Szczypiornistki Vistalu pokonane w Lubinie

SPR Arka Gdynia

Skuteczność Żany Marić (nr 44) oraz zaledwie 8 bramek rzuconych w drugiej połowie przez Vistal zadecydowały, że Metraco Zagłębiu w Lubinie udał się rewanż za przegrane złoto na rzecz gdynianek w poprzednim sezonie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia w drugiej połowie nie oparły się atakom Metraco Zagłębia w Lubinie, a same miały już kiepsko nastawione celowniki. Dlatego przegrały po raz pierwszy w tym sezonie w PGNiG Superligi 21:28 (13:14). Tym samym rywalkom udał się rewanż za porażkę 22:24, która w ostatniej kolejce poprzednich rozgrywek zdecydowała, że one musiały zadowolić się srebrem, a tytuł mistrzowski zdobyła ówczesna ekipa Pawła Tetelewskiego. W niedzielę złote medalistki nie potrafiły zatrzymać przede wszystkim Żany Marić. Chorwacka rozgrywająca zdobyła 12 bramek, w tym 5 z karnych.

METRACO ZAGŁĘBIE: Wąż, Maliczkiewicz - Grzyb 3, Trawczyńska 1, Buklarewicz, Wasiak 1, Rosińska, Górna 1, Piechnik 2, Ważna 1, Wojtas 1, Belmas 1, Pielesz 3, Marić 12, Milojević 2

VISTAL:Gapska, Kordowiecka - Janiszewska 5, Łabuda 2, Pękala 1, Stanulewicz 1, Zych 2, Kozłowska 2, Machado-Matieli 3, Szarawaga, Borysławska 2, Kulwińska 1, Uścinowicz 1, Błaszkowska 1

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU, KTÓRY ROZSTRZYGNĄŁ O TYTULE MISTRZOWSKIM 2017. ZOBACZ FOTO I VIDEO

Mecz mistrzyń i wicemistrzyń kraju wywołał duże zainteresowanie. Gospodarze podalil, że na trybunach zasiadło 1870 kibiców. Pierwsza połowa była szalenie wyrównana. Zagłębie wygrało dzięki karnemu Żany Marić. Chorwacja rozgrywająca była najskuteczniejszą zawodniczką przed przerwą zdobyła 5 bramek. W dużej mierze właśnie czterem celnym rzutom z 7. metra.

W tej odsłonie tylko gospodyniom, i to zaledwie trzykrotnie gospodyniom udało się na odejść na odległość 2 bramek (10:8, 11:9, 12:10). Najczęściej na tablicy świetlnej pojawiła się remis lub jednobramkowe prowadzenie Zagłębia. Vistal nieznaczną przewagę w tej odsłonie uzyskiwał tylko trzykrotnie.

Joanna KozłowskaKatarzyna Janiszewska zmieniły wynik 1:2 na 3:2 w 4. minucie. Siedem minut później po akcjach Aleksandry ZychMagdaleny Stanulewicz z 4:5 zrobiło się 6:5. Natomiast rzuty Anety ŁabudyPatrycji Kulwińskiej na koniec inauguracyjnego kwadrans dokonały kolejnej korekty na korzyść Vistalu z 6:7 na 8:7. Przy tym rezultacie była szansa na kolejne trafienie, ale Monika Maliczkiewicz obroniła karnego.

Na dobre Vistal pogubił się na początku drugiej połowy i to zupełnie w niespodziewanym momencie. Przy 14:15 karę otrzymała Zuzanna Ważna i wydawało sie, że lada chwila gdynianki ponownie wyrównają. Tym czasem w przewadze podopieczne Agnieszki Truszyńskiej nie zdobyły żadnej bramki, a same dały się zaskoczyć Klaudii Pielesz, która trafiła, gdy sędziowie sygnalizowali grę pasywną oraz Marić.

AGNIESZKA TRUSZYŃSKA: MUSIMY WYZBYĆ SIĘ FALOWANIA GRY

A już przed wyjazdem do Lubina, w rozmowie z naszym portalem trener Vistalu mówiła, że jednym z zadań, które stawia przed podopiecznymi jest poprawa gry w przewadze oraz unikania gry falami. W niedzielę jeszcze nie udało się tego uniknąć.

Vistal między 34. a 46. minuta zaliczył okres bez rzuconej bramki. Gdy Zagłębie prowadziło już 19:15, tę niemoc rzutową przerwała Patricia Machato-Matieli. Ale to było za mało nie tylko, by podjąć walkę o korzystny wynik, ale zatrzymać na dobre ucieczkę gospodyń.

Tego dnia w gdyńskich szeregach brakowało zawodniczki, która potrafiłaby na dobre wziąć ciężar rzutów na siebie. Brakowało zwłaszcza systematycznych uderzeń z drugiej linii. Gdy w 52. minucie najskuteczniejsza w Vistalu Katarzyna Janiszewska miała 3 bramki, a jej koleżanki co najwyżej po 1-2, to Marić świętowała 10. trafienie, a Zagłębie odskoczyło na 23:17.

Jednak po zakończeniu spotkania tytuł MVP przyznano nie tylko tej rozgrywającej, która zdążyła dołożyć jeszcze 2 kolejne bramki, ale podzieliła się ona z nim z Moniką Wąż. Poza skutecznością Chorwatki to właśnie defensywa po przerwie była kluczem do wygranej gospodyń. W drugiej połowie Vistal zdobył zaledwie 8 bramek.

12 Korona Handball Kielce 3 0 0 0 3 61:81 0

Po 22. kolejce utworzone zostaną dwie grupy. Drużyny zagrają o miejsca 1-6 oraz 7-12 systemem każdy z każdy mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostaną zaliczone.

Tabela wprowadzona: 2017-09-17

Wyniki 3 kolejki:

• Metraco Zagłębie Lubin - VISTAL GDYNIA 28:21 (14:13)
  • Pogoń Szczecin - Kram Start Elbląg 22:24 (17:15)
  • KPR Gminy Kobierzyce - UKS PCM Kościerzyna 37:25 (14:11)
  • Piotrcovia - Perła Lublin 25:36 (14:18)
  • Ruch Chorzów - KPR Jelenia Góra 28:28 (11:13) kr. 3:5
  • Korona Handball Kielce - Energa AZS Koszalin 22:24 (12:10)