Bomba w górę na sopockim hipodromie

13 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Podczas sopockich wyścigów konnych można obserwować zmagania kłusaków. Podczas sopockich wyścigów konnych można obserwować zmagania kłusaków.

Wyścigi konne powróciły na sopocki hipodrom. Po roku przerwy ponownie możemy oglądać gonitwy, w tym także kłusaków. W sobotę odbyło się ich siedem, a łączna pula nagród wynosiła 59550 złotych. W niedzielę, od godziny 15:30, drugi dzień zawodów. Wstęp wolny.

W 2012 roku fani wyścigów konnych w Sopocie nie mieli okazji oglądać zmagań na miejscowym hipodromie. Wszystko ze względu na jego rewitalizację, która ma być zakończona we wrześniu tego roku. Już teraz jednak widać jej efekty, do których można zaliczyć m.in. odświeżenie i lekkie przebudowanie toru wyścigowego. Zmianie uległ ostry łuk, będący obecnie bardziej przyjazny dla startujących oraz nawierzchnia, która na 700 metrach została wymieniona.

Obiekt jest już na tyle przygotowany, że bez problemów mogły powrócić w to miejsce wyścigi konne. Włączają się do nich również zmagania kłusaków. Na pierwszy dzień wyścigowy, który odbył się w sobotę, zapisanych zostało 51 koni. O godzinie 15:30 rozpoczęła się pierwsza z siedmiu gonitw.

Wystąpiły w niej 4-letnie i starsze konie czystej krwi arabskiej IV grupy. Zmierzyły się one na dystansie 2000 metrów. Pierwszy linię mety przeciął Emil Zahariev i jego 4-letni ogier gniady Galaxy (czas 2:25,2). Zwycięzca zgarnął 4000zł. W drugim starcie rywalizowano o Puchar Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, a ścigały się w nim 3-letnie konie III grupy. Zmagania toczyły się w 5-osobowym składzie, gdyż dwa konie zostały wycofane. Wygrał Szczepan Mazur na koniu Nerio 9, który 1600 metrów pokonał w czasie 1:41,2 i dzięki temu otrzymał 6800 złotych. W trzeciej gonitwie ponownie zobaczyliśmy 4-letnie i starsze konie czystej krwi arabskiej IV grupy. Na dystansie 2000 metrów najszybszy okazał się Zahariev, który tym razem dosiadał konia Draborex (czas 2:27,3). Podobnie jak w gonitwie numer 2, na starcie stanęło jedynie pięciu uczestników. Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał nagrodę w wysokości 4000 złotych.

Zmagania oznaczone cyfrą cztery (1700 metrów) przeznaczone były dla 3-letnich klaczy czystej krwi arabskiej II grupy. Po bardzo zaciętej walce, jako pierwsza w celowniku znalazła się Małgorzata Kryszyłowicz i jej Foggoria (czas 2:07,06). Dzięki temu zgarnęła 6400 złotych. Piąta gonitwa przyniosła zmagania kłusaków. Na dystansie 1900 metrów startowały konie, które do 5 czerwca 2013 roku wygrały sumę nagród od 251 do 800 euro. Ze stawki sześciu uczestników, z których jeden został zdyskwalifikowany, najlepsza była Melania Matkowska i jej Rani d'Orge (czas 2:18,4, nagroda 3000 złotych).

W przedostatniej gonitwie na tor wyszły 3-letnie i starsze konie IV grupy, które stanęły do rywalizacji o puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Odległość 1400 metrów najszybciej pokonał Electro Pop, który tym samym zapewnił trzeci tego dnia triumf Zaharievowi (czas 1:27,1). Dżokej ten wzbogacił się o kolejne 5800 złotych. Na zakończenie dnia ponownie ujrzeliśmy zmagania kłusaków, tym razem tych, które do 5 czerwca wygrały sumę nagród 250 euro lub mniej. 3000 złotych oraz pierwsze miejsce przypadło Bedrichowi Novakowi, który powoził Roba des Picanesa (czas 2:23,7). Dzięki temu wygrał on 3000 złotych.

SPIS NIEDZIELNYCH GONITW
numer gonitwy, nazwa, dystans, suma nagród
S1 - dla 3-letnich koni wyłącznie IV grupy, nagroda dodatkowa PKWK, 1600 m, 10150 zł
S2 - o Puchar Spółki Traf, dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej III grupy, 2000 m, 8750 zł
S3 - dla 4-letnich i starszych koni III grupy, nagroda dodatkowa PKWK, 2000 m, 11900 zł
S4 - o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dla 4-letnich i starszych koni czystej krwi arabskiej II grupy, 1600 m, 10500 zł
S5 - międzynarodowa dla 3-letnich i starszych kłusaków francuskich (sulki), 2000 m, 6150 zł