Gdańskie unihokeistki mistrzyniami Polski

18 maja 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Gdańskie unihokeistki po roku bez złota odzyskały mistrzowski tytuł. Gdańskie unihokeistki po roku bez złota odzyskały mistrzowski tytuł.

Unihokeistki Energi Olimpii Osowa zdobyły tytuł mistrzyń Polski. W finale ekstraligi gdańszczanki pokonały po dramatycznym meczu Podhale Nowy Targ 5:4 (1:0, 2:3, 1:1, d. 1:0). Bramkę na wagę zwycięstwa zdobyła w dogrywce Anna Szychta. Osowianki na tron wróciły po roku przerwy, wygrywając rozgrywki po raz piąty w ciągu ostatnich sześciu lat.

Skład Energi Olimpii Osowa: Karolina Littwin, Irena Mroch, Julia Jurkowska, Mariola Szarmach, Anna Chomnicka, Jagoda Wieczorek, Hanna Samson, Katarzyna Tołysz, Karolina Krawczyk, Weronika Noga, Anna Szychta, Anna Raczkowska, Monika Krajewska, Karolina Damps, Laura Łącka, Marta Chudyszewicz, Dominika Marzec, Agnieszka Ławicka, Anna Romanowska, Karolina Herman, Maja Stenka, Weronika Ząbczyk, Ewelina Nowaczyk, Monika Kraus, Monika Konopka. Trenerzy: Bogdan Zajdziński, Paweł Ludwichowski.

GDAŃSZCZANKI NAJLEPSZE W RUNDZIE ZASADNICZEJ

Gdańszczanki, które rundę zasadniczą ekstraligi wygrały doznając tylko jednej porażki, do finału awansowały pokonując w dwóch meczach Szarotkę Nowy Targ.

O złoto Olimpia zagrała w poznańskiej hali City Zen podczas finałowego turnieju rozgrywek kobiet oraz mężczyzn. W decydującym o mistrzostwie pojedynku gdańszczanki zmierzyły się z innym zespołem z Nowego Targu - Podhalem. Od początku meczu to góralki zdominowały grę przeprowadzając ataki na bramkę Marioli Szarmach.

To jednak osowianki otworzyły wynik, gdy pod koniec pierwszej tercji bramkę po indywidualnej akcji zdobyła Julia Jurkowska. Mimo głośnego dopingu swoich fanów, którzy licznie przyjechali do Poznania, Energa Olimpia nie zdołała utrzymać prowadzenia. Po przerwie Podhale odpowiedziało trzema bramkami i wydawało się, że mistrzowski tytuł pojedzie do Nowego Targu.

Na szczęście, jeszcze w drugiej tercji, kontaktową bramkę zdobyła Jagoda Wieczorek, a do remisu doprowadziła Irena Mroch. W trzeciej partii Podhale znów wyszło na prowadzenie po drugiej bramce Katarzyny Fuły, ale 5 minut później kolejne wyrównanie zapewniła Jurkowska.

Mimo ofensywnej gry z jednej i drugiej strony, więcej bramek w regulaminowym czasie gry nie padło i o mistrzostwie zadecydować musiała dogrywka. W niej zimną krew zachowała Szychta, która znalazła się w dogodnej sytuacji i pokonała bramkarkę, zapewniając Enerdze Olimpii złoto po rocznej przerwie.

Dla gdańszczanek to piaty tytuł mistrzyń Polski w ostatnich sześciu latach. Przed rokiem w finale uległy Absolwentowi Siedlec.