywkach II ligi gdańszczanie strzelili cztery gole. Na własnym stadionie podopieczni Dariusza Kubickiego pokonali Pelikana Łowicz 4:0 (2:0). Po dwa gole strzelili Andrzej Rybski i Piotr Cetnarowicz. Ten drugi dołożył jeszcze asystę.

Bramki: Rybski 13, 66, Cetnarowicz 25, 62.

LECHIA: Kapsa - Fechner, Manuszewski, Wołąkiewicz, Łożyński - Andruszczak, Speichler (22 Szałęga), Kasperkiewicz, Rogalski (70 Wiśniewski) - Rybski, Cetnarowicz (64 Buzała).

PELIKAN: Nowogórski - Pomianowski, Terlecki, Czerbniak, Pacan - Wodniok, Łochowski, Styszko (56 Jóźwiak), Brzózka (46 Stróż), Adamczyk - Hyży (71 Kosiorek).

Sędzia: Karkut (Warszawa). Żółta kartka: Brzózka (Pelikan). Widzów: 4 000.

W pierwszej połowie wynik ustaliły dwa rajdy lewą stroną boiska Dariusza Łożyńskiego. W 13. minucie po dośrodkowaniu obrońcy piłkę zgrał Cetnarowicz, a Rybski kopnął futbolówkę najpierw w poprzeczkę, a potem do siatki. W 25. minucie "Cetnar" po wrzutce od razu uderzył głową na bramkę i było 2:0.

Od razu po zamianie stron gospodarze znów przycisnęli. Bramkarz gości pogubił się do tego stopnia, że złapał piłkę podawaną przez obrońcę. Był rzut wolny pośredni w polu karnym gości, a Cetnarowiczowi niewiele zabrakło, aby znów zdobyć gola. W 53. minucie napastnik został wyprowadzony na pozycję sam na sam z bramkarzem po wyrzucie autu przez Macieja Rogalskiego, ale miał nieco za daleko do piłki i uderzył nad bramką.

Gdy tylko Lechia nieco odpuściła, Pelikan odważnie ruszył do przodu. Pawła Kapsę próbowali sprawdzić Honorat Stróż i dwukrotnie Robert Hyży. Strzelali obok słupka. Jedyne dwa celne uderzenia przyjezdni zanotowali już w doliczonym czasie gry. Wówczas gdański golkiper obronił próby Marcina Kosiorka i Przemysława Pomianowskiego. - Przez godzinę Lechia nadawała ton grze. Potem mieliśmy trzy dobre sytuacje, ale nie potrafiliśmy nawet strzelić honorowego gola na otarcie łez - przyznał Marek Chojnacki, szkoleniowiec Pelikana.

W 62. minucie Cetnarowicz zablokował wybicie piłki przez bramkarza gości i celnie strzelał już do pustej siatki. - Dzisiejsze gole dedykuję ojcu, który obchodzi rocznicę urodzin. Kluczem do sukcesu było to, że nie zlekceważyliśmy rywala - ocenił 34-letni napastnik. Gdy Piotr był już na ławce pod względem liczby strzelonych goli zrównał się z nim Rybski. Obaj mają po cztery trafienia. W 66. minucie Andrzej głową skierował piłkę do siatki po dośrodkowaniu Sebastiana Fechnera. W ostatnim kwadransie kilkakrotnie przed szansą na podwyższenia wyniku stawał Piotr Wiśniewski, ale najczęściej nie dostrzegał lepiej ustawionych kolegów i uderzał niecelnie.

- Nasza wygrana byłaby wyższa, gdyby zmiennicy wykazali więcej zimnej krwi. Wiśniewski dał dobrą zmianę, ożywił naszą grę. To piłkarz przy piłce zawsze podejmuje, co z nią zrobi. Niewiele brakowało, aby Piotr strzelił pięknego gola, choć były też i złe wybory z jego strony. Generalnie na boisku trzeba szanować partnerów. Szkoda kontuzji Robert Speichlera, którego zabolał mięsień czworogłowy. - przyznał Dariusz Kubicki. Szkoleniowiec Lechii zaraz po meczu wziął z piłkarzami na murawie udział w tańcu radości, a zarz potem zarządził... trening dla rezerwowych.

Pozostałe wyniki 12. kolejki II ligi w artykule Czy Stawowy zrezygnował?!