• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gamakow kolejną inwestycją Lechii

jag.
19 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Lechia Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Lechia Gdańsk Lechia Gdańsk w lepszej wersji. Rifet Kapić: Idziemy naprzód
Do ubiegłego roku Lechia na ogół grała z dwoma defensywnymi pomocnikami. Wiosną Piotr Nowak co najwyżej wstawiał do gry jednego. Na zdjęciu Aleksandr Kovacević i Ariel Borysiuk, którzy występowali najczęściej w "11" jesienią. Do ubiegłego roku Lechia na ogół grała z dwoma defensywnymi pomocnikami. Wiosną Piotr Nowak co najwyżej wstawiał do gry jednego. Na zdjęciu Aleksandr Kovacević i Ariel Borysiuk, którzy występowali najczęściej w "11" jesienią.

Na sprzedaży defensywnych pomocników Lechia zarobiła już około 2,5 miliona euro. Milen Gamakow to nowa inwestycja. 22-letni, o bardzo dobrych warunkach fizycznych i pozyskany na zasadzie wolnego transferu Bułgar ma trzy sezony, aby pomóc biało-zielonym w ataku na podium ekstraklasy, a ponadto podnieść swoją wartość finansową i za dobre pieniądze trafić do kolejnego zagranicznego klubu. Miejsce w drużynie zwalniają mu: Daniel Łukasik i zapewne Adam Dźwigała, którzy latem 2014 do Gdańska trafili w identycznym celu, ale nie spełnili tych nadziei. Kolejnym piłkarzem promowanym obecnie na tej pozycji może być reprezentant Polski do lat 17 - Tomasz Makowski.Wiosną były mecze, w których Piotr Nowak w ogóle rezygnował z klasycznego defensywnego pomocnika. Dlatego ze sportowego punktu widzenia może dziwić, że pierwszym letnim nabytkiem jest pozyskanie piłkarza właśnie na tę pozycję. Milen Gamakow ma rywalizować o miejsce w "11" z Aleksandrem Kovaceviciem.

JEŚLI LEGIA SPRZEDA BORYSIUKA, ZAROBI TEŻ LECHIA

Przyjazd Bułgara do Gdańska to nie tylko kolejny sygnał dla Daniela Łukasika, że rzeczywiście musi szukać sobie nowego pracodawcy, ale także zła wiadomość dla Adama Dźwigały, który już w tym roku nie łapał się do ekstraklasowej "18". Jego miejsce w kadrze pierwszej drużyny może przejąć reprezentant Polski do lat 17 - Tomasz Makowski. Ten ostatni do Gdańska z łódzkiego SMS trafił już przed rokiem, a w ostatnim sezonie w biało-zielonych barwach praktykował w III-ligowych rezerwach i Centralnej Lidze Juniorów.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O MILENIE GAMAKOWIEPRZECZYTAJ WIĘCEJ O PAWLE DAWIDOWICZU I PRZEBUDOWIE LECHII

Na defensywnych pomocnikach Lechia potrafiła zarabiać. Pawła Dawidowicza latem 2014 roku sprzedała za 2 miliony euro do Benfiki Lizbona. Na początku tego roku Legia za Ariela Borysiuka zapłaciła pół miliona euro, a jeszcze będzie musiała odprowadzić do Gdańska część pieniędzy z kolejnego transferu tego piłkarza. Czy Gamakow będzie kolejną trafianą inwestycją?

Na razie Bułgar już jest niezwykle zadowolony, że trafił do Gdańska. Dotychczas 22-latek grał bowiem jedynie w swoim kraju.

- Jestem podekscytowany. Pierwszy raz przyjechałem do Polski. Trafiłem do wielkiego tutejszego klubu. Bardzo podoba mi się stadion. O Lechii czytałem w internecie. Wiem, że zajęła 5. miejsce na koniec poprzedniego sezonu. Z piłkarzy znam Milosa Krasicia, a w meczu Polska - Niemcy oglądałem Sławomira Peszkę - mówił nam piłkarz po testach szybkościowych, które przeszedł w piątek w Gdańsku.
DWÓCH PIŁKARZY WRÓCIŁO DO LECHII PO WYPOŻYCZENIACH

Do zagranicznego transferu droga Milena wiodła zarówno poprzez występy w Botewie Płowdiw, m.in. gry w kwalifikacjach Ligi Europy w 2014 roku, jak również mecze w juniorskich i młodzieżowej reprezentacji Bułgarii.

- Jestem klasycznym defensywnym pomocnikiem - podkreśla Gamakow, choć w jego charakterystyce można przeczytać, że może grać również na środku obrony.
Wydaje się, że dla Lechii pozyskanie Gamakowa jest przede wszystkich inwestycją.. Młody wiek, bardzo dobre warunki fizyczne (189 cm), przejęcie bez kwoty odstępnego i 3-letni kontrakt w Gdańsku to wszystko pozwala włodarzom gdańskiego klubu wierzyć, że na tym piłkarzu będzie można w przyszłości zarobić.

Jednak podobnie myślano, sprowadzając latem 2014 roku: Łukasika i Dźwigałę. Ich pozyskanie mogło kosztować Lechię nawet milion euro. Obaj piłkarze mają jeszcze przez rok ważne kontrakty w Gdańsku. Jednak pierwszy z nich już otrzymał zgodę na wypożyczenie do zagranicznego klubu, a i dla drugiego pozyskanie Bułgara powinno stanowić ostateczny sygnał, że w biało-zielonych barwach sobie nie pogra.

- Była już jedna oferta dla Daniela, ale jej nie przyjęliśmy. Czekamy na kolejne - mówi nam Mariusz Piekarski, menedżer Łukasika.
Przypomnijmy, że ten piłkarz miał odejść już u schyłku letniego okna transferowego przed rokiem. Rozmowy z Vitorią Setubal o jego wypożyczeniu były na tyle zaawansowane, że Lechia na miejsce popularnego "Miłego" zatrudniła Aleksandara Kovacevica. Ostatecznie do wyjazdu do Portugalii nie doszło.

Natomiast Dźwigała trafił na rundę jesienną na wypożyczenie do Górnika Zabrze. Zimą, po sprzedaży Ariela Borysiuka do Legii - ponownie ściągnięto 21-latka do Gdańska. Jednak wiosną grywał wyłącznie w rezerwach. W pierwszej drużynie w sparingach Piotr Nowak sprawdzał Adama jako... napastnika.

TAK OCENILIŚCIE PIŁKARZY LECHII ZA SEZON 2016/17. MICHAŁ CHRAPEK NA CZELE RANKINGU

W strategii obecnego szkoleniowca biało-zielonych nie ma miejsca dla dwóch defensywnych pomocników na boisku, a bywały mecze, że nie potrzebował w ogóle gracza o takiej charakterystyce. Gdy ważyły się losy awansu do grupy mistrzowskiej, Nowak w środku drugiej linii zaprezentował ustawienie: Michał Chrapek, Sebastian MilaMilos Krasić. Podobnie zagrał już w najlepszej "8" przeciwko Ruchowi, gdy trzeba było wygrać, by zachować szansę na walkę na podium do końca sezonu.

Natomiast, gdy trener do "11" wystawiał defensywnego pomocnika, to w pierwszych czterech kolejkach był nim Łukasik, a potem pierwszym wyborem stał się Kovacević. Natomiast, gdy w trakcie meczu należało uszczelnić defensywę i bronić wyniku, to Nowak decydował się nie na kolejnego defensywnego pomocnika, a na pozycji numer 6 ustawiał nominalnych obrońców: Grzegorza Wojtkowiaka bądź Gersona.

Dla starszych piłkarzy, którym obecnie daleko od pierwszej "11", pozostanie w Lechii na sezon 2016/17 to wielkie ryzyko, że nie będą grać wcale. Przypomnijmy, że klub postanowił zlikwidować drużynę rezerw. Tym samym jedynie juniorzy, gdy nie zagrają w ekstraklasie, będą mogli podtrzymać rytm meczowy w Centralnej Lidze Juniorów. Ponadto dla Dźwigały kolejna runda poza ekstraklasa stanowić będzie definitywne pożegnanie z grą w młodzieżowej reprezentacji Polski, która w przyszłym roku będzie gospodarzem mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTWACH EUROPY 2017, KTÓRYCH WSPÓŁGOSPODARZEM BĘDZIE M.IN. GDYNIA

Pierwsze decyzje personalne mogą zapaść już w poniedziałek. Drużyna wyjedzie tego dnia na zgrupowanie do Gniewina. Nie ma jeszcze informacji, ilu piłkarzy wsiądzie do autokaru. W testach szybkościowych w piątek uczestniczyło 24 zawodników, a mają dołączyć jeszcze rekonwalescenci: Michał MakMarco Paixao oraz ci, którzy otrzymali kilka dni więcej na odpoczynek niż pozostali: Milos KrasićSebastian Mila.

RUCHY KADROWE W LECHII GDAŃSK PRZED SEZONEM 2016/17
Przyszli: Milen Gamakow (pozycja: defensywny pomocnik, narodowość: Bułgaria, poprzedni klub: Botew Płowdiw, Bułgaria, wolny transfer, kontrakt ważny do: 30.06.2019 z opcją przedłużenia o rok), Bartłomiej Pawłowski (pomocnik, Korona Kielce, 30.06.2017), Damian Podleśny (bramkarz, Chojniczanka, 30.06.2017) - obaj powrót z wypożyczeń.

Mogą przyjść: Miłosz Kałahur (obrońca), Tomasz Makowski (pomocnik) - obaj z zespołu juniorów

Przedłużył kontrakt: Piotr Wiśniewski (napastnik, umowa do 30 czerwca 2017)

Odeszli: Damian Garbacik (obrońca, nowy klub GKS Katowice, po zakończeniu wypożyczenia do Chojniczanki transfer definitywny), Maciej Makuszewski (pomocnik, Lech Poznań, po skróceniu wypożyczenia z Vitorii Setubal, Portugalia, wypożyczenie na sezon 2016/17 z opcją pierwokupu), Marko Marić (bramkarz, koniec wypożyczenia z Hoffenheim, Niemcy), Dariusz Trela (bramkarz, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, wolny transfer)

Mogą odejść: Adam Dźwigała (pomocnik), Daniel Łukasik (pomocnik, zgoda na wypożyczenie do zagranicznego klubu), Neved Marković (Serbia, obrońca), Rudinilson (Gwinea Bissau, obrońca) - obaj skrócenie kontraktów

TUTAJ AKTUALNA KADRA PIERWSZEJ DRUŻYNY
jag.

Kluby sportowe

Opinie (33) 10 zablokowanych

 • Myślałem, że na więcej stac Łukasika (2)

  800 tysięcy euro wyrzucone w błoto!
  W Gdańsku i Gdyni szkoli się tysiące chłopaków, to po co ściągamy średnich grajkow z zagranicy? ??

  • 55 8

  • Zgadzam sie w 100 %.Zarowno z Gdyni jak i z Gdanska mlodziez gra naprawde dobrze.co roku jakies trofeum i czolowe lokaty.

   • 6 9

  • Moniz wiedział co robi kiedy się stąd ewakuował

   Mam nadzieję, że era zatrudniania takich piłkarzy za takie kwoty jest definitywnie za nami.

   • 1 1

 • Gdy przeczytałem nazwisko nowego gracza Lechii, pomyślałem, że ściągnięto przez pomyłkę jakiegoś rosyjskiego siatkarza, oby na boisku udowodnił swoją wartość.

  • 16 10

 • Panowie dziennikarze inwestuje się wtedy jak się coś kupuje , a nie bierze za darmochę (3)

  • 18 22

  • ale pensję musisz mu płacić (1)

   więc wydajesz kasę czyli inwestujesz

   myślimy zanim zaczniemy pouczać kogoś

   • 19 9

   • Dobrze by było , gdybyś sam ekonomisto zaczął myśleć

    • 8 13

  • Za darmoche to duze uproszczenie. Jest prowizja manago, pensja zawodnika przez 3 lata, podatki. Lechia placi za niego wiecej niz zarobisz przez cale zycie wiec jest to inwestycja. Trafiona czy nie pokaze zycie.

   • 19 4

 • (2)

  Atak na podium ekstraklasy A nie ekstraligi

  • 18 5

  • przecież to samo jak zwał tak zwał każdy wie o co chodzi (1)

   • 4 4

   • dla takich jak ty moze tak dla takich jak Ja juz nie liga ma swoja nazwe i powinnismy jej uzywac prawidlowo

    • 5 2

 • Haha to na tym polega ten pseudo-piłkarski twór ? Ręce opadają ! (1)

  Po zlikwidowaniu rezerw teraz nie będzie gdzie tych wszystkich grajków trzymać. Jak na takiej zasadzie budować będziecie zespół to nic z tego nie będzie. Klub piłkarski to nie hurtownia czy supermarket. Tutaj trzeba stabilności i czasu by coś zbudować. A nie tymczasowych zabiegów typu najlepiej za darmo ,a po sezonie wyprzedaż.

  Nic dziwnego że jedyne co osiągnął ten klub to puchar polski w 1983 i awans do ekstraklasy.

  • 25 28

  • Swego czasu naściągano tyle szrotu, że nawet pracownicy klubu nie znali pełnej listy

   Mam nadzieję, że karuzela się skończyła i teraz będzie tylko słuszne sprzątanie po naściąganych przeciętniaczkach. Dobrze, że pozbywają się szrot (który wcześniej sami ściągnęli). LIkwidacja rezerw nie jest aż tak kontrowersyjną decyzją, jeżeli rzeczywiście większy nacisk będzie położony na juniorów. Np taki rudy nilson, jak on się tyle czasu uchował nie wiadomo gdzie, takich jest więcej.

   W tej śmiesznej lidze są z 3 poważne organizacyjnie kluby, a reszta spontan i brak długoterminowej wizji rozwoju, polityki transferowe obliczone tylko na doraźną gotówkę, strategie biznesowe na poziomie 4 szczebla rozgrywek angielskich.

   Obserwując rozgrywki wystarczy mieć kilu dobrych zawodników, reszta oby potrafiła kopać do przodu i można walczyć o top 5.

   • 8 2

 • Hahaha (2)

  Na dzień dobry baty od Płocka;0

  • 16 43

  • (1)

   Na dzień dobry to będą baty od Wielkiego Bruk-Betu!

   • 12 4

   • ty kretynie, zejdź na ziemię.

    • 0 2

 • Dokładnie - inwestycja. W tym klubie kazdy mysli tylko o tym by zaraobić najwiecej. (1)

  a nie o tym by korzystał zespół. Tylko kasę się wyciąga. Zyskują menadżerowie. Ale niedługo ten chory układ padnie, zapewne razem z Lechią... Gdzie ten cały szrot ma grać skoro zlikwidowali rezerwy? Po co tylu kopaczy? Właśnie po to by wydoić klub z kasy...

  • 29 12

  • Trzeba wydoić kasę od sponsorów, miasta i bawić się dobrze, najważniejsze to kasa dla prezesów i menadżerów, dla nich nieważne, które miejsce zajmie Lechia, nieważne czy będą grali wychowankowie, liczy się kasa, za wychowanka nie ma prowizji, premi, więc lepiej kogoś ściągać, inwestycja w młodych wychowanków się nie opłaca tam gdzie rządzą ludzie tacy jak w Lechi, czysty biznes a nie przywiązanie do klubu

   • 3 8

 • Tylko po to by lechia znow nic ne ugrala

  5 miejsce to żaden sukces

  • 15 20

 • A możne Gedania, (4)

  najstarszy klub gdański i tutaj powinni lokować swoje nadzieje na dobrą przyszłość i swoje finanse, firmy i miasto.

  • 25 22

  • haha (2)

   Gedania - zawsze w tematach o Lechii pojawia się jakiś trolik bełkoczący o Gedanii. Skoro tak Ci zależy to zasponsoruj Gedę i powodzenia. Nie spamuj tematów o Lechii Gdańsk.

   • 22 9

   • (1)

    Dokładnie, większość tych wpisów śmierdzi śledziem z daleka

    • 11 9

    • inteligencja godna mózgu betonem zalanego

     • 4 0

  • a może Bałtyk

   najstarszy klub gdyński i tutaj powinni lokować swoje nadzieje na dobrą przyszłość i swoje finanse, firmy i miasto.

   • 10 2

 • błędny tytuł

  Nie inwestycja Lechii tylko wernzego i spółki

  • 11 11

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

97% LECHIA Gdańsk
2% REMIS
1% Resovia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 22 44 63.6%
2 Miś Beżuś 22 42 63.6%
3 Mirosław P. 22 40 59.1%
4 Roman Perz 21 40 57.1%
5 Rafał Kowalczyk 22 39 59.1%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 21 12 4 5 36:21 40
2 GKS Tychy 21 13 1 7 28:22 40
3 Motor Lublin 21 12 2 7 29:25 38
4 Lechia Gdańsk 21 11 5 5 31:18 38
5 Wisła Kraków 21 9 7 5 40:24 34
6 Odra Opole 21 10 4 7 24:20 34
7 Górnik Łęczna 21 8 10 3 21:18 34
8 Wisła Płock 21 9 6 6 30:28 33
9 Miedź Legnica 21 8 8 5 30:22 32
10 GKS Katowice 21 8 6 7 31:24 30
11 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 21 7 7 7 34:28 28
12 Znicz Pruszków 21 8 2 11 16:24 26
13 Stal Rzeszów 21 6 5 10 28:36 23
14 Resovia 21 6 4 11 22:36 22
15 Chrobry Głogów 21 6 4 11 20:34 22
16 Polonia Warszawa 21 5 4 12 25:33 19
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 21 3 8 10 17:31 17
18 Zagłębie Sosnowiec 21 2 5 14 14:32 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 22 kolejki

 • GKS Tychy - ARKA Gdynia (piątek, godz, 20:30)
 • LECHIA GDAŃSK - Resovia (poniedziałek, godz. 18)
 • Stal Rzeszów - Miedź Legnica
 • sobota
 • GKS Katowice - Znicz Pruszków
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Płock
 • Odra Opole - Wisła Kraków
 • niedziela
 • Górnik Łęczna - Motor Lublin
 • Polonia Warszawa - Chrobry Głogów
 • Zagłębie Sosnowiec - Podbeskidzie Bielsko-Biała

Ostatnie wyniki Lechii

25 lutego 2024, godz. 15:00
6% Znicz Pruszków
10% REMIS
84% LECHIA Gdańsk
81% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
8% Wisła Płock

Relacje LIVE

Najczęściej czytane